Καρναβάλια 2011

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Στην ΄Βέροια δεν έχει γενίτσαρους είναι μόνο στην Νάουσα και αξίζει τον κόπο..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν το καρναβάλι ήταν ΜΟΝΟ αυτό,δεν θα είχε μεγάλη διαφορά από ένα στριπτιζάδικο.

Και μη μου πείς ότι είσαι ικανός να δώσεις τόσα λεφτά για να πας μέχρι το Ρίο και να δείς μια γυμνή μουλάτα -μαζί με ένα εκατομμύριο άλλους- να λικνίζεται στο σαμπαδρόμιο;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Φυσικά και δε θα δώσω ένα κάρο λεφτά για να δω μόνο αυτό.
Αλλά θα είναι και αυτός ένας ακόμη λόγος.

Να μου πεις ότι δε μπορείς το κιτσαριό της Πάτρας να το καταλάβω...

Και by the way οι πληροφορίες μου λένε ότι το καλύτερο καρναβάλι στη Βραζιλία δεν είναι στο Ρίο. Ξέρει κανείς;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και by the way οι πληροφορίες μου λένε ότι το καλύτερο καρναβάλι στη Βραζιλία δεν είναι στο Ρίο. Ξέρει κανείς;
Ναι ειναι στο Salvador da Bahia, που γενικοτερα θεωρειται η πρωτευουσα του κεφιου στη Βραζιλια.

Ξανθη ειναι πολυ καλα παντως.
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Πέρσι είχα πάει στη Σκύρο τις Απόκριες. Δεν είναι το καρναβάλι με την έννοια της Πάτρας ή της Ξάνθης, τείνει περισσότερο προς τη λαογραφία. Οι περισσότεροι ντύνονται με δύο στολές, του γέρου και της κορέλας. Επίσης το Σάββατο το μεσημέρι μαζεύεται μια ομάδα στην πλατεία της Σκύρου και τα "χώνει" σε έμμετρο στίχο στα κακώς κείμενα της Σκύρου αλλά και της Ελλάδας.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Είμαι ο μόνος που σιχαίνεται τα καρναβάλια ή υπάρχει και κανείς άλλος εδώ;;;

Συγγνώμη αλλά δεν κρατήθηκα.
Don't worry. ειμαστε πολλοι.....Τις προηγουμενες αποκριες τη κοπανησα για πεζοπορια....Σιχαινομαι τα καρναβαλια, αλλα μάρεσει το μασκαρεμα....Ειναι ενδιαφερον πως ενα κουστουμι φερνει τους ανθρωπους πιο κοντα στο πραγματικο τους εαυτο....!
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Αφου προφανώς σου αρέσει το τζερτζελο τέτοιου είδους, στην Ξάνθη θα περάσεις τέλεια πιστεύω. Δεν *γλεντάνε μόνο την Κυριακή της αποκριάς αλλά από μια εβδομάδα νωρίτερα.
Επι πολλά χρόνια ταξίδευα εκει και οχι επειδη μου αρέσει το όλο σκεπτικό του καρναβαλιού αλλά επειδή είχα/έχω καλούς φίλους και λατρεύω τρελά αυτή την πόλη, έψαχνα κάθε ευκαιρία για επίσκεψη :p. Κάποια χρονιά με έπεισαν για παρέλαση και πραγματικά ήταν μια καινούρια εμπειρία αλλά καμιά άλλη χρονιά δεν στάθηκα στο στριμοξίδι να δω την παρέλαση, έβγαινα για καφέ μετά.
Τα ξενοδοχεία σαφώς και είναι πιασοκ...ε (αθάνατοι Ελληνάρες) σε διπλάσια τιμή και παραπάνω πολλές φορές από οτι είναι την υπόλοιπη σεζον.
Βέβαια σχεδόν ποτέ δεν έμενα σε χοτελ γιατί με φιλοξενούσαν μια και πάντα τελευταία στιγμή το αποφάσιζα να πάω και ποτέ δεν είχε διαθέσιμα δωμάτια ακόμα και έξω από την πόλη. Όμως από φίλους που ήταν μαζί μας και έμεναν σε χοτελ μου έλεγαν κατι τιμές τύπου 165ε/βραδιά σε ξενοδοχεία που συνήθιζα να μένω εκτός σεζον καρναβαλιού (είπαμε πήγαινα πολυυυυυ συχνά) και πλήρωνα 75ε!!

*γλεντάνε=μεθάνε, υπερβολικά γεμάτα μαγαζιά, κόσμος ακόμα και στον δρόμο, μετά την παρέλαση άπειρα σκουπίδια (ξανά αθάνατοι Ελληνάρες) παντού, μεθυσμένοι να κοιμούνται κάτω ή να βρίζουν κόσμο από το τηλέφωνο (αμφιβάλλω αν ήταν ανοιχτό χαχαχαχ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.672
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom