Κινηματογραφική κουβέντα....

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πολύς λόγος γίνεται για "Το κορίτσι που εξαφανίστηκε" του Ντέιβιντ Φίντσερ με τον γλυκανάλατο Μπεν Αφλεκ. Μάλιστα ακούγεται έντονα και για όσκαρ. Πάντως εγώ όταν ακούω να εκθειάζεται μια (ειδικά αμερικάνικη) ταινία, κρατάω πάντα μικρό καλάθι. Αν κάποιος την έχει δει ας μας πει την άποψή του.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.501
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
:haha::haha::haha:

Με έπνιξες!!!
Λοιπόν το Francis Ha είχα σκοπό να το δω καπάκι αλλά με έπιασε συμπόνοια για το δύσμοιρο τον συνθεατή μου που έχει τραβήξει κατά καιρούς πολλά...πάντως με το Oh Boy εντάξει το γλύτωσα το κράξιμο για να μην πω οτι άρεσε κιόλας αλλά έπαιξα κι εκ του ασφαλούς...βερολινολατρεία.;)
Σαν να το ήξερα, ότι θα ακολουθούσε το Francis Ha ε? Λοιπόν να δείτε και τις άλλες δυο (και το Gloria), αλλά ενδιάμεσα να του βάζεις και μια δράσης, να ξεχνιέται! :p
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί μιας και δεν είναι νέα παραγωγή.
Το Circumstance (2011) είναι μια διαφορετική ματιά στην αστική ζωή των Ιρανών: παράνομα πάρτυ, ναρκωτικά με φόντο τον έρωτα δύο νεαρών κοριτσιών και του αδελφού της μιας που από junkie μετουσιώνεται σε θρησκόληπτο μουσουλμάνο.
Μην περιμένετε το έργο να γυρίστηκε στο Ιράν… με τέτοια θεματολογία δεν είναι απορίας άξιον που απαγορεύτηκε η προβολή του, η είσοδος στη χώρα της σκηνοθέτιδος και λοιδορήθηκε. Τα γυρίσματα έγιναν στην Βηρυτό και το καστ αποτελείται εξ'ολοκλήρου από Ιρανούς της διασποράς.

KAI για όσους θέλουν σύγχρονο και καλογυρισμένο Bollywood, ιδού: Yeh Jawaani Hai Deewani (This Youth is Crazy) 2013
Mε εικόνες από το ορεινό Manali και την υπέροχη Udaipur, με τα απαραίτητα χορευτικά στο φόντο μιας νεανικής ερωτικής ιστορίας. Ανάλαφρο, ευχάριστο ότι πρέπει να σας φτιάξει τη διάθεση! Είμαι σίγουρος ότι έπεσε πολύ δάκρυ συγκίνησης στις ινδικές αίθουσες. Άλλωστε αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες εισπρακτικές επιτυχίες όλων των εποχών στο Bollywood
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.768
Ο μήνας αυτός (και ο επόμενος) θα είναι αφιερωμένος στον Ιρανικό κινηματογράφο, που ομολογουμένως κακώς έχω αγνοήσει μέχρι στιγμής.
Χθες προβλήθηκε το Persepolis, που αν και όχι Ιρανική ταινία, αποτελεί μια ευρυματική και διεισδυτική ματιά στην σύγχρονη ιστορία και κοινωνία της χώρας. Απλά πανέξυπνο.
http://www.imdb.com/title/tt0808417/

Όποιος έχει να προτείνει επιγραμματικά και άλλα Ιρανικά φιλμ, ας το κάνει, σας ευχαριστώ (και σας αγαπώ, μαρία αλιφέρη:D).
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Ο μήνας αυτός (και ο επόμενος) θα είναι αφιερωμένος στον Ιρανικό κινηματογράφο, που ομολογουμένως κακώς έχω αγνοήσει μέχρι στιγμής.
Χθες προβλήθηκε το Persepolis, που αν και όχι Ιρανική ταινία, αποτελεί μια ευρυματική και διεισδυτική ματιά στην σύγχρονη ιστορία και κοινωνία της χώρας. Απλά πανέξυπνο.
http://www.imdb.com/title/tt0808417/

Όποιος έχει να προτείνει επιγραμματικά και άλλα Ιρανικά φιλμ, ας το κάνει, σας ευχαριστώ (και σας αγαπώ, μαρία αλιφέρη:D).

Αξίζει να δεις το "Ένας χωρισμός" (A separation). Είναι καλή ταινία. Είχε πάρει πριν μερικά χρόνια το όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας!!
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και το "Τι απέγινε η Ελι"του ίδιου σκηνοθέτη(Φαραντί)που σκηνοθέτησε και το"Ενας χωρισμός".Πολύ καλή ταινία,μου άρεσε περισσότερο από τ0 Χωρισμο,έχει αποσπάσει βραβεία απο φεστιβάλ Βερολίνου και Καννών και ήταν υποψήφιο για όσκαρ ξενογ.ταινίας το 2009.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κι αφού πιάσαμε τον Farhadi να προτείνω και το ''Το Παρελθόν'' έχουμε πει και κάποια ποστ πιο πίσω για τον εν λόγω σκηνοθέτη και τις ταινίες του,( σε πιάνω αδιάβαστο @GTS ), έχε όμως υπόψιν οτι οι ταινίες του είναι βασισμένες πάνω στην ψυχολογία, τη συμπεριφορά και τα όποια αδιέξοδα των ηρώων του, σε απλά ελληνικά μπορεί και να σε κουράσει.
Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ αλλά έτσι για να μην πεις οτι δε σε προειδοποιήσα...πάντως και στο Παρελθόν και στο Ένας Χωρισμός μόνο εγώ έμεινα ξύπνια μέχρι το τέλος...:D

Στα ίδια πλαίσια με το Περσέπολις, δηλάδή ταινία που δεν είναι μεν ιρανική αλλά είναι των ίδιων συντελεστών (Vincent Paronnaud & Marjane Satrapi) είναι το
"Poulet aux prunes'' πολύ πολύ αγαπημένη ταινία μου, υπέροχη μουσική, λυρικές εικόνες, μαύρο δάκρυ στο τέλος!

Επίσης ταινία που συνιστώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ (δεν ξέρω αν την έχουμε αναφέρει γιατί τις παραπάνω κατά καιρούς τις έχουμε αλλά πιστεύω πως ναι) είναι το ''Children of Heaven'' του Majid Majidi. Η ταινία αυτή συγκαταλέγεται στις πολύ αγαπημένες μου οπότε αντικειμενική δε μπορώ να είμαι πάντως αποκλείω να σε κουράσει έστω και στο ελάχιστο και να με βρίζεις...:haha:

Α κι αν γλυκαθείς με Ιρανικό κινηματογράφο και σε καλωσορίσουμε στο club τσέκαρε και άλλες του Majidi όπως:
The Color of Paradise
Baran
The Song of Sparows (με τον Mohammad Amir Naji στο ρόλο του Καρίμ να είναι καταπληκτικός!)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.647
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στα ίδια πλαίσια με το Περσέπολις, δηλάδή ταινία που δεν είναι μεν ιρανική αλλά είναι των ίδιων συντελεστών (Vincent Paronnaud & Marjane Satrapi) είναι το
"Poulet aux prunes'' πολύ πολύ αγαπημένη ταινία μου, υπέροχη μουσική, λυρικές εικόνες, μαύρο δάκρυ στο τέλος!
Τι μου θύμισες τώρα! Πολύ κλάμα ρε παιδί μου!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.501
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κι αφού πιάσαμε τον Farhadi να προτείνω και το ''Το Παρελθόν'' έχουμε πει και κάποια ποστ πιο πίσω για τον εν λόγω σκηνοθέτη και τις ταινίες του,( σε πιάνω αδιάβαστο @GTS ), έχε όμως υπόψιν οτι οι ταινίες του είναι βασισμένες πάνω στην ψυχολογία, τη συμπεριφορά και τα όποια αδιέξοδα των ηρώων του, σε απλά ελληνικά μπορεί και να σε κουράσει.
Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ αλλά έτσι για να μην πεις οτι δε σε προειδοποιήσα...πάντως και στο Παρελθόν και στο Ένας Χωρισμός μόνο εγώ έμεινα ξύπνια μέχρι το τέλος...:D
Κι εμένα μου άρεσε το Παρελθόν, αλλά μου φάνηκε πιο πολύ γαλλική ταινία, ως προς όλα αυτά που αναφέρεις: χαρακτήρες, ψυχολογία κτλ. Δεν έχω δει τον Χωρισμό, αλλά είναι στα υπόψιν.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κι εμένα μου άρεσε το Παρελθόν, αλλά μου φάνηκε πιο πολύ γαλλική ταινία, ως προς όλα αυτά που αναφέρεις: χαρακτήρες, ψυχολογία κτλ. Δεν έχω δει τον Χωρισμό, αλλά είναι στα υπόψιν.

Δες τη δες τη και αν έχεις κανά θέμα πάλι με στέρηση δικαωμάτων εδώ είμαι εγώ, θα πάρω την ευθύνη πάνω μου...δε μας σκιάζει φοβέρα καμιά...:p
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύς λόγος γίνεται για "Το κορίτσι που εξαφανίστηκε" του Ντέιβιντ Φίντσερ με τον γλυκανάλατο Μπεν Αφλεκ. Μάλιστα ακούγεται έντονα και για όσκαρ. Πάντως εγώ όταν ακούω να εκθειάζεται μια (ειδικά αμερικάνικη) ταινία, κρατάω πάντα μικρό καλάθι. Αν κάποιος την έχει δει ας μας πει την άποψή του.
Το είδα..
Το πρώτο μισάωρο ίσως και λίγο παραπάνω αναρωτιόμουν τι είδους....χαζομάρα έβλεπα,ενώ πρόκειται ουσιαστικά για ένα δραματικό γεγονός το γεγονός της εξαφάνισης μιάς γυναίκας έτσι όπως αρχικά παρουσιάζονται τα γεγονότα και η στάση των εμπλεκομένω σ αυτήν με προβλημάτιζε και αναρωτιόμουν αν έβλεπα δράμα,κωμωδία η παρωδία...πολύ ψεύτικα όλα.
Το πολύ ενδιαφέρον λοιπόν, για μενα τουλαχιστον ,ηταν ότι στην εξέλιξη της η ταινία και παρά το γεγονός ότι ήταν προβλέψιμη η εξέλιξη άρχισε να παίρνει έντονη τροπή και δράση και να γίνεται πολύ δυνατή!Βέβαια με αρκετή δόση υπερβολής πάλι και μεγάλη διάρκεια αλλά ωστόσο στο σύνολο της θα τη χαρακτήριζα μιά πολύ καλή ταινία με πολύ καλές ερμηνείες από τον Αφλεκ αλλά κυρίως από την συγκλονιστική Ρόζαμουντ Πάικ.
Θίγει πολλά ζητήματα..σχέσεων,συμβιβασμών,οικογενειακά,κοινωνικά κλπ δεν πρόκειται απλά και μόνο για ένα αστυνομικό θρίλερ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.859
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom