Καϊμακτσαλάν

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ευχαριστώ αχινέ. έχω κακή εμπειρία απο ανάβαση και στροφές με πάγο, είχα πάρει καινούριες αλυσίδες (αυτές που είναι σαν υφασμάτινες και τις βάζεις πολύ εύκολα σα να τις φοράς στο λάστιχο) και μάλλον δεν είχα υπόψη μου ότι πρέπει να τις βγάζεις σε κάθε στάση γιατί παγώνουν και μετά είναι σα να μη τις φοράς. κατέβηκα απο το χ/κ του παρνασσού μέχρι την αγόριαννη με πατινάζ, σχεδόν με το πλάι. βλέπω τον καιρό για Αγ. Αθανάσιο την πρωτοχρονιά και μάλλον θα χρειαστούμε ισοθερμικά και πολλά ρακόμελα...
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Που βλεπεις καιρο για Αγιο Αθανασιο? Εγω στο Μετεο μονο τον καιρο του χιονοδρομικου βλεπω, που βεβαια καμια σχεση δεν εχει με το χωριο. Τις προαλλες στο χωριο ηταν ολα καθαρα και στο χιονοδρομικο χιονιζε και ειχε παγωνια.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστώ αχινέ. έχω κακή εμπειρία απο ανάβαση και στροφές με πάγο, είχα πάρει καινούριες αλυσίδες (αυτές που είναι σαν υφασμάτινες και τις βάζεις πολύ εύκολα σα να τις φοράς στο λάστιχο) και μάλλον δεν είχα υπόψη μου ότι πρέπει να τις βγάζεις σε κάθε στάση γιατί παγώνουν και μετά είναι σα να μη τις φοράς. κατέβηκα απο το χ/κ του παρνασσού μέχρι την αγόριαννη με πατινάζ, σχεδόν με το πλάι. βλέπω τον καιρό για Αγ. Αθανάσιο την πρωτοχρονιά και μάλλον θα χρειαστούμε ισοθερμικά και πολλά ρακόμελα...
Καλέ, τι ισοθερμικά; Χιόνι μόνο στο χιονοδρονικό θα δούμε μάλλον. Οι θερμοκρασίες εδώ O Καιρός: ΚΑΪΜΑΚΤΣΑΛΑΝ (Χ/Κ) - KAIMAKTSALAN (SKI RESORT) : (meteo.gr) Μετεωρολογικές προγνώσεις είναι για το βουνό ψηλά, όχι για το χωριό. Δέσποινα, ο δρόμος για το χιονοδρομικό είναι συνήθως καθαρός ή θα χρειαστούμε σίγουρα αλυσίδες;
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Σωστά. εδώ το έβλεπα
Άγιος Αθανάσιος Πέλλας - Καϊμακτσαλάν - Παλαιός Άγιος Αθανάσιος - χιονοδρομικό, Πέλλα, Σκύδρα, καταρράκτες, Hotels, Greece, ξενοδοχεία Πέλλα - Το
αλλά τελικά η πρόβλεψη είναι μόνο για το χιονοδρομικό. μόλις μου εξασφαλίσατε έξτρα χώρο στη βαλίτσα (αφού τα πολύ χοντρά θα μείνουν αθήνα)
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Μην κοιτάτε το meteo για τον καιρο είναι τελείως αναξιόπιστο, και πάρτε μαζί σας ρούχα γιατί έτσι και πιάσει κανένας αέρας στο βουνό την πατήσατε, όσο για χιόνια από καινούργια χρονιά
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
και το πρωί άκουσα στο ράδιο ότι δε θα είναι ανοικτό το χιονοδρομικό το σκ της πρωτοχρονιάς... τζίφος και φέτος λοιπόν... μας βλέπω πάλι καλάβρυτα και παρνασσό μπάς και κάνουμε λίγο σκι αφου δε μας κάθεται στο καιμακτσαλάν αλλά δε πειράζει, το μέρος απο ότι ακούω και βλέπω είναι υπέροχο οπότε παρηγορούμαι... θα έχω και έγκυο μαζί και μάλλον μόνος μου θα έκανα σκι ουτως ή άλλως!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Το χιονοδρομικο το προηγουμενο σκ (των Χριστουγεννων) ειχε χιονι και ο κοσμος εκανε σκι. Μη ξεχνατε οτι εχει και μηχανισμο για τεχνητη χιονοπτωση. Εμεις την ωρα που φυγαμε το μεσημερι δεν φορουσαν ακομη αλυσιδες τα αυτοκινητα, αλλα ουτως η αλλως πρεπει να τις εχετε μαζι σας, γιατι εκει ο καιρος αλλαζει γρηγορα. Παναγιωτα, δεν μπορειτε να ζητησετε (νοικιασετε) αυτοκινητο με χιονολαστιχα? Εδω πολλοι βαζουν το χειμωνα (οπως και εμεις), γιατι σε γλιτωνει απο την ταλαιπωρια των αλυσιδων.
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Το βουνό έχει μόνο 4 κανόνια για τεχητό χιόνι που δεν φτάνουν με τίποτα, το μόνο βουνό με 22 κανόνια και ολοκληρωμένο σύστημα είναι τα 3-5 πηγάδια, πάντως θα είναι ανοιχτό το Μετερίζι και θα αν είσαι αρχάριος θα κάνεις σκι, αλλά αν είσαι σε καλό επίπεδο δεν θα σου αρέσει γιατί οι πίστες είναι παιδικές χαρές, είναι το ιδανικό βουνό για αρχάριους γιατί έχει πλάτος και καθόλου κλίση.Καλά να περάσετε και καλή χρονιά.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καμιά καλή πρόταση για φαγητό στον Άγιο Αθανάσιο παιδιά?
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Καμιά καλή πρόταση για φαγητό στον Άγιο Αθανάσιο παιδιά?
Μαράκι, δεν έμεινα ευχαριστημένη από το φαγητό στον Άγιο Αθανάσιο. Υπερεκτιμημένο και υπερτιμημένο. Να φας οπωσδήποτε στον Κάτω Μύλο(23840.75351) στους Προμάχους Αριδαίας, μετά το μπάνιο σου στα λουτρά. Απίστευτο περιβάλλον, φοβεροί άνθρωποι, πάμφθηνο, νοστιμότατο φαγητό(βλ. φωτό). Γίναμε ένα με τους ντόπιους, χορεύοντας και τραγουδώντας με τις ώρες. Τα λουτρά μη τα χάσεις με τίποτα.
 

Attachments

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Έφαγα στην Καλύβα η οποία διαθέτει και ξενώνα, και έμεινα ευχαριστημένη. Το πιο εντυπωσιακό αυτής της ταβέρνας ήταν το τζάκι.

arxontico-guesthouse-kaimaktsalan.focusgreece.gr
Εγώ πάλι όχι. Η πολυδιαφημιζόμενη ταβέρνα του Αγ.Αθανασίου μας σέρβιρε έτοιμες σαλάτες και μέτρια πιάτα για τις τιμές του. Προσωπικά, δε θα ξαναέτρωγα εντός του χωριού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom