Ισπανία Καταλονία...έτσι ξαφνικά...

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καταρχήν μου άνοιξες την όρεξη με τα διάφορα γαστριμαργικά που περιγράφεις.
:haha::haha::haha:
Είπα να κρατηθώ και να μη σας κολάσω...βραδυάτικα! Τα θυμάμαι λεπτομερώς όλα όσα φάγαμε, αλλά θα μείνω στο ύψος μου και δεν θα υποκύψω στον πειρασμό...;)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
καποιος γνωστος βαρκελωνοπληκτος σε λιγους μηνες θα κανει το ιδιο ταξιδι!!!! ε ρε γλεντια που θα κανει οταν διαβασει την ιστορια σου:haha::haha:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
καποιος γνωστος βαρκελωνοπληκτος σε λιγους μηνες θα κανει το ιδιο ταξιδι!!!! ε ρε γλεντια που θα κανει οταν διαβασει την ιστορια σου:haha::haha:
Λες, ε? :lol:

Γι αυτόν δουλεύω...Ευαγγελία μου! :lol:

Εξ άλλου εκείνος, τόσα κάνει για μας...Να μην τον προετοιμάσω? ;)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ωραια αφηγηση! Αν και μου εβαλες φωτια με το μοναστηρι μονσερατ,ακομα δεν εχω παει και μετα απο την περιγραφη σου θελω να παω ακομα πιο πολυ!!!
Για το cambrills εχεις απολυτο δικιο,ειναι ενα απο τα αγαπημενα μερη των βασκων για τις καλοκαιρινες τους διακοπες.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Εγώ πάλι ντρέπομαι που θα το πώ αλλά πλην της Βαρκελώνης που είναι on the way, δεν ήξερα κανένα άλλο από τα μέρη που περιγράφεις....:oops:......οπότε σε ευχαριστώ για την ιστορία σου!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ σ΄ευχαριστώ Vario, που την διαβάζεις...:D

Εξ άλλου, γι αυτό δεν είμαστε εδώ μέσα? Πως λέει και η Ευαγγελία ?

Ταξιδιωτική αλληλεγγύη! :D
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
σευχαριστουμε pandora για τις πληροφοριες που μας παρεχεις μεσα απο την ιστορια σου!τελικα ενα ταξιδι στην βαρκελωνη δεν φτανει,πρεπει να ανακαλυψεις ολη την περιοχη ,γιατι κρυβει πολλους θησαυρους...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
pandora, να σαι καλα να ταξιδευεις απροοπτα. περιμενω συνέχεια...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δευτέρα πρωί και πλησιάζουμε στη Βαρκελώνη.
Η κίνηση πολύ μεγάλη και το πλάνο μας προβλέπει κατ΄αρχήν το ParcGuell.
Με την υπεροψία που μας παρέχει το gps, βρισκόμαστε σε κάποια στενά της πόλης και «η φωνή» ανακοινώνει το πάρκινγκ που μας περιμένει, στο τέρμα του προορισμού μας. Η περιοχή δεν θυμίζει σε τίποτα το πάρκο, που 2 μέρες πριν, είχαμε δει στη βόλτα μας…Μετά από δυο-τρεις γύρους χωρίς αποτέλεσμα, κατεβαίνω να ρωτήσω…
Όταν συνειδητοποιώ πως βρισκόμαστε στην περιοχή SanAntoni (καμιά σχέση με το πάρκο), καταλήγω πολύ εύκολα, ότι η τεχνολογία, μας πρόδωσε…Μπαίνοντας στο αυτοκίνητο, τους βρίσκω ξελιγωμένους στα γέλια, γιατί το μηχάνημα βρήκε το ParkGuell, αλλά σε…πάρκινγκ(αφού αυτό ζητούσαμε) με ονοματεπώνυμο!!!
Το διορθώνουμε και ύστερα από λίγη ώρα, φθάνουμε και με άπειρο κόσμο μαζί, κάνουμε τη βόλτα μας. Φωτογραφίες πολλές και ο ανοιξιάτικος καιρός ανεβάζει τη διάθεσή μας στα ύψη…Αναχωρούμε και κατευθυνόμαστε προς τη SagradaFamilia. Δεν πήρε πολλή ώρα, γύρω στα 10΄για να μπούμε και αφού θαυμάσαμε την έμπνευση του Gaudi, το σύμβολο της Βαρκελώνης, ξεκουραζόμαστε στην πλατεία μπροστά της, πίνοντας καφεδάκι…

Σειρά έχει η γνωστή μας πλέον, PlazaCatalunya.
Για Μουσεία, ούτε συζήτηση, λόγω έλλειψης χρόνου…
Δεν θα πω λεπτομέρειες για τα αξιοθέατα, τα έχετε περιγράψει τόσο καλά! Θα πω μόνο ότι, πιο πολύ με κέρδισε η συνοικία BarriGoticκαι ακόμα πιο πολύ, η PlacaReial. Παραδόξως, αντικρύζοντάς την, ήταν σχεδόν άδεια! Ελάχιστος κόσμος κυκλοφορούσε, ήταν μια αποκάλυψη με την κρήνη στο κέντρο της, τους φανοστάτες σαν δέντρα του Daliκαι τους φοίνικες γύρω-γύρω…Χάρμα!
Ξαναβγήκαμε στην πολύβουη Ramblaκαι συνεχίσαμε…
Προσπαθήσαμε να μην παραλείψουμε τίποτα από όσα έπρεπε να δούμε φθάνοντας μέχρι το MiradordeColom. Βόλτα στην προκυμαία και μετά επιστροφή από τη RambladelRaval.

Εξυπακούεται ότι, τιμήσαμε δεόντως τους χυμούς και τα φρούτα της MercatBoqueria, φωτογραφηθήκαμε στη Rambla, εγώ μ΄έναν που είχε κομμένο το κεφάλι του και έβγαζε και τρελούς ήχους…και γενικά, χαλαρώσαμε και γελάσαμε πολύ…

Αργά το βράδυ, καταλήξαμε στο εστιατόριο πίσω από τη Boqueria. Μέτριο το φαγητό του, σε αντίθεση με το μεσημεράκι, που μας είχε φανεί τόσο δελεαστικό, ώστε να το προτιμήσουμε…Ας είναι…

Συνοψίζοντας τις εντυπώσεις από τη Βαρκελώνη, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας ότι, η πόλη είναι πραγματικά ξεχωριστή!
Αυτή η μίξη των ρυθμών, των πολιτισμών, μιας μορφής αναρχία που επικρατεί, η αύρα που έρχεται από το λιμάνι…δεν ξέρω, ίσως όλα αυτά μαζί, την καθιστούν μοναδική! Θα ήθελα, την επόμενη φορά, να μείνω εκεί, να ζήσω τους ρυθμούς της και να με συνεπάρει…
Δεν είναι για επιδερμική επαφή η Βαρκελώνη, είναι για βαθειά γνωριμία…

Στο τραπέζι, πέφτουν οι προτάσεις για την επόμενη μέρα.
Η μια σκέψη αφορά τη Σαραγόσα. Η άλλη, τη Gironaκαι το Figueres. Θες οι περιγραφές της Stellanas, θες μια φωτογραφία της πόλης, στον οδηγό, θες ο Dali, καταλήγουμε ομόφωνα για Girona…

Αύριο λοιπόν, θα κατευθυνθούμε βόρεια της Βαρκελώνης, σ΄έναν προορισμό, που είναι ζωγραφικός πίνακας…
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
και πολυ καλα εκανες για Girona και Dali! Τι Zaragoza,δεν εχει και τιποτα σπεσιαλ!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
και πολυ καλα εκανες για Girona και Dali! Τι Zaragoza,δεν εχει και τιποτα σπεσιαλ!!
Πόσο χαίρομαι που μου το λες!

Σκέψου ότι από τα μέσα Μαρτίου, που επέστρεψα, ΕΠΙΜΕΛΩΣ αποφεύγω να ψάξω οτιδήποτε για την πόλη, μήπως τελικά και δεν έκανα τη σωστή επιλογή...:roll:

Ουφ, ησύχασα τώρα...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom