Κατάλυμα κοντά στη θάλασσα, με δέντρα και κρεβάτια

johstas

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

Ψάχνω για καλοκαιρινές διακοπές απόλυτης χαλάρωσης.
Έχω δυσκολευτεί πολύ να βρω το κατάλληλο μέρος...

Οι προδιαγραφές μας είναι οι εξής:
- Θέλουμε σε 1' να είμαστε στη θάλασσα με τα πόδια, η παραλία να έχει άμμο.
- Θέλουμε παχιά σκιά με δέντρα και ξαπλώστρες να διαβάζω το βιβλιαράκι μου.
- Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Έχω ένα χρόνια πρόβλημα στη μέση μου κ μου είναι αδύνατο να ξαπλώσω στις συμβατικές ξαπλώστρες για πάνω από 5' χωρίς να πιάσουν οι πόνοι. Μόνο οι ξαπλώστρες με στρώμα παχύ σαν κρεβατιού μου κάνουν (σε αυτό το στυλ https://www.google.gr/search?q=ξαπλώστα+παχύ+στρώμα&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjG3q6sndvVAhXmdpoKHV57BbEQ_AUICigB&biw=1745&bih=864#imgrc=59LWLYgXENOoOM: )
- Τελευταίο αλλά σημαντικό, δε θέλουμε πολύ κόσμο. Δε μας αρέσει να είμαστε ο ένας πάνω στον άλλον όπως οι ξαπλώστρες στο link. Θέλουμε κάποια ιδιωτικότητα, έστω κάποια απόσταση από τις άλλες ξαπλώστρες βρες αδερφέ

Ίσως ζητάω πολλά... Δε μας πειράζει όμως το μέρος / η απόσταση, και στα δύσκολα είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε κ κάτι παραπάνω

Κάντε το θαύμα σας συμφορουμίτες!
Ευχαριστώ πολύ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.392
Likes
14.313
Πιστεύω ότι είναι αδύνατον να βρείς όλα αυτά που ζητάς.Θα πρέπει να βάλεις προτεραιότητες...Το Νο.3 και Νο.4 ίσως είναι πιο δύσκολα.

Χωρίς πλάκα το Nammos :D στην Μύκονο έχει τις ξαπλώστρες που ζητάς.Φυσικά δεν έχει τίποτα από όλα τα άλλα που ζητάς...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.042
Καλησπέρα σε όλους,

Ψάχνω για καλοκαιρινές διακοπές απόλυτης χαλάρωσης.
Έχω δυσκολευτεί πολύ να βρω το κατάλληλο μέρος...

Οι προδιαγραφές μας είναι οι εξής:
- Θέλουμε σε 1' να είμαστε στη θάλασσα με τα πόδια, η παραλία να έχει άμμο.
- Θέλουμε παχιά σκιά με δέντρα και ξαπλώστρες να διαβάζω το βιβλιαράκι μου.
- Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Έχω ένα χρόνια πρόβλημα στη μέση μου κ μου είναι αδύνατο να ξαπλώσω στις συμβατικές ξαπλώστρες για πάνω από 5' χωρίς να πιάσουν οι πόνοι. Μόνο οι ξαπλώστρες με στρώμα παχύ σαν κρεβατιού μου κάνουν (σε αυτό το στυλ https://www.google.gr/search?q=ξαπλώστα+παχύ+στρώμα&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjG3q6sndvVAhXmdpoKHV57BbEQ_AUICigB&biw=1745&bih=864#imgrc=59LWLYgXENOoOM: )
- Τελευταίο αλλά σημαντικό, δε θέλουμε πολύ κόσμο. Δε μας αρέσει να είμαστε ο ένας πάνω στον άλλον όπως οι ξαπλώστρες στο link. Θέλουμε κάποια ιδιωτικότητα, έστω κάποια απόσταση από τις άλλες ξαπλώστρες βρες αδερφέ

Ίσως ζητάω πολλά... Δε μας πειράζει όμως το μέρος / η απόσταση, και στα δύσκολα είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε κ κάτι παραπάνω

Κάντε το θαύμα σας συμφορουμίτες!
Ευχαριστώ πολύ!
Θα δωσετε κατι παραπανω, αλλα στις Μαλδιβες εχει ακριβως αυτο που ψαχνεις
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

johstas

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Πιστεύω ότι είναι αδύνατον να βρείς όλα αυτά που ζητάς.Θα πρέπει να βάλεις προτεραιότητες...Το Νο.3 και Νο.4 ίσως είναι πιο δύσκολα.

Χωρίς πλάκα το Nammos :D στην Μύκονο έχει τις ξαπλώστρες που ζητάς.Φυσικά δεν έχει τίποτα από όλα τα άλλα που ζητάς...
Ναι το ξέρω, μάλλον είναι αδύνατο. Με όποιον γνωστό κ φίλο το έχω συζητήσει δεν έχει βρεθεί κάτι. Κοίτα το θέμα της σκιάς είναι αδιαπραγμάτευτο λόγω της 4χρονης κόρης. Αν δεν έχει σκιά, πάμε θάλασσα ή κατά τις 9-9.30 που ξυπνάμε ή όταν αρχίσει να πέφτει ο ήλιος.
Το θέμα της πολυκοσμίας είναι θέμα γούστου, τι να σου πω, δεν την παλεύω με άλλους 50 σε 5 τετραγωνικά. Δε συναναστρέφομαι με ανεπαρκώς ντυμένα 20χρονα κοριτσάκια θα μου πεις και θα συμφωνήσω, αλλά εκεί τις κάναμε τις επιλογές μας.
Η ξαπλώστρα δεν ήταν ποτέ μεταβλητή μέχρι σήμερα, αλλά περάσαμε μια δύσκολη χρονιά φέτος κ χρειαζόμαστε να χαλαρώσουμε. Προτιμάμε δηλ να αλλάξουμε στυλ διακοπών κ να πάμε σε βουνό 1 βδομάδα... Εκεί υπάρχουν πολλές επιλογές με σκιά, χαλάρωση κ λίγο κόσμο. Απλά είπα να κάνω μια απέλπιδα προσπάθεια μήπως βρω κάτι κοντά σε θάλασσα να κάνουμε κ κανά μπάνιο.
Το μόνο από τα 4 που μπορώ να κόψω είναι η παραλία, δηλ το να μην έχει άμμο κ να μην είναι το ξενοδοχείο πάνω στη θάλασσα. Θα μπορούσαμε πχ να βρούμε ένα καφέ-μπαρ σε αυτό το στυλ στην παραλία κ το ξενοδοχείο να είναι 5-10' με το αυτοκίνητο.
Αλλά κ αυτό δύσκολο το θεωρώ

Θα δωσετε κατι παραπανω, αλλα στις Μαλδιβες εχει ακριβως αυτο που ψαχνεις
Βάλε κ ένα link από το ξενοδοχείο αδερφέ να τους πάρω να δω αν μπορούν να μου μετακινήσουν τις ξαπλώστρες κάτω από τα δέντρα που έχει στο background κ με έφτιαξες
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δεν γνωρίζω πόσα χρήματα διαθέτεις για την επιλογή σου αλλά υπάρχουν πολλά καταλύματα (βίλες) που πληρούν όλες τις προυποθέσεις που αναφέρεις.
 

johstas

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δεν γνωρίζω πόσα χρήματα διαθέτεις για την επιλογή σου αλλά υπάρχουν πολλά καταλύματα (βίλες) που πληρούν όλες τις προυποθέσεις που αναφέρεις.
Wow με ενθουσιάζεις τώρα!
Έχεις να μου στείλεις 2-3 να αρχίζω να κοιτάζω ή να με κατευθύνθεις πως μπορώ να βρω περισσότερα?
Όσον αφορά το budget, γενικά πηγαίνουμε σε οικονομικά καταλύματα που πληρούν κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές καθαριότητας. Πέρσι πχ πήγαμε Πήλιο σε ένα απλό δωματιάκι 30μ από τη θάλασσα, δίναμε 60 ευρώ το βράδυ. Για τις συγκεκριμένες διακοπές λέμε να κόψουμε λίγες μέρες γιατί προφανώς θα είναι ακριβότερο από τα μέρη που συνήθως πηγαίνουμε. Τώρα τα υπερπολυτελή με 200άρια και 300άρια τη βραδιά δε μας παίρνει με τίποτα.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
τετοια σκιά που θέλεις πιστεύω θα βρεις σε νησιά με πλούσια βλάστηση Θασο,Σκιάθος,σκόπελο,αλλονησο.αν διαλέξεις και τις διακοπές σου για αρχές Μεσα Σεπτέμβρη θα έχει λιγότερο κόσμο.ακομα θυμάμαι στην Μήλο μέσα Σεπτεμβρίου που παραλιες τις είχαμε μόνο δικές μας. βασικα γιατί δεν διαλέγεις ένα μέρος και μετά να σου προτείνουμε παραλιες κτλ;θα ειναι πιο εύκολο να σου προτείνουμε έτσι μέρη.όσον αφορά τις ξαπλώστρες έχεις σκεφτεί να πάρεις ένα στρώματακι με αφρολέξ πχ ,για να τυλίγεται και να το βάλεις πάνω σε μια οποιαδήποτε ξαπλώστρα;έχω ένα τέτοιο και πλάκα πλάκα πιστεύω θα σε βόλευε πολυ.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
τετοια σκιά που θέλεις πιστεύω θα βρεις σε νησιά με πλούσια βλάστηση Θασο,Σκιάθος,σκόπελο,αλλονησο.αν διαλέξεις και τις διακοπές σου για αρχές Μεσα Σεπτέμβρη θα έχει λιγότερο κόσμο.ακομα θυμάμαι στην Μήλο μέσα Σεπτεμβρίου που παραλιες τις είχαμε μόνο δικές μας. βασικα γιατί δεν διαλέγεις ένα μέρος και μετά να σου προτείνουμε παραλιες κτλ;θα ειναι πιο εύκολο να σου προτείνουμε έτσι μέρη.όσον αφορά τις ξαπλώστρες έχεις σκεφτεί να πάρεις ένα στρώματακι με αφρολέξ πχ ,για να τυλίγεται και να το βάλεις πάνω σε μια οποιαδήποτε ξαπλώστρα;έχω ένα τέτοιο και πλάκα πλάκα πιστεύω θα σε βόλευε πολυ.
https://www.google.gr/search?client...fbpJMfKgAbjmKfwDg#dlnr=1&imgrc=Vhp-yDJx5mz9zM:.
Σαν αυτό έχω και διπλώνει ,χωράει άνετα στο αυτοκίνητο.εμεις το χρησιμοποιούμε στο κάμπινγκ και Δν καταλαβαίνεις ότι δεν κοιμάσαι σε στρώμα κρεβατιου
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δυστυχώς οι τιμές είναι υψηλές σε αυτά που είχα υπ'όψη μου...
Όμως ρίξε μια ματιά στη Βόρεια Εύβοια, εκεί μπορεί να βρεις σπίτια οικονομικά μπροστά στη θάλασσα (π.χ. Αγία Άννα).
 

johstas

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
τετοια σκιά που θέλεις πιστεύω θα βρεις σε νησιά με πλούσια βλάστηση Θασο,Σκιάθος,σκόπελο,αλλονησο.αν διαλέξεις και τις διακοπές σου για αρχές Μεσα Σεπτέμβρη θα έχει λιγότερο κόσμο.ακομα θυμάμαι στην Μήλο μέσα Σεπτεμβρίου που παραλιες τις είχαμε μόνο δικές μας. βασικα γιατί δεν διαλέγεις ένα μέρος και μετά να σου προτείνουμε παραλιες κτλ;θα ειναι πιο εύκολο να σου προτείνουμε έτσι μέρη.όσον αφορά τις ξαπλώστρες έχεις σκεφτεί να πάρεις ένα στρώματακι με αφρολέξ πχ ,για να τυλίγεται και να το βάλεις πάνω σε μια οποιαδήποτε ξαπλώστρα;έχω ένα τέτοιο και πλάκα πλάκα πιστεύω θα σε βόλευε πολυ.
Καλή ιδέα! Στο link σου μου βγάζει τη γενική σελίδα του google. Έχεις να προτείνεις συγκεκριμένο? Ξέρεις μαγαζί στην Αθήνα που πουλάει τέτοια στρωματάκια να πάω να το τσεκάρω επί τόπου?
Η αλήθεια είναι ότι αυτή η λύση μου βγάζει τον περιορισμό της ξαπλώστρας που είναι ο πιο δύσκολος.
Ευχαριστώ!

Δυστυχώς οι τιμές είναι υψηλές σε αυτά που είχα υπ'όψη μου...
Όμως ρίξε μια ματιά στη Βόρεια Εύβοια, εκεί μπορεί να βρεις σπίτια οικονομικά μπροστά στη θάλασσα (π.χ. Αγία Άννα).
Τσέκαρα λίγο, δε βρήκα μέχρι στιγμής κάτι αλλά θα ψάξω στην περιοχή.
Ευχαριστώ για την ιδέα!
Αν έχεις, δώσε κ ένα παράδειγμα από τις βίλες που λες, έτσι για να έχω ένα όνειρο να ζήσω όταν μου βγει το μπάτζετ!
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Καλή ιδέα! Στο link σου μου βγάζει τη γενική σελίδα του google. Έχεις να προτείνεις συγκεκριμένο? Ξέρεις μαγαζί στην Αθήνα που πουλάει τέτοια στρωματάκια να πάω να το τσεκάρω επί τόπου?
Η αλήθεια είναι ότι αυτή η λύση μου βγάζει τον περιορισμό της ξαπλώστρας που είναι ο πιο δύσκολος.
Ευχαριστώ!



Τσέκαρα λίγο, δε βρήκα μέχρι στιγμής κάτι αλλά θα ψάξω στην περιοχή.
Ευχαριστώ για την ιδέα!
Αν έχεις, δώσε κ ένα παράδειγμα από τις βίλες που λες, έτσι για να έχω ένα όνειρο να ζήσω όταν μου βγει το μπάτζετ!
Δεν γνωρίζω καθόλου ,ισως στο ικεα η Leroy Merlin.?αλλα δεν ειναι κάτι εξειδικευμένο πάρε αφρολέξ στις διαστάσεις που θέλεις και ράψτε απλα μερικά καλύμματα για να τα αλλάζετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.730
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom