Καναδάς Καναδάς - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Με αυτοκίνητο; Αεροπλάνο; Γενικά οι πτήσεις εσωτερικού στον Καναδά είναι εξοργιστικά ακριβές. Κρουαζιέρες προς Αλάσκα από Βανκούβερ, βρωμάει ο τόπος. Σε ενδιαφέρει η φύση; Πας Okanagan Valley και Alberta, θες τετριμμένες χαζοτουριστικές περιηγήσεις , πας Τοροντο. Το Βανκούβερ είναι Απαιχτο, μέχρι να σιχαθείς τους κρύους ντόπιους. Το Μοντρεάλ είναι η αγαπημένη μου πόλη. Πιο πέρα δεν ξέρω, δεν έχω πάει ακόμα. Χειμερινές δραστηριότητες ή θερινές; έχουμε απ'όλα.
 

tonia21

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ την βοήθεια σας, τι χρειάζεται για να πάω στον Καναδά? πέρα από το διαβατήριο και εισιτήρια μετ επιστροφής... γιατί διάβασα κάτι για εξετάσεις και για τα οικονομικά τα δικά μου και της οικογένειας μου. Εγώ έχω κάτι φίλους εκεί και θα πάω να μείνω σπίτι τους και όχι σε ξενοδοχείο, οι οποίοι είναι πρόθυμοι να μου κάνουν πρόσκληση αν χρειαστεί για να δείξω ότι δε χρειάζομαι και πολλά χρήματα πάνω μου. έχω αγχωθεί γιατί θέλω να πάω τέλος Μαϊού και δε ξέρω απο που να ξεκινήσω. Ωστόσο αν χρειαστεί πρόσκληση πόσο καιρό κάνει να έρθει και απο που μαθαίνω εγώ οτι εχει έρθει?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
εφόσον θα έχεις εισιτήριο επιστροφής και θα πεις την αλήθεια, δε νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.967
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ την βοήθεια σας, τι χρειάζεται για να πάω στον Καναδά? πέρα από το διαβατήριο και εισιτήρια μετ επιστροφής... γιατί διάβασα κάτι για εξετάσεις και για τα οικονομικά τα δικά μου και της οικογένειας μου. Εγώ έχω κάτι φίλους εκεί και θα πάω να μείνω σπίτι τους και όχι σε ξενοδοχείο, οι οποίοι είναι πρόθυμοι να μου κάνουν πρόσκληση αν χρειαστεί για να δείξω ότι δε χρειάζομαι και πολλά χρήματα πάνω μου. έχω αγχωθεί γιατί θέλω να πάω τέλος Μαϊού και δε ξέρω απο που να ξεκινήσω. Ωστόσο αν χρειαστεί πρόσκληση πόσο καιρό κάνει να έρθει και απο που μαθαίνω εγώ οτι εχει έρθει?
Αν το διαβατήριο σου είναι Ελληνικό ή Κυπριακό, δε χρειάζεται τίποτε άλλο. Μπαίνεις στο αεροπλάνο και πηγαίνεις. Αν δεν είναι Ελληνικό/Κυπριακό, ενδεχομένως ανάλογα με την εθνικότητα να χρειάζεται Visa, οπότε και δυνητικά εμπλέκονται παράγοντες όπως αυτοί που αναφέρεις.
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Δε χρειάζεσαι καμία πρόσκληση. Ούτε εξετάσεις (!).
 

Junon

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Καλησπέρα σας παιδιά!
Τελικά για Καναδά τι ισχύει ? Θέλει τουριστική βίζα? Μήπως άλλαξε κάτι?
 

Junon

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Σε ευχαριστώ για την αμέση απάντηση σου vasnorth!!!
Aλλά αν κάνει κανείς ένα road trip προς Las Vegas νομίζω χρειάζεται η ESTA....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.967
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε ευχαριστώ για την αμέση απάντηση σου vasnorth!!!
Aλλά αν κάνει κανείς ένα road trip προς Las Vegas νομίζω χρειάζεται η ESTA....
Για τον Καναδά ρώτησες. Επίσης, αν πάρεις το αεροπλάνο και πας στο Πεκίνο, χρειάζεσαι και για κει βίζα, αλλά δε σου απαντάμε για όλες τις χώρες του κόσμου τώρα, αλλά για τον Καναδά που εσύ ρώτησες....

Για την είσοδο στις ΗΠΑ με Ελληνικό διαβατήριο χρειάζεται ESTA, αλλά η οδική είσοδος από τον Καναδά πριν μερικά χρόνια εξαιρούνταν για τεχνικούς λόγους του συστήματος των ΗΠΑ. Θα πρέπει να τσεκάρεις (π.χ. με ένα τηλεφώνημα στην πρεσβεία) αν συνεχίζει να ισχύει αυτό και τώρα.
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Παρακαλώ θα ήθελα να σε ρωτήσω για τον Καναδά , τι θα μου πρότεινες .θέλω να πάω Τορόντο τι πρέπει να ξέρω για την αρχή από ότι ξέρω βίζα δεν θέλει αλλά μήπως χρειάζεται κάτι άλλο πριν κλείσω τα αεροπορικά εισιτήρια ?μετά στο αεροδρόμιο διάβασα ότι σε ρώτησαν ποιος ο σκοπός της επίσκεψης κλπ εγώ θέλω να πάω σαν τουρίστας η σαν visitorτι μου προτείνεις ? θα πρέπει να κλείσω κάποιο δωμάτιο ξενοδοχείου εκεί στο Τορόντο τους φθάνει λες η να κλείσω ταξιδιωτικό? Σε ρώτησαν καθόλου για τα χρήματα που διαθέτεις ? τι γίνεται περνάς εύκολα το passportcheckpoint?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom