Καναδάς Καναδάς - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλησπερα,

αρχικα, το θεμα με τις αποσκευες... μαλλον εξαρταται με ποια αεροπορικη εταιρια πετας. Η Air Canada και η Lufthansa σε χρεωνει 50 δολαρια για να τσεκαρεις και δευτερη βαλιτσα μεχρι 23 κιλα. Για αλλες δεν γνωριζω, ισως μπορεσει να σε βοηθησει καποιος αλλος. Με ποια αεροπορικη θα πας? Θεωρω ότι απο αποψη χρονου σε βολευει καλυτερα η Air Canada, η οποια κανει μονο μια σταση Μοντρεαλ ή Τοροντο. Οσο για το εγγραφο, οχι δεν χρειαζεσαι κατι, τουλαχιστον η αεροπορικες εταιριες δεν θα σου ζητησουν κατι. Καλο θα ήταν ομως να κρατας το βιβλιαριο υγειας του παιδιου μαζι σου.
 

geof

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν και θα πάω στα μέσα του άλλου μήνα δεν έχω κλήση ακόμα εισιτήρια ..
50$ μια χαρά μου φαίνονται. Με Lufthansa που μόλις κοίταξα βγαίνει 1100 ευρώ περίπου και η συνολική διάρκεια είναι 17ωρεσ και κάτι. Από μηχανές αναζήτησης πτήσεων βρίσκω με περίπου 950-1100 ευρω με διάφορες εταιρίες με μέσο όρο ταξιδιού 20 ώρες ... μεγάλο ταξίδι :D
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ναι ειναι μεγαλο, δε νομιζω να βρεις με διαρκεια μικροτερη των 16 ωρων. Δες παντως την Air Canada, σιγουρα θα εχει ταξιδι με την μικροτερη διαρκεια, δεν ξερω αν θα βρεις καλες τιμες, αλλα χλωμο το βλεπω. Το παιδι σου τι ηλικία εχει?
 

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Εγω εχω κλείσει με την Αir Transat τον Ιούλιο με 675 πήγε-ελα. Μεγιστο φοτριο 30kg +10στο χέρι. Πτήση απ'ευθείαν Μοντρεαλ. (παει και Τορόντο) . Για αριθμο βαλιτσων δεν αναφερει.
 

geof

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Με Air Canada βγαίνει 1470 ευρώ και κάνει πάλη περίπου 17 ώρες.. το παιδί είναι τεσσάρων και μάλλον θα είναι δύσκολο ταξίδι για παιδί. Πέρση το καλοκαίρι είχα πάει Toronto με Air Transat έχει της καλύτερες τιμές για Καναδά νομίζω.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγω εχω κλείσει με την Αir Transat τον Ιούλιο με 675 πήγε-ελα. Μεγιστο φοτριο 30kg +10στο χέρι. Πτήση απ'ευθείαν Μοντρεαλ. (παει και Τορόντο) . Για αριθμο βαλιτσων δεν αναφερει.
Εννοείς κατ'ευθείαν ή απ'ευθείας... :lol:
Δε νομίζω να περιμένουν να κουβαλήσει κανείς 30 κιλά σε μιά βαλίτσα, εκτός αν μετά πληρώνουν την επανατοποθέτηση ώμου-ωμοπάτης. 27 κιλά είναι το ρεκόρ μου σε 1.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εννοείς κατ'ευθείαν ή απ'ευθείας... :lol:
Δε νομίζω να περιμένουν να κουβαλήσει κανείς 30 κιλά σε μιά βαλίτσα, εκτός αν μετά πληρώνουν την επανατοποθέτηση ώμου-ωμοπάτης. 27 κιλά είναι το ρεκόρ μου σε 1.
Μην το λες:haha: πιστεψε με!!΄Παντως οντως το οριο για Ελλαδα ειναι 30 κιλα για την Air Transat. Περισσοτερα για τις αποσκευες εδω

Air Transat | Τι μπορείτε να πάρετε μαζί σας

Τα 950-1100 φανταζομαι ειναι για το ενα ατομο ετσι?
 

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ρε παιδια ΔΕΝ το καταλαβαινω αυτο. Αφουν η air Transat εχει 300 ευρω λιγοτερο με τις μισες (περιπου ) ωρες,παιει nonstop, τι το ψαχνετε. Γιατι να πας με Lufthansa να ταλαιπωρηθεις σε ξενα αεροδρομια , να κανεις 17 ωρες και να δωσεις ποιο πολλα?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ρε παιδια ΔΕΝ το καταλαβαινω αυτο. Αφουν η air Transat εχει 300 ευρω λιγοτερο με τις μισες (περιπου ) ωρες,παιει nonstop, τι το ψαχνετε. Γιατι να πας με Lufthansa να ταλαιπωρηθεις σε ξενα αεροδρομια , να κανεις 17 ωρες και να δωσεις ποιο πολλα?
Κατι μαλλον δεν εχεις καταλαβει... ο geof πηγαινε Winnipeg, οχι Μοντρεαλ ή Τοροντο. Καμμια εταιρια δεν πηγαινει εκει non stop.
 

Vasilis99

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας.. θα ήθελα να κάνω ένα ταξιδάκι στον Καναδά για καμία βδομάδα.. Χρειάζεται βίζα ; Να πω ότι είμαι απο χώρα στην Ευρώπη εκτός ευρωπαϊκής ένωσης . Και μένω εδώ και 20 χρόνια Ελλάδα .

Δεν έχω ελληνικό διαβατήριο . Σε αύτη τη περίπτωση για να ταξιδέψω Καναδά χρειάζομαι βίζα..? και αν ναι . ύπαρχοι κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο που να μου εκδώσει tickets και βίζα μαζί ??

Ευχαριστώ :D
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.330
Likes
3.500
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Μπορείς να τσεκάρεις το Canada travel guide - Wikitravel στο σημείο που λέει GetIn , αναφέρει ποια κράτη χρειάζονται ή δεν χρειάζονται visa

Άλλα για να είσαι 100% σίγουρος γτ δεν πέρνεις ένα τηλ στο προξενείο ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.392
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom