Ζάκυνθος Κεφαλονιά Κεφαλονιά ή Ζάκυνθος;

kostas02

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Γεια σας!
Θα ηθελα να κανω μια ερώτηση στην πολύπειρη ομάδα!
Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε αυτό το καλοκαίρι (με αυτοκίνητο) και είμαστε ανάμεσα σε δυο επιλογές! Κεφαλονιά ή Ζάκυνθο! Θα ηθελα τη βοήθεια σας για να επιλεξουμε! Έχουμε στη διάθεση μας 5 νύχτες και συμπεριλάβετε στην απάντηση σας ότι έχουμε δυο παιδια/βρεφη, 3 ετων το ένα και 6 μηνων το άλλο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιον βρει λίγο χρόνο να μου απαντήσει και καλώς σας βρήκα! :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Η αφετηρία σας ποια είναι;
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Και τα δυο έχουν ωραίες παραλιες αλλά με τόσο μικρά παιδια θα είναι μάλλον ταλαιπωρία. Ίσως Λευκάδα ; η Πρέβεζα ; αν επιμενετε για Ιόνιο. Στη Ζάκυνθο προσοχη στους μεθυσμένους τουρίστες με τις γουρούνες και στην Κεφαλλονιά εξαντλητικό έλεγχο στα ελαστικά και φρένα του ΙΧ πριν ξεκινήσεις, μιλάμε για ανηφόρες με κλίση 45% 😄😅. Το μοναδικό νησί στο οποίο δεν πέτυχα τουρίστα με μηχανάκι στο δρόμο λόγω μορφολογίας 😄.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Γεια σας!
Θα ηθελα να κανω μια ερώτηση στην πολύπειρη ομάδα!
Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε αυτό το καλοκαίρι (με αυτοκίνητο) και είμαστε ανάμεσα σε δυο επιλογές! Κεφαλονιά ή Ζάκυνθο! Θα ηθελα τη βοήθεια σας για να επιλεξουμε! Έχουμε στη διάθεση μας 5 νύχτες και συμπεριλάβετε στην απάντηση σας ότι έχουμε δυο παιδια/βρεφη, 3 ετων το ένα και 6 μηνων το άλλο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιον βρει λίγο χρόνο να μου απαντήσει και καλώς σας βρήκα! :)
Προσωπικά, η Κεφαλλονιά μου άρεσε πολύ περισσότερο από τη Ζάκυνθο. ΟΜΩΣ: θα σας φάνε οι δρόμοι και η οδήγηση. Στη Ζάκυνθο είδα περισσότερες οικογένειες με μικρά παιδιά, νομίζω πως μόνο στη Σκόπελο έχω ξαναδεί τόσες.
 

kostas02

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Λευκαδα Πρέβεζα Πάργα έχουμε πάει γι αυτό καταληξαμε σ' αυτά τα δύο και λογω κοστους μεταφορικων και διαμονής κατα κυριο λογο! (Και θα προτιμούσαμε σε καποιο νησι και λιγότερο στην ηπειρωτική Ελλάδα!)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Ζάκυνθο, στον κόλπου του λαγανα έχει ρηχές και ζεστές παραλίες με αμμουδιά, ιδανικές για παιδιά. Στο καλαμάκι θα συναντήσεις οικογένειες Έλληνες και ντόπιους.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.645
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Κεφαλλονιά για 5 μέρες με μωρά παιδιά δεν θα δείτε σχεδόν τίποτα. Αν όμως το αποφασίσετε επιλέξτε την περιοχή του Αργοστολίου που έχει πολλές επιλογές σε καταλύματα, εστίαση, ρηχές αμμουδερές παραλίες αλλά και άλλα χρήσιμα (αχρείαστα να είναι), όπως γιατρούς, νοσοκομείο και φαρμακεία. Άλλες επιλογές, πιο ήσυχες είναι η περιοχή της Σκάλας ή τα νότια του Ληξουριού με ρηχές παιδικές παραλίες.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.645
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Φτιάξτε και κανα δρόμο εκεί στην Κεφαλονιά 😄
Αυτά να τα πεις στους Κεφαλλονίτες. Εγώ είμαι παραμπαστός.
Αλλά εγώ νομίζω πως μια χαρά είναι οι δρόμοι. Αντίστοιχοι με τους κατοίκους του νησιού. :haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Με μικρά παιδιά μονοδρομος η Ζακυνθος.
Για όλους τους λόγους που σου ανεφεραν πιό πάνω.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
στο χρόνο
Ολα σχετικά είναι. Αν θέλει ο @kostas02 να μείνουν σε ενα μέρος κοντά στη θάλασσα και να πηγαίνουν απλά απέναντι για μπάνιο+φαΐ σε ταβέρνα πάνω από την θάλασσα, αντε και στη χώρα για ένα φαΐ, τότε και στα 2 δε θα έχει πρόβλημα.
Αν θέλει να γυρίσει το νησί, που δε νομίζω με τόσο μικρά παιδιά, πάλι και στα 2 θα έχει πρόβλημα.
Ναι Μεν η Ζάκυνθος είναι μικρότερη, αλλά έχει πιο πολύ φασαρία, κακό τουρισμό, καγκουριλα. Η Κεφαλλονιά είναι για οικογενειαρχες. Δεν έχει καγκουρες. Βέβαια δεν είμαι αντικειμενικος γιατί κατάγομαι από Κεφαλλονιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom