Γενικά Κεφαλονια ή Κυθηρα

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μην αλλαξεις την αποφαση σου για Κεφαλοννια .Κρατα γερα....!!!
Αχ αυτο το κομματι της διαδρομης προς Μυρτο και το χωριο Ασσος μου ειχαν παρει τα μυαλα.
Και την επομενη χρονια πηγαινε στανταρ στα Κυθηρα
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Κεφαλλονιά δεν έχω πάει αλλά για να λέτε τόσα καλά φαντάζομαι θα είναι σούπερ! Στα υπόψιν μου.
Κύθηρα που πήγα πέρυσι πέρασα καταπληκτικά!! Ηρεμία, υπέροχες θάλασσες, ωραία μέρη (βλ.Μυλοπόταμος) σούπερ φαγητό (αχ και να πήγαινα στην Φυλλιώ το μεσημέρι!). Έχει μπει στα τοπ νησιά μου!
Όπου και να πας ωραία θα ναι. Παίξτο κορώνα γράμματα... :p Εγώ μπορεί και να το κανα. ΑΝ δεν έχεις αποφασίσει...

Αντε να ρθει κι η σειρά μας να την κάνουμε:clap:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
δεν υπαρχει συγκριση. κεφαλλονια απιστευτα ομορφο νησι, εχει τα παντα. παραλιες ? την καλυτερη στην ελλαδα. μυρτος, αν και σε μενα μου αρεσει η αντισαμος. υπογεια λιμνη , εχει την μελισσανη, θα κανετε και βολτα με βαρκουλα. σπηλαιο μοναδικο εχει τον δρογκαρατη, αν ειστε τυχεροι θα παρακολουθησετε και συναυλια, εχει περιφημη ακουστικοτητα. εθνικο δρυμο εχει, τον αινο. χωρια μοναδικα, ειδικα η ασσος ειναι απιστευτη, αν σας βγαλει ο δρομος αξιζει να δειτε και τα μεταξατα. επισης ειναι πιο φτηνο νησι απο τα κυθηρα,που για μενα ειναι πολυδιαφημισμενα, ομορφα βεβαια αλλα οχι και τοσο ιδιαιτερο.
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Για όσους σκέφθονται την Κεφαλλονιά ...
Συμφωνώ με τον Samion ότι Σάμη-Αγ. Ευφημία είναι ένα καλό σημείο διαμονής...(στο θέμα αποστάσεων-διαδρομών)

Μιλώντας για Αγ.Ευφημία που την γνωρίζω αρκετά :

1) Γνωστή μου που νοικιάζει μεζονέτες για οικογένειες, με πισίνα, δίνει τη μεζονέτα 50 ευρώ για Αυγουστο (ενώ πριν από μερικά χρόνια την είχε 60-70). Οι τιμές παζαρεύονται ειδικά για τέλη Αυγούστου....



Για πες κανενα τηλεφωνο γιατι για τελος Αυγουστου υπολογιζω:)
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Κραταω γερα ναι.Ετσι νομιζω τουλαχιστον. Για φετος Κεφαλλονια λοιπον και ελπιζω να εκανα σωστη επιλογη αν και απο τα λεγομενα σας και τα Κυθηρα ειναι πανεμορφα. Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Για όσους σκέφθονται την Κεφαλλονιά ...
Συμφωνώ με τον Samion ότι Σάμη-Αγ. Ευφημία είναι ένα καλό σημείο διαμονής...(στο θέμα αποστάσεων-διαδρομών)

Μιλώντας για Αγ.Ευφημία που την γνωρίζω αρκετά :

1) Γνωστή μου που νοικιάζει μεζονέτες για οικογένειες, με πισίνα, δίνει τη μεζονέτα 50 ευρώ για Αυγουστο (ενώ πριν από μερικά χρόνια την είχε 60-70). Οι τιμές παζαρεύονται ειδικά για τέλη Αυγούστου....



Για πες κανενα τηλεφωνο γιατι για τελος Αυγουστου υπολογιζω:)
θα ρωτήσω και θα μάθω :cool:
αλλά με επιφύλαξη γιατί σπάνια συστήνω... όταν δεν έχω μείνει η ίδια...
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Κλεισαμε για Κεφαλλονια. Αντε ενας μηνας εμεινε. Ελπιζω να εκανα την καταλληλη επιλογη και να περασουμε υπεροχα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κλεισαμε για Κεφαλλονια. Αντε ενας μηνας εμεινε. Ελπιζω να εκανα την καταλληλη επιλογη και να περασουμε υπεροχα.
αριστη επιλογή. στις 21-22/8 μη χασετε τη γιορτη της ρομπόλας. κ εγω θα είμαι εκεί.
 

Kostas.b

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Στην Κεφαλονια καναμε τις διακοπες μας το πρωτο δεκαημερο του Ιουλιου.
Το νησι ειναι καταπρασινο κι εχει εχει εκτος απο τις πολλες και ομορφες παραλιες και καταπληκτικο φυσικο περιβαλλον.
Για καποιον που θα ηθελε να γνωρισει ολο το νησι πεντε μερες ειναι αρκετες ομως θα πρεπει να ξεχασει τις διακοπες της χαλαρωσης και του απολυτου τιποτα, να οπλιστει με υπομονη που θα του χρειαστει στις ατελειωτες στροφες στα απειρα ανεβοκατεβασματα και στους στενους δρομους που θα πρεπει να διανυσει προκειμενου να γνωρισει ολες τις ομορφιες που κρυβει το νησι της Κεφαλονιας.
Απο παραλιες θα ελεγα πως αν καποιος εχει παιδια τοτε το Καμινι η Σκαλα το Ξι ο Μεγας Λακος και οι Αμμες ειναι ιδανικες καθως εχουν αμεση προσβαση χωρις να χρειαζεται να κατεβαινεις σκαλοπατια και αποτομες κατηφορες κουβαλωντας κουβαδακια τσουγγρανες ομπρελες και καρεκλακια ενω παραλληλα ειναι ρηχες αμουδερες και αρκετα μεγαλες χωρις ο ενας να ειναι πανω στον αλλο
Οι παραλιες πλατια αμμος Μυρτος και Πετανοι ειναι εξαιρετικης ομορφιας εχουν καταπληκτικα νερα και αν καποιος δεν της επισκεφτει ειναι σαν να μην πηγε ποτε στο νησι της Κεφαλονιας.
Η Αντισαμος ειναι μια απο τις αγαπημενες μου καθως εχει τα χαραχτηριστικα που μου αρεσουν σε μια θαλασσα, ειναι βοτσαλωτη με βαθια νερα ενω και το τοπιο ειναι εκπληκτικο.
Παντως αν δεν διαθετεις παπουτσακια θαλασσης τοτε σιγουρα δεν αποφευγεις την ζειμπεκια στο εμπα και στο βγες απο αυτην.
Ασσος και Φισκαρδο ειναι δυο χωρια που κατα την γνωμη μου πρεπει να επισκεφθεις απογευματινες ωρες για καφε και φαγητο αντιστοιχα.
Ληξουρι και Αργοστολι παντα βραδυ για κανενα ποτακι χωρις να περιμενεις κατι εξαλλο μιας και η νυχτερινη ζωη στην Κεφαλονια ειναι ηπιας μορφης.
Η περιοχη της Λασσης ειναι η μοναδικη που μισησα στην Κεφαλονια καθως ειναι η πλεον τουριστικη με πολλα room to let Αγγλους Τσεχους Γερμανους και αρκετη κινηση ακομα και αρχες Ιουλη που πηγα.
Αξιζει μια βολτα στον Αγιο Γερασιμο και στην τεραστιων διαστασεων εκκλησια μια επισκεψη στον συνεταιρισμο παραγωγης του γνωστου κρασιου ρομπολα και οποσδηποτε ενα ηλιοβασιλεμα στην μονη Κηπουραιων απο την μερια του Ληξουριου.
Αγια Εφημια και Πορος δεν μου κανανε κλικ ενω και οι παραλιες τους δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα.
Απο Αργοστολι για Ληξουρι φευγει φερυ καθε μια ωρα και το αναποδο απο Ληξουρι για Αργοστολι.Τα δρομολογια ξεκινουν απο τις επτα το πρωι μεχρι εντεκα το βραδυ.
Αν καποιος θελει να κανει αυτη την διαδρομη ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησει την θαλασσια οδο γιατι γλιτωνει χρονο και ατελειωτο στροφιλικι.
Ταβερνες εχει πολλες καλες και με προσιτες τιμες.Το ιδιο ισχυει για τα ενοικιαζομενα και δεν θα ηταν υπερβολη αν ελεγα πως ολοκληρη η νοτια Κεφαλονια απο τον Πορο μεχρι το Αργοστολι ειναι ενα απεραντο ξενοδοχειο.
Απο την Σαμη εχει καραβι για ιθακη την οποια επισκεφθηκαμε.Το Βαθυ ειναι γραφικο και ομορφο λιμανακι ενω οι παραλιες γιδακι και φιλιατρο ειναι ολα τα λεφτα.
Συνολικα στην Κεφαλονια δεν προκειτε να βαρεθεις καθως καθημερινα θ' ανακαλυπτεις καινουργια πραγματα ενω οσον αφορα εμενα κατι το οποιο σιγουρα θα μου μεινει αξεχαστο ειναι η θεα του Μυρτου απο ψηλα.Απλα η φυση κι ο Θεος ειχαν μεγαλα κεφια οταν δημιουργουσαν αυτη την απιστευτη σε καλλος παραλια.

ΥΓ Στον Μυρτο και στους Πετανους βρισκεις να παρκαρεις κατω στο παρκινγκ το αργοτερο μεχρι τις 11.30 το πρωι.Αργοτερα το παρκαρεις στο δρομο που κατηφοριζει και κατηφοριζεις κι εσυ μαζι μεχρι την παραλια.
Βεβαια η κατηφορα καλη ειναι αλλα η ανηφορα δεν παλευεται.
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Ευχαριστω πολυ φιλε Samion. Να σαι καλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom