Γενικά Κεντρική Ευρώπη

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Καλησπέρα στην παρέα!
Έχω μπει στην διαδικασία σιγά σιγά να ψάχνω για ένα ταξιδακι που θέλω να κάνω το Πάσχα του 2024. Ναι μπορεί να είναι νωρίς αλλά εντάξει δεν θα τα κλείσω τώρα, απόψεις γνώμες εμπειρίες ψάχνω και από Οκτώβριο θα κλείνω σιγά σιγά.
Μια πρώτη σκέψη είναι να αρχίσω από Ελβετία όπου βρω πιο οικονομικά αεροπορικά Ζυρίχη Γενεύη και σιγά σιγά να ανεβαίνω προς τα πάνω. Κάποια που έχω σκεφτεί είναι Κολμάρ! Στρασβούργο! Λουξεμβούργο? Βρυξέλλες? Γάνδη! Αμβέρσα! Λισσε! Ουτρέχτη! Και να φύγω από Ολλανδία για Ελλάδα.
Γενικά θέλω να μάθω της εμπειρίες από κάστρα γραφικά χωριά και σημεία που αξίζει έστω ένα μικρό πέρασμα κτλ
Ολες οι μεταφορές θα είναι με flixbus μαλλον και τοπικά μετά ότι βρω τρένο κτλ γαυτο και το που θα πάω θα εξαρτηθεί και από της μεταφορές. Όσον αφορά της ημερες περίπου 10 υπολογίζω. Γενικά τα γυρνάω λίγο στα γρήγορα τα άκρος απαραίτητα όχι μουσεία με ποοολυ περπάτημα δεν κάθομαι να σκάω και πολύ να φανταστείτε την Βιέννη την είδα σε δύο μέρες.
Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

Attachments

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
10 πολεις σε 10 μερες με flixbus πολυ ζορικο. Καποιες αποστασεις ειναι πολυωρες, βαλε και το πηγαινε ελα στη σταση του flixbus εκτος πολης, παει η μιση μερα.
Πρεπει να κοψεις.
Για τρενο δεν μιλαμε, θα κλαψεις γοερα με τις τιμες.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
10 πολεις σε 10 μερες με flixbus πολυ ζορικο. Καποιες αποστασεις ειναι πολυωρες, βαλε και το πηγαινε ελα στη σταση του flixbus εκτος πολης, παει η μιση μερα.
Πρεπει να κοψεις.
Για τρενο δεν μιλαμε, θα κλαψεις γοερα με τις τιμες.
Να
10 πολεις σε 10 μερες με flixbus πολυ ζορικο. Καποιες αποστασεις ειναι πολυωρες, βαλε και το πηγαινε ελα στη σταση του flixbus εκτος πολης, παει η μιση μερα.
Πρεπει να κοψεις.
Για τρενο δεν μιλαμε, θα κλαψεις γοερα με τις τιμες.
Το ξέρω είναι λίγο θέμα αν δεν βρω κάτι αξιόλογο από Στρασβούργο και πάνω έως Λουξεμβούργο παίζει να παίξει μια πτήση η τρενο καμιά μεγάλη διαδρομή μέχρι Βρυξέλλες Λουξεμβούργο.
Φέτος σε 8 μέρες γύρισα Βουδαπέστη Βιέννη Πράγα Μπρατισλάβα. Καλά καμιά σχέση η διαδρομές αλλα λέω...
Θα το δούμε...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Να


από Στρασβούργο και πάνω έως Λουξεμβούργο παίζει να παίξει μια πτήση η τρενο καμιά μεγάλη διαδρομή μέχρι Βρυξέλλες Λουξεμβούργο.
Μα ειναι διαδρομη 3 ωρων με flixbus απο Στρασβουργο ως Λουξεμβουργο. Ποια πτηση. Και 5 ωρες ως Βρυξελλες καπου εκει.
Το εχω φρεσκο γιατι το εκανα περσι αν και πηρα τρενα μικρων διαδρομων κυριως. 7 μερες 5 πολεις.
Πρεπει να μελετησεις πιο ρεαλιστικα τις πραγματικες αποστασεις, γιατι δεν τις εχεις δει ξεκαθαρα.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Μα ειναι διαδρομη 3 ωρων με flixbus απο Στρασβουργο ως Λουξεμβουργο. Ποια πτηση. Και 5 ωρες ως Βρυξελλες καπου εκει.
Το εχω φρεσκο γιατι το εκανα περσι αν και πηρα τρενα μικρων διαδρομων κυριως. 7 μερες 5 πολεις.
Πρεπει να μελετησεις πιο ρεαλιστικα τις πραγματικες αποστασεις, γιατι δεν τις εχεις δει ξεκαθαρα.
Ναι δεν έχω ψάξει πολλά πράγματα ιδικά αποστάσεις η αλήθεια να λέγεται. Απλά λέω να ανοίξω νωρίς μια κουβέντα και σιγά σιγά να δούμε τι θα κάνουμε...
3 ώρες εντάξει δεν νομίζω ότι είναι τίποτα όμως. Σε πολλα εγώ σκέφτομαι να είναι και μια μέρα μην νομίζεις. Στρασβούργο πάνω από δύο μέρες πχ δεν θέλει.
Που ακριβώς πηγές? Και τι διαδρομή?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Κι εγώ συμφωνώ 100% ότι το πρόγραμμα δε βγαίνει όπως το σκέφτεσαι.
Πέραν από τις αποστάσεις, δε θα προλάβεις επί της ουσίας να δεις τίποτα από τους προορισμούς και θα σε φάνε οι δρόμοι.
Κι επίσης είναι αντιφατικό το γεγονός ότι ψάχνεις μετακινήσεις με flixbus (μεταξύ πόλεων) και ταυτόχρονα θέλεις να δεις γραφικά χωριά (όπου χρειάζεται συνήθως αυτοκίνητο).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
2 βραδια, Στρασβουργο μεσα μπηκε και μιση μερα Κολμαρ
1 βραδυ Nancy, Γαλλια
1 βραδυ Metz,Γαλλια
2 βραδια,Λουξεμβουργο οπου μπηκε και μια μικρη πολη, Echternach.
Συνολο 7 μερες.
Πουθενα δεν χρειαζεται αυτοκινητο, παρα πολλα τρενα, στο Λουξεμβουργο δωρεαν σε ολο το κρατιδιο
Για αλλες 3 μερες σε παιρνει και Βελγιο
Αλλα Ζυριχη Γενευη κλπ με τιποτε ουτε Ολλανδια.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Nansy metz άξιζε η εντάξει οκ...?
Άρα έτσι όπως τα λες η θα επιλέξω νότια Στρασβούργο Κολμαρ και Ελβετία η Λουξεμβούργο Βέλγιο Ολλανδία?
Να σου πω έτσι όπως τα λες έτσι και άλλιος νότια έχει και άλλα πράγματα που μπορεί να οργανωθεί άλλη φορά να πιάσει και λίγο νότια Γερμανία που έχει ενδιαφέρον.
Λουξεμβούργο Βέλγιο Ολλανδία νομίζω είναι μια χαρά 10 μερες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Τωρα μιλας ρεαλιστικα. Κι απο Λουξεμβουργο πιανεις Γερμανια, διπλα ειναι.
Επισης να δεις πρωτα τιμες διαμονης στην Ολλανδια και μετα αποφασιζεις. Γιατι αν το προβλημα ηταν το φθηνο αεροπορικο ως Γενευη, τοτε θα χρειαστεις υπογλωσσια για την Ολλανδια.
Το Μετζ μ αρεσε πιο πολυ απο την Κολμαρ. Γουστα ειναι αυτα.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
49
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Κι εγώ συμφωνώ 100% ότι το πρόγραμμα δε βγαίνει όπως το σκέφτεσαι.
Πέραν από τις αποστάσεις, δε θα προλάβεις επί της ουσίας να δεις τίποτα από τους προορισμούς και θα σε φάνε οι δρόμοι.
Κι επίσης είναι αντιφατικό το γεγονός ότι ψάχνεις μετακινήσεις με flixbus (μεταξύ πόλεων) και ταυτόχρονα θέλεις να δεις γραφικά χωριά (όπου χρειάζεται συνήθως αυτοκίνητο).
Έχετε δίκιο δεν λέω και θα με φάνε οι δρόμοι όπως το είπες. Όσων αφορά το flixbus γαυτο είπα ανάλογα που πάει και θα παίξω και με τοπικές συγκοινωνίες. Απλά το flixbus συμφέρει αρκετά αλλά όπου αξίζει και δεν πάει χρησιμοποιώ και άλλα μέσα.
Γαυτο σας ρωτάω να μου πείτε γνώμες απόψεις τι αξίζει τι δεν αξίζει τι έχετε κάνει εσείς και σιγά σιγά θα φτιάξουμε πρόγραμμα.

Τωρα μιλας ρεαλιστικα. Κι απο Λουξεμβουργο πιανεις Γερμανια, διπλα ειναι.
Επισης να δεις πρωτα τιμες διαμονης στην Ολλανδια και μετα αποφασιζεις. Γιατι αν το προβλημα ηταν το φθηνο αεροπορικο ως Γενευη, τοτε θα χρειαστεις υπογλωσσια για την Ολλανδια.
Το Μετζ μ αρεσε πιο πολυ απο την Κολμαρ. Γουστα ειναι αυτα.
Ίσως πέτυχα προσφορές δεν ξέρω απλά είδα μεγάλες διαφορές γαυτο το είπα για παράδειγμα τα εισιτήρια. Διαμονή Airbnb έτσι και άλλιος θα παίξει.
Αν βάλω Λουξεμβούργο Βέλγιο Ολλανδία Ε δεν θα παίξει Γερμανία.
Λουξεμβούργο προς το παρόν έχω μόνο την πόλη του Λουξεμβούργου.Βέλγιο Βρυξέλλες Γάνδη Αμβέρσα και Ολλανδία Άμστερνταμ το λισσε για της τουλίπες και Ουτρέχτη που την έχω δει ωραία. Τώρα δεν ξέρω αν είναι κάτι άλλο για να συγκρίνω αν αξίζει κάτι άλλο καλύτερα.
 

Alcheste

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπέρα σε όλους !
Κέρδισα με 3 φίλες το interrail pass και σκοπεύουμε να το αξιοποιήσουμε τον Αύγουστο στην Κεντρική Ευρώπη. Με μια πρώτη έρευνα κάναμε το παρακάτω πλάνο και θα ήθελα τη γνώμη σας ως πιο έμπειρους. Πώς σας φαίνεται; Υπάρχει κάτι που πρέπει να αφαιρέσουμε/ να δώσουμε περισσότερη έμφαση / να προσθέσουμε ;
Στόχος μας είναι κατά βάση να δούμε μέρη που θα είναι πιο δύσκολο να επισκεφτούμε με ένα αεροπλάνο καθώς και να δούμε διαφορετικά και αντιπροσωπευτικά μέρη με ανώτατο όριο τις 15 μέρες.

Αεροπορικά ως Πράγα ( 2 διανυκτερευσεις)
Δρέσδη (ή μήπως Λειψία;) ( 1 βράδυ)
Βρότσλαβ ( 1 βράδυ)
Γκντάσκ (1 βράδυ)
Βαρσοβία ( 1 βράδυ)
Κρακοβία + αουσβιτς (2 βράδια )
Μπρατισλάβα με στάση στη Ζιλινα (1 βράδυ)
Λιουμλιάνα + λιμνη bohinj (2 βράδια)
Ζάγκρεμπ (1 βράδυ)
 

Attachments

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλησπέρα σε όλους !
Κέρδισα με 3 φίλες το interrail pass και σκοπεύουμε να το αξιοποιήσουμε τον Αύγουστο στην Κεντρική Ευρώπη. Με μια πρώτη έρευνα κάναμε το παρακάτω πλάνο και θα ήθελα τη γνώμη σας ως πιο έμπειρους. Πώς σας φαίνεται; Υπάρχει κάτι που πρέπει να αφαιρέσουμε/ να δώσουμε περισσότερη έμφαση / να προσθέσουμε ;
Στόχος μας είναι κατά βάση να δούμε μέρη που θα είναι πιο δύσκολο να επισκεφτούμε με ένα αεροπλάνο καθώς και να δούμε διαφορετικά και αντιπροσωπευτικά μέρη με ανώτατο όριο τις 15 μέρες.

Αεροπορικά ως Πράγα ( 2 διανυκτερευσεις)
Δρέσδη (ή μήπως Λειψία;) ( 1 βράδυ)
Βρότσλαβ ( 1 βράδυ)
Γκντάσκ (1 βράδυ)
Βαρσοβία ( 1 βράδυ)
Κρακοβία + αουσβιτς (2 βράδια )
Μπρατισλάβα με στάση στη Ζιλινα (1 βράδυ)
Λιουμλιάνα + λιμνη bohinj (2 βράδια)
Ζάγκρεμπ (1 βράδυ)
Η απάντηση μου μάλλον είναι οφτοπικ και δεν απαντά σε αυτό που ρωτάς απλά θέλω να σχολιάσω ότι τα μέρη που θέλετε να επισκεφθείτε δεν έχουν ακριβές συνδέσεις με τρένα και λεωφορεία.

Θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αυτό: "Some popular trains like the Eurostar, TGV and AVE are included in the Interrail Pass, but require that you purchase a seat reservation. "

Μιλάμε για πανάκριβα τρένα. Βγαίνει τελείως άλλο ταξίδι βέβαια και τα μέρη είναι πιο ακριβά αλλά ίσως ευκαιρία να δείτε κάποια μέρη πολύ φθηνότερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom