Καραϊβική Καραϊβική- Γενικές πληροφορίες

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ναι η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι οπως στην Ταυλανδη-Φιλιππινες.
Στον Δομηνικο δεν παιζει το μασαζ στην παραλια , αλλα σαν μερος δεν παιζεται!
Αν σου λειπει το μασαζ Gts , μακρυνε τα μαλλια σου και κανε ραστα αντ'αυτου:haha:.

Οσο για την εποχη αναλογα σε ποιο νησι θα πας - δεν επηρεαζονται ολα τα νησια και οι περιοχες απο τυφωνες και βροχες , αλλα και αναλογα το μηνα. Ο Ιουνιος που πηγα Μεξικο-Μπελιζ ηταν μια χαρα και εχει και μερικα καλα η αρχη της low season...οχι πολυ κοσμο , πιο χαμηλες τιμες , βρισκεις ευκολα δωματιο κλπ..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.780
Ναι, κι εγώ στο Δομήνικο πήγα Ιούνιο και ο καιρός ήταν τέλειος! Κάποια απογεύματα έβρεξε για λίγο και αυτό ήταν! Ούτε τα μπάνια μας χάσαμε, ούτε τις εκδρομές μας! Και δεν ήταν και τίγκα στον κόσμο! 2-3 μέρες πριν φύγουμε, όμως, που είχε πιάσει πλέον Ιούλιος, κόντεψε να βυθιστεί το νησί από τον κόσμο (κυρίως αμερικανους).

Αντίθτεα Κούβα που πήγα Αύγουστο, έπεσα στην περίοδο μεταξύ 2 τυφώνων και τα πράγματα ήταν πιο ζόρικα......Βέβαια, στην Κούβα και το μπάνιο σου να χάσεις, δεν τρέχει και τίποτα γιατί εκεί πας πιο πολύ για να περιπλανηθείς στις πόλεις που είναι λες και έχουν μείνει σε άλλη εποχή!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.780
Και μιας και πιάσαμε την αγαπημένη Καραϊβική, να κάνω και εγώ μια ερώτηση...Τζαμάϊκα έχει πάει κανείς? Εγώ για να είμαι ειλικρινής πρώτη προτεραιότητα στην Καραϊβική είχα πάντοτε την Τζαμάϊκα, αλλά έχω ακούσει/διαβάσει τόσα πολλά για την εγκληματικότητα στο Κίνγκστον που με έχουν αποτρέψει.......Ξέρει κανείς κάτι?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Varioathens , κατα περιεργο τροπο και δικη μου προτεραιοτητα ηταν και ειναι η Τζαμαικα..να φανταστεις νιωθω οτι οταν καποτε παω - γιατι θα παω!- θα ειναι σα να επιστρεφω σε ενα μερος που εχω ξαναπαει και μου ειναι οικειο , οσο κι αν ακουγεται υπερβολικο. Ο λογος που πηγα στον Αγιο Δομηνικο ηταν οτι εβρισκα αρκετα πιο φθηνα εισιτηρια και καποιοι στο νετ μου ειχαν πει τα χειροτερα για την ασφαλεια στο νησι , αποτρεποντας με οπως κι εσενα.

Τωρα πια δεν εχω την ιδια γνωμη.
Πιστευω οτι αυτα που ακουγονται σιγουρα εχουν καποια βαση , αλλα μεχρι εκει. Αν ακουγα αυτα που μου ελεγαν για το Μπελιζ σιτι , ουτε στη χωρα δε θα ειχα μπει. Οκ σιγουρα πρεπει καποιος να ειναι προσεκτικος , ισως παραπανω απο αλλα μερη , αλλα μηπως στην Αθηνα θα περπατησεις αμεριμνος εντελως βραδινες ωρες? Θα πας στο Μαιαμι με την εντυπωση οτι ειναι παραδεισος? Μηπως στη ΝΥ θα μπεις σε συνοικιες που εχεις ακουσει οτι ειναι επικινδυνες και δε θα ειναι εξυπνο να πας? Το ιδιο συμβαινει και με το Κινγκστον. Πιστευω οτι αν ξερεις σε ποιες συνοικιες υπαρχουν γκετο και σαν λευκος τουριστας πρεπει να τις αποφυγεις , αν χρησιμοποιεις τον κοινο νου οπως πρεπει να κανεις παντου και αν ξερεις πως να βαδισεις , ντυθεις , συμπεριφερθεις , τοτε no problem mon:haha:.

Και μην ξεχνας οτι Κινγκστον δεν ειναι ολη η Τζαμαικα.Το υπολοιπο νησι εχει καποια πολυ τουριστικα μερη κυριως στο βορρα και καποια πιο ησυχα στο νοτο που ειναι ασφαλη. Αν αισθανεσαι αβολα με το Κινγκστον , αποφυγε το!

Και να σου πω οτι τα ιδια ακουγα και για τον Αγιο Δομηνικο.Ουτε εναν δε βρηκα που να ειχε νοικιασει αυτοκινητο και να διασχισει τη χωρα..μεχρι για την οδηγηση μου ελεγαν! Οταν επεστρεψα και εγραψα αρθρο σε ξενο σαιτ με αντιμετωπισαν σαν ηρωα :shock: γιατι ειχαμε οδηγησει μεσα στο Σαντο Ντομινγκο και στα ορια του παρκου los Haitises.

Κλεινοντας να σου πω οτι απο ολα τα ταξιδια μου μια φορα εχω φοβηθει απιστευτα γιατι κινδυνεψα πραγματικα και μετανιωσα την ωρα και τη στιγμη που βρεθηκα στο μερος αυτο! Στον Καβο της Κερκυρας...και ειμαι απο το νησι, πηγαινω καθε χρονο - απιστευτο πως την πατησα..

Υ.Γ. Σε περιπτωση που δεν το εχεις δει..http://www.travelstories.gr/%EA%E5%...F1%E1%F3%F4%E1-%EA%E1%E9-%F1%E7%EB%E1%EE.html
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.780
Να 'σαι καλά go2dbeach ..... με ταξίδεψες!
Και ΄γω κάπως έτσι βρέθηκα στον Δομήνικο (πιο οικονομικά εισητήρια, μεγαλύτερη ασφάλεια κ.λ.π.), όχι ότι το μετανιώνω βέβαια! Απλά η Τζαμάϊκα παραμένει ένα απωθημένο που ελπίζω να πάψει, κάποια στιγμή, να αποτελεί απωθημένο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν καποιος γνωριζει ή μαθει κατι νεωτερο σχετικα με το Caribbean airpass , ή τις easycruises ας το αναφερει.
έστω και καθυστερημένα σας λέω κάτι που ίσως έχετε ακούσει :
το concept της εύκολης και φθηνής κρουαζιέρας τέλειωσε για την εταιρεία που έχει μείνει με ένα πλοίο στο Αιγαίο (easy cruise life) και οι πωλήσεις θα γίνονται μέσω πρακτόρων και όχι μέσω νετ. δεν είναι όλα στη ζωή πάντα easy...
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
?

Καταρχην να πω οτι βρισκω το site καταπληκτικο και απειρως βοηθητικο-κατατοπιστικο για οποιον θελει να ταξιδευει ή εστω να ονειρευεται...
Nα ρωτησω κατι κι εγω? Αν πας Μαιαμι ειναι δυσκολο να επισκευτεις επισης Κουβα και Αιτη-Αγιο Δομινικο?? Οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες γι αυτο ρωταω, αλλα βλεπω οτι ολοι εχετε παει με πτηση κατευθειαν εκει και μονο εκει. (Τα αεροπορικα εισητιρια για Μαιαμι ειναι πολυ φθηνοτερα απ'οτι για Αγιο Δομινικο και υποθετω με καποια πλοια θα μπορεις να περασεις απεναντι σε Κουβα και Αιτη.. Ή μηπως κακως υποθετω??)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.780
Καταρχην να πω οτι βρισκω το site καταπληκτικο και απειρως βοηθητικο-κατατοπιστικο για οποιον θελει να ταξιδευει ή εστω να ονειρευεται...
Nα ρωτησω κατι κι εγω? Αν πας Μαιαμι ειναι δυσκολο να επισκευτεις επισης Κουβα και Αιτη-Αγιο Δομινικο?? Οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες γι αυτο ρωταω, αλλα βλεπω οτι ολοι εχετε παει με πτηση κατευθειαν εκει και μονο εκει. (Τα αεροπορικα εισητιρια για Μαιαμι ειναι πολυ φθηνοτερα απ'οτι για Αγιο Δομινικο και υποθετω με καποια πλοια θα μπορεις να περασεις απεναντι σε Κουβα και Αιτη.. Ή μηπως κακως υποθετω??)
Σύνδεση Αμερικής με Κούβα δεν παίζει λόγω της γνωστής κατάστασης (δεν πιστεύω να έχει αλλάξει αυτό ακόμα)....οι Αμερικάνοι που επισκέπτονται την Κούβα το κάνουν μέσω Καναδά.....τώρα για τ' άλλα δεν ξέρω να σου πώ.....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Μεταξυ Κουβας και Αμερικης δεν εχει αλλαξει τιποτα ...οποτε το ξεχναμε
απο Νεα Υορκη που βρισκεις να πας οικονομικα απο Ελλαδα ψαξε για Αγιο Δομινικο και Αιτη ... ισως να εχει απο Μαιαμι επισης αυτο δεν το γνωριζω
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Γεια σου chania2005.
Δεν ξερω ποσο φθηνοτερα βρισκεις αεροπορικα για Μαιαμι , αλλα υπολογισε και το Μαιαμι-Δομηνικο , τη βιζα για ΗΠΑ (εκτος αν εχεις ή θελεις να αποκτησεις) , την ταλαιπωρια ενος ακομη στοποβερ (εκτος αν θελεις να μεινεις Μαιαμι για λιγες μερες).
Θελω να πω οτι αν αυτο που σε ενδιαφερει ειναι καθαρα ο Αγιος Δομηνικος , μπορει τελικα να σου ερθει στα ιδια η τιμη με το να πας μεσω Μαδριτης οπως πηγαμε οι υπολοιποι. Σε αυτη την περιπτωση (που σε ενδιαφερει καθαρα το ταξιδι στο Δομηνικο) , ακομα και λιγο φθηνοτερα να σου ερθει , για μενα δεν αξιζει η ταλαιπωρια , εκτος αν η διαφορα ειναι μεγαλη.

Την Κουβα οπως σου ειπαν παραπανω την ξεχνας απο ΗΠΑ. Καλυτερα να το δεις μεσω Κανκουν-Ριβιερα Μαγια , να σκεφτεις οτι καποια γραφεια στην Πλαγια πουλουσαν πενθημερα πακετα για Κουβα.

Τωρα για πλοια που αναφερεις , δεν νομιζω να υπαρχει κατι , εκτος αν εννοεις τα κρουαζιεροπλοια που κανουν τις γνωστες εκδρομες.
Οι αποστασεις μπορει να φαινονται μικρες στο χαρτη , αλλα η κοντινοτερη ακτη - πλην Κουβας- η Αιτη ειναι πανω απο 1100 χλμ και ο Δομηνικος καπου 1300 χλμ.
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Tο φοβομουν οτι θα ηταν ακυρη η Κουβα απο Μαιαμι.. Κριμα ρε γμτ!! Ξερετε μηπως αν γινονται ακτοπλοικα δρομολογια προς τα νησακια στα ανατολικα? Μπαχαμες δλδ που ειναι αμεσως μετα το Μαιαμι και στη συνεχεια προς καποια μικρα εως τα Τurks and Caicos islands? Κι αν ναι, μπορω να τα βρω καπου στο δικτυο?
Ευχαριστω!
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Γεια σου chania2005.
Δεν ξερω ποσο φθηνοτερα βρισκεις αεροπορικα για Μαιαμι , αλλα υπολογισε και το Μαιαμι-Δομηνικο , τη βιζα για ΗΠΑ (εκτος αν εχεις ή θελεις να αποκτησεις) , την ταλαιπωρια ενος ακομη στοποβερ (εκτος αν θελεις να μεινεις Μαιαμι για λιγες μερες).
Θελω να πω οτι αν αυτο που σε ενδιαφερει ειναι καθαρα ο Αγιος Δομηνικος , μπορει τελικα να σου ερθει στα ιδια η τιμη με το να πας μεσω Μαδριτης οπως πηγαμε οι υπολοιποι. Σε αυτη την περιπτωση (που σε ενδιαφερει καθαρα το ταξιδι στο Δομηνικο) , ακομα και λιγο φθηνοτερα να σου ερθει , για μενα δεν αξιζει η ταλαιπωρια , εκτος αν η διαφορα ειναι μεγαλη.
Την Κουβα οπως σου ειπαν παραπανω την ξεχνας απο ΗΠΑ. Καλυτερα να το δεις μεσω Κανκουν-Ριβιερα Μαγια , να σκεφτεις οτι καποια γραφεια στην Πλαγια πουλουσαν πενθημερα πακετα για Κουβα.
Τωρα ειδα το μηνυμα σου..μαλλον στελναμε ταυτοχρονα:)
Ναι, ηθελα να δω 2-3 μερες και το Μαιαμι. Εσεις ταξιδεψατε με ΙΒΕRIA απο Αθηνα, ή μονο απο Μαδριτη εως Δομινικο, και πηρατε αλλη εταιρεια απο Αθηνα??

Κανκουν - Ριβιερα Μαγια - Πλαγια....?? Που ειναι ολα αυτα???:shock:;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom