Κερναω καφε 14 τραβελοστοριτες/τισες στη Πορτογαλια αν με κερασουν στη Μυκονο

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Μιλαμε οι τυποι στη Μυκονο εχουν ξεφυγει τελειως. Χρεωνουν τον καφε οσο κοστιζει για 14 ατομα στη Πορτογαλια (0,50 χ 14 - 7 Ευρω). Δειτε:

troktiko: "Πόσο κάνει ένα freddo espresso στην Μύκονο;"

Δε παμε καθολου καλα μου φαινεται...
Γιαννη, οντως η τιμη ειναι υπερβολικη εως αισχροκερδης.
Ας δουμε ομως το θεμα λιγο πιο διεξοδικα.
Υπαρχει μια εντονη παραφιλολογια στην χωρα μας, σχετικα με την τιμη του καφε στην Ευρωπη και σε μας.
Αυτο ομως που ''ξεχνουν'' αυτοι που υποστηριζουν την αποψη του φθηνου καφε στην Ευρωπη, ειναι οτι συνηθως, δεν συγκρινουν τα ιδια πραγματα.
Και στην Ευρωπη, οταν πιεις τον καφε σου σε κανονικη καφετερια με τραπεζακια, θα τον πληρωσεις οσο και στην Ελλαδα.
Εξαιρουνται τα μαγαζια που θα πιεις τον καφε σου στα ορθια και γρηγορα, οπου οι τιμες ειναι φθηνοτερες. Αυτο ομως, το συναντας και στην χωρα μας.
Για να μην αναφερω το θεμα του νερου, που χρεωνεται ξεχωριστα και πολλες φορες ενα μικρο μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο χρεωνεται περισσοτερο και απο τον καφε!
Διοτι στην Ευρωπη, δεν εννοειται οτι μαζι με τον καφε θα σου προσφερουν και νερο οπως σε μας.
Οτι παραγγειλεις, αυτο και μονον αυτο θα σου προσφερουν.
Οτιδηποτε αλλο, θα χρεωθει εξτρα.
Ασε που πολλες φορες και το γνωριζεις αυτο, θα ζητησεις και δευτερο και τριτο ποτηρι νερο στην Ελλαδιτσα μας και κανεις δεν θα σου το χρεωσει.
Αν λοιπον συνυπολογισεις ολα αυτα, ουσιαστικα ερχεται μια η αλλη, ως προς το θεμα της τιμης.
Αλλου ειναι οι μεγαλες διαφορες στις τιμες με την Ελλαδα και οχι στον καφε.
Π.χ., στην Βενετια που ημουν τον Μαιο, υπηρχαν μεγαλες διαφορες τιμων, στα ειδη του σουπερ μαρκετ και μαλιστα σε βασικα ειδη.
Εννοω, οτι εκει ηταν πολυ φθηνοτερες απο την Ελλαδα!
Και αυτο ειναι που ενδιαφερει και τον περισσοτερο κοσμο.
Αυτα, προς αποκατασταση καποιων πραγματων John.
 

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
Νομίζω ότι όλοι όσοι λένε ότι ο καφές στην ¨Ελλάδα είναι ακριβότερος έχουν απόλυτο δίκιο και θα σας αναφέρω το εξής , στα starbucks στην Μαδρίτη ο latte είχε (τον περασμένο Μάρτιο ) λίγο πάνω από δύο ευρώ και στην Αθήνα λίγο πάνω από τέσσερα .
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
Aloha

Πριν 20 είκοσι χρόνια είχα πιει καφέ στο Fouquet's Paris τιμή τότε ?6 σήμερα ?10
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Γιαννη, οντως η τιμη ειναι υπερβολικη εως αισχροκερδης.
Ας δουμε ομως το θεμα λιγο πιο διεξοδικα.
Υπαρχει μια εντονη παραφιλολογια στην χωρα μας, σχετικα με την τιμη του καφε στην Ευρωπη και σε μας.
Αυτο ομως που ''ξεχνουν'' αυτοι που υποστηριζουν την αποψη του φθηνου καφε στην Ευρωπη, ειναι οτι συνηθως, δεν συγκρινουν τα ιδια πραγματα.
Και στην Ευρωπη, οταν πιεις τον καφε σου σε κανονικη καφετερια με τραπεζακια, θα τον πληρωσεις οσο και στην Ελλαδα.
Εξαιρουνται τα μαγαζια που θα πιεις τον καφε σου στα ορθια και γρηγορα, οπου οι τιμες ειναι φθηνοτερες. Αυτο ομως, το συναντας και στην χωρα μας.
Για να μην αναφερω το θεμα του νερου, που χρεωνεται ξεχωριστα και πολλες φορες ενα μικρο μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο χρεωνεται περισσοτερο και απο τον καφε!
Διοτι στην Ευρωπη, δεν εννοειται οτι μαζι με τον καφε θα σου προσφερουν και νερο οπως σε μας.
Οτι παραγγειλεις, αυτο και μονον αυτο θα σου προσφερουν.
Οτιδηποτε αλλο, θα χρεωθει εξτρα.
Ασε που πολλες φορες και το γνωριζεις αυτο, θα ζητησεις και δευτερο και τριτο ποτηρι νερο στην Ελλαδιτσα μας και κανεις δεν θα σου το χρεωσει.
Αν λοιπον συνυπολογισεις ολα αυτα, ουσιαστικα ερχεται μια η αλλη, ως προς το θεμα της τιμης.
Αλλου ειναι οι μεγαλες διαφορες στις τιμες με την Ελλαδα και οχι στον καφε.
Π.χ., στην Βενετια που ημουν τον Μαιο, υπηρχαν μεγαλες διαφορες τιμων, στα ειδη του σουπερ μαρκετ και μαλιστα σε βασικα ειδη.
Εννοω, οτι εκει ηταν πολυ φθηνοτερες απο την Ελλαδα!
Και αυτο ειναι που ενδιαφερει και τον περισσοτερο κοσμο.
Αυτα, προς αποκατασταση καποιων πραγματων John.
Ναι καλά! Τα 2 ή 3 ποτήρια νερό που θα μου σερβίρει η ελληνική καφετέρια μόνο δωρεάν δεν είναι! Όταν από μένα έχει κέρδος 300% από τον καφέ, είναι δωρεάν το νερό που θα μου δώσει? Καλύτερα να μου χρέωνε το νερό 1€ και να είχε ο καφές νορμάλ τιμή, κι ας αποφάσιζα εγώ αν θα πιώ νερό ή όχι! Και στην τελική, λες ότι στο εξωτερικό δεν φέρνουν νερό... δεν είναι πιο τίμιο αυτό από το να σου σερβίρουν νερό, υποτίθεται δωρεάν, μαζί με έναν υπερχρεωμένο καφέ? Και στο κάτω-κάτω ζήτησα εγώ νερό? Με την ίδια λογική να χρεώσουνε και οι εστιάτορες τη μπριζόλα 40€ αντί για 20€ και να σου φέρουν θες δε θες και τζάμπα σαλάτα! Δε στέκει!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Και στη Σαντορίνη 7 ευρώ έχει. Είναι επιλογές του καθενός να πηγαίνει όπου θέλει και να πληρώνει ότι θέλει. Όποιου δεν του αρέσει ας μην έρθει, τι να κάνουμε; Γι' αυτό υπάρχει και η λέξη ''επιλογές''...
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Ναι καλά! Τα 2 ή 3 ποτήρια νερό που θα μου σερβίρει η ελληνική καφετέρια μόνο δωρεάν δεν είναι! Όταν από μένα έχει κέρδος 300% από τον καφέ, είναι δωρεάν το νερό που θα μου δώσει? Καλύτερα να μου χρέωνε το νερό 1€ και να είχε ο καφές νορμάλ τιμή, κι ας αποφάσιζα εγώ αν θα πιώ νερό ή όχι! Και στην τελική, λες ότι στο εξωτερικό δεν φέρνουν νερό... δεν είναι πιο τίμιο αυτό από το να σου σερβίρουν νερό, υποτίθεται δωρεάν, μαζί με έναν υπερχρεωμένο καφέ? Και στο κάτω-κάτω ζήτησα εγώ νερό? Με την ίδια λογική να χρεώσουνε και οι εστιάτορες τη μπριζόλα 40€ αντί για 20€ και να σου φέρουν θες δε θες και τζάμπα σαλάτα! Δε στέκει!
Οχι, αγαπητε μου!
Σε οσες χωρες εχω τουλαχιστον επισκεφθει, η χρεωση ενος μικρου μπουκαλιου με νερο, κοστιζε οσο και ο καφες και σε ορισμενες περιπτωσεις, ακομη και ακριβοτερα!
Υπαρχουν στην κατοχη μου και οι σχετικες αποδειξεις, που τις κρατησα, ακριβως γι αυτο τον λογο.
Επαναλαμβανω, οτι μιλω για κανονικες καφετεριες, που θα πιεις τον καφε σου σερβιρισμενο σε τραπεζακι.
Ετσι λοιπον, το αθροισμα καφες+νερο, ερχεται στην ιδια τιμη με την Ελλαδα.
Για να μην αναφερω την τιμη ενος διπλου εσπρεσσο σε καφετερια της Βενετιας (αυτη που ειναι κατω απο την Σανσοβινιανη Βιβλιοθηκη, με τραπεζακια προς την παραλια), οπου μας εφυγαν τα μαλλια: μονο 8€!
Τσαμπα πραμα, δηλαδη...Και φυσικα, η τιμη ειναι χωρις νερο.
Αν θελεις και τετοιες ''πολυτελειες'', θα πληρωσεις και αλλα 3€, για το ''λαθος'' που εκανες....
Συνολο, 11€, βοηθεια μας!
Σε αλλα προιοντα και υπηρεσιες βρισκονται οι μεγαλες διαφορες στις τιμες (π.χ. στο σουπερ μαρκετ) και οχι στον καφε.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
συμφωνώ με τον gianni1966, η ιστορία με την τιμή του καφέ έχει κουράσει πια. λαϊκισμός και ηλιθιότητα. στην Ελλάδα ο καφές δεν είναι catering business, είναι real estate. το χώρο στην καφετέρια νοικιάζεις, και όλοι ξέρουμε πόσες ώρες κάθεται μια παρέα στην Ελλάδα. κατασκηνώνουν κανονικότατα. δείτε το κι έτσι: δίνεις 4-5 ευρώ για να περάσεις 2 ώρες (κάποιοι 3 και 4) με την παρέα σου σε έναν ωραίο χώρο. μια χαρά.

όλοι λένε για το εξωτερικό. έζησα στην Ιταλία. ναι, ο καπουτσίνο κάνει 1 -1,2 ευρώ (εσπρέσο 0,70-0,80). αλλά τον πίνουν στη μπάρα και φεύγουν (και πίνουν 3-4 τη μέρα). δοκιμάστε να καθήσετε σε καφέ στο κέντρο του Μιλάνου, στα λίγα τραπέζια που διαθέτει. ο καπουτσίνο του 1,2 (άντε 1,5 επειδή είναι κεντρικό-κυριλέ) στη μπάρα, ξαφνικά κάνει 5.

φυσικά όταν φτάνουμε σε επίπεδα 7-8 ευρώ για ένα φρέντο, πράγματι είναι υπερβολή (π.χ. Γλυφάδα ή Μύκονος), αλλά μούρη πουλάνε και αφού το κοινό υπάρχει, καλά να πάθει
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ναι, είναι πολύ υψηλές οι τιμές του καφέ στην Ελλάδα. Αλλά οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο. Σε πολλά καφενεία στην Ελλάδα ο καφές έχει 1 ευρώ...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Λοιπον ξαναλεω. Ο espresso εχει ΠΑΝΤΟΥ στη Λισσαβωνα 0,50 - ακομη και στο κεντρο της πιο κεντρικης πλατεια (Praza de Commercio - δηλ. στη "πλατεια" της Πλατειας Συνταγματος) εχει 0,60. Κια μιλαμε για καφετερια με κουστουμαρισμενα γκαρσονια - τιποτα στο ποδι.

Στη Βενετια στη πλατεια του Αγ. Μαρκου λογικοτατα εχει οσο εχει. Οπως και σε αλλα πολυ τουριστικα μερη το βρισκω λογικο. Αλλα να εχει 4Ε στη πλατεια Κορυδαλλου, Οχι ρε παιδι μου. Ειναι σκετη αισχροκερδια.

Ακομη και στο ΕΛ. Βεν. ειναι πανακριβα. Δειτε ποσο εχει στο Φιουμιτσινο ενας εσπρεσσο και ενας καπουτσινο.

http://1.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/TDRTsW3tDII/AAAAAAAD0vk/mkjHvwiCqus/s1600/L1050580A.jpg

Τα σχολια περιττευουν.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Λοιπον ξαναλεω. Ο espresso εχει ΠΑΝΤΟΥ στη Λισσαβωνα 0,50 - ακομη και στο κεντρο της πιο κεντρικης πλατεια (Praza de Commercio - δηλ. στη "πλατεια" της Πλατειας Συνταγματος) εχει 0,60. Κια μιλαμε για καφετερια με κουστουμαρισμενα γκαρσονια - τιποτα στο ποδι.

Στη Βενετια στη πλατεια του Αγ. Μαρκου λογικοτατα εχει οσο εχει. Οπως και σε αλλα πολυ τουριστικα μερη το βρισκω λογικο. Αλλα να εχει 4Ε στη πλατεια Κορυδαλλου, Οχι ρε παιδι μου. Ειναι σκετη αισχροκερδια.

Ακομη και στο ΕΛ. Βεν. ειναι πανακριβα. Δειτε ποσο εχει στο Φιουμιτσινο ενας εσπρεσσο και ενας καπουτσινο.

http://1.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/TDRTsW3tDII/AAAAAAAD0vk/mkjHvwiCqus/s1600/L1050580A.jpg

Τα σχολια περιττευουν.
Οκ, John.
Κομμενο το νερο, λοιπον!
Απο δω και περα, θα κουβαλαω θερμος μαζι μου...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Στην Ιταλία έχεις τουλάχιστον την επιλογή να τον πιεις στα όρθια και να δώσεις 0,80. Εγώ όσες φορές στην Αθήνα έχω πιει εσπρέσο στα όρθια έχω δώσει πάνω από 2,5 ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom