Διατροφή, λαοί και άλλα.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μπαχτσές! αχ τι μου θύμησες!
Για πες τι σου θυμισα;; μπαχτσεδες στο χωριο των παππουδων;; η το τραγούδι "παμε τσαρκα στο μπαχτσε τσιφλίκι";;

Θα μπορουσα να το πω λαχανοκηπο (και μποστανι το λένε) αλλά έχω συνηθίσει να το λέω ετσι .. εχω ζησει μεχρι τα εφηβικά χρονια στο χωριο μου μέσα στους μπαχτσεδες... μετα λογω δουλειας και ζωης στις διαφορες πόλεις δεν τα καταφερα να εχω τον δικό μου μπαχτσέ ... απο τα ηντα όμως και μετα καθε χρονο όλο και κατι κανω με τα καλοκαιρινά κυριως αγγουρια, ντοματες, διαφορες πιπεριες, μελιτζανες, κολουθακια, βλητα τρεβλα (καλά αυτα βγαινουν και μονα τους), καμια φορα και πατατες, πεπονακια κλ..
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Για πες τι σου θυμισα;; μπαχτσεδες στο χωριο των παππουδων;; η το τραγούδι "παμε τσαρκα στο μπαχτσε τσιφλίκι";;

Θα μπορουσα να το πω λαχανοκηπο (και μποστανι το λένε) αλλά έχω συνηθίσει να το λέω ετσι .. εχω ζησει μεχρι τα εφηβικά χρονια στο χωριο μου μέσα στους μπαχτσεδες... μετα λογω δουλειας και ζωης στις διαφορες πόλεις δεν τα καταφερα να εχω τον δικό μου μπαχτσέ ... απο τα ηντα όμως και μετα καθε χρονο όλο και κατι κανω με τα καλοκαιρινά κυριως αγγουρια, ντοματες, διαφορες πιπεριες, μελιτζανες, κολουθακια, βλητα τρεβλα (καλά αυτα γβαινουν και μονα τους), καμια φορα και πατατες, πεπονακια κλ..
μου θύμησες τη γιαγιά μου τη Σμυρνιά και τον μπαχτσέ της στη Νέα Σμύρνη
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
μπαχτσε.jpg



Καλή παραγωγη φετος.. Ντοματες, ντοματινια διαφορων ειδων και συκα ... παμε φουλ για σάλτσα και μαρμελάδα ... κάπου εκει ανάμεσα ειναι το USA και η Φλόριντα ετσι για να μη ξεχνιόμαστε..


πρεπει να μαθω και πως κάνουν ξερά σύκα γιατί ειναι πααρα πολλά..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom