Καρδαμύλη Χριστούγεννα

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αν και δεν είναι κατεξοχήν Χριστουγεννιάτικος προορισμός, σκεφτόμαστε να πάμε στην Καρδαμύλη 24/12-26/12 μιας και άλλο τριημεράκι δεν προβλέπεται νωρίτερα.
Γενικά δεν είμαι πολύ του βουνού, οπότε με βάση τα όσα έχω διαβάσει νομίζω θα μας αρέσει.
Εχουμε κλείσει σε αυτο ξενοδοχείο πολυτελείας κατοικίες μάνης καρδαμύλη μεσσηνιακή μάνη μεσσηνία πελοπόννησος: ξενοδοχεία καρδαμύλη, καρδαμύλη ξενοδοχεία, ξενοδοχεία μάνη, μεσσηνία ξενοδοχεία, πελοπόννησος ξενοδοχεία
Το ερώτημα μου απευθύνεται σε όσους είναι από την περιοχή ή έχουν πάει αντίστοιχη περίοδο.
Γενικά, το μέρος έχει κόσμο τέτοια περίοδο, δεν μιλάμε για χαμό, αλλά θα βρούμε πχ κάπου να φάμε ανημερα Χριστουγεννων κλπ. (το έχω πάθει σε άλλο μέρος να τρωμε Χριστούγεννα σουβλάκια και αυτά μετά τις 7 το απόγευμα που άνοιξαν)
Οποιοδήποτε άλλο tip Για την περιοχή ευπρόσδεκτο!!!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ θα σου δώσω μόνο ένα tip γιατί δυστυχώς ούτε είμαι απο εκεί ούτε έχω πάει αντίστοιχη εποχή αλλά καλοκαίρι... Bar Τίκλα... Θεωρω ότι δε σε ενοχλεί να σκάει το κυματάκι δίπλα σου..εξάλλου θα είναι κλειστός ο χώρος!! ;)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
... Bar Τίκλα... Θεωρω ότι δε σε ενοχλεί να σκάει το κυματάκι δίπλα σου..εξάλλου θα είναι κλειστός ο χώρος!! ;)
Τουναντίον!!:). Απλά με προβληματίζει μήπως όλα αυτά είναι κλειστά τον χειμώνα. δεν εχω πάει καθόλου προς την περιοχή και δεν έχω την αίσθηση εαν πρόκειται για ένα καθαρά τουριστικό θέρετρο ή ένα χωριό που έχει την σχετική ζωή του όλο τον χρόνο...
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τουναντίον!!:). Απλά με προβληματίζει μήπως όλα αυτά είναι κλειστά τον χειμώνα. δεν εχω πάει καθόλου προς την περιοχή και δεν έχω την αίσθηση εαν πρόκειται για ένα καθαρά τουριστικό θέρετρο ή ένα χωριό που έχει την σχετική ζωή του όλο τον χρόνο...

Το συγκεκριμένο επειδή μαζεύει πολλούς ντόπιους, δεν νομίζω ότι κλείνει το χειμώνα...Και δη μέρες γιορτών που ο κόσμος βγαινει και λίγο παραπάνω για ένα καφε ή ποτό... Νομίζω πως είναι περίπου ίδια φάση με εμάς στην Ολυμπία... Και εμείς το καλοκαίρι έχουμε πολλούς τουρίστες κτλ αλλά τα μαγαζιά είτε εστιατόρια είτε καφέ μπαρ δεν κλείνουν ποτέ... Απλά "μετατρέπονται" σε χειμερινά...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχω κανει εγω Χριστουγεννα εκει κατω coco μου...εχω μαζεψει ελιες κι ελιες ,,,,15 μερες εκει κατω να βαραω μυγες και να διαβαζω για την εξεταστικη...χαχαχα τεσπα ας μη σε τρομαζω ...λοιπον το μερος δεν ειναι ο απολυτα χειμωνιατικος προορισμος ..αλλα η Μανη ειναι ομορφη ολο το χρονο.
Αν βεβαια σου τυχει ασχημος καιρος (εχω φαει ομιχλες και αερα) κοβεις λιγο φλεβες ..αν εχει λιακαδες ειναι πανεμορφα.
Τα δωματια που κλεισατε ειναι ομορφα ...το Τικλα ειναι πολυ καλη προταση και το χωριο δεν ειναι μονο για καλοκαιρι..μενουν και μονιμοι αλλα οχι και πολλοι.
Να πατε μια μερα οπωσδηποτε εκδρομη στη μεσα Μανη..Αρεοπολη..Λιμενι..Γερολιμενα ..Ταιναρο.
Εκτος απο τα μαγαζια της Καρδαμυλης ..να πηγαινετε εναλλακτικα στη Στουπα..θα υπαρχουν και κει μαγαζια ανοιχτα ..μην περιμενετε ομως γαλοπουλες και τετοια εεε?
Να ανεβειτε στην παλια πολη της Καρδαμυλης και στην εκκλησια του Αγιου Σπυριδωνα με το ωραιο καμπαναριο.
Παραλιες δε σου λεω γιατι δεν υπαρχει λογος ..εκτος αν ειστε του χειμερινου ...
Πατε Αγιο Νικολαο στην καφετερια Λιθο στο λιμανακι...κατεβειτε μεχρι το φαρο στην ακρη για ηλιοβασιλεμα...και αν προλαβετε ..στην Τραχηλα με την αγρια ομορφια.
Μην λεω ΜΗΝ ξεχασετε το Λιμενι.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Kleopatra σε ευχαριστω πάρα πολύ, η αλήθεια είναι ότι όταν άνοιγα το τόπικ στην δικη σου βοήθεια ήλπιζα(αν έχω καταλάβει καλά κάπου προς τα εκεί ειναι τα μέρη σου).
Βασικά δύο μέρες είναι μόνο, οπότε νομίζω θα είναι καλά. Να πω την αλήθεια το μόνο που με τρομάζει, επειδή νυχτώνει νωρίς μην είναι ερημιά και χάος η περιοχή και αγριευτούμε.
Για γαλοπούλα δεν πειράζει (ούτε η μαμά μου την πετυχαίνει οπότε δεν την έχουμε παραδοσιακό χριστουγεννιάτικο :D) αρκει να μην μείνουμε εντελώς νηστικοί.
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!! :clap::clap::clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι μωρε ερημια ..και στην παραλιακη της Στουπας και στον κεντρικο της Καρδαμυλης κατι θα κουτσοπαιζει.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom