Κενυα-Τανζανια

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Καλησπερα,, σκοπευω να κανω ενα ταξιδι κενυα - τανζανια σε 2 μηνες.. εχω κλεισει με ξενο πρακτορειο και προσπαθω να βγαλω ακρη με την βιζα.. δεν υπαρχει πρεσβεια στην Ελλαδα και δεν ξερω που να ρωτησω!!!!!
καποιος που εχει παει μπορει να με ενημερωσει?
μπορω να βγαλω βιζα στο αεροδρομειο της Ναιρομπι?
Ευχαριστω
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Το πιο σίγουρο είναι στο Υπουργείο εξωτερικών όπου σου λένε που μπορείς να αποτανθείς. Το είχα κάνει για τη βίζα μου στο Μάλι.
Αν δεν υπάρχει προξενείο εν Ελλάδι που να εκδίδει βίζα, τότε θα πρέπει να στείλεις με courier διαβατήριο και όλα τα συναφή δικαιολογητικά στην πρεσβεία της Κένυας ή της Τανζανίας σε ευρωπαϊκή χώρα που εξυπηρετεί και την Ελλάδα (συνήθως υπαγόμαστε στην Ιταλία). Αλλά θα στα πουν όλα υπεύθυνα στο Υπουργείο. Εξυπηρετήθηκα αρκετά καλά τηλεφωνικά.
Επίσης μη μπλέξεις με επίτιμα προξενεία που ζητούν χρήματα αλλά δεν εκδίδουν visa (μόνο κάποια συνοδευτική επιστολή)
Επίσης έχω την εντύπωση ότι η Κένυα έχει visa upon arrival. Εκεί θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την αεροπορική εταιρεία να σιγουρευτείς ότι δεν θα έχεις πρόβλημα στην επιβίβαση ή στο transit. Για τη Τανζανία δεν το έχω ψάξει.
Μπορείς επίσης να αποτανθείς στο πρακτορείο σου στο εξωτερικό αν αναλαμβάνουν τη βίζα έτσι ώστε να γλυτώσεις τη ταλαιπωρία
Τέλος (και το καλύτερο) στείλε πμ σε μέλη του φόρουμ που έχουν πάει πρόσφατα εκεί, καθώς οι κανονισμοί έκδοσης βίζας αλλάζουν
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Σε ευχαριστω παρα πολυ...:):):)
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trans-African Highways
Και Κένυα και Τανζανία μπορείς να βγάλεις επιτόπου. Είτε στα αεροδρόμια είτε στα σύνορα αν εισέρχεσαι οδικώς.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Λιτή και περιεκτική απάντηση. Ευχαριστούμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom