Αρμενία Καποιες ερωτησεις για Αρμενια

Mihalis78

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ευχαριστώ πολύ, γενικά στο θέμα της ασφάλειας στην αρμενία είμαστε καλά ή θέλει πολύ προσοχή??
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καλησπέρα σε όλες και σε όλους, νέο μέλος, έχω κάνει πολλά ταξίδια κυρίως στην ευρώπη και τον μάιο έκλεισα ένα εισιτήριο με την ryanair για το γκιουμρί της αρμενίας για 4 μέρες. δεν έχω ιδέα για το τι θα συναντήσω, μάλλον για solo ταξίδι το βλέπω μέχρι στιγμής (όποιος πιστός/πιστή προσέρχεται 16-19 μαίου είναι οι πτήσεις) και θα ήθελα να ακούσω κάποιες συμβουλές από παλαιότερους ταξιδευτές σε αυτήν τη χώρα...
ευχαριστώ πολύ!
Επιβεβαιώνω τα λόγια του @hydronetta,. Στο Gyumri δεν έχεις να δεις κάτι ξεχωριστό & η Yerevan απέχει 120 χλμ. Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος φόβος όπου κι αν κινηθείς. Οι μέρες είναι λίγες και αν δεν ενοικιάσεις αυτ/το τότε θα επικεντρωθείς στην πρωτεύουσα και μια βόλτα προς ναό Garni & μοναστήρι Geghard που βρίσκεται πολύ κοντά. Μπορείς, αν θες, να δεις εδώ αρκετά αναλυτικά για την πρωτέυουσα κλπ:
https://www.travelstories.gr/commun...εωργία-Αζερμπαϊτζάν-Αρμενία.60998/?chapter=42
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Από τις ασφαλέστερες χώρες που έχω πάει η Αρμενία. Αφήσαμε καινούργια φωτογραφική μηχανή πάνω σε πάγκο σε μαγαζί self-service όπου πέρασε αναρίθμητος κόσμος και δεν την άγγιξε άνθρωπος. Την βρήκαμε στο ίδιο μέρος. Σε άλλες χώρες πιθανά θα σου άνοιγαν την τσάντα να στην πάρουν. Κινηθήκαμε βέβαια μεταξύ Γιερεβάν και λίμνης Σεβάν και μοναστηριών Sevanavank .
 

Mihalis78

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Από τις ασφαλέστερες χώρες που έχω πάει η Αρμενία. Αφήσαμε καινούργια φωτογραφική μηχανή πάνω σε πάγκο σε μαγαζί self-service όπου πέρασε αναρίθμητος κόσμος και δεν την άγγιξε άνθρωπος. Την βρήκαμε στο ίδιο μέρος. Σε άλλες χώρες πιθανά θα σου άνοιγαν την τσάντα να στην πάρουν. Κινηθήκαμε βέβαια μεταξύ Γιερεβάν και λίμνης Σεβάν και μοναστηριών Sevanavank .
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

Mihalis78

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επιβεβαιώνω τα λόγια του @hydronetta,. Στο Gyumri δεν έχεις να δεις κάτι ξεχωριστό & η Yerevan απέχει 120 χλμ. Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος φόβος όπου κι αν κινηθείς. Οι μέρες είναι λίγες και αν δεν ενοικιάσεις αυτ/το τότε θα επικεντρωθείς στην πρωτεύουσα και μια βόλτα προς ναό Garni & μοναστήρι Geghard που βρίσκεται πολύ κοντά. Μπορείς, αν θες, να δεις εδώ αρκετά αναλυτικά για την πρωτέυουσα κλπ:
https://www.travelstories.gr/commun...εωργία-Αζερμπαϊτζάν-Αρμενία.60998/?chapter=42
ευχαριστώ!
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ τις πτήσεις της Ryanair για Αρμενία και θέλω να ρωτήσω αν και τι είδους "προβλήματα" μπορεί να συναντήσω κατά την άφιξη / αναχώρηση από τα αεροδρόμια της Αρμενίας, μιας και πέρσι (2019) επισκέφθηκα το Αζερμπαϊτζάν.
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ τις πτήσεις της Ryanair για Αρμενία και θέλω να ρωτήσω αν και τι είδους "προβλήματα" μπορεί να συναντήσω κατά την άφιξη / αναχώρηση από τα αεροδρόμια της Αρμενίας, μιας και πέρσι (2019) επισκέφθηκα το Αζερμπαϊτζάν.
Αν εννοείς το ότι έχεις, ήδη, επισκεφθεί το Αζερμπαϊτζάν δεν το λαβαίνουν υπόψην τους (την ίδια μέρα το 2018, βγήκαμε απο Αζερμπαϊτζάν μπήκαμε Γεωργία & εν συνέχεια Αρμενία χωρίς κάποιο πρόβλημα). Αν έχεις μαζί σου π.χ drone είναι μια επιπλέον διαδικασία, όλα τα άλλα είναι κατά τα γνωστά.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Αν εννοείς το ότι έχεις, ήδη, επισκεφθεί το Αζερμπαϊτζάν δεν το λαβαίνουν υπόψην τους (την ίδια μέρα το 2018, βγήκαμε απο Αζερμπαϊτζάν μπήκαμε Γεωργία & εν συνέχεια Αρμενία χωρίς κάποιο πρόβλημα). Αν έχεις μαζί σου π.χ drone είναι μια επιπλέον διαδικασία, όλα τα άλλα είναι κατά τα γνωστά.
Ναι, Αζερμπαϊτζάν πήγα πέρσι (2019)
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα, θα προτείνατε την Αρμενία για ταξίδι με παιδί 2,5 ετών;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα, θα προτείνατε την Αρμενία για ταξίδι με παιδί 2,5 ετών;
Δεν έχετε να '' φοβηθείτε'' κάτι.. Ασφαλεια υπάρχει.. Ισα ισα επειδή είναι μικρή χώρα και οι μετακινήσεις που θα κάνετε είναι συγκεκριμένες μπορεί και να βολεύει σε σχέση με άλλες χώρες θα έλεγα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom