Κινηματογραφική κουβέντα....

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
@romantic woman θα συμφωνήσω μαζί σου για το Danish girl και για το Joy γιατί όντως είχε πολύ καλές ερμηνείες! Αλλά διαφωνώ κάθετα με το Spotlight. Η ταινία δεν είναι καθόλου flat αλλά εξιστορεί πραγματικά γεγονότα που συνέβησαν πριν μερικά χρόνια και αφορά ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας μας. Είχε πάρα πολύ καλές ερμηνείες μαζί με αυτή του Μαικλ Κίτον. Και νομίζω ότι η συγκεκριμένη ταινία δεν περνάει απαρατήρητη.
Το ξέρω ότι βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα ...οι περισσότερες ταινίες τα τελευταία χρόνια βασίζονται σε πραγματικές ιστορίες,
αυτό προσωπικά δε μου λέει τίποτε ούτε υπέρ ούτε κατά ...,
χαίρομαι που σου άρεσε,
οι διαφωνίες άλλωστε και οι διαφορετικές τοποθετήσεις κάνουν την κουβέντα σ αυτό το τόπικ πολύ πιό ενδιαφέρουσα απ ότι αν θα συμφωνούσαμε όλοι στο ίδιο πράγμα.
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Το ξέρω ότι βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα ...οι περισσότερες ταινίες τα τελευταία χρόνια βασίζονται σε πραγματικές ιστορίες,
αυτό προσωπικά δε μου λέει τίποτε ούτε υπέρ ούτε κατά ...,
χαίρομαι που σου άρεσε,
οι διαφωνίες άλλωστε και οι διαφορετικές τοποθετήσεις κάνουν την κουβέντα σ αυτό το τόπικ πολύ πιό ενδιαφέρουσα απ ότι αν θα συμφωνούσαμε όλοι στο ίδιο πράγμα.

Συμφωνώ σε αυτό που λες διότι κάθε άποψη γίνεται αποδεκτή από όπου και αν προέρχεται! Για παράδειγμα υπάρχουν απόψεις για ταινίες εδώ μέσα που εγώ δεν τις ήξερα και τις έχω βάλει στην bucket list μου ώστε να τις δω κάποια στιγμή!!! :)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Είδα την ισλανδική "δεσμοί αίματος" . Ωραία πλάνα από την ισλανδική φύση, συγκινητικές στιγμές που δείχνουν το δέσιμο του ανθρώπου με τα ζώα ειδικά σε απομακρυσμένες περιοχές, ενδιαφέρουσα ματιά στην σκληρή ζωή στην επαρχία της Ισλανδίας, αν και αργοί ρυθμοί. Γενικά μου άρεσε, χωρίς να ενθουσιαστώ. Πάντως έχει ιδιαίτερο θέμα και συγκινητικό- αμφιλεγόμενο τέλος, το οποίο κάθε θεατής συζητώντας μετά με το διπλανό του, το μετέφραζε όπως ήθελε...

 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
"THE BIG SHORT" :Ενδιαφέρουσα ταινία και αρκετά επίκαιρη λόγω του θέματος της..Βασισμένη σε αληθινά γεγονότα ασχολείται με την χρηματιστηριακή"φούσκα"που ξέσπασε στην Αμερική το 2007 η οποία είχε να κάνει με υπεραξίες και εν συνεχεία με την κατάρευση των τιμών των ακινήτων με τα γνωστά αποτελέσματα...πτωχεύσεις,ανεργία ..εξώσεις κλπ.Σε κάποιο σημείο μάλιστα γίνεται αναφορά και στην Ελλάδα.
Πολύ καλό καστ ηθοποιών,δυνατές ερμηνείες,γρήγορο έργο με ένταση αλλά δύσκολο να το παρακολουθήσεις και να το καταλάβεις επακριβώς γιατί χρησιμοποιεί πολλούς εξειδικευμένους χρηματοοικονομικούς όρους και αναλύσεις,οπότε αν δεν είσαι εξοικιωμένος με το θέμα κουράζεσαι...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τις προάλλες είδα την καινούρια ταινία του Παπακαλιάτη "Ένας άλλος κόσμος" ή κάπως έτσι.
Εγώ βασικά ακολούθησα την παρέα με σκοπό να κράξω, μιας και δεν είμαι φαν του παλικαριού και όντας βέβαιος ότι θα είναι πατάτα. Τελικά η ταινία ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα και καμία σχέση με τον Παπακαλιάτη που ξέραμε.
Πέρασε ευχάριστα το βράδυ αν και δεν είναι δα και κανένα έπος.

Αξιοσημείωτη η παρουσία της ξανθιάς Σουηδέζας. Μπράβο Χριστόφορε.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
"THE REVENANT":Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ!!!
Την περίμενα πως και πως αυτή την ταινία και θεωρώ ότι είναι Η ΤΑΙΝΙΑ της χρονιάς!!!!!!
Σκηνοθετημένη από τον μεξικανό Ινιαρίτου(όσκαρ πέρσι με το Birdman)και με πρωταγωνιστή τον Λεονάρντο Ντι Κάπριο σε μιά ερμηνεία ζωής!!!Μέχρι τώρα υποψήφιος για Όσκαρ 4 φορές αλλά δεν το είχε καταφέρει,τώρα όμως η ερμηνεία αυτή τον οδηγεί ..σφαίρα στο να σηκώσει επιτέλους το χρυσό αγαλματίδιο.Σε κάθε ταινία του τον θαυμάζω και βλέπω το πώς εξελίσσεται..σ αυτήν την ταινία ακόμα και όσοι τον αμφισβητούν πιστεύω θα μείνουν αφωνοι...

Η ταινία αναφέρεται στην πραγματική ιστορία του Χιου Γκλας ενός εξερευνητή στα αχαρτογράφητα εδάφη της Αμερικής τον 19 αιώνα.
Μετά από μιά επίθεση που δέχεται από μιά αρκούδα ο Γκλας εγκαταλείπεται μισοπεθαμένος από τους συντρόφους του και αγωνίζεται να επιβιώσει και να εκδικηθεί?
Ο Ινιαρίτου κάνει ένα κατόρθωμα έναν άθλο μ αυτό το έργο(όπως και όλοι οι ηθοποιοί) γυρίζοντας σκηνές πάρα πολύ δύσκολες έως επικίνδυνες σε ...πραγματικές συνθηκες(ντοκυμαντερίστικες)με χιόνια,χιονοθύελλες..πάγους κλπ με το φυσικό και μόνο φώς,γι αυτό και τα γυρίσματα έγιναν στον Καναδά και στην Αργεντινή!!!
Εξαιρετικά πλάνα,φωτογραφία,τοπία!
Μεγάλη η διάρκεια του έργου 2μιση ώρες με αρκετές σιωπές ,απλό σενάριο ΑΛΛΑ δεν κουράζει καθόλου ίσα ίσα που σε κρατάει με αμείωτο το ενδιαφέρον από την πρώτη έως την τελευταία στιγμή!
Ο Λεονάρντο τα δίνει όλα!!!!!!!!!έχει ξεπεράσει τον εαυτό του ...τι να λέμε...μας δείχνει την αγωνιώδη προσπάθεια ενός ανθρώπου που προσπαθεί να επιβιώσει!τη δύναμη ψυχής που μπορεί να δείξει κάποιος που είναι"πεθαμένος"όταν έχει ισχυρό κίνητρο για να ζήσει..παλεύει με τα στοιχεία της φύσης και όχι μόνο...
Η ταινία εκτός της φωτογραφίας των πλανων της ερμηνείας κλπ βγάζει πολύ ένταση πολύ συγκίνηση και περνάει πολλά πάρα πάρα πολλά μηνύματα για δικαιοσύνη,ανθρωπιά,..δεσμούς οικογένειας και ...πνευματικά-μεταφυσικά..
Μην την χάσετε!
Ινιαρίτου και Ντι Κάπριο σας αξίζουν πολλά Όσκαρ(υποψήφιο σε 12 κατηγορίες)
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εκανα ενα λαθος πιο πάνω ας το διορθωσει ενας mod

Τα γυρίσματα εγιναν στον Καναδα και στην Ανταρκτικη!(οχι Αργεντινη που εγραψα)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
εκανα ενα λαθος πιο πάνω ας το διορθωσει ενας mod

Τα γυρίσματα εγιναν στον Καναδα και στην Ανταρκτικη!(οχι Αργεντινη που εγραψα)

Κι όμως σωστά έγραψες,έγινε στην Αργεντινή μέρος των γυρισμάτων...

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Revenant_(2015_film)

http://www.atlasofwonders.com/2016/01/the-revenant-filming-locations.html
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κι όμως σωστά έγραψες,έγινε στην Αργεντινή μέρος των γυρισμάτων...

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Revenant_(2015_film)

http://www.atlasofwonders.com/2016/01/the-revenant-filming-locations.html
ναι τελικά μάλλον έτσι είναι..
σε κάποια σάιτ που είχα διαβάσει αναφερόταν..Ανταρκτική
αλλά τελικά τώρα που το ψάχνω κι εγώ σωστα το έγραψα απο την αρχη
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Είδα το "Νοτιά" και μου άρεσε πολύ. Ενδιαφέρουσα ως το τέλος, αληθινή και συναισθηματική, αλλά χωρίς περιττά δράματα και ωραία μουσική.Θα την έβαζα σίγουρα στο τοπ 5, όσων έχω δει τους τελευταίους μήνες....

 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είδα την επιστροφή-The Revenant.
Ο σπουδαίος Ινιαρίτου δημιούργησε ένα έργο τέχνης, βίαιο, ρεαλιστικό, απολαυστικό. Πλάνα σαν πίνακες ζωγραφικής, ερμηνείες εκπληκτικές, αγχωτική ατμόσφαιρα. Συγκινήθηκα, φοβήθηκα, το είδα σχεδόν όλο στην άκρη της καρέκλας μου με κομμένη ανάσα...το προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
7 Cajas

Για να αγοράσει το κινητό που θέλει, ένας νεαρός στην Παραγουάη αναλαμβάνει να μεταφέρει 7 καλά σφραγισμένα κουτιά, των οποίων το περιεχόμενο αγνοεί. Τα πράγματα όμως δεν είναι και τόσο ευνοϊκά γι αυτόν κι έτσι καθώς η ιστορία εκτυλίσσεται, μπλέκει ολοένα και περισσότερο.

Η ταινία είναι γυρισμένη στην όμορφη "Αγορά 4" της Ασουνσιόν. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και επειδή ήμουν προκατειλημμένη ( η Ασουνσιόν και ειδικά η συγκεκριμένη αγορά με άφησαν με τις καλύτερες εντυπώσεις) αλλά και επειδή δε βαρέθηκα ούτε λεπτό(πράγμα περίεργον).

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom