Ιθάκη Κεφαλονιά Κεφαλονιά 2011 (και ολίγον από Ιθάκη!)

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Απ το Μαυροειδή πρέπει να περάσετε οπωσδήποτε,
αποτελεί κλασική αξία.
Για καφέ και παγωτό εγώ προτείνω το Πολίτικο,
ακριβώς στη γέφυρα τ Αργοστολιού,με θέα τον Κούταβο και το μύλο του Πετρία.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σας ευχαριστώ ολους για τις μέχρι τώρα συμβουλές.
Samion θα είμαι στο νησί από 14 Αυγούστου και μετά.
Στις διακοπές συνηθως τρώμε πολύ καλό πρωινο και μια φορά μετά από την παραλία (συνηθως αργα απόγευμα). Αντε και κανά γλυκό το βράδυ. Οπότε τουλάχιστον κάποιες από τις προτάσεις σου θα τις τιμήσω.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μερικά τιπς κι απο μένα απο το τελευταίο μου ταξίδι στην Κεφαλλονιά (με τη βοήθεια του φίλου μου Χάρη - που με ξενάγησε στο νησί)

Για γλυκό:

  • Premier στη πλατεία του Αργοστολίου:ωραία γλυκά,βάφλες και παγωτά
  • Οι Γλυκονοστιμιές της Μελίνας,στο Φισκάρδο: ειπώθηκε και παραπάνω,εξαιρετικά γλυκά που ακομα θυμάμαι!!!
  • Αντώνης, στη Λακήθρα
Για φαγητό:


  • Αλάτι και Πιπέρι,στο Αργοστόλι: για γρήγορο και σπιτικό φαγητό..Το καλύτερο burger ever..
  • Casa Grec,στην κεντρική πλατεία του Αργοστολίου
  • Al forno,Αργοστόλι : πολύ καλή πίτσα και φρέσκα ζυμαρικά
  • Ranzo Ionio,στις Αλατιές:πολύ καλό σπιτικό φαγητό,με δικό του ψωμί και γενικότερα δικά του προϊόντα
  • Τέλος, το Lord Falcon,στο Φισκάρδο,ταυλανδέζικη κουζίνα,πολύ καλό φαγητό...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Να στε καλά όλοι. Με ολες αυτές τις προτάσεις με βλεπω να γυρνάω διπλάσιος.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλά να περάσεις και καλές Ρομπόλες! Μη φύγεις και δεν δοκιμάσεις, αν δεν το έχεις ήδη κάνει εδώ...;)
 

Faustus

New Member
Μηνύματα
2
Likes
5
Καλημέρα κι απο εμένα!
Μόλις γύρισα απο την Κεφαλονιά και είπα να μοιραστώ μερικές απο τις εντυπώσεις μου κι εγω να κάνω προτάσεις και ενστάσεις βεβαίως βεβαίως!!! ;)

Το νησί είναι πάρα πολύ όμορφο με απίστευτα νερά και πολύ φιλόξενους κατοίκους...Οι τιμές είναι κάπως τσιμπημένες αλλά στα πλαίσια του αναμενόμενου
Οι αποστάσεις είναι αρκετά μεγάλες οπότε το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο. Οι παραλίες που αξίζουν κατα την γνώμη μου και οχι με τυχαία σειρά είναι οι εξής:

Μύρτος: Καταπληκτική παραλία μόνο να μην έχει αέρα γιατί απλά...δεν μπαίνεις...(ξαπλώστρες 7ε, καφές 2,5ε)

Πετανοί : Πάρα πολύ όμορφα κολπάκια για μπάνιο και μετά οπωσδήποτε φαγητό στην Ερασμία (ακριβώς απο πάνω) Πάρα πολύ ωραίο φαγητό, με πολύ προσιτές τιμές (ολόφρεσκη τσιπούρα στα κάρβουνα 7ε) Μπορείτε να παραγγείλετε τι θέλετε πρίν το μπάνιο σας να σας τα κρατήσουν γιατί εμείς πήγαμε αργά και είχαν τελειώσει σχεδόν όλα (ακόμα και τα καλαμαράκια...σνιφ)

Αντίσαμος: Παραλία με λευκές πέτρες/βότσαλα και υπέροχα νερά

Πλατύς γιαλός: Αμμουδερή παραλία με πολύ καθαρά νερά, beach bar (καφές 3,20ε)/ντουζιέρα, wc

Φισκάρδο: Αξίζει με χίλια η ενοικίαση σκάφους για βόλτα στις κοντινές παραλίες, ακόμα και στην Ιθάκη!!! Δεν χρειάζεται να έχεις δίπλωμα ή γνώσεις, τα σκαφάκια έχουν 25-30αρες μηχανές και δεν είναι καθόλου επικύνδυνο όπως νομίζαμε εμείς...Μπορείς να το ενοικιάσεις απο τις 9 το πρωί (ή οτι ώρα θες) και το γυρνάς πίσω στις 6 το απόγευμα. Εμείς νοικιάσαμε απο την "Ρεγγίνα" με 25αρα μηχανή για 4 άτομα 60ευρώ...Δεν ρωτήσαμε σε άλλα, οπότε ψάξτε το για πιο φθηνά...ΠΡΟΣΟΧΗ! Η τιμή αυτή είναι της ενοικίασης, η βενζίνη που θα κάψετε, χρεώνεται έξτρα, εμάς μας βγήκε 21ε/το άτομο...'Οπως και να'χει αξίζει η εμπειρία με χίλια!!!!

Λίμνη Μελισσάνης: Το εισιτήριο κοστίζει 7ευρω,(πανάκριβο κατα την γνώμη μου) και δεν πάιζει μεγάλη βόλτα όπως νόμιζα...Μπαίνεις στο βαρκάκι, σε πάνε γύρω γύρω στην λίμνη που είναι μέσα σε ενα βράχο και αυτό ήταν...Παρόλα αυτά αξίζει γιατί το χρώμα του νερου εκει μέσα δεν υπάρχει....καθώς και η θερμοκρασία!!! Α! και δεν κάνεις μπάνιο εκει μέσα (όπως επίσης νόμιζα), μόνο βόλτα με το βαρκάκι

Λουρδάτα: Δεν ενθουσιάστηκα... Μια κοινή παραλία Λούτσας..Γενικώς το Νοτιοανατολικό μέρος του νησιού δεν λέει και πολλά απο παραλίες και για κάποιον που δεν έχει πολλές μέρες στην διάθεση του, είναι χάσιμο χρόνου

Ξι: Την είδαμε, ξενερώσαμε και ούτε καν κάτσαμε....Γεμάτη ξένους απο τα χλιδάτα resorts στην γύρω περιοχή...Λασπερή άμμος που φαινόταν σαν βρωμιά.....πφφφ...όταν εχεις ζήσει την εμπειρία του Μύρτου, τι να σου πεί το Ξι.....

ΦΑΓΗΤΟ :

Αρχικά θα ήθελα να διαφωνήσω με την ποιότητα της ταβέρνας "Δενδρινός-Παραδεισένια ακτή" στην Αγ.Ευφημία..... Οχι μούφα, ήταν το χειρότερο φαγητό ever.........:shock: Χταπόδι κρασάτο που βρώμαγε σαν κονσέρβα (είμαι σίγουρη οτι ήταν κονσέρβα), γαρίδες σαγανάκι τίγκα στο ξεραμμένο γκούντα (απο το καψιμο στον μικροκυμμάτων) και στα μανιτάρια κονσέρβας, ε και κάπου κάτω κάτω έβρισκες κάτι άνοστες γαρίδες.... Καλαμαράκια ελεινά και τρισάθλια....Και ασφαλώς πανάκριβα σε σχέση με την ποιότητα....Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την διαφημίζουν τόσο....

Στις δικές μου προτιμήσεις είναι η Ερασμία στους Πετανούς πολύ ωραία όλα και αρκετά οικονομικά, το al forno στο Αργοστόλι για πίτσα και μακαρονάδα (πίτσα τεράστια αρκετά καλή αλλά οχι συγκλονιστική βέβαια 10ε) και αρκετά καλή καρμπονάρα!!! Και αν θελήσετε να φάτε στο Φισκάρδο δεν έχω λόγια για το τελευταίο μαγαζί όπως κατεβαίνετε στο λιμάνι τέρμα αριστερά το Elli's....Μιλάμε για ΤΟ φαγητό με πολύ λογικές τιμές σε σχέση με τα πολυδιαφημισμένα "Τασια" και "Vassos" !!! Να δοκιμάσετε οπωσδήποτε φιλέτο κοτόπουλο αλα κρέμ (τα σπάει) και σαλάτα του Καίσαρα!!! Οι γίγαντες επίσης φανταστικοί...Οσο για το σέρβις...παίζει να είναι και το καλύτερο που έχω συναντήσει σε εστιατόριο!!!!!

Για παγωτό στου Σπάθη (έχει σχεδόν παντού) γεύση μπισκότο....ΜΙΑΜ!!!

Οσο για την Ρομπολα, μην νομίζετε οτι είναι κανένα διαφορετικό κρασί στην γεύση....Η ποικιλία των σταφυλιών λέγεται έτσι και είναι το τοπικο κρασί της Κεφαλονιάς...Ενα απλό ωραίο ξηρό κρασί είναι!

Επίσης αυτό που θα ήθελα να επισημάνω είναι οτι για να πας στο Ληξούρι υπάρχουν δυο τρόποι: οδικώς και ακτοπλοικώς....Το φερυ κοστίζει για τέσσερα άτομα και ενα αυτοκίνητο 14ε Αν είστε στο Αργοστόλι καλό ειναι να πάρετε το καραβάκι αλλά αν είστε κάπου πιο βόρεια (πχ.κοντα στο Μύρτο) δεν υπάρχει λόγος, μπορείτε να πάτε οδικώς και ο δρόμος που μας είχαν τρομάξει οτι είναι πολύ δύσκολος με πολλές στροφές, δεν είδα να διαφέρει απο άλλες διαδρομές στο νησί...Εμείς πήγαμε με το φέρρυ απο το Αργοστόλι και γυρίσαμε οδικώς!

Τέλος η Κεφαλονιά είναι ενα πανέμορφο νησί και έχει απειρες επιλογές για τον καθένα φτάνει να έχεις όρεξη να το γυρίσεις γιατί οι αποστάσεις είναι μεγαλούτσικες και οι στροφές αρκετές!!!!

Ελπίζω να βοήθησα, όπως με βοήθησαν και εμένα τα μέλη του φόρουμ (τα οποία και ευχαριστώ)!!! Καλές διακοπές!!!!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.το al forno στο Αργοστόλι για πίτσα και μακαρονάδα (πίτσα τεράστια αρκετά καλή αλλά οχι συγκλονιστική βέβαια 10ε) και αρκετά καλή καρμπονάρα!!!
2.στο Φισκάρδο δεν έχω λόγια για το τελευταίο μαγαζί όπως κατεβαίνετε στο λιμάνι τέρμα αριστερά το Elli's....Μιλάμε για ΤΟ φαγητό με πολύ λογικές τιμές σε σχέση με τα πολυδιαφημισμένα "Τασια" και "Vassos" !!! Να δοκιμάσετε οπωσδήποτε φιλέτο κοτόπουλο αλα κρέμ (τα σπάει) και σαλάτα του Καίσαρα!!! Οι γίγαντες επίσης φανταστικοί...Οσο για το σέρβις...παίζει να είναι και το καλύτερο που έχω συναντήσει σε εστιατόριο!!!!!
3.Για παγωτό στου Σπάθη (έχει σχεδόν παντού) γεύση μπισκότο....ΜΙΑΜ!!!
ενα μικρό σχόλιο μόνο που αφορά και αυτό το νησί αλλά κ πολλά άλλα. αν και τα γούστα του καθένα μας είναι σεβαστά είναι κρίμα καποιος να παει στην Κεφαλονιά για να φάει πίτσα, καρμπονάρα (κάκιστη αντιγραφή της ιταλικής ορίτζιναλ), φιλέτο αλά κρεμ (έλεος!!!) και σαλάτα του καίσαρα (!!!). δοκιμάστε ΤΟΠΙΚΗ κουζίνα σε μία από τις προτάσεις που έκανα πιο πάνω ή σε άλλη που προτιματε. κρεατόπιτα, μπακαλαόπιτα, κουνέλι και τόσα άλλα..πιτσες -μακαροναδες μονο σε ιταλικα. που αξιόπιστα δεν υπάρχουν στο νησί.
και παγωτά μόνο από γνωστά ζαχαροπλαστεία, όχι από αλυσίδες που χρησιμοποιούν σκόνες.
 

Faustus

New Member
Μηνύματα
2
Likes
5
ενα μικρό σχόλιο μόνο που αφορά και αυτό το νησί αλλά κ πολλά άλλα. αν και τα γούστα του καθένα μας είναι σεβαστά είναι κρίμα καποιος να παει στην Κεφαλονιά για να φάει πίτσα, καρμπονάρα (κάκιστη αντιγραφή της ιταλικής ορίτζιναλ), φιλέτο αλά κρεμ (έλεος!!!) και σαλάτα του καίσαρα (!!!). δοκιμάστε ΤΟΠΙΚΗ κουζίνα σε μία από τις προτάσεις που έκανα πιο πάνω ή σε άλλη που προτιματε. κρεατόπιτα, μπακαλαόπιτα, κουνέλι και τόσα άλλα..πιτσες -μακαροναδες μονο σε ιταλικα. που αξιόπιστα δεν υπάρχουν στο νησί.
και παγωτά μόνο από γνωστά ζαχαροπλαστεία, όχι από αλυσίδες που χρησιμοποιούν σκόνες.
Ασφαλώς και δεν αντιλέγω, αλλά περι ορέξεως...κρεατόπιτα αγαπητέ!
Δεν νομίζω οτι βλάπτει κανέναν η ποικιλία και επίσης τα γαστρονομικά γούστα μπορεί να διαφέρουν....Ανέφερα -δεν ξέρω αν το φιλέτο (ΕΛΕΟΣ) σε αποπροσανατόλισε- και την "Ερασμία" στους Πετανούς για φρέσκο ψαράκι και τοπικά εδέσματα με τα καλύτερα λόγια, καθώς και τον Δενδρινό στην Αγ.Ευφημία για την ελεινή τοπική κουζίνα της κονσέρβας που προσέφερε.... Και ναι, είμαι δυστυχώς απο αυτούς που θα φάω και πίτσα και σαλάτα του Καίσαρα και στις διακοπές μου. Συγγνώμη ε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ασφαλώς και δεν αντιλέγω, αλλά περι ορέξεως...κρεατόπιτα αγαπητέ!
Δεν νομίζω οτι βλάπτει κανέναν η ποικιλία και επίσης τα γαστρονομικά γούστα μπορεί να διαφέρουν....Ανέφερα -δεν ξέρω αν το φιλέτο (ΕΛΕΟΣ) σε αποπροσανατόλισε- και την "Ερασμία" στους Πετανούς για φρέσκο ψαράκι και τοπικά εδέσματα με τα καλύτερα λόγια, καθώς και τον Δενδρινό στην Αγ.Ευφημία για την ελεινή τοπική κουζίνα της κονσέρβας που προσέφερε.... Και ναι, είμαι δυστυχώς απο αυτούς που θα φάω και πίτσα και σαλάτα του Καίσαρα και στις διακοπές μου. Συγγνώμη ε.
μα όχι, τι να βλαπτει η αποψη σου..σεβαστη οπως και τα γουστα σου. εγω μιλησα μονο για τοπικη κουζινα που ειδα να λειπει απο τις προτασεις σου.
με αυτα και μ' αυτα πας στη Κρητη και ολα τα μαγαζια εχουν μουσακα, φιλετο αλα κρεμ και καρμποναρα. δεν ειναι κριμα που η τοπικη κουζινα ειναι δυσευρετη? και σε αυτην αναφερονταν οι προτασεις μου.
 

paolina

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Να προσθέσω επίσης για τις ημέρες κοντά στο 15Αύγουστο...
Στις 14 οπωσδήποτε ένα πέρασμα το βραδάκι από τα Αργίνια, στους πρόποδες του Αίνου,γνωστό για τα φιδάκια της Παναγίας.Την ίδια μέρα η πιο γνωστή εκκλησία με τα φιδάκια στο Μαρκόπουλο(προσωπικά προτιμώ τα αργίνια)
Στις 15 ένα πέρασμα απ' το πανηγύρι του Αγίου Γερασίμου(μεγάλη η χάρη του!!!)
Καταπληκτικές ταβέρνες για κρεατοφαγία στα Δειλινάτα...
Μην διστάσετε να κάνετε και μία βόλτα απ' τα πανηγύρια των διαφόρων χωριών.Ιδιαίτερα των χωριών Πυργί και Δειλινάτα στην πλατεία της Λάμιας.
Εννοείται ότι δεν φεύγετε απ το νησί αν δεν δοκιμάσετε Ρομπόλα,κρεατόπιττα,αλιάδα(η σκορδαλιά με μπακαλιάρο τηγανιτό) και στραπατσάδα...
Επανέρχομαι αύριο με παραλίες και άλλες γνωστές και άγνωστες πλευρές του νησιού...
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
για Ιθακη
εαν περασεις μετο δικο σου αμαξι αξιζει η ανηφορα μεχρι την Εξωγη. η θεα απο εκει καταπληκτικη ενω αποκτας μια ιδεα πως ζουσαν οι παλαιοι εκει
 

paolina

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Παραλίες λοιπόν...
1.Αντίσαμος(έχει αναφερθεί από πολλούς δεν θα μπω σε λεπτομέριες)Προσοχή στις σφήκες (πάρτε μια αμμωνία καλού κακού)και να ξέρετε ότι γενικά μαζεύει πολύ κόσμο
2.Τραπεζάκι κοντά στα Μουσάτα
3.Μηνιές κοντά στο Αργοστόλι, με άμμο και καλά οργανωμένη
4.Μύρτος...η πιο γνωστή.Καλύτερα να πάτε πολύ νωρίς το πρωί ή προς το απογευματάκι.Πολύς κόσμος!!Επικίνδυνα νερά, εάν δεν ξέρετε καλό μπάνιο μην το δοκιμάσετε ειδικά εάν έχει κύμα.Υπάρχουν υπόγεια δυνατά ρεύματα
5.Ξι,στο Ληξούρι.Μαζέψτε άργιλο για ένα σπα στην παραλία ή στο σπίτι σας!!
6.Λέπεδα,επίσης στο Ληξούρι
7.Λουρδάς...απίστευτα νερά!!Στα Λουρδάτα!
8.Σκάλα στο ομώνυμο χωριό
9.Έμπλυση και Φώκι στο Φισκάρδο
10.Πετανοί στο Ληξούρι
11.Άβυθος με κόκκινη άμμο στα Καλλιγάτα(πολύ ρηχά νερά ιδανικά για παιδιά)
12.Αθέρας στο Ληξούρι στο ομώνυμο χωριό.Μικρό ψαροχώρι
13.Λαγκαδάκια ανάμεσα στα Χαβριάτα και Χαβδάτα
14.Πλατιά Άμμος.Ο άγνωστος Μύρτος.Δύσκολη κατάβαση μα σκαλιά και πολύ δυσκολότερη ανάβαση...Εάν δεν είστε σίγουροι ότι αντέχετε μην το δοκιμάσετε.Κοντά στη μονή Κηπούρια, συναντάτε και μικρό χωματόδρομο
15.Δαφνούδι.Βόρεια προς Αντιπάτα,έχει ταμπελίτσες.Περπατάτε ένα μικρό μονοπάτι
16.Κατελειός.Νερά που περπατάς περπατάς περπατάς και το νερό δε λέει να ανέβει...Υπέροχες ταβέρνες για να φάτε το βραδάκι
17.Καμίνια,στο χωριό Ρατζακλί
17.Αγ.Κυριακή, κοντά στο χωριό Αγκώνας
18.Αγ.Θωμάς,στον Καραβάδο
19.Σπαρτιά,Παλαιολινός,Κλιματσιάς στο χωριό Σπαρτιά
20.Αγ.Ιερουσαλήμ προς Φισκάρδο
21.Μακρύς και Πλατύς Γιαλός...οι πιο κοσμοπολίτικες της Κεφαλονιάς.Εάν έχει κόσμο μην δοκιμάσετε να κατεβάσετε το αυτοκίνητό σας.Αφήστε το πάνω στο πάρκινγκ και κατεβείτε με τα πόδια
22.Αι Χέλης στην περιοχή της Λειβαθούς,αμμουδιά με ρηχά νερά
23.Αλατιές προς Φισκάρδο από το χωριό Μάγγανος
24.Χάλκες,στο Ληξούρι.Στο δρόμο γαι Πετανούς προς "Πηγή Χάλκες".Μικρές σπηλιές με ψιλό χαλίκι
25.Γοργότα.Από τα Κομιτάτα
26.Παραδείσι...όνομα και πράγμα.Κάτω από τη μονή Σισσίων
27.Αγ Παρασκευή, μετά τη Σάμη θα δείτε στο δεξί σας χέρι ένα beach bar και ταβέρνα
28.Αράγια, στον Πόρο προς το δρόμο για Αργοστόλι στο δεξί σας χέρι περνάτε το γεφυράκι και προχωράτε ευθεία.Προς το τέλος του δρόμου ρίχνετε και μια βουτιά!!

Συμβουλή...Μην αγχωθείτε να τα δείτε όλα με την πρώτη φορά.Είναι τεράστιο το νησι και στο τέλος δεν θα ευχαριστηθείτε τίποτε. Πολλά τα χιλιόμετρα, γενικά καλό οδικό δίκτυο( για νησί) αλλά με αρκετές στροφές και σε κάποια σημεία στενός.
Μην ξεχάσετε επίσης εάν είστε ρομαντικοί τύποι να δείτε ένα ηλιοβασίλεμα στο Φάρο στο Αργοστόλι και να περπατήσετε στη Γέφυρα De Bosset...
Θα σκεφτώ και άλλα και θα επανέλθω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.799
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom