Καμια καλη ταξιδιωτικη σειρα ή σειρα επιβιωσης?

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.088
Στρεφη και Ζαπειο πας για παγκακια. Δε νομιζω οτι εχει πολλα σημεια χωρις κλιση και ησυχα για να στρωσεις υπνοσακο. Ο τυπος εβρισκε ωραια σημεια, μαλακα, με γρασιδι. Φιλοπαππου μπορεις να βρεις αλλα δε θα ειναι ισιο. Δεν ξερω πολυτεχνειουπολη αν παιζει κανα σποτ.

Επισης Αθηνα σε τρωει ο ηλιος ολη μερα εκτος αν τη βγαλεις στον εθνικο κηπο.
Προφανως δεν μενετε Αθηνα. Στην καρδια της πολη στον Λυκαβηττο, το κορυφαιο παρκο για κυριλε αστεγια ειναι τα Πευκακια Αγ. Νικολαου. Μεχρι και αντισκηνο με μπουγαδα εχω δει.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Στρεφη και Ζαπειο πας για παγκακια. Δε νομιζω οτι εχει πολλα σημεια χωρις κλιση και ησυχα για να στρωσεις υπνοσακο. Ο τυπος εβρισκε ωραια σημεια, μαλακα, με γρασιδι. Φιλοπαππου μπορεις να βρεις αλλα δε θα ειναι ισιο. Δεν ξερω πολυτεχνειουπολη αν παιζει κανα σποτ.

Επισης Αθηνα σε τρωει ο ηλιος ολη μερα εκτος αν τη βγαλεις στον εθνικο κηπο.

Τα μαυρα ρουχα γεμιζουν σκονη και χωματα μεσα σε λιγες μερες. Κατι δεν κολλαει εδω. Επισης τον επαιρναν ωτοστοπ και σε καποια βιντεο κανει βολτες με κατι κοπελες.
Δεν νομίζω να τα έκανε τα ταξίδια αυτά καλοκαίρι μέσα στους καύσωνες.

Γενικά από κάποια άποψη πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να την έβγαζε έξω στην Αθήνα ο vagrand τα βράδια σε σχέση με άλλες πόλεις που είναι πιο ασυνήθιστο το να δεις έναν άστεγο.

Για την σκόνη στα ρούχα μπορεί να είχε υγρομάντηλα για να καθαρίζεται η απλά να τα έβγαζε και να τα τίναζε. Χώματα δεν μάζευε γιατί δεν ξάπλωνε πάνω στα χώματα απευθείας αλλά μέσα σε υπνοσάκο.

Τώρα όσον αφορά το πως είναι δυνατόν να έβρισκε παρέες με κορίτσια ένας που ζούσε έτσι για κάποιες ημέρες η απάντηση σε κάποιο σχόλιο στο youtube είναι ότι ίσως να είναι υπερβολικά όμορφος. Αυτό σε συνδυασμό με το ότι ανήκει στην κατηγορία ανθρώπων που δεν μυρίζουν άσχημα ακόμη και αν δεν πλυθούν κάποιες ημέρες το καθιστά ίσως εφικτό.

Σίγουρα πάντως γύρισε πολλά μέρη στον πλανήτη γιατί έχει πλάνα από όλα αυτά και θεωρητικά ήταν εφικτό να κάνει αυτό που έκανε γιατί έχει επίσης πλάνα από τα μέρη που την έβγαζε τα βράδια.

Τον έχω δει να κάνει απίστευτα τρελά πράγματα που φαίνονται πραγματικά, όπως αναρρίχηση σε σκαλωσιές συντήρησης εκκλησίας, πλάκες με ντίλερ ναρκωτικών, εξερεύνηση σε εγκαταλελειμμένα κτίρια, μετάβαση με κανό σε νησί που ήταν απαγορευμένο να πας, ταξίδι πάνω σε εμπορευματική αμαξοστοιχία, τραβούσε σκηνές με την κάμερα μέσα από μαγαζιά που τα σπάγανε και τα κλέβανε στα πρόσφατα επεισόδια στο Σιάτλ. Με όλα αυτά έχω καταλήξει στο ότι έχει έναν μεγάλο βαθμό αναισθησίας και είναι πολύ πιθανόν να την έβγαλε σαν άστεγος σε tour στην Ευρώπη για ενάμιση μήνα. Εδώ την βγάζουν άλλοι για χρόνια
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Θελω να κανω κατι αντιστοιχο για δοκιμη. Να κανω μια περιεργη εξερευνηση ή διανυκτερευση οπως εχω κανει και στο παρελθον.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Kαι εγώ θα ήθελα να το κάνω αλλά για μια βραδιά μόνο, όχι παραπάνω :) Εντάξει σε παραλία η σε αυτοκίνητο με κρεβάτια μέσα έχω κάνει διανυκτέρευση. Εξερευνήσεις στις πόλεις στο δάσος και σε εγκαταλελειμμένα έχω κάνει πολλές φορές. Δεν θα σου πω να κάνεις κάτι σχετικό η να μην κάνεις αλλά θα σου πω να σκεφτείς καλά όλα τα απρόοπτα που μπορούν να συμβούν σε περίπτωση που το κάνεις και να συλλογιστείς επίσης εκ των προτέρων τι είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις ώστε να μειώσεις τους κινδύνους η πως θα τους αντιμετωπίσεις σε περίπτωση που συμβούν.

Προσωπικά έχω μαζί μου πάντα σπρέι για μικρές πληγές αλλά και για μεγάλα βαθιά τραύματα. power bank για να μπορώ να έχω κινητό για αρκετές ημέρες, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως θα καταλήξει μια απλή βόλτα. Κουβέρτα διάσωσης για περίπτωση που θα χρειαστεί να την βγάλω το βράδυ έξω και ενημέρωση από πριν για το τι καιρό θα κάνει. Σε περίπτωση που τραυματιστεί κάποιος και είναι βρεγμένος από την βροχή και έχει χαμηλή θερμοκρασία τα πράγματα είναι πολύ επικίνδυνα. Έρευνα επίσης για το μέρος που πρόκειται να πας. Πολλές φορές υπάρχουν πληροφορίες στο ιντερνετ για την επικινδυνότητα ενός μέρους η κτιρίου. Εννοείται ότι είναι καλύτερα με παρέα όλα αυτά και όχι μόνος και να έχεις υπόψη ότι τα εγκαταλελειμμένα κτίρια η σπίτια είναι ενίοτε μέρη που συχνάζουν η μένουν περιθωριακά άτομα
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Λίγο παλιά σειρά άλλα τώρα αντιλήφθηκα το thread

Big Crazy Family Adventure όπου ένας φωτογράφος παίρνει την οικογένεια (ανάμεσα τους 2 μικρά παιδιά οπου μάλιστα το ενα με αυτισμό) κ ξεκινάνε απο ΗΠΑ για να φτάσουν Λαντάκ στην Ινδία χωρίς να πάρουν αεροπλάνο.
Το ενδιαφέρον (κ ελπιδοφόρο για έναν γονέα) είναι πως ανταποκρίνονται τα παιδιά σε ενα τέτοιο απαιτητικό ταξίδι οπου μεταξύ άλλων έχει πέρασμα απτο Θιβέτ κ διαδικασία για να συνηθίσουν τις υψομετρικές αλλαγές, άλλα κ τα plan B που πρέπει να έχουν οι γονείς οταν κάτι δεν πάει according to plan.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.088
Λίγο παλιά σειρά άλλα τώρα αντιλήφθηκα το thread

Big Crazy Family Adventure όπου ένας φωτογράφος παίρνει την οικογένεια (ανάμεσα τους 2 μικρά παιδιά οπου μάλιστα το ενα με αυτισμό) κ ξεκινάνε απο ΗΠΑ για να φτάσουν Λαντάκ στην Ινδία χωρίς να πάρουν αεροπλάνο.
Το ενδιαφέρον (κ ελπιδοφόρο για έναν γονέα) είναι πως ανταποκρίνονται τα παιδιά σε ενα τέτοιο απαιτητικό ταξίδι οπου μεταξύ άλλων έχει πέρασμα απτο Θιβέτ κ διαδικασία για να συνηθίσουν τις υψομετρικές αλλαγές, άλλα κ τα plan B που πρέπει να έχουν οι γονείς οταν κάτι δεν πάει according to plan.
Για παιδι με αυτισμο παιζει να θεωρειται και κακοποιηση ολο αυτο αν εχει αισθητηριακες δυσκολιες, μαζι με τη δημοσιοποιηση των προσωπικων του στιγμων που μπορει οταν ενηλικιωθει να μη συμφωνει. Γενικα η συμμετοχη παιδιων σε ριατλιτι ειναι αουτς. Αυτα απο ο,τι διαβασα ταξιδευαν 3 μηνες και μετα εμειναν αλλους 3 μηνες σε μοναστηρι στο Θιβετ, αρα σχολειο γιοκ, κοινωνικοποιηση με σταθερους συνομιληκους γιοκ. Δεν επιβραβευω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom