Γενικά Κεφαλονια ή Κυθηρα

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Αν και δε μπορω να σε διαφωτισω καθοτι εχω παει μονο στη Κεφαλονια, εχω ακουσει τα καλυτερα για τα Κυθηρα απο φιλο που παει καθε χρονο. Εχει μαλιστα και ενα απο τα κλυτερα μελια στην Ελλαδα.

Στη Κεφαλονια παντως, εχε υποψη σου οτι θα συνατησεις τους πιο "μουρλους" Ελληνες (οι εχοντες καταγωγη απο εκει φανταζομαι θα συμφωνουν). Ειναι το μονο μερος στη τουριστικη Ελλαδα οπου εχουν ¨γραμμενους¨τους τουριστες (Ελληνες & ξενους) και δεν τρεχουν οπως στα αλλα μερη να τους εξυπηρετησουν. Δεν ειναι οτι εχουν παρα πολλα λεφτα - οι Ροδιτες εχουν μαζεψει πολυ περισσοτερα τοσες δεκαετιες - αλλα ειναι γενικα η νοοτροπια τους.

Και για να γελασουμε λιγο θα αναφερω το κλασσικο περιστατικο που λεγεται για τη τρελα που κουβαλανε οι Κεφαλονητες: Επι χουντας, ο τοτε αντιπροεδρος της Ελλαδας Πατακος ειχε παει για διακοπες στη Κεφαλονια ( καταγοταν απο το νησι) και τον πλησιασε ο Δημαρχος του νησιου, και πανω στη συζητηση του ανεφερε οτι το νησι δεν ειχε φρενοκομειο. Τον ρωτησε αν θα μπορουσε να μεσολαβησει ωστε να φτιαχτει ενα στο νησι. Και η απαντηση του Πατακου "Ε, αν θελετε... να φερω συρματοπλεγμα να σας περιφραξω το νησι!".
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
:haha::haha:
γκουχου γκουχου


κεφαλλονια λοιπον ...οχι για κανενα αλλο λογο ...
εχεις τη μεγαλη αδεια ..(βαλε οτι και για κυθηρα ..θα πρεπει να φυγεις απο πειραια .....;))
 

reload

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Καν Κουν
Εγώ φέτος θα πάω Κεφαλλονιά! Έχω πάει και Κύθηρα και είναι πανέμορφα, αν έχεις σχέση και πας με τη σχέση σου είναι το ιδανικό μέρος. Ηρεμία που στην αποπνέει το νησί με κάποιον τρόπο που δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Νιώθεις αλλιώς και μόνο αν πας θα καταλάβεις. Εμείς είχαμε πάει από Νεάπολη (300+ Km) από Αθήνα κ το πλοίο κάνει 1 ώρα από εκεί. Google it πάντως γιατί τα Κύθηρα έχουν πολλά sites και καλά που δύσκολα βρίσκεις σε άλλα μέρη της Ελλάδος (Ένας από τους λόγους!)
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Κύθηρα κι από μένα,την Κεφαλονίτισσα,γιατί όπως είπαν και πολλοί άλλοι,
είναι μαγεία, είναι παντοτινός έρωτας.
Και στα δύο νησιά έχω πάει πάρα πολλές φορές,στο ένα λόγω καταγωγής
και στο άλλο ,μην τα ξαναλέμε ,έρωτας ήταν η αιτία.
Πανέμορφα και τα δύο,όπου κι αν πας ,σίγουρα θα περάσεις καλά.
Πριν λίγες μέρες γύρισα από ένα σύντομο ταξίδι στα Κύθηρα και σε λίγες μέρες ξαναπάω.

Loca ανέβασε τις φωτογραφίες απ τους νερόμυλους και το κάστρο
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Δυστυχώς δεν τις έχω μαζί μου ... δεσμεύομαι όμως ότι θα το κάνω από Δευτέρα!

Άλλωστε, πρέπει να δείξουμε στον MJ23 τι θα χάσει που δεν θα πάει φέτος !!! :lol::lol::lol:
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Μπορει και να παω που ξερεις...;) Με εχετε μπερδεψει ρε παιδια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειναι το μονο μερος στη τουριστικη Ελλαδα οπου εχουν ¨γραμμενους¨τους τουριστες (Ελληνες & ξενους) και δεν τρεχουν οπως στα αλλα μερη να τους εξυπηρετησουν. Δεν ειναι οτι εχουν παρα πολλα λεφτα - οι Ροδιτες εχουν μαζεψει πολυ περισσοτερα τοσες δεκαετιες - αλλα ειναι γενικα η νοοτροπια τους.

Και για να γελασουμε λιγο θα αναφερω το κλασσικο περιστατικο που λεγεται για τη τρελα που κουβαλανε οι Κεφαλονητες: Επι χουντας, ο τοτε αντιπροεδρος της Ελλαδας Πατακος ειχε παει για διακοπες στη Κεφαλονια ( καταγοταν απο το νησι)
αα έχω χασει επεισόδια..:haha:
για το πόσα έχουν ή δεν έχουν υπάρχουν πολλά άρθρα στο διαδίκτυο, διαβάζεις και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του...
v4.ethnos.gr - Το κατά κεφαλήν εισόδημα ανά νομό - ειδησεις , οικονομια#
για την πρωτη φράση διαφωνώ κάθετα. υποκειμενικό τελειως αλλά οι κάτοικοι είναι φιλικοί και εξυπηρετικότατοι.
το περιστατικό είναι μυθος που βασίζεται και σε ανακριβεια. δεν ήταν από την Κεφαλονιά βέβαια.
Στυλιανός Παττακός - Βικιπαίδεια
και επί του θέματος Κεφαλονιά και πάλι Κεφαλονιά για τις φοβερές παραλίες, το πράσινο, την κουζίνα, τα χωρια, ,τη διασκέδαση και πολλά άλλα. δεν συγκρινεται με τα Κύθηρα με τίποτε.
 

dolfin

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
κι εγω προτεινω κεφαλονια.καταπληκτικες παραλιες φαγητο υπεροχο χωρια ομορφο το δε φισκαρδο ειναι μεσα στην καρδια μου.ειχα περασει τελεια.
βεβαια κυθηρα δεν εχω παει αρα δεν ξερω...:roll:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Για όσους σκέφθονται την Κεφαλλονιά ...
Συμφωνώ με τον Samion ότι Σάμη-Αγ. Ευφημία είναι ένα καλό σημείο διαμονής...(στο θέμα αποστάσεων-διαδρομών)

Μιλώντας για Αγ.Ευφημία που την γνωρίζω αρκετά :

1) Γνωστή μου που νοικιάζει μεζονέτες για οικογένειες, με πισίνα, δίνει τη μεζονέτα 50 ευρώ για Αυγουστο (ενώ πριν από μερικά χρόνια την είχε 60-70). Οι τιμές παζαρεύονται ειδικά για τέλη Αυγούστου....

2) Πριν από λίγο καιρό άνοιξε το ξενοδοχείο
Hotel Odyssey, Agia Efimia, Kefalonia, Greece
Λένε ότι είναι 5άστερο, εγώ παρεβρέθηκα σε γαμήλια δεξίωση (στη πισίνα)... θεωρώ ότι η θέα του είναι φοβερή...
Οι ντόπιοι μου είπαν ότι για φέτος έχει το δωμάτιο 100 ευρώ (δεν το εξακρίβωσα...)....

υ.γ.
Η Κεφαλλονιά είναι πανέμορφη:clap:, αλλά κουράγιο στις διαδρομές...:haha: (που αξίζουν τον κόπο)...
Εκτός των άλλων, επισκεφθείτε το Αντελικό (μονή Ανατολικού) και τη μονή Θεμάτων ...
Κολυμπήστε στην Αντίσαμο, Αγριλιά και Δαφνούδι :clap:
Αγοράστε παπουτσάκια θαλάσσης όμως:haha: ... αααα και μάσκα οπωσδήποτε..
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Για όσους σκέφθονται την
1) Γνωστή μου που νοικιάζει μεζονέτες για οικογένειες, με πισίνα, δίνει τη μεζονέτα 50 ευρώ για Αυγουστο (ενώ πριν από μερικά χρόνια την είχε 60-70). Οι τιμές παζαρεύονται ειδικά για τέλη Αυγούστου....
Δωσε μας κι ενα τηλεφωνο κι ενα ονομα καλε... :p
μισες δουλειες :haha:
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
και φυσικές λιμνούλες (για βουτιές ή απλή πεζοπορία) στους νερόμυλους Μυλοποτάμου ...
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom