Διατροφή, λαοί και άλλα.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
Μπαχτσές! αχ τι μου θύμησες!
Για πες τι σου θυμισα;; μπαχτσεδες στο χωριο των παππουδων;; η το τραγούδι "παμε τσαρκα στο μπαχτσε τσιφλίκι";;

Θα μπορουσα να το πω λαχανοκηπο (και μποστανι το λένε) αλλά έχω συνηθίσει να το λέω ετσι .. εχω ζησει μεχρι τα εφηβικά χρονια στο χωριο μου μέσα στους μπαχτσεδες... μετα λογω δουλειας και ζωης στις διαφορες πόλεις δεν τα καταφερα να εχω τον δικό μου μπαχτσέ ... απο τα ηντα όμως και μετα καθε χρονο όλο και κατι κανω με τα καλοκαιρινά κυριως αγγουρια, ντοματες, διαφορες πιπεριες, μελιτζανες, κολουθακια, βλητα τρεβλα (καλά αυτα βγαινουν και μονα τους), καμια φορα και πατατες, πεπονακια κλ..
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
999
Likes
2.104
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Για πες τι σου θυμισα;; μπαχτσεδες στο χωριο των παππουδων;; η το τραγούδι "παμε τσαρκα στο μπαχτσε τσιφλίκι";;

Θα μπορουσα να το πω λαχανοκηπο (και μποστανι το λένε) αλλά έχω συνηθίσει να το λέω ετσι .. εχω ζησει μεχρι τα εφηβικά χρονια στο χωριο μου μέσα στους μπαχτσεδες... μετα λογω δουλειας και ζωης στις διαφορες πόλεις δεν τα καταφερα να εχω τον δικό μου μπαχτσέ ... απο τα ηντα όμως και μετα καθε χρονο όλο και κατι κανω με τα καλοκαιρινά κυριως αγγουρια, ντοματες, διαφορες πιπεριες, μελιτζανες, κολουθακια, βλητα τρεβλα (καλά αυτα γβαινουν και μονα τους), καμια φορα και πατατες, πεπονακια κλ..
μου θύμησες τη γιαγιά μου τη Σμυρνιά και τον μπαχτσέ της στη Νέα Σμύρνη
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
μπαχτσε.jpg



Καλή παραγωγη φετος.. Ντοματες, ντοματινια διαφορων ειδων και συκα ... παμε φουλ για σάλτσα και μαρμελάδα ... κάπου εκει ανάμεσα ειναι το USA και η Φλόριντα ετσι για να μη ξεχνιόμαστε..


πρεπει να μαθω και πως κάνουν ξερά σύκα γιατί ειναι πααρα πολλά..
 
Last edited:

Spark

Member
Μηνύματα
115
Likes
1.138
Αυτό είναι ένα αρκετά παλιό θέμα και για να μην ανοίγω νέο το φέρνω στην επιφάνεια.
Θα αναφερθώ στην διατροφή μου κυρίως στα ταξίδια αλλά και μετά.

Διαπίστωσα πως μετά από ταξίδια επέστρεψα με δύο κιλά βάρος παραπάνω απ ότι έφυγα, φαίνεται πως όταν δεν είμαι στο σπίτι μου και τρώω αλλού, τρώω περισσότερο.
Συμβαίνει όταν διαμένω σε ξενοδοχεία που περιλαμβάνουν γεύματα, ο μπουφές είναι τόσο δελεαστικός που τρώω περισσότερο απ ότι τρώω στο σπίτι μου, στα ξενοδοχεία τρώω δύο πιάτα πρωινό και γλυκά και επειδή αυτά περιλαμβάνονται στην τιμή δεν μπορώ να αντισταθώ.

Για εμένα που κάνω πολλές ώρες πεζοπορία κ ορειβασία το να παίρνω σε ταξίδι δύο κιλά είναι πρόβλημα διότι μετά θα πρέπει να κουβαλάω αυτά τα κιλά πχ ανεβαίνοντας ένα βουνό..

Βλέποντας ότι έχω 2-3 επιπλέον κιλά ενεργοποιώ σύστημα αδυνατίσματος
Τι κάνω:
1> μαγειρεύω σπίτι, δεν τρώω έτοιμα φαγητά
2> μειώνω τα λιπαρά, μειώνω τα τυριά
3> τρέφομαι με λαχανικά με όσπρια, με δημητριακά για 5 μέρες
4> τρέφομαι με ψητό ψάρι για 2 μέρες
5> τρώω φρούτα κάθε μέρα μήλο, μπανάνα κα
6> αποφεύγω το ψωμί, τρώω μερικές φρυγανιές ολικής
7> δεν τρώω γλυκά, δηλαδή προσπαθώ, τρώω λίγη μαύρη σοκολάτα
8> παίρνω συμπληρώματα διατροφής όπως L-Καρνιτίνη που είναι λιποδιαλύτης, έχει και άλλα οφέλη, είναι εντελώς ασφαλής και δεν χρειάζεται διατροφολόγο
L-καρνιτίνη: τι είναι, οφέλη και παρενέργειες
9> όταν νιώθω χαμηλή ενέργεια και πρέπει να εργαστώ παίρνω πολυβιταμίνη
10> κάνω κάθε απόγευμα γυμναστική σε σταθερό ποδήλατο με μετρητή, καίω τουλάχιστον
150 θερμίδες

Έτσι χάνω τα 2-3 επιπλέον κιλά άμεσα και μπορώ να πεζοπορώ δίχως περιττά βάρη :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.223
Likes
41.719
Αυτό είναι ένα αρκετά παλιό θέμα και για να μην ανοίγω νέο το φέρνω στην επιφάνεια.
Θα αναφερθώ στην διατροφή μου κυρίως στα ταξίδια αλλά και μετά.

Διαπίστωσα πως μετά από ταξίδια επέστρεψα με δύο κιλά βάρος παραπάνω απ ότι έφυγα, φαίνεται πως όταν δεν είμαι στο σπίτι μου και τρώω αλλού, τρώω περισσότερο.
Συμβαίνει όταν διαμένω σε ξενοδοχεία που περιλαμβάνουν γεύματα, ο μπουφές είναι τόσο δελεαστικός που τρώω περισσότερο απ ότι τρώω στο σπίτι μου, στα ξενοδοχεία τρώω δύο πιάτα πρωινό και γλυκά και επειδή αυτά περιλαμβάνονται στην τιμή δεν μπορώ να αντισταθώ.

Για εμένα που κάνω πολλές ώρες πεζοπορία κ ορειβασία το να παίρνω σε ταξίδι δύο κιλά είναι πρόβλημα διότι μετά θα πρέπει να κουβαλάω αυτά τα κιλά πχ ανεβαίνοντας ένα βουνό..

Βλέποντας ότι έχω 2-3 επιπλέον κιλά ενεργοποιώ σύστημα αδυνατίσματος
Τι κάνω:
1> μαγειρεύω σπίτι, δεν τρώω έτοιμα φαγητά
2> μειώνω τα λιπαρά, μειώνω τα τυριά
3> τρέφομαι με λαχανικά με όσπρια, με δημητριακά για 5 μέρες
4> τρέφομαι με ψητό ψάρι για 2 μέρες
5> τρώω φρούτα κάθε μέρα μήλο, μπανάνα κα
6> αποφεύγω το ψωμί, τρώω μερικές φρυγανιές ολικής
7> δεν τρώω γλυκά, δηλαδή προσπαθώ, τρώω λίγη μαύρη σοκολάτα
8> παίρνω συμπληρώματα διατροφής όπως L-Καρνιτίνη που είναι λιποδιαλύτης, έχει και άλλα οφέλη, είναι εντελώς ασφαλής και δεν χρειάζεται διατροφολόγο
L-καρνιτίνη: τι είναι, οφέλη και παρενέργειες
9> όταν νιώθω χαμηλή ενέργεια και πρέπει να εργαστώ παίρνω πολυβιταμίνη
10> κάνω κάθε απόγευμα γυμναστική σε σταθερό ποδήλατο με μετρητή, καίω τουλάχιστον
150 θερμίδες

Έτσι χάνω τα 2-3 επιπλέον κιλά άμεσα και μπορώ να πεζοπορώ δίχως περιττά βάρη :)
Πολυ το δυσκολεψανε το χασιμο βαρους.
Απλα τρωω τα ιδια με πριν σε μικροτερο πιατο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.386
Πολυ το δυσκολεψανε το χασιμο βαρους.
Απλα τρωω τα ιδια με πριν σε μικροτερο πιατο.
Αρα ο μεταβολισμος σου παει τρενο! Μπραβο! Γιατι μετα τα 40 (απ' οτι εχω ακουσει δηλαδη...γκουχ γκουχ) πρεπει να πεσει σοβαρη πεινα για απωλεια βαρους.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ζυγίζομαι σπάνια, περίπου μια φορά το χρόνο. Ζυγίστηκα χτες και είμαι μείον 3 κιλά από πέρσι = στο στόχο μου. Μεγαλώνοντας πρέπει να αυξήσουμε την πρωτεΐνη και να μειώσουμε τους υδατάνθρακες. Επειδή όμως για μένα το φαγητό είναι μεγάλη απόλαυση και θέλω να τρώω και τα χατσαπούρια μου, και τα χινκαλι και τα σούσι και όλα, φρόντισα φέτος να αυξήσω την κίνηση. 2-3 φορές τη βδομάδα περπάτημα δέκα χιλιόμετρα, ένα χιλιόμετρο κολύμπι 1-2 φορές τη βδομάδα, 1 προπόνηση Περσοναλ με βάρη και 1 πιλάτες πάλι Περσοναλ. Απ’ό,τι φαίνεται αποδίδει. Πήγα και στη Λισαβώνα και δε κατάλαβα από ανηφόρες αφού το περπάτημα μου γίνεται πάντα με επιστροφή Άνω Πόλη με τα πόδια.
Η μόνη περίπτωση να παρω κιλά σε ταξίδι είναι να πάω στην Τουρκία :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.223
Likes
41.719
Αρα ο μεταβολισμος σου παει τρενο! Μπραβο! Γιατι μετα τα 40 (απ' οτι εχω ακουσει δηλαδη...γκουχ γκουχ) πρεπει να πεσει σοβαρη πεινα για απωλεια βαρους.
Οποιος δεν οδηγει και περπαταει ελεγχει το βαρος του καλυτερα. Ειναι επακολουθο.
Αυτο που αποκλειεται ειναι να μαγειρεψω δευτερο διαιτητικο γευμα στο σπιτι. Καλυτερα να περπατησω.
Αυτο το "σοβαρη πεινα" εχω την αποψη οτι ειναι μερος του ιδεολογηματος της βιομηχανιας γυρω απο την απωλεια βαρους: διαιτολογοι, διατροφολογοι, συμπληρωματα διατροφης, ειδη διατροφης πολυ εκλεπτυσμενα με μεγαλο κοστος. Εννοειται οτι θα αποδωσουν, αλλα οση ωρα θα κανω να παω στο ραντεβου προτιμω να περπατησω η (τι μπαναλ) να σιδερωσω 2 πλυντηρια ρουχα και να χασω θερμιδες παρα να φερω και να πληρωσω ατομο για σιδερο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.639
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom