Καναδάς Καναδάς - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
go2dbeach-romantic woman-mpiftex-varioAthens thank you!!! When i return, i will write my story!!! Of course with many photos!!!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
και εγω με αυτο το τουριστικο πηγα σιγκνατσουρ αυτο πηγα και ηταν πολυ καλο
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Προσεχως θα μπει η ιστορια μου απο το ταξιδι στο Μοντρεαλ-Κεμπεκ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλως ορισες! Περιμενουμε νεα σου! Ξεκουρασου, μπες στον βιολογικο ρυθμο της Ευρωπης και περνα σιγα σιγα απο τον μπαγκο των travelstories για να μαθαινουμε και εμεις...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Προσεχως θα μπει η ιστορια μου απο το ταξιδι στο Μοντρεαλ-Κεμπεκ.

Μανωλη καλως ηλθες......θελουμε τις εντυπωσεις σου απο τα ταξιδι , ελπιζω να περασες τελεια...χθες το πρωι μιλουσα με ΚΕΜΠΕΚ με μια φιλη χρονια μεταναστρια και μου ειπε οτο θα ερθει στη Κρητη να περασει.....το Σαμαρι της Φαραγκιας...(Φαραγγι Σαμαριας )

δεν τη διορθωσα βεβαια εφυγε το ακουστικο απο το γελιο......:haha::haha:
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μανωλη καλως ηλθες......θελουμε τις εντυπωσεις σου απο τα ταξιδι , ελπιζω να περασες τελεια...
go2dbeach said:
Καλως ηρθες! Περιμενουμε τις εντυπωσεις σου σε πληρες τραβελ στορυ
Ξεκινησα σιγα σιγα την ιστορια μου....πιστευω να σας αρεσει και να καλυπτει τις απαιτησεις των συνταξιδιωτων. ;)
 

CelineManiac

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Συγγνώμη αν έχει ανοιχτεί κάποιο θέμα ήδη αλλά θα ήθελα μια βοήθεια!

Κατα πρώτον θα ήθελα να μάθω αν τελικα χρειάζεται visa για Καναδά ή όχι!
Σε κάποιο ποστ διάβασα πως δεν χρειάζεται! Αλλα έμαθα σήμερα πως οι φοιτητές εκεί έχουν βίζα και αυτή για 8 μήνες! Δεν ξέρω αν ισχύει ακομα οι
γινόταν πιο παλία αλλα ειπώθηκε!

Επειδή πρόκειται να μετακομοίσω στο Κεμπεκ ξέρετε αν τελικά θέλει visa ?
Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Επίσης οποιαδήποτε πληροφορία που μπορεί να είναι χρήσιμη και την γνωρίζετε , αν θέλετε μοιραστήτε τη μαζί μου!Θα είναι μια χρήσιμη βοήθεια!

Και πάλι ευχαριστώ!:D
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Λοιπόν visa για να πας σαν τουρίστας στον Καναδά με ελληνικό διαβατήριο δεν χρειάζεσαι. Όταν θα φτάσεις στο αεροδρόμιο θα σου ζητήσουν να τους δείξεις εισιτήριο επιστροφής. Εκεί με αυτό το καθεστώς μπορείς να μείνεις μέχρι 3 μήνες. Τώρα αν θες να μείνεις πιο πολύ θα πρέπει να κάνεις αίτηση στο immigraton departement και δεν έχω ιδέα τι διαδικασία χρειάζεται για αυτό. Καλύτερα είναι να παρεις ενα τηλέφωο στην Καναδικη πρεσβεία στην αθηνα και να κλεισεις ενα ραντεβου μαζι τους. Ειναι πολυ εξυπηρετικοι και μιλανε ολοι ελληνικα εκει μεσα. Αν θες κατι αλλο για το Κεμπεκ στειλε μου μηνυμα...εεε για αυτην την περιοχη το κατεχω :ppp
 

CelineManiac

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Glosoli αν και αργά σε εύχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Τον επόμενο μήνα φεύγω για Κέμπεκ! Αρχικά θα πάω για το πρώτο τρίμηνο και καλώς εχόντων των πραγμάτων ( δουλειά ) θα μείνω λογικά περισσότερο!
Θα μείνω στο Μόντρεαλ ( παλιό Μόντρεαλ ) κατα πάσα πιθανότητα.

Έχω βάλει να ψάξουν για σπίτια ( τιμές κοκ ). Συγκεκρίμενα για στούντιο!

Τώρα θα 'θελα αν ξέρει κανείς που έχει ταξιδέψει στον Καναδά να μου πει
ποια είναι ( σχετικά ) φθηνή εταιρία!Μην μου έρθει και ο κούκος αηδόνι!Αν και νομίζω
απο Ελλάδα μόνο η Δελτα πηγαίνει!

Και αν ξέρετε να μου πείτε τι τιμές παίζουν εκεί στα ενοίκια! Είδα και με 400 δολλαρια και με 1000 ( ο,τι πιο καλό τόσο πιο ακριβό και λογικό)!
Και εκεί τα ενοίκια είναι για κάποιο χρονικό δεσμευμένο διάστημα? δλδ το λιγότερο για ένα χρόνο η για 6 μήνες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!!!

Glosoli merci beaucoup mon ami για την βοηθειά σου!
 

dioath03

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα ταξίδι 10 ημερών που θελω να πραγματοποιήσω στον Καναδά . Προσωρινά βρισκομαι ήδη στις ΗΠΑ (Ανατολική ακτή ,κοντά Washington) και θα ηθελα να επισκεφτώ οδικώς την όμορφη χώρα του Καναδά ξεκινώντας από Niagara Falls.....Στην επιστροφή θα ήθελα να πάρω γεύση και από Βοστώνη...

Αν κάποιος εχει κάνει παρόμοιο ταξίδι οδικώς και μπορεί να με διαφωτίσει με τις δικές του εμπειρίες , θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ εκ των πρότέρων
 

geof

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα

Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum και είμαι πολύ χαρούμενος που σας ανακάλυψα και ταξίδεψα και εγώ με της αφηγήσεις των ταξιδιών σας! Τον Ιούνιο λοιπόν θα πάω Καναδά έχω μερικές απορίες και αν γνωρίζει κάποιος θα ήμουν ευγνώμων.. λοιπόν λόγο πολλών αποσκευών έχω ακούσει ότι κοστίζει λιγότερο να έχεις δυο βαλίτσες παρά μια υπέρβαρη αληθεύει; Κάπου διάβασα στο forum ότι αν ταξιδεύεις για κάπου και ενδιάμεσος σταθμός είναι οι ΗΠΑ ξανακάνεις check in της βαλίτσες, οπότε μάλλον θα ήταν προτιμότερο να αποφύγω να περάσω από ΗΠΑ.. πηγαίνω Winnipeg όπου στης περισσότερες πτήσης αλλάζεις αεροπλάνο στης ΗΠΑ. Τέλος αν γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο έγγραφο για να ταξιδέψει ο ένας μόνο γονιός με μικρο παιδί εκτός βέβαια του διαβατηρίου...
Αυτά τα λίγα :D ελπίζω να μην έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο σε προηγούμενη συζήτηση μιας και έψαξα αρκετά πριν ρωτήσω..

Σας ευχαριστώ
Καλά ταξίδια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom