Γενικά Κεφαλονια ή Κυθηρα

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Καλησπερα παιδια. Σκεφτομαι για διακοπες το καλοκαιρι και ειμαι μεταξυ Κεφαλλονιας και Κυθηρων. Υπολογιζω μια βδομαδα με 10 ημερες περιπου να ειναι ο χρονος των διακοπων. Εχει να προτεινει κατι κανενας μεταξυ αυτων των δυο? Θελω περισσοτερο ησυχια παρα πολλα νταβαντουρια και ενα μερος το οποιο να εχει να δεις καποια πραγματα. Η γνωμες σας πολυτιμες. Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κεφαλονιά έχω να πάω πολλά χρόνια, οπότε δεν έχω πρόσφατες εμπειρίες. Το Φισκάρδο είναι μια κούκλα, δεν το βάρεσε τόσο πολύ ο σεισμός και επείσης είχα μαγευτεί από τον Άσο. Πολύ όμορφες βόλτες στα δασωμένα βουνά και πολύ όμορφα και περιποιημένα χωριά ήταν η γενική εντύπωση που είχα αποκομίσει πριν άπειρα χρόνια Επί της Κεφαλονιάς όμως ο samion είναι ο άνθρωπός σου για να σε διαφωτίσει.
Στα Κήθυρα πηγα ξανά πέρσι για ένα δεκαήμερο και πραγματικά αξίζει να πας. Η Χώρα και το Καψάλι είναι μαγικά, έχει πολύ όμορφους παραδοσιακούς οικισμούς, υπάρχει σεβασμός στο περιβάλλον, και η φύση τους δεν ειναι η κλασική επτανησιακή: (αν και διοικητικά υπάγονται στον νομό Πειραιώς γεωγραφικ είναι ενα νησί των επτανήσων) κοντά στον Αβλέμωνα κλαι στο Διακόφτι νομίζεις οτι είσαι σε κυκλάδίτικο τοπίο, στον Μυλοπόταμο και στον Καραβά έχεις την αίσθηση της φύσης του Πηλίου: πλατάνια και τρεχούμενα νερά. Εχει πολύ καλές παραλίες, καλό φαγητό, δύσκολη συγκοινωνία.
Νομίζω οτι όπου και να πας θα ειναι πανεμορφα.
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Σε ευχαριστω πολυ Ερση μου. Εχω μαθει και για τους δυο προορισμους οτι ειναι σουπερ και για τον λογο αυτον δεν ξερω τελικα τι να διαλεξω. Θεωρω οτι τα Κυθηρα ειναι πιο χαλαρος προορισμος απο οτι η Κεφαλλονια ετσι δεν ειναι. Επισης δεν γνωριζω αν οι 10 μερες που θα παω τελικα ειναι πολλες για τα Κυθηρα. Μηπως ειναι γενικα μικρο μερος και τα βλεπεις ολα σε λιγες μερες. Οπως καταλαβες εχω σκοπο να το γυρισω(σε γενικες γραμμες) το νησι οποιο και αν ειναι αυτο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πέρσι έμεινα 11 ημέρες και όταν αναχώρησα από το νησί υπήρξαν παραλίες οικισμοί και μοναστήρια που δεν είχα προφτάσει να δω και δεν είχα κάνει και χαλαρές διακοπές. Τρέχαμε δηλαδή σε χωριά και κάναμε βόλτες, δεν καθόμαστε δηλαδή μόνο σε παραλίες. Το μόνο μειονέκτημα είναι οτι είναι ένα ζήτημα μέχρι να φτάσεις. Το άσμα "Τα Κήθυρα ποτέ δε θα τα βρούμε" δεν γράφηκε τυχαία πολύ φοβάμαι!
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Δηλαδηηηηηηηηηηηηη???????????????????????
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Αααα... και μη παραλείψεις να πας στον Μυλοπόταμο(χωριό) στον καταρράκτη και στο σπήλαιο!!! Μου αρεσε παρα πολυ το μονο που δεν ευχαριστήθηκα ηταν το φαγητο! ολα τα υπολοιπα ηταν υπέροχα.
 

Johnpro

Member
Μηνύματα
130
Likes
22
χμχμχμ και ταδυο νησια ειναι ομορφα αλλα...
προσωπικα μου αρεσε η κεφαλλονια ειναι μεγαλο νησι και εχει πολλα να δεις , εχει πολλες παραλιες και αρκετες γραφικες τοποθεσιες , ειναι χαλαρη αλλα και κοσμοπολιτικη . οπως και να εχει αντιπροσοπευει μια επτανησιακη αιγλη .
Τα κυθηρα παλι δεν μπορω να πω οτι εντιποσιαστικα , οκ ωραιες παραλιες αλλα απομακρες , τοποθεσιες πλιν καψαλη που δεν με σαγηνεψανε το εναντιον μαλιστα , μου θυμηζε νοτια παραλια τις πελλοπονησου παρα ενα γραφικο νησι .
οπου και να πας σιγουρα θα ειναι καλα ;) πηγαινε φετος στο ενα και του χρονου στο αλλο :cool: καλες διακοπες και καλα να περασεις .
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
χμχμχμ και ταδυο νησια ειναι ομορφα αλλα...
προσωπικα μου αρεσε η κεφαλλονια ειναι μεγαλο νησι και εχει πολλα να δεις , εχει πολλες παραλιες και αρκετες γραφικες τοποθεσιες , ειναι χαλαρη αλλα και κοσμοπολιτικη . οπως και να εχει αντιπροσοπευει μια επτανησιακη αιγλη .
Τα κυθηρα παλι δεν μπορω να πω οτι εντιποσιαστικα , οκ ωραιες παραλιες αλλα απομακρες , τοποθεσιες πλιν καψαλη που δεν με σαγηνεψανε το εναντιον μαλιστα , μου θυμηζε νοτια παραλια τις πελλοπονησου παρα ενα γραφικο νησι .
οπου και να πας σιγουρα θα ειναι καλα ;) πηγαινε φετος στο ενα και του χρονου στο αλλο :cool: καλες διακοπες και καλα να περασεις .



Eυχαριστω παρα παρα πολυ να σαι καλα για τις ευχες. Ελπιζω να διαλεξω το καλυτερο. Η αληθεια ειναι οτι κλεινω μεχρι στιγμης προς Κεφαλλονια. Ακουω προτασεις απο την αλλη πλευρα μηπως αλλαξω γνωμη χαχαχα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δηλαδηηηηηηηηηηηηη???????????????????????
Στα Κήθυρα φτάνεις είτε με πλοίο από τον Πειραιά, ειτε με πλοίο από την Νεάπολη- δύο δρομολόγια ημερησίως. Εχει επίσης και σύνδεση με το Γύθειο, αλλά δεν είναι καθημερινή σύνδεση και έχει και παράξενες ώρες. Νομίζω οτι έχει σύνδεση με Καλαμάτα, αλλά και αυτή δεν είναι πολύ συχνή. Το οδικό δίκτυο από την Τρίπολη και έπειτα δεν είναι καθόλου λαμπρό. Μόλις φτάσετε στο νησί, την ίδια μέρα, άντε την επομένη, πρέπει να΄μερημνήσετε για τα εισιτήρια επιστροφής, ειδαλλιώς μάλλον θα τα παραβρείτε τα Κήθυρα -πέραν των επιθυμιών σας.
Εμένα προσωπικά με γοήτευσαν τα παλαιά σπίτια τα οποία έχουν επισκευαστεί και κατοικούνται.
Δυστυχώς η επτάνησιακή αρχιτεκτονική στα περισσότερα νησιά ως επι τω πλείστον ρημάχτηκε λόγω του σεισμού, οπότε και πολύ λίγα παραδοσιακοί οικισμοί έχουν διασωθεί. Τα Κήθυρα λόγω της γεωγραφικής τους θέσης δεν αγγίχτηκαν από την καταστροφή και έχουν αρκετά παραδοσιακά κεφαλοχώρια και άπειρους μικρο-οικισμούς, σύνολο καμιά εξηνταπενταριά, δηλαδή-εντυπωσιακός αριθμός για το μέγεθος του νησιού, οπότε χόρτασε η ψυχή μου βόλτα, τόξα, καμάρες κλπ.
Πολύ καλός οδηγός για τα Κύθηρα είναι αυτός των εκδόσεων road: Road Editions
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Mηπως να πας 5 μερες κυθηρα κι αλλες 5 κεφαλονια? χεχε... αστιευομαι...κεφαλονια εχω παει κ εχω τις καλυτερες εντυπωσεις, κυθηρα ηταν να παω περυσι αλλα τελικα δεν τα καταφερα.απο φωτογραφιες και πληροφοριες που ειχα βρει για το νησι το ειχα ερωτευτει πριν ακομα το δω.ποτε θελεις να πας? πιστευω οτι σε υψηλες περιοδους η κεφαλονια θα ειναι πιο ακριβη και θα'χει πολυ περισσοτερο κοσμο, ισως να μη το καταλαβαινεις πολυ εντονα γιατι το νησι ειναι μεγαλο αλλα στις παραλιες και σε μερη οπως το φισκαρδο πιστευω θα εχει πολυ κοσμο.οποτε στα κυθηρα ισως να κανεις πιο ησυχες διακοπες..η κεφαλονια επισης θελει αρκετη οδηγηση, ενω τα κυθηρα λιγοτερη.παντως μη το πολυσκεφτεσαι και τα δυο νησια ειναι πολυ ομορφα και οπου και να πας θα περασεις καλα.το μονο που πρεπει να σκεφτεις ειναι τα πρακτικα ζητηματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom