Καστελόριζο Καστελόριζο Love It or Leave It

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Ωραία τα μακρινά ταξίδια και οι εξωτικοί προορισμοί αλλά και η Ελλάδα μας ειδικά το καλοκαίρι δεν παίζεται! Νησάκι [στην κυριολεξία] , πεντακάθαρη θάλασσα, αστραφτερός ήλιος ,καλοκαιρινή διάθεση ,και φύγαμε…..
Θα μου πείτε γιατί μέσα στο καταχείμωνο εγώ γράφω για καλοκαιρινές διακοπές ?
Δεν ξέρω αλλά εγώ βασικά για το καλοκαίρι ζω, αφήστε που για χάρη του συγκεκριμένου νησιού μπήκα στον πειρασμό να υποβιβάσω την επίσημη αγαπημένη μου Φολέγανδρο.
Επειδή είναι η πρώτη μου ουσιαστικά προσπάθεια να μοιραστώ ένα ταξίδι μου μαζί σας ζητώ την επιείκεια σας [καλά το καταλάβατε γλείψιμο είναι αυτό ] και συνεχίζω
Παραθέτοντας μερικές copy paste πληροφορίες. Αν ,λέω αν, όλα πάνε καλά κατά την μεταφορά έρχεται και η προσωπική εμπειρία .

 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Το Καστελλόριζο ή Μεγίστη όπως είναι επίσημα γνωστό το νησί από τους αρχαίους χρόνους, βρίσκεται στο νοτιοανατολικότερο άκρο της ελληνικής επικράτειας. Η συνολική του έκταση είναι 9,2 τετρ. χλμ. και βρίσκεται 72 μίλια ανατολικά της Ρόδου και μόλις 2 χλμ. από τις τουρκικές ακτές. Είναι ορεινό και βραχώδες νησί και ανήκει στο σύμπλεγμα της Δωδεκανήσου
H πρωτεύουσα Καστελλόριζο, που συγκεντρώνει όλους τους κατοίκους του νησιού, αποτελείται από τις συνοικίες Πηγάδια και Χωράφια και συνεχίζει μέχρι το Μανδράκι (μικρό γραφικό λιμάνι). Το Καστελλόριζο είναι αμφιθεατρικά χτισμένο στα ριζά λόφου αγκαλιάζοντας τις τρεις πλαγιές του κόλπου.
Η γραφικότητα του τοπίου φτάνοντας στο Καστελλόριζο δύσκολα περιγράφεται. Τα βαμμένα σε εντυπωσιακά χρώματα διώροφα και τριώροφα αρχοντόσπιτα με τις ξύλινες σκάλες και μπαλκόνια, το γραφικό λιμάνι και τα πλακόστρωτα σοκάκια συνθέτουν ένα υπέροχο θέαμα. Όλος ο οικισμός θεωρείται διατηρητέος και προσφέρει στον επισκέπτη την ομορφιά ενός ειδυλλιακού τοπίου και την αίσθηση μιάς περασμένης δόξας.
Στα παλαιότερα χρόνια η πόλη, που αποτελεί και το λιμάνι του νησιού, στάθηκε το κυριότερο γεωφυσικό χάρισμα του Καστελλόριζου, καθώς βρίσκεται στο θαλάσσιο σταυροδρόμι ανάμεσα στην Ευρώπη, την Μέση Ανατολή και την Αίγυπτο και ήταν φυσικό να δημιουργήσει σημαντική εμπορική και ναυτική κίνηση πράγμα που εξηγεί το ένδοξο και πλούσιο παρελθόν του Καστελλόριζου. Το Καστελλόριζο έχει πληθυσμό 275 κατοίκους. Τόσοι απόμειναν από τις 15,000 που είχε στις αρχές του 20ού αιώνα. Οι κάτοικοί του ασχολούνται κυρίως με τον τουρισμό και την αλιεία
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Mary με έχεις προβληματίσει πάρα πολύ. Επίσημη αγαπημένη και για εμένα και τη σύζυγο είναι η Φολέγανδρος. Και στο Καστελλόριζο δεν έχουμε πάει. Να πανικοβληθώ; :bash:

Όπως κατάλαβες, περιμένω με αγωνία τη συνέχεια.
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Δεν ξέρω αν πρέπει να πανικοβληθείς ή όχι,περίμενε λιγοοοοο και βλέπουμε
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
Όταν ξεκινάτε ένα ταξίδι και όλα δείχνουν να πηγαίνουν στραβά μην δίνετε καμία σημασία και συνεχίστε ακάθεκτοι.
ΑΝ ας πούμε αν βγαίνοντας από την πολυκατοικία σας και ενώ προσπαθείτε να σύρετε την βαλίτσα σας η ….από Πάνω σας πλένει το μπαλκόνι της και ανετότατα πετάει ανεξέλεγκτα νερά,
ΑΝ φτάνετε με τα χίλια ζόρια στο Σύνταγμα για να πάρετε το μετρό και ενώ όλα τα εκδοτήρια είναι κλειστά-Κυριακή πρωί άλλωστε-ανακαλύπτετε ότι τα αυτόματα εκδοτήρια εισιτηρίων δέχονται τα χαρτονομίσματα που εσείς δεν διαθέτετε εκείνη την ώρα
ΑΝ την .στιγμή που κοιτάτε γύρω σας απελπισμένοι γιατί και η ρημάδα η ώρα περνάει και έχετε και ένα αεροπλάνο να προλάβετε δυο συμπαθέστατοι κατά τα άλλα τουρίστες σας ζητούν πληροφορίες και πέφτετε στην παγίδα να αποδείξετε ότι είστε απόγονοι του Ξένιου Δια
ΑΝ ταυτόχρονα χτυπά και το κινητό σας γιατί η παρέα σας σας ψάχνει και το αεροπλάνο συνήθως δεν περιμένει
ΑΝ όλα τα παραπάνω περιγράφουν λίγο πολύ την καθημερινότητα σας

L E A V E IT

 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Με το που πατάω το πόδι μου στο ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ νιώθω άλλος άνθρωπος.
Δεν υπάρχει καλύτερη ντόπα για μένα από το να με… περιμένει [τρόπος του λέγειν]ένα αεροπλάνο για κάποιον προορισμό .Πτήση άνετη μέχρι την Ρόδο και από εκεί ανταπόκριση με ελικοφόρο για Καστελλόριζο.Και εδώ αρχίζουν τα ωραία!
Αν νομίζετε ότι υπάρχουν αριθμημένες θέσεις κάνετε λάθος και θα σας εξηγήσω το γιατι.Το αεροπλανάκι χωράει γύρω στα 35 άτομα [έχει και γαλαρία] αλλά δεν το γεμίζουν γιατί πρέπει να προλάβει να σταματήσει στον 800 μέτρων διάδρομο που διαθέτει το νησί. Μπαίνοντας λοιπόν μέσα ,η ο Θεός να την κάνει αεροσυνοδό της Ολυμπιακής, σε κόβει με το μάτι σε… ζυγίζει και σε βάζει να καθίσεις εκεί που πιστεύει ότι συμβάλεις στο σωστό καταμερισμό του βάρους του αεροπλάνου.
Ουρανός καταγάλανος το Αιγαίο αρυτίδιαστο και το ταξίδι αρχίζει.

Μετά από 25 λεπτά πτήσης πλησιάζουμε το νησί, για να είμαι ειλικρινής σχεδόν το αγγίζουμε αφού το φτερό περνά σύρριζα από το διπλανό βράχο, χρόνος για προσευχές δεν υπάρχει άντε κανένα σύντομο νευρικό γελάκι και πάλι για αυτούς που έχουν γρήγορα αντανακλαστικά ,τα φρένα πιάνουν και ο πιλότος στην κυριολεξία το παρκάρει δίπλα στο κτίριο του κοινοτικού αεροδρομίου. Στην πραγματικότητα πρόκειται για ένα μικρό σπιτάκι 30-40 τετραγωνικών που τα έχει όλα και συμφέρει!

Είμαι στο Καστελλόριζο YES .Παίρνουμε τις βαλίτσες [ποιόν κυλιόμενο διάδρομο δεν θέλω αηδίες] από την καρότσα που τις μεταφέρει και περιμένουμε το κοινοτικό και πάλι βανάκι για να μας πάει στο χωριό, λιμάνι, πρωτεύουσα, όπως θέλετε πέστε το. Είναι ο αέρας, είναι το νησί , είναι το νερό που δεν έχω προλάβει ακόμα να πιω,
αλλά νιώθω άλλος άνθρωπος. ΤΙ ακριβώς σας περιέγραφα στο leave it ? Δεν θυμάμαι όλα μοιάζουν πολύ μακρινά .Τώρα αρχίζει το love it. Και τι αγάπη από την πρώτη ματιά!!!!!!!!!!

Κατεβαίνουμε στο λιμάνι [ο δρόμος από το αεροδρόμιο καταλήγει περίπου στη μέση του κόλπου ] και ενώ οι υπόλοιποι διασκορπίζονται ψάχνοντας να βρούνε τα δωμάτια τους εγώ στέκομαι ακίνητη μάλλον με ηλίθια έκφραση και μονολογώ είναι ΤΕΛΕΙΟ! Φυσικό λιμάνι αμφιθεατρικά χτισμένο από διώροφα κυρίως σπίτια βαμμένα σε πάλ αποχρώσεις με μικρά μπαλκονάκια και έκδηλη αρχοντιά. Αρκετά ιστιοπλοικά δεμένα να συντροφεύουν τα καικια των ντόπιων και τις βαρκούλες που εκτελούν και χρέη θαλλάσιων ταξί. Από τα άλλα αυτά που ξέρουμε εμείς υπάρχει μόνο ένα αλλά δεν νομίζω ότι θα σας χρειαστεί.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Έχεις ξεκινήσει εντυπωσιακά :clap:.

Μήπως έχεις και τίποτα φωτογραφίες να ανέβαζες στην gallery;
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Αποφασίζω να ξεκουνηθώ και τραβώ και εγώ για το ξενοδοχείο. Περνώ μπροστά από τα γραφικά ταβερνάκια όπου κάποιοι ηλικιωμένοι απολαμβάνουν τον απογευματινό τους καφέ και μας καλωσορίζουν. Αυτό το γνήσιο καλωσόρισμα που δεν έχει καμμία σχέση με την τουριστική εκδοχή του.

Το δωμάτιο καλό, αλλά ποιος ασχολείται με αυτό τώρα, γρήγορη τακτοποίηση των πραγμάτων και πάλι έξω.
Καθόμαστε για φαγητό παραγγέλνουμε αλλά ελληνικά και απολαμβάνουμε τις μπύρες μας κοιτώντας τη θάλασσα και τα φώτα του Τουρκικού ΚΑΣ απέναντι που μόλις έχουν αρχίσει και ανάβουν. Στο διπλανό τραπέζι μία παρέα ντόπιων αργοπίνοντας το ουζάκι τους καθαρίζουν τους αχινούς που έχουν μαζέψει και μας προσφέρουν και εμας να δοκιμάσουμε. Δεν είμαι φαν των μυδιών στρειδιών και άλλων οστρακιών σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που τα τσακίζουν και το κέρασμα γίνεται μια ολόκληρη πιατέλα. Φυσικά δεν είναι η πιατέλα που μετράει αλλά η κίνηση που σε κάνει να νιώθεις ότι γύρισες στο νησί σου, και είσαι ανάμεσα σε φίλους που σε καλοδέχονται. Ισως επειδή οι Καστελλόριζιωτες έχουν περάσει πολλά και δύσκολα να είναι τόσο ζεστοί και φιλικοί άνθρωποι. Δεν ξέρω αν φαίνομαι μελό αλλά και οι υπόλοιποι μοιράζονται τα ίδια συναισθήματα.
Τα βλέφαρα βαριά [βοήθησαν και οι μπύρες ] back για νάνι και από αύριο συνεχίζουμε δριμύτεροι.

Καλά δεν με αναγνωρίζω ! ΤΟΟΟΣΟ μπλά μπλά για να περιγράψω την πρώτη μέρα? Αυτή δεν είμαι εγώ κάτι μου έχει συμβεί
.
 

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ταξίδι-Όνειρο
AroundTheWorldIn80Days
Μύρισε καλοκαίρι Mary...μια χαρά τα πας...:clap:
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Οι επόμενες ημέρες [έμεινα σχεδόν μία εβδομάδα] δεν διέφεραν πολύ η μία από την άλλη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έπληξα, αντιθέτως μακάρι να ήταν και άλλες. Το Καστελλόριζο έχει την μαγική ικανότητα να σε απενοχοποιεί για τις ατελείωτες ώρες που περνάς χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο παρά να απολαμβάνεις την θάλασσα, τον ήλιο, το καλό φαγητό, την φιλική ατμόσφαιρα . Σε βοηθά να αδειάζεις το μυαλό σου από τα καθημερινά και τετριμμένα και να αναφωνείς ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ!

Βασικά το νησί χωρίζεται σε τρεις ζώνες
SLEEPING ZONE με τα περισσότερα ξενοδοχεία να βρίσκονται στην δεξιά πλευρά του μόλου,
EATING ZONE ακολουθούν οι ψαροταβέρνες όπου καταλαμβάνουν το κεντρικό μέρος αυτού και
ENTERTAINMENT ZONE με μικρά καφέ .Εδώ θα πρέπει να συγκαταλέξω και τον Φάρο [είναι το τελευταίο κτίριο στην αριστερή πλευρά του μόλου] αν και αποτελεί μία κατηγορία από μόνος του και θα εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ.

Ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα δωμάτια υπάρχουν αρκετά δεδομένου του μεγέθους του νησιού, αλλά για το Αύγουστο θα πρέπει να κάνετε κράτηση αρκετά πιο νωρίς γιατί εκτός από τους πολλούς μετανάστες δεύτερης και τρίτης γενιάς που το επισκέπτονται τέτοια εποχή ,υπάρχουν και οι φαν του νησιού , άνθρωποι που το επιλέγουν ανελλιπώς για δέκα ή και περισσότερα χρόνια με αποτέλεσμα να περιορίζουν κατά πολύ τα διαθέσιμα δωμάτια. Προτιμήστε δωμάτια που είναι στην πρώτη γραμμή γιατί αν και κοστίζουν παραπάνω αξίζει τον κόπο. Η θέα είναι μαγευτική και προσφέρουν την δυνατότητα της άμεσης βουτιάς. Τι εννοώ? Ξυπνάς και εκεί που πίνεις το καφέ σου [ η τσίμπλα είναι προαιρετική] μπλούμ και μέσα!!!
Υπάρχει καλύτερος τρόπος να ξυπνάς και να νιώθεις τόσο αναζωογονημένος?
ΠΡΟΣΟΧΗ τα δωμάτια με δική τους στέρνα είναι ίσως καταλληλότερα για αυτούς που έχουν πρόβλημα με το natural odor ή βαριούνται να κουβαλούν εμφιαλωμένα νερά για να πλυθούν. Ω…συγνώμη για την παράλειψη ξέχασα να αναφέρω ότι το νησί ξεμένει συχνά από νερό και μπορεί να πάρει και 2 μέρες στην υδροφόρα για να το ανατροφοδοτήσει. Βέβαια αυτό δεν βοηθά πολύ όταν μαζί με την έλλειψη νερού υπάρχει ταυτόχρονα και διακοπή ρεύματος!!!!!!!!!!!!
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Φαγητό στο Καστελλόριζο ντόπιοι και επισκέπτες εννοούν το ψάρι και όλα τα συγγενικά του είδη, όχι πως δεν βρίσκεις λαδερά ή κρεατικά αλλά όλοι επιδίδονται σε μια υπερκατανάλωση του είδους . Δεν είναι τυχαίο ότι οι …μοναδικές βιτρίνες του νησιού ψάρια περιέχουν. Οι τιμές τους δεν είναι φτηνές 50 και 60 EUR τα βρίσκεις και στην Σαντορίνη, αλλά είναι φρεσκότατα και καλοψημένα. Μοναδικά και πεντανόστιμα είναι τα ζαρζαβατικά που τα προμηθεύονται όλα από την Τουρκία και μπορεί τα ψάρια να είναι ακριβά αλλά όλα τα υπόλοιπα όχι.

Στα καφέ του νησιού εκτός από home made γλυκά [κορμούς ναι ναι σοκολατένιους, ρυζόγαλα, χαλβάδες ] υπάρχουν πατροπαράδοτα cheese cakes lemon pie και ότι άλλο χρειαστεί για να μηδενιστεί η πιθανότητα υπογλυκαιμίας.

Ο Φάρος λοιπόν είναι alldayandalmostallnightopenbar όπου εκεί το πρωί μπορείς να κάνεις μπάνιο δηλαδή βουτιές ,διαθέτει ξαπλώστρες ,υπέροχη μουσική ποτά ποτά ποτά και υπέροχη ατμόσφαιρα . Ούτως η άλλως έχεις γνωρίσει όλο τον κόσμο στο νησί και αισθάνεσαι ότι είναι όλοι μία μεγάλη παρέα. Την ίδια παρέα συναντάς και το βράδυ εκεί για το night life και αν τα ποτά ήταν πολλλλά δεν υπάρχουν *βρόμικα* αλλά ο κοινοτικός φούρνος που στις 3 4 ή 5 το πρωί διαθέτει ότι χρειαστεί για να σε βοηθήσει να κοιμηθείς σας πουλάκι.

Παραλίες ΔΕΝ υπάρχουν στο νησί μόνο προβλήτες με σκαλάκια πισίνας για να διευκολύνουν στη πρόσβαση στη θάλασσα . Το καλύτερο σχόλιο για το νησί το
άκουσα εκεί και νομίζω ότι του ταιριάζει απόλυτα. Το Καστελλόριζο λοιπόν είναι ένα μεγάλο resortμε μία τεράααααααστια πισίνα στη μέση allinclusive
 

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ταξίδι-Όνειρο
AroundTheWorldIn80Days
Στα καφέ του νησιού εκτός από home made γλυκά [κορμούς ναι ναι σοκολατένιους, ρυζόγαλα, χαλβάδες ] υπάρχουν πατροπαράδοτα cheese cakes lemon pie και ότι άλλο χρειαστεί για να μηδενιστεί η πιθανότητα υπογλυκαιμίας.
Και πάνω που είχα αρχίσει να τη συνηθίζω τη δίαιτα...νατο το cheese cake....αυτά είναι :harakiri:

Για το χειμωνιάτικο καλοκαίρι σου, gracias mary...:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom