Καρπενήσι

scully_

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
:)

Ευχαριστούμε πολύ για την προθυμία σου Βαγγέλη να μας δώσεις πληροφορίες γι' αυτό το πολύ όμορφο μέρος του Νομού Ευρυτανίας, από όσο έχω δει σε φωτογραφίες φαίνεται μαγευτικό!

Πρόκειται να ταξιδέψουμε προς Καρπενήσι την εβδομάδα της 28ης Οκτ. Μπορείς σε παρακαλώ να μας προτείνεις κάποια μέρη στα οποία θα ήταν καλύτερα να μείνουμε; Και από εστιατόρια; ταβερνάκια; Γενικά ό,τι μπορείς να μας πεις θα βοηθούσε αφάνταστα!!

Σημείωση: Από Θεσσαλονίκη θα έρθουμε και θα είμαστε με αυτοκίνητο :)

Σ' ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων! :D
 

gel1981a

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφορίες...για την ακρίβεια μπορώ να σου φτιάξω έναν πολύ καλό ταξιδιωτικό οδηγό...χαχα....θέλω αρχικά να μου πεις πόσες και ποιες μέρες θα ανέβεις...επίσης πόσα χρήματα θες να διαθέσεις για το δωμάτιο (άλλο με κοπέλα..άλλο με φιλο...;-) )και φυσικά αν θες να μείνεις μέσα στην πόλη ή σε κάποιο χωριό....Δώσε μου αυτές τις πληροφορίες και θα σε κατατοπίσω κατάλληλα!
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Χμμμ ... Καρπενήσι!

Δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα.

Αναμένουμε με αγωνία στο ακουστικό μας... :clap:
 

scully_

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφορίες...για την ακρίβεια μπορώ να σου φτιάξω έναν πολύ καλό ταξιδιωτικό οδηγό...χαχα....θέλω αρχικά να μου πεις πόσες και ποιες μέρες θα ανέβεις...επίσης πόσα χρήματα θες να διαθέσεις για το δωμάτιο (άλλο με κοπέλα..άλλο με φιλο...;-) )και φυσικά αν θες να μείνεις μέσα στην πόλη ή σε κάποιο χωριό....Δώσε μου αυτές τις πληροφορίες και θα σε κατατοπίσω κατάλληλα!
Λοιπόν, είμαστε ζευγάρι και λέμε να έρθουμε από κυριακή 24 έως τετάρτη 27 οκτ. Εμείς σκεφτόμασταν για μέσα στο Καρπενήσι, αλλά και σε κοντινό χωριό δεν θα λέγαμε όχι :) Είναι άλλωστε τόσο όμορφο το μέρος! Τώρα όσο αφορά στα χρήματα, λέγαμε να μην διαθέσουμε 100? για μια βραδιά, γύρω στα 70-80? το σκεφτόμαστε.
:)
 

gel1981a

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Οδηγός για Καρπενήσι

Μάλιστα....λοιπον έχουμε και λέμε...

Δωμάτια

ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ, Ξενοδοχείο ’νεσις, Καρπενήσι, Καρπενησι και Apollonion - Hotel - Karpenisi - hotels - karpenissi - evrytania - central greece είναι οι δυο καλύτερες επιλογές για διαμονή μες στο καρπενήσι. Κεντρικά και όμορφα στην τιμή που θέλεις απο όσο ξέρω.

Αμαδρυάδες, Ξενώνας στο Καρπενήσι - Αρχική σελίδα (όμορφος ξενώνας στο χωριό Βουτύρο που έχει 1-2 ταβερνάκια και απέχει 10' απο καρπενήσι)

Emotions Country Resort | Βουτύρο Ευρυτανίας (σούπερ ξενώνας για ζευγαράκι επίσης στο Βουτύρο. Είναι λίγο ακριβό αλλά μπορεί λόγω ημερών να σου κάνει καλύτερη τιμή. Δεν έχεις να χασεις παίρνοντας ενα τηλ.)

Τοποθεσία ξενοδοχείου Ορειάδες στους Κορυσχάδες Ευρυτανίας (πανέμορφος ξενώνας στις πανέμορφες και ιστορικές Κορυσχάδες, 10' απο καρπενήσι)

Παραδοσιακός Οικισμός Κορυσχάδων - ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΑΤΕ! || WELCOME to KORYSCHADES VILLAGE on-line! (επίσης στις Κορυσχάδες...αξίζει να προσπαθήσεις και να παζαρέψεις)

Φθινόπωρο, Χειμώνας, Άνοιξη, Καλοκαίρι... Ανακαλύψτε τις τέσσερις εποχές στην Καστανέα. (μοναδικός ξενώνας στον Άγιο Νικόλαο, 15' απο Καρπενήσι. πολύ όμορφο χωριό με ωραία ταβερνάκια)

Ξενοδοχείο Casa Di Neve στον ’γιο Νικόλαο: καρπενήσι διαμονή ξενοδοχεία ξενώνες ευρυτανία (επίσης στον Άγιο Νικόλαο)

Κάνε μια έρευνα και αν αμφιταλαντευτείς ανάμεσα σε κάποια πες μου να σε διαφωτίσω.

Φαγητό

Θα σας προτείνω τα αγαπημένα μου. Υπάρχει ο κίνδυνος να δυσκολευτείτε τα μεσημέρια γιατι λόγω μειωμένης κίνησης ίσως είναι κλειστά καποια απο τα ταβερνάκια στα χωριά. Δοκιμάστε και άλλα αν δείτε και σας "γυαλίσουν"...

Εν Ελλάδι (καρπενήσι, ψητά και μαγειρευτά)
Πανόραμα (Καρπενήσι, ψητά)
Σπίθας (Βουτύρο)
Πέταλο (Γαύρος Μεγάλου Χωριού, οπωσδήποτε!)
Νασιόπουλος (Μικρό Χωριό)

Καφέ-Γλυκό

Είθισται (πλατεία Καρπενησίου, λουκουμάδες must)
Saloon Park (καφε,ποτό,Brownies,ιππασία, τοξοβολία,κ.α...οπωσδήποτε!!!είναι στο δρόμο απο καρπενησι προς κορυσχάδες)
Kasmir (καφέ,ζεστή σοκολάτα,μπύρα,ποικιλία....κορυσχάδες)
Merses (παλιο Μικρό Χωριό, φοβερή θέα)
Καρβέλης (must Γαλακτομπούρεκο στο Μεγάλο Χωριό. Στο χωριό αυτό υπάρχει και το Παραμύθι που είναι πολύ όμορφο καφέ. Αν θέλετε στο χωριο αυτο θα βρείτε και τοπικά προϊόντα να αγοράσετε....γλυκά,τυριά,ζυμαρικά,...)

Ποτό

Wild Rose (Ροκ μουσική)
Camelot (ελληνική)
status (dance)

Τα μπαράκια είναι το ένα δίπλα στο άλλο στην πλατεία στο καρπενήσι.

Εκδρομές

Μοναστήρι Προυσού (οπωσδήποτε!!!φοβερή διαδρομή, όμορφο μοναστήρι)
Χιονοδρομικό Βελούχι (θέα,λίμνη, καφέ)
Μουσείο Κορυσχάδες
Μικρό και Μεγάλο Χωριό


Αυτα σε γενικές γραμμές!!!! Ελπίζω να βοήθησα....υπάρχουν και άλλες επιλογές που θα ανακαλύψετε μόνοι σας ή θα σας αποκαλύψω σε επόμενο ταξίδι. Για πρώτη φορά νομίζω πως αρκούν τα παραπάνω. Ελπίζω να περάσετε πολύ πολύ όμορφα και ο,τι χρειαστείτε είμαι στη διάθεσή σας....

Υ.Γ. Sorry αν ξέχασα κατι αλλά αυτά μπορούσα να θυμηθώ! Και προς Θεού δεν είμαι πράκτορας όυτε έχω ιδίον όφελος με οιονδήποτε τρόπο!!! Απλά θέλω όσοι επισκέπτονται τον τόπο μου να περνάνε όμορφα!!!
Κι αν υπάρξουν παράπονα θα ήθελα να τα ξέρω για να τα προωθήσω εκει που πρέπει....
 

scully_

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Μάλιστα....λοιπον έχουμε και λέμε...

.

Σ' ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου!!!! Θα ψάξω αυτά που μου προτείνεις, θα πάρω τηλ και θα σου πω ανάμεσα σε ποια είμαστε να μας διαφωτίσεις λίγο, όπως λες!!

Σ' ευχαριστούμε και πάλι πάρα πολύ!!!! :D:D:D
 

scully_

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Τελικά σκεφτόμαστε να πάμε στο Casa di Neve, στον Αγ. Νικόλαο :) Για πες μου σε παρακαλώ Βαγγέλη, το μέρος εκεί πως είναι; Εκεί κοντά τι έχει από καφέ, σουπερ-μάρκετ, κλπ; Γνωρίζεις αν το εστιατόριο του ξενοδοχείου είναι καλό; :)

Σ' ευχαριστούμε πολύ!!:):)
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Βαγγέλη σε ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Ένα από τα πολλά μέρη που μου αρέσουν στην περιοχή σου είναι και το χωριό Φιδάκια.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Εχω παει 2 φορες & περασα τελεια!!Περυσι μειναμε μεσα Δεκεμβριου(με χιονακι!)στο Ευ Γιανν στις Κορυσχαδες,οικονομικο,καθαρο & με ομορφη θεα!Οι ταβερνες στον Γαυρο απλα,δεν παιζοντε!!!!Και τελος,να πω τα καλυτερα για το saloon cafe(park) το οποιο ειναι υπεροχο & με πολυ φιλικο προσωπικο!Για χειμωνα το Καρπενησι λεει με χιλια!!(...τα χωρια του δηλαδη!):)
 

gel1981a

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Scully....

αφου καταλήξατε στο Casa Di Neve να σας πω πως ο Αγ. Νικόλαος είναι ένα πού όμορφο χωριουδάκι. Έχει γραφική πλατεία με καφε,ταβερνάκια και καφενεία! Μάλιστα ο ξενώνας σας είναι ακριβώς στην πλατεία.. Σιγουρα διαθέτει καφετέρια και νόμιζω και εστιατόριο.
Το Καρπενήσι απέχει 10-15' και το μοναδικό μειονέκτημα (οπως μπορεις να διαπιστώσεις και σε΄΄ενα χάρτη της περιοχής) είναι οτι το χωριο βρίσκεται απο την άλλη μεριά του νομού σε σχέση με τα χωριά που σου πρότεινα να επισκεφτείτε. Παρόλαυτα οι απόστασεις είναι του 20λεπτου οποτε μην μασάτε! Πολύ όμορφα χωριά απο την πλευρά σας είναι το Κρίκελλο και η Δομνίστα αλλά προτείνω να τα επισκεφτείτε στο επόμενο ταξίδι σας.. Για την ώρα νομίζω πως αρκούν όσα σας έχω ηδη προτείνει... Κρίμα που δεν θα είμαι πάνω να σας γνωρίσω και να σας κατατοπίσω καλύτερα. Οτιδήποτε χρειαστείτε μη διστάσετε να μου στείλετε mail ανα πάσα στιγμή. Όπως επίσης και σας ενοχλήσει οτιδήποτε!
Αααα super market δεν παίζει στο χωριό...μπακάλικο ίσως...όπως και να χει όμως το Καρπενήσι είναι πολύ κοντά!
Ελπίζω να βοήθησα και εύχομαι να περάσετε τέλεια...να απολαύσετε την φύση, το καλό φαγητό και τον "βαρύ" ύπνο!!! Θα περιμένω εντυπώσεις και παράπονα!!!!
 

gel1981a

Member
Μηνύματα
21
Likes
18
Kostas τα Φιδάκια είναι όντως πολυ όμορφα. Έχουν χτιστεί και κάποιοι τέλειοι ξενώνες ενω λειτουργούν και κανα δυο πολυ καλα ταβερνάκια. Η μαγεία του χωριού είναι η θεα προς τη λίμνη....

MaraGiorgos συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες...να ξανάρθεις σύντομα...και προσυπογράφω οτι τα χωριά είναι όντως πολύ όμορφα ενω το Καρπενήσι θέλει δουλειά πολύ για να ομορφύνει...ίσως όταν γίνω δήμαρχος...χαχα


Να είστε καλά όλοι και οτι χρειαστείτε....ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ!!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Kostas τα Φιδάκια είναι όντως πολυ όμορφα. Έχουν χτιστεί και κάποιοι τέλειοι ξενώνες ενω λειτουργούν και κανα δυο πολυ καλα ταβερνάκια. Η μαγεία του χωριού είναι η θεα προς τη λίμνη....
Για τα Φιδακια συνυπογραφω και γω ειναι ΤΕΛΕΙΑ!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom