Καταργείται η Αμερικάνικη Visa

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
χεχε
πάντα αυτός ο άνθρωπος εκτός τόπου και χρόνου σε ότι με αφορά τουλάχιστον :D
Τι να πεί κανείς! Κι ύστερα απορούμε γιατί ενθουσιάζονται τόσο πολύ΄οι ιθαγενείς με τα καθρεφτάκια που τους χαρίζουν... :(

Ξέρω... ξέρω... off topic.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εγω πάλι που εχω βγαλει βιζα 4 φορές για Αμερική , σε εποχές που ηταν πραγματικα δυσκολα να σε εγκρινουν, τη πρωτη φορα δουλευα μολις 5 μηνες ,ημουνα πιτσιρικα κτλ κτλ παλι μου δωσανε βιζα ευκολα , ηταν για μία φορά και ένα ταξιδι αλλά τη δουλειά μου την εκανα ....μετά απο όλα αυτά δηλωνω πολυ χαρουμενη που θα κλεισει αυτο το τοπικ ....μεγαλη αξία δωσαμε στη συγκεκριμενη
βιζα , τοσες και τοσες χώρες ζητάνε και μας ταλαιπωρουν με πολυωρες και πολυημερες αναμονες γιατι τόση βαβουρα με την αμερικανικη βιζα που στο κατω -κατω με ραντεβου σε μία ωρα εχεις τελειωσει ;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η απάντηση φαντάζομαι ότι είναι επειδή ο συγκεκριμένος προορισμός είναι πολύ πιο δημοφιλής από άλλους προορισμούς που σε δυσκολεύουν με τη βίζα πχ κάποιες χώρες της ασίας κλπ. :)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Από τη Δευτέρα 5 Απριλίου χωρίς βίζα στις ΗΠΑ


Με σχετική ανακοίνωση της αμερικανικής πρεσβείας, οι Ελληνες, πριν την αναχώρησή τους για την Αμερική, πρέπει να κάνουν τις ακόλουθες ενέργειες:

-Τουλάχιστον 72 ώρες πριν την αναχώρηση, θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση στη διεύθυνση https://esta.cbp.dhs.gov. Επίσης, θα πρέπει να συμπληρώσουν το έντυπο για την Ηλεκτρονική Εγκριση Ταξιδίου (γνωστή με το αγγλικό ακρωνύμιο ESTA) ώστε να λάβουν την ηλεκτρονική επιβεβαίωση ότι έχει εγκριθεί η ESTA. Ακόμα, θα πρέπει να τυπώσουν την έγκριση ESTA που θα λάβουν, να σημειώσουν τον αριθμό και να προσκομίσουν και τα δύο μαζί στο αεροδρόμιο αναχώρησης.

-Το Πρόγραμμα Κατάργησης της βίζας ισχύει μόνο για άτομα με έγκυρο ελληνικό διαβατήριο που έχει ενσωματωμένο ηλεκτρονικό τσιπ και έχει εκδοθεί μετά τις 26 Αυγούστου 2006.

-Η εγκεκριμένη ESTA μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για τουριστικά ή επαγγελματικά ταξίδια από τα οποία δεν προκύπτει αμοιβή (σε αντικατάσταση της βίζας Β1/Β2) και για παραμονή στις ΗΠΑ έως 90 ημέρες. Εχει ισχύ δύο ετών.

-Εάν η αίτηση χορήγησης ESTA δεν εγκριθεί ή αν κάποιος δεν πληροί τις προϋποθέσεις, μπορεί παρά ταύτα να κάνει αίτηση για χορήγηση βίζας στην πρεσβεία. Αν κάποιος έχει ήδη βίζα σε ισχύ, δεν χρειάζεται ESTA.

-Οπως και στην περίπτωση της βίζας, η έγκριση της ESTA δεν εγγυάται είσοδο στις ΗΠΑ. Η απόφαση εισόδου στις ΗΠΑ πάντοτε λαμβάνεται από τον/την αξιωματούχο της Υπηρεσίας Τελωνείων και Συνοριακής Προστασίας των ΗΠΑ στο σταθμό εισόδου.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφθούν την ιστοσελίδα της αμερικανικής πρεσβείας (Home) ή την ιστοσελίδα Welcome to Travel.State.Gov για τους συνδέσμους στο DHS και στο ESTA.

Γραμμές εξυπηρέτησης: Γραμμή ΟΤΕ: 901-123-0730,

Vodafone 901-694-6313,

Cosmote 901-200-6313,

WIND : 901-160-6313.

πηγη: troktiko.gr
Edit by spor_os: Προστέθηκε και στο 1ο ποστ
 
M

member 4986

Guest
Από τη Δευτέρα 5 Απριλίου χωρίς βίζα στις ΗΠΑ


Με σχετική ανακοίνωση της αμερικανικής πρεσβείας, οι Ελληνες, πριν την αναχώρησή τους για την Αμερική, πρέπει να κάνουν τις ακόλουθες ενέργειες:

-Τουλάχιστον 72 ώρες πριν την αναχώρηση, θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση στη διεύθυνση https://esta.cbp.dhs.gov. Επίσης, θα πρέπει να συμπληρώσουν το έντυπο για την Ηλεκτρονική Εγκριση Ταξιδίου (γνωστή με το αγγλικό ακρωνύμιο ESTA) ώστε να λάβουν την ηλεκτρονική επιβεβαίωση ότι έχει εγκριθεί η ESTA. Ακόμα, θα πρέπει να τυπώσουν την έγκριση ESTA που θα λάβουν, να σημειώσουν τον αριθμό και να προσκομίσουν και τα δύο μαζί στο αεροδρόμιο αναχώρησης.

Γιατι λες οτι πρεπει να προσκομισουμε και τα δυο στο αεροδρομια αναχωρησης? Ποιά δυο? Ενα δεν ειναι? Το αλλο ειναι ηλεκτρονικο, συμπληρωνεται online.. Σωστα?
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
γιατί μιλάει για παλιό Ελληνικό διαβατήριο(δεν λέει ληγμένο) και επίσης λέει "μαζί με το νέο βιομετρικό διαβατήριο"

όλα τα εν ισχύ ελληνικά διαβατήρια είναι βιομετρικά?
ή μόνο όσα εκδόθηκαν μετά τον Οκτώβρη του 2006 όπως αναφέρει κάποιος παραπάνω?
πχ το δικό μου μόλις είδα ότι τελικά είναι βιομετρικό, έχει και το σηματάκι που λέει εδώ
Βιομετρικά χαρακτηριστικά - Περιεχόμενο

του άντρα μου από την άλλη είναι εν ισχύ αλλά όχι βιομετρικό (εκδόθηκε λίγο νωρίτερα από το δικό μου)...
Μια σημείωση. Εγώ έχω παλιό διαβατήριο (ληγμένο) με VISA μέχρι το 2012. Παρόλο που τους πήρα τηλέφωνο τον Φεβρουάριο και τους είπα ότι πετάω στις 18 Μαίου και μου είπαν ΟΚ για την VISA, μόλις πήγε η γυναίκα μου για VISA (κλαψ, πάνε χαράμι τα χρήματα!!) ευτυχώς προνόησα να τις δώσω και τα δικά μου διαβατήρια για να ξαναρωτήσει γιατί την ρώτησαν με ποιόν θα ταξιδέψει/εάν έχει VISA και ήθελε να την δει.

Ελπίζω φυσικά να μην χρειάζεται κάτι άλλο από εμάς εφόσον έχουμε ήδη VISA
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Μια σημείωση. Εγώ έχω παλιό διαβατήριο (ληγμένο) με VISA μέχρι το 2012. Παρόλο που τους πήρα τηλέφωνο τον Φεβρουάριο και τους είπα ότι πετάω στις 18 Μαίου και μου είπαν ΟΚ για την VISA, μόλις πήγε η γυναίκα μου για VISA (κλαψ, πάνε χαράμι τα χρήματα!!) ευτυχώς προνόησα να τις δώσω και τα δικά μου διαβατήρια για να ξαναρωτήσει γιατί την ρώτησαν με ποιόν θα ταξιδέψει/εάν έχει VISA και ήθελε να την δει.

Ελπίζω φυσικά να μην χρειάζεται κάτι άλλο από εμάς εφόσον έχουμε ήδη VISA

τους έστειλα μειλ και μου απάντησαν αμέσως..όποιος έχει ήδη βίζα δεν έχει πρόβλημα.
εσύ που έχεις βίζα σε διαβατήριο που έχει λήξει, πρέπει απλά το νέο σου διαβατήριο να είναι βιομετρικό (έκδοση μετά τον Οκτώβριο του 2006)
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Δε ξέρω αν είναι τελείως σχετική η ερώτηση αλλά θα ήθελα να μάθω όποιος γνωρίζει για ποιους λόγους μπορείς να μείνεις ΗΠΑ παραπάνω από 90 ημέρες και τι είδους θεώρηση ζητάνε πάνω από τις 90? Εκτός φυσικά από σπουδές που το θεωρώ δεδομένο.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Δε ξέρω αν είναι τελείως σχετική η ερώτηση αλλά θα ήθελα να μάθω όποιος γνωρίζει για ποιους λόγους μπορείς να μείνεις ΗΠΑ παραπάνω από 90 ημέρες και τι είδους θεώρηση ζητάνε πάνω από τις 90? Εκτός φυσικά από σπουδές που το θεωρώ δεδομένο.
Η ερώτηση σου είναι γενική και αόριστη. Μπορείς να μείνεις στις ΗΠΑ σαν τουρίστας, σπουδαστής, εργαζόμενος κλπ και κάθε κατηγορία έχει δικές της αυστηρές προυποθέσεις. Αν έχεις πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις θα χαρώ να σου απαντήσω.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Δεν μου φαινεται περίεργο - για να επιβιβαστείς σε αεροπλάνο για ΗΠΑ χρειάζεσαι ελληνικό διαβατήριο σε ισχύ και βίζα σε ισχύ ή έγκυρο ESTA, βιομετρικό ελληνικό διαβατήριο, εισητήριο επιστροφής και είσοδο στις ΗΠΑ με εγκεκριμένη αεροπορική εταιρία μετά την 5 Απριλίου που είναι η ημερομηνία που δίνει το timaticweb στις αεροπορικές εταιρίες.

Τέλος αρκεί το ελληνικό διαβατήριο να λήγει μετά το πέρας του ταξιδιού και δεν χρειάζεται να ισχύει για έξι μήνες επιπλέον όπως εσφαλμένα αναγράφει το site της πρεσβείας.

Μια σημείωση. Εγώ έχω παλιό διαβατήριο (ληγμένο) με VISA μέχρι το 2012. Παρόλο που τους πήρα τηλέφωνο τον Φεβρουάριο και τους είπα ότι πετάω στις 18 Μαίου και μου είπαν ΟΚ για την VISA, μόλις πήγε η γυναίκα μου για VISA (κλαψ, πάνε χαράμι τα χρήματα!!) ευτυχώς προνόησα να τις δώσω και τα δικά μου διαβατήρια για να ξαναρωτήσει γιατί την ρώτησαν με ποιόν θα ταξιδέψει/εάν έχει VISA και ήθελε να την δει.

Ελπίζω φυσικά να μην χρειάζεται κάτι άλλο από εμάς εφόσον έχουμε ήδη VISA
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom