Καστελόριζο Καστελόριζο Love It or Leave It

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
εχει ημερήσια δρομολόγια με πλοίο απο Ρόδο???
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Φαγητό στο Καστελλόριζο ντόπιοι και επισκέπτες εννοούν το ψάρι και όλα τα συγγενικά του είδη, όχι πως δεν βρίσκεις λαδερά ή κρεατικά αλλά όλοι επιδίδονται σε μια υπερκατανάλωση του είδους . Δεν είναι τυχαίο ότι οι …μοναδικές βιτρίνες του νησιού ψάρια περιέχουν. Οι τιμές τους δεν είναι φτηνές 50 και 60 EUR τα βρίσκεις και στην Σαντορίνη, αλλά είναι φρεσκότατα και καλοψημένα. Μοναδικά και πεντανόστιμα είναι τα ζαρζαβατικά που τα προμηθεύονται όλα από την Τουρκία και μπορεί τα ψάρια να είναι ακριβά αλλά όλα τα υπόλοιπα όχι.

Στα καφέ του νησιού εκτός από home made γλυκά [κορμούς ναι ναι σοκολατένιους, ρυζόγαλα, χαλβάδες ] υπάρχουν πατροπαράδοτα cheese cakes lemon pie και ότι άλλο χρειαστεί για να μηδενιστεί η πιθανότητα υπογλυκαιμίας.

Ο Φάρος λοιπόν είναι alldayandalmostallnightopenbar όπου εκεί το πρωί μπορείς να κάνεις μπάνιο δηλαδή βουτιές ,διαθέτει ξαπλώστρες ,υπέροχη μουσική ποτά ποτά ποτά και υπέροχη ατμόσφαιρα . Ούτως η άλλως έχεις γνωρίσει όλο τον κόσμο στο νησί και αισθάνεσαι ότι είναι όλοι μία μεγάλη παρέα. Την ίδια παρέα συναντάς και το βράδυ εκεί για το night life και αν τα ποτά ήταν πολλλλά δεν υπάρχουν *βρόμικα* αλλά ο κοινοτικός φούρνος που στις 3 4 ή 5 το πρωί διαθέτει ότι χρειαστεί για να σε βοηθήσει να κοιμηθείς σας πουλάκι.

Παραλίες ΔΕΝ υπάρχουν στο νησί μόνο προβλήτες με σκαλάκια πισίνας για να διευκολύνουν στη πρόσβαση στη θάλασσα . Το καλύτερο σχόλιο για το νησί το
άκουσα εκεί και νομίζω ότι του ταιριάζει απόλυτα. Το Καστελλόριζο λοιπόν είναι ένα μεγάλο resortμε μία τεράααααααστια πισίνα στη μέση allinclusive
.
Τι εννοείς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ παραλίες? Και πάνω, που με έπεισες να πάω του χρόνου! Άρχισα να ψάχνω δωμάτια, μέχρι που διάβασα αυτό με τις παραλίες...
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να ενημερώσω και το συγκεκριμένο νήμα μετά από καιρό με φετινές πληροφορίες:

Το Καστελλόριζο είναι μια εκδρομή που όλοι πρέπει να εντάξουν κάποια στιγμή στο πρόγραμμα τους, σ’ αυτό το απομονωμένο αλλά παράλληλα πανέμορφο νησάκι.

Το δικό μου τριήμερο στο νησί πραγματοποιήθηκε τον Αύγουστο του 2020, έχοντας ως αφετηρία τη Ρόδο, γεγονός αναπόφευγκτο.

Το ταξίδι αν και μεγάλο (5 ώρες με το αργό πλοίο) ήταν γαλήνιο, πλέοντας παράλληλα με τις ακτές της Τουρκίας, χαρίζοντας μας ένα μοναδικό ηλιοβασίλεμα στο Αιγαίο:

DSC_2324f.jpg DSC_2434.JPG DSC_2423.JPG

Συγκινητική ήταν η στιγμή που προσεγγίσαμε τη Νήσο Ρω, απευθύνοντας χαιρετισμό στους φαντάρους που υπηρετούν στο φυλάκιο εκεί:

DSC_2439.JPG


Στο επόμενο μισάωρο φτάναμε στο προορισμό μας, βλέποντας το πλοίο του πολεμικού ναυτικού να περιπολεί:

DSC_2473.JPG

Η προσέγγιση της Μεγίστης εν πλω είναι κάτι μοναδικό, με αποτέλεσμα να πω χαλάλι για το πεντάωρο ταξίδι προκειμένου να αντικρύσω αυτή την εικόνα:

DSC_2500.JPG DSC_2517.JPG

Τακτοποιήθηκα στο διαμέρισμα που είχα κλείσει, χαλάρωσα, ήπια κάτι κι έκανα τη πρώτη βόλτα στο νησί, γεμίζοντας με εικόνες.

DSC_2536c.jpg

Να αναφέρω εδώ ότι ήμουν από τους τυχερούς μετά από πολύ ψάξιμο, καθώς οι τιμές στη διαμονή είναι ιδιαίτερα υψηλές, οπότε όποιος θέλει να βγάλει εκδρομή νορμαλ κόστους πρέπει να προνοήσει!

Η επόμενη μέρα με βρήκε να εξερευνώ παραλιακά για αρχή τις ομορφιές του τόπου οι οποίες ομολογουμένως ήταν πολλές:

DSC_2540.JPG DSC_2567.JPG DSC_2577.JPG

Ανέβηκα στην άνω πλατεία, βλέποντας τη Σαντράπειο σχολή

DSC_2590.JPG DSC_2591.JPG DSC_2600.JPG

αλλά και το άγαλμα της Κυράς της Ρω:

DSC_2604.JPG


Έφτασα ως την άλλη πλευρά και το Μεντιτερανεο, έχοντας την απόλυτη θέα απέναντι προς το παλιό Τζαμί:

DSC_2627.JPG DSC_2638.JPG DSC_2642.JPG
DSC_2651.JPG DSC_2678.JPG DSC_2677.JPG DSC_2681.JPG

Συνέχισα με μια στάση για ένα παγωμένο καφέ, την ώρα που οι εστιάτορες ετοίμαζαν τα μεσημεριανά τους τραπέζια, σε ένα ειδυλλιακό σκηνικό:

DSC_2716.JPG DSC_2726.JPG DSC_2731.JPG

Κατευθύνθηκα προς τη πίσω πλευρά του οικισμού, με σκοπό να ρίξω και καμιά βουτιά, περνώντας αρχικά από τα δύο παραλιακά beach bar:

DSC_2731b.jpg DSC_2757.JPG DSC_2760.JPG
DSC_2762.JPG DSC_2764.JPG DSC_2768.JPG

(Εκεί συναντάει κανείς και την όποια νυχτερινή ζωή που μπορεί να κρατήσει μέχρι το ξημέρωμα)

Ο παραλιακός πλακόστρωτος δρόμος οδηγεί στη μαρίνα του νησιού, αλλά και σε μια αμμουδερή παραλία όχι τόσο ιδιαίτερης ομορφιάς:

DSC_2772.JPG DSC_2799.JPG DSC_2811.JPG
DSC_2823.JPG DSC_2829.JPG

Μη περιμένει κανείς να συναντήσει παραλίες στο Καστελλόριζο, όχι τουλάχιστον όπως τις έχουμε στο μυαλό μας. Δεν υπάρχει τίποτε άλλο πέρα από τις λεγόμενες πλατφόρμες, όπου μπορεί να κάνει κάποιος τις βουτιές του. Από μια τέτοια δροσίστηκα κι εγώ:

DSC_2834.JPG DSC_2835.JPG DSC_2839.JPG

Είχα φροντίσει νωρίτερα να κλείσω την απογευματινή δραστηριότητα, την επίσκεψη στη Γαλάζια σπηλιά ή Σπηλιά του Παραστά, κάτι που δε πρέπει κανένας να παραλείψει από το πρόγραμμα του, μιας και μιλάμε για το διασημότερο αξιοθέατο στο Καστελλόριζο:

DSC_2865.JPG DSC_2880.JPG DSC_2897.JPG

Προσεγγίσαμε το μέρος με τη βάρκα και σταθήκαμε τυχεροί, καθώς η στάθμη των νερών ήταν τέτοια που μας επέτρεψε να μπούμε:

DSC_2910.JPG DSC_2941.JPG

Ότι και να πω είναι λίγο για το μεγαλείο που αντίκρυσαν τα μάτια μου:

DSC_2915.JPG DSC_2925.JPG DSC_2930.JPG

Στη συνέχεια και αφού κάναμε της βουτιές μας εντός της σπηλιάς, αποβιβαστήκαμε για μπάνιο & καφέ στη διπλανή στο Καστελλόριζο νησίδα του Αγίου Γεωργίου, με το ομώνυμο εκκλησάκι:

DSC_2956.JPG DSC_2962.JPG DSC_2967.JPG DSC_2972.JPG

Μόλις άρχισε να πέφτει ο ήλιος επέστρεψα στο νησί συνεχίζοντας παραλιακά:

DSC_2980.JPG DSC_2983.JPG

Σκοπός μου ήταν η ανάβαση στο κάστρο του Καστελλόριζου, προκειμένου να φωτογραφίσω τη θέα στο ηλιοβασίλεμα:

DSC_2994.JPG DSC_3003.JPG

Οι εικόνες κάτω από τη μεγάλη σημαία ήταν εκπληκτικές:

DSC_3008.JPG DSC_3067.JPG

Κατεβαίνοντας έκανα στάση για μαγειρευτό φαγητό στο εστιατόριο της πλατείας, στο οποίο σερβίρεται τοπική κουζίνα:

DSC_3075.JPG DSC_3078b.jpg

Μόλις νύχτωσε κατέβηκα στη παραλία για μερικές νυχτερινές λήψεις:

DSC_3085.JPG DSC_3093.JPG

Πολύς κόσμος εκείνη την ώρα γευμάτιζε ή έπινε το ποτό του στη παραλιακή:

DSC_3104.JPG DSC_3108.JPG DSC_3138.JPG

Όπως έγραψα και πιο πάνω, οι επιλογές για νυχτερινή διασκέδαση ήταν τα δύο beach bar στο παλιό Τζαμί, τα οποία κρατάνε μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.


Τρίτη και τελευταία μέρα στο νησί, ξεκινώντας από τις αγαπημένες μου βόλτες στη προκυμαία:

DSC_3149.JPG DSC_3160.JPG DSC_3181.JPG

Τα στενάκια του οικισμού και τις εκκλησίες, βλέποντας τα ματόχαντρα σε κάθε πόρτα:

DSC_3173.JPG DSC_3175.JPG DSC_3161.JPG

Μετά την απαιτούμενη στάση για καφέ, ακολούθησα τη γνωστή πορεία προς το παλιό τζαμί:

DSC_3213.JPG DSC_3227.JPG

Προκειμένου να βουτήξω στα νερά κάτω από το παλιό αρχοντικό. Οι πιο παράτολμοι επιχειρούσαν το αντίστοιχο από το βράχο:

DSC_3239.JPG DSC_3250.JPG DSC_3271.JPG

Επιστρέφοντας στο παλιό τζαμί συνάντησα ένα μικρό αυτοσχέδιο πάρτυ, πίνοντας τις τελευταίες μου μπύρες:

DSC_3278.JPG DSC_3284.JPG

Το πλοίο της επιστροφής -το γρήγορο αυτή τη φορά- έφτασε λίγο μετά τις έξι, αναχωρώντας για το νησί της Ρόδου. Ανέβηκα στο κατάστρωμα για τις τελευταίες φωτογραφίες:

DSC_3303.JPG DSC_3322.JPG DSC_3342.JPG

Κρατώντας για πάντα στη καρδιά μου την όμορφη εικόνα του Καστελλόριζου:

DSC_3359.JPG


Ανακεφαλαιώνοντας είναι περιττό νομίζω να πω πόσο ενθουσιάστηκα από όλα όσα είδα σε τόσες λίγες μέρες. Το Καστελλόριζο είναι ένα καλά κρυμμένο νησιωτικό διαμάντι που θα σας αφήσει απόλυτα ευχαριστημένους εφόσον το επιλέξετε για διακοπές, μόνο του ή συνδυαστικά με κάποιο άλλο στα Νότια Δωδεκάνησα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom