Καρδίτσα. <3

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Απο μικρή,συνήθιζα με την οικογένεια μου να κάνουμε πολλά ταξίδια εντός Ελλάδας.Δεν θυμάμαι καλοκαίρι που να έμεινα στην Αθήνα.Γυρνούσαμε για τουλάχιστον 2 εβδομάδες σε όμορφα μέρη που άλλοτε ήταν νησιά ή στεριά.Αυτό γινόταν μέχρι τα 18 μου όπου και πέρασα σε μια σχολή στην Καρδίτσα.Θα πέρναγα εκεί τα επόμενα 4 χρόνια μου ως φοιτήτρια...Το πρώτο πραγμα που σκεφτηκα όταν έμαθα τα αποτελέσματα των εξετάσεων ήταν : ''Καρδίτσα?'' ''και τι θα κάνω εκέι??''.Το μόνο που ήξερα ήταν ότι ήταν μια πολύ ήσυχη πόλη με χαλαρούς ρυθμούς...
Τον πρώτο καιρό ήμουν τελείως χαμένη όμως σιγά σιγά όχι μόνο άρχισε να μου αρέσει αλλά την λάτρεψα.Η πόλη είναι καταπληκτική...Από την μία είναι πολύ ήσυχη αλλά απο την άλλη γεμάτη ζωή.
Η κεντρική πλατέια,αποτελείται απο έναν τεράστιο πλακόστρωτο πεζόδρομο με επώνυμα καταστήματα ρούχων,με καφετέριες για όλα τα γούστα και με πολλές ταβέρνες σε κάθετα δρομάκια.Η Καρδίτσα φημίζεται για το πολύ καλό φαγητό της και όντως είναι αλήθεια.Εξαιρετικές και διαφορετικές γεύσεις σε πολύ καλές τιμές.Στο τέλος του πεζόδρομου αρχίζει και το μεγαλύτεο πάρκο της Καρδίτσας,το Παυσίλυπον.Το ονόμασαν έτσι γιατί λένε πώς όταν πας εκέι σου φεύγουν όλες οι στεναχώριές που μπορεί να βασανίζουν το μυαλό σού.Δεν μπορώ να σκεφτώ κατάλληλότερη ονομασία αφού μπαίνοντας και περπατώντας στο πάρκο,δεν σκεφτεσαι τίποτε αλλό απο την ομορφιά που σου προσφέρει.Τα παγώνια που ζουν όλο τον χρόνο εκέι,είναι το κερασάκι της τούρτας...
Η νυχτερινή ζώή είναι πολύ καλή με πολλά μπαράκια στο περίφημο κτίριο της Αγοράς το οποίο δημιουργήθηκε επί Τουρκοκρατίας.Πιο κάτω απο την αγορά,υπάρχει ένας δρόμος με πολλά clubs για τους λάτρεις του είδους.Επίσης, υπάρχουν και πολλά ροκάδικα με συλλογές δίσκων που θα ζήλευε ο κάθε συλλέκτης.Το Blues,το Kαφωδείο,το Πουθένα,η Μαργαρίτα είναι μερικά απο αυτά...H Kαρδίτσα έχει χαρακτηριστέι η πιο Ροκ πόλη της Ελλάδας και αν πάτε εκέι θα καταλάβετε τί εννοούν με αυτό.
Στην πλατέια των δικαστηρίων,που βρίσκεται περίπου 5 λεπτά με τα πόδια απο την Αγορά,υπάρχουν πολλές καφετέριες στη σειρα οι οποίες το βράδυ γίνονται mainstream μπαράκια ενώ πιο δίπλα υπάρχουν στη σειρά ουζερί που σερβίρουν φρέσκο ψαράκι απο τον Βόλο.Δεν υπάρχει περίτωση να περάσετε απο εκέι και να μην έχει κόσμο.Συνήθως,περίμενα μια ωρα για να βρω τραπέζι είτε σε καφετέρια έιτε σε ουζερί.
Η πόλη της Καρδίτσας,έχει περίπου 50.000 πληθυσμό και βρίσκεται 1 ώρα απο την Λάρισα,μισή ώρα απο τα Τρίκαλα και περίπου 2.5 ώρες απο την Θεσσαλονίκη.Για τους ντόπιους,αυτές οι αποστάσεις είναι μηδαμινές αφου τις κάνουν συνεχώς είτε για να κάνουν τα ψώνια τους είτε για να διασκέδασουν.
Είναι πολύ φτηνή πόλη (σε σχέση με την Αθήνα) αν σκεφτείτε πως ένας καφές κάνει γύρω στα 2.5 ευρώ,μια μπύρα στα 3.5 και ενα γέυμα για 5 άτομα στα 20-25 ευρώ.
Το καλοκαίρι, η θερμοκρασία αγγίζει και τους 45 βαθμούς ενω τον χειμώνα καταλαβαίνεις πραγματικά χειμώνα αφού χιονίζει αρκετά συχνα (πολύ χίονι όμως) και η θερμοκρασία πολλές φορές πέφτει κάτω απο το μηδέν.
Όλη η πόλη έχει ποδηλάτόδρομους και οι κάτοικοι χρησιμοποιούν το ποδήλατο σαν βασικό τους μεταφορικό μέσο κάτι που πραγματικά μου έκανε εντύπωση.Οι δρόμοι είναι πεντακάθαροι αφού κάθε βραδυ,συνεργεία καθαρισμού του Δήμου όχι μόνο μαζεύουν τα σκουπίδια απο αυτούς αλλά τους πλένουν κιόλας.
Οι Κυριακές στην Καρδίτσα είναι παράδεισοι αφου όλη σχεδόν η πόλη κοιμάται.Η ηρεμία είναι τόσο χαρακτηριστική που με δυσκολία θα δείς αυτοκίνητα στους δρόμους ή ανθρώπους να περπατάνε.
Τα βράδια,οι άνθρωποι δεν κλειδώνουν τα σπίτια τους και δεν κλεινουν τα παράθυρα τους γιατι υπάρχει μηδέν κίνδυνος κλοπής ή οτιδήποτε άλλο...
Πλέον,έχοντας φύγει απο εκέι εδω και δύο χρόνια,μου έχει μείνει μια γλυκειά νοσταλγία για όλα αυτά που έζησα...
Η Καρδίτσα είναι μια πόλη ''παρέα'' που πας εκεί για να ηρεμήσεις,να διασκεδάσεις,να περάσεις καλά και για να γυρίσεις με τις καλύτερες εντυπώσεις...
Η ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Λίμνη Πλαστήρα,είναι ένα άλλο κεφάλαιο -και ίσως το σημαντικότερο- που αφορά την Καρδίτσα και θα προσπαθήσω να δώσω περιγραφικά την εικόνα της το συντομότερο...:D
 

Attachments

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Την Καρδιτσα την επισκεπτομαι τουλαχιστον 2 φορες το χρονο λογω φιλου που εχει σπιτι εκει.Ακριβως ετσι ειναι οπως την περιγραφεις.Ωραια πολη με χαλαρους ρυθμους.
Μου αρεσει και το Παλερμο για βολτα με το ποδηλατο, και τζοκινγκ.
Ωραια ιστορια περιμενω και για την λιμνη Πλαστηρα.:lol:
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Έχεις δίκιο και για το Παλέρμο...
Γενικά,υπάρχουν τόσα ωράια μέρη στην Θεσσαλία που χρόνο να έχεις για να τα επισκέπτεσαι..
Η θεσσαλία δεν είναι και απο τους δημοφιλέστερους προορισμούς όμως είναι μέχρι να πας γιατί μετά κολλάς.
Καλαμπάκα,Μετέωρα,Περτούλι,Ελάτη,Πύλη Τρικάλων και Λίμνη Πλαστήρα είναι μέρη που οπωςδήποτε πρέπει να επισκεφτέι κάποιος κατά τη γνωμη μου..
Η Πλαστήρα έρχεται σύντομα xene :)
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Ζacharoula, η επαρχια ειναι ομορφη, με τα καλα της... την Καρδίτσα δεν την έχω επισκεφτεί παρα μονο περαστική, παρα πολλες φορές. Οσο για τις περιοχες που ανεφερες, λογω μικρης απόστασης, τις εχω χορτασει, αφού ολες οι εποχές ταιριάζουν να κανεις τον κυκλο της λίμνης ή να ανέβεις στα λιβάδια στο Περτούλι... Περιμένω την λίμνη Πλαστηρα συντομα!!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Αν καταφέρω ποτέ να περάσω φωτογραφίες (καθώς προσπαθούσα εχθές αλλα μάταια) θα βάλω απο όλα τα μέρη που ανέφερα...Ίσως να μην είναι και τόσο όμορφα όσο τα παρουσιάζω..Απλά,ζώντας εκέι τα αγάπησα...
Πάντως,αν σε φέρει ο δρόμος πάλι απο Καρδίτσα,προσπάθησε να γυρίσεις την πόλη και να πας στα μαγαζιά που ανέφερα.Είναι τόσο μικρή που δεν θα σου πάρει πάνω απο μία μέρα.Νομίζω πως θα σου αρέσουν...Για οποιαδήποτε πληροφορία που ίσως χρειαστείς σχετικά με ξενοδοχεια κ.λ.π ,είμαι εδώ...:)
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Πολύ ωραία περιγραφή μιας μη ...τουριστικής πόλης, απάντηση σε όλους αυτούς που πιστεύουν ότι το travelstories είναι για προορισμούς από Βαρκελώνη και πάνω.
Οκ κανείς δε μπορεί να πει ότι θα κάνει ταξίδι Καρδίτσα ή Γρεβενά ένα επταήμερο, μία τέτοια ιστορία όμως είναι ικανή να αλλάξει την οπτική γωνία που θα δει κανείς μία τέτοια πόλη και που από απλή αναγκαστική διανυκτέρευση να τη μετατρέψει σε αξιόλογο ή ολιγοήμερο τουριστικό προορισμό
Και πάλι μπράβο
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη...
Γενικά, πρέπει να "ξεκολλήσουμε" λίγο απο το να θεωρούμε αξιόλογα ταξίδια μόνο όσα γίνονται εκτός Ελλάδας. Δεν λέω, το να πηγαίνεις σε μία άλλα χώρα σίγουρα έχει πιο ενδιαφέρουσα αίσθηση και η προσμονή είναι μεγαλύτερη αλλά αυτό δεν σημαίνει πως και η Ελλάδα δεν μπορεί να προσφέρει το ίδιο. Υπάρχουν τόσο ωραία και ανεξάντλητα μέρη που είναι κρίμα να τα "σνομπάρουμε" μόνο και μόνο επειδή τα θεωρούμε οικεία άρα και μη ενδιαφέροντα.
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
ΚΙ ειδικά στη περίπτωσή σου, που την ομορφιά του μέρους τη διάνθισαν οι φίλοι κι οι κοινές αναμνήσεις,
σε καταλαβαίνω γιατί σπούδασα σε μία άλλη μη τουριστική πόλη την Κομοτινή, όταν πέρασα εκεί αρχικά το εξέλαβα σαν εξορία,
δε σου κρύβω όμως ότι ένα μεγάλο κομμάτι της ψυχής μου κατοικοεδρεύει ακόμη και σήμερα σε εκείνο το μέρος....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom