Κατακόμβες στη Ρώμη

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα!

Το Νοέμβριο θα πάμε 2 ζευγάρια Ρώμη.
Αν και θα είναι η 4η φορά για εμένα, δεν έχω ξαναπάει στις κατακόμβες.
Μια μέρα θα νοικιάσουμε αμάξι για να δούμε τα Καστέλι Ρομάνι.

Αξίζει να πάω το πρωινό εκείνης της μέρας στις Κατακόμβες με το αμάξι?
Ή είναι πιο βολικό να το κάνω μια άλλη μέρα με κάποιο ΜΜΜ και να μην χαραμίσω το αμάξι εκεί?
Πόση ώρα έξω απο τη ρώμη είναι??
Γενικά αξίζει τον κόπο μια επίσκεψη??

Ευχαριστώ!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα!

Το Νοέμβριο θα πάμε 2 ζευγάρια Ρώμη.
Αν και θα είναι η 4η φορά για εμένα, δεν έχω ξαναπάει στις κατακόμβες.
Μια μέρα θα νοικιάσουμε αμάξι για να δούμε τα Καστέλι Ρομάνι.

Αξίζει να πάω το πρωινό εκείνης της μέρας στις Κατακόμβες με το αμάξι?
Ή είναι πιο βολικό να το κάνω μια άλλη μέρα με κάποιο ΜΜΜ και να μην χαραμίσω το αμάξι εκεί?
Πόση ώρα έξω απο τη ρώμη είναι??
Γενικά αξίζει τον κόπο μια επίσκεψη??

Ευχαριστώ!!
ε 4η φορά και βέβαια πρέπει να πας..San Callisto, 30' από κέντρο, μη χαραμίσετε το ΙΧ, θα έχει κίνηση στους δρόμους, χώρια που τα castelli θέλουν 1 μέρα γεμάτη, ξεκινήστε πρωί. εκεί ξεχωρίζει η λίμνη του Albano (καφές επί της λίμνης μαστ), του Nemi, το Castel Gandolfo βέβαια, το Frascati (αν έχεις χρονο-για προμήθειες σε οίνο) και Ariccia απόλυτο μαστ για τις προμήθειες σε porchetta (επί τόπου κατανάλωση), coppiette (για Ελλάδα..), capocollo. αρχίζει η πλήρης εγκατάσταση του αντανακλαστικού Παβλόφ...
The Catacombs of Saint Callixtus - Practical advices
Osteria L'Aricciarola Restaurant Reviews, Ariccia, Italy - TripAdvisor
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ Samion, πολύτιμες οι συμβουλές σου!
Θα τις ακολουθήσω πιστά!! ;)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
ε 4η φορά και βέβαια πρέπει να πας..San Callisto, 30' από κέντρο, μη χαραμίσετε το ΙΧ, θα έχει κίνηση στους δρόμους, χώρια που τα castelli θέλουν 1 μέρα γεμάτη, ξεκινήστε πρωί. εκεί ξεχωρίζει η λίμνη του Albano (καφές επί της λίμνης μαστ), του Nemi, το Castel Gandolfo βέβαια, το Frascati (αν έχεις χρονο-για προμήθειες σε οίνο) και Ariccia απόλυτο μαστ για τις προμήθειες σε porchetta (επί τόπου κατανάλωση), coppiette (για Ελλάδα..), capocollo. αρχίζει η πλήρης εγκατάσταση του αντανακλαστικού Παβλόφ...
The Catacombs of Saint Callixtus - Practical advices
Osteria L'Aricciarola Restaurant Reviews, Ariccia, Italy - TripAdvisor
Samion, γινεται να συνδυαστουν ολα αυτα χωρις αυτοκινητο σε μια μονοημερη;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion, γινεται να συνδυαστουν ολα αυτα χωρις αυτοκινητο σε μια μονοημερη;
όχι με τίποτε. χωρίς ΙΧ η επίσκεψη στα castelli είναι ταλαιπωρία κ πρέπει κάτι να κόψεις από όλα αυτά..
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πάντως είναι κάτι που αξίζει τον κόπο να κάνεις!!
Η περσινή μονοήμερη μας εκεί ήταν απο τα highlights του ταξιδιού!
Ακόμα θυμόμαστε τα τοπία, τα χωριά και το φαγητό στην Ariccia...
 

Attachments

mixos_str

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris για 4η φορα
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Αμερικης
Και μενα προσωπικη μου γνωμη ειναι να τις επισκευτεις με ΜΜΜ γιατι βολευουν πολυ και ειναι κανα 25 λεπτο απο το κεντρο.
Παει και μετρο και λεωφορειο.
Ειναι μια καλη και διαφορετικη εμπειρια πιστευω.Εγω τον ιουλιο τις επισκευτικα για 2 φορα και αξιζε.

Καλα να περασετε!!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σας ευχαριστω πολυ! Ισως αν συνδυαζα δυο μονο μερη να'ταν καλα; Ποια ειναι τα καλυτερα κατα τη γνωμη σας; Castello Gandolfo & Arriccia;
Εσυ sdoe21 εκανες την εκδρομη με αυτοκινητο;
Πωπω οι φωτογραφιες σου κολαση!!!
Να πω την αληθεια εκτος απ'τα παραπανω εχουμε βρει και καποια ακομα για μονοημερη:

Genzano (Castelli)

Cerveteri-Tarquinia

Palestrina

Viterbo

Assisi-Orvieto

Εχετε κατι να προτεινετε;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Ισως αν συνδυαζα δυο μονο μερη να'ταν καλα; Ποια ειναι τα καλυτερα κατα τη γνωμη σας; Castello Gandolfo & Arriccia;
2. Να πω την αληθεια εκτος απ'τα παραπανω εχουμε βρει και καποια ακομα για μονοημερη:
Genzano (Castelli),Cerveteri-Tarquinia, Palestrina,Viterbo, Assisi-Orvieto
1. ναι αυτά. ξαναλέω όμως ότι είναι καλύτερα με ΙΧ. τη λίμνη χωρίς ΙΧ θα τη δεις μόνο από ψηλα. θα χασεις την παραλίμνια βόλτα. το ίδιο και το Nmei-Rocca di Papa, επίσης εξαίρετα χωριουδάκια. αν υπάρχει λόγος να μην πάρετε ΙΧ, μείνετε σε αυτά που είπες.
2. το 1ο καλύπτεται από το CastelGandolfo, το 2ο αρχιαολογικό ενδιαφέρον μόνο, 3-4 μέτρια, το τελευταίο σούπερ αλλά μακριά, μιλάς για Ούμπρια πλέον.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
1. ναι αυτά. ξαναλέω όμως ότι είναι καλύτερα με ΙΧ. τη λίμνη χωρίς ΙΧ θα τη δεις μόνο από ψηλα. θα χασεις την παραλίμνια βόλτα. το ίδιο και το Nmei-Rocca di Papa, επίσης εξαίρετα χωριουδάκια. αν υπάρχει λόγος να μην πάρετε ΙΧ, μείνετε σε αυτά που είπες.
Αχ ναι κι αυτα τα δυο τα εχω δει, Nemi & Rocca di Papa. Δυστυχως υπαρχει λογος. Απ'τη παρεα εχω μονο εγω διπλωμα και το μοναδικο τιμονι που εχω πιασει ειναι αυτο στη σχολη οδηγων. Οποτε αν τελικα καταληξουμε σ'αυτο θα στερηθουμε κανα δυο πραγματα και θα αφιερωσουμε τη μερα μας στη βολτα και το καλο φαγητο σε Castell Gandolfo & Arriccia.


2. το 1ο καλύπτεται από το CastelGandolfo, το 2ο αρχιαολογικό ενδιαφέρον μόνο, 3-4 μέτρια, το τελευταίο σούπερ αλλά μακριά, μιλάς για Ούμπρια πλέον.
Καλα ειχα καταλαβει οτι απ'αυτα αξιζει περισσοτερο το Orvieto-Assici. Nαι καλα καταλαβες, ειναι πιο μακρυα αλλα απ'οτι διαβαζω ειναι γυρω στη 1,5 ωρα, και παλι μια χαρα δηλαδη.

Oποτε με τη πολυτιμη βοηθεια σου καταληγω σε δυο σεναρια:
Castelli ή Οrvieto-Assici.

Μille Grazie Samion!;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom