Κινηματογραφική κουβέντα....

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Οι γυναίκες του λεωφορείου 678
Στην σύγχρονη Αίγυπτο τρεις γυναίκες τα βάζουν με το ανδρικό κατεστημένο και βγαίνουν νικήτριες. Η Φαίζα είναι μια συντηρητική μητέρα δύο παιδιών που προσπαθεί να βρει το δίκιο της. Στην άλλη πλευρά της πόλης, η Σέμπα, πλούσια σχεδιάστρια κοσμημάτων, η ίδια θύμα άγριας επίθεσης ομάδας νέων ανδρών, δίνει διαλέξεις σε γυναίκες για το θέμα της σεξουαλικής παρενόχλησης, προσπαθώντας να τις πείσει να μιλήσουν για το πρόβλημά τους. Παράλληλα, η Νέλλη, ερασιτέχνης κωμικός, είναι η πρώτη γυναίκα στην Αίγυπτο που θα κινηθεί δικαστικά για τη βίαιη σεξουαλική παρενόχληση που δέχτηκε.
Μία από τις γυναίκες θα αποφασίσει να πάρει την υπόθεση στα χέρια της, και όταν οι άντρες επιχειρούν να την παρενοχλήσουν μέσα στο λεωφορείο, αυτή τους τραυματίζει με μαχαίρι στα σεξουαλικά τους όργανα. Αυτή της η ενέργεια την ενώνει με τις άλλες δύο πρωταγωνίστριες, οι οποίες την εξιδανικεύουν, ενώ ο Έσσαμ, o ανακριτής της αστυνομίας που ερευνά την υπόθεση, φτάνει στα ίχνη τους.

 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Ειδα (λεμε τωρα) την ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ και μαλιστα σε αιθουσα dolby atmos για να την ευχαριστηθω καλυτερα αλλα τελικα στο μισο εργο ειχα τα ματια κλειστα......καποια στιγμη κοιταξα τους διπλανους (αγνωστους) και ενιωσα καπως καλυτερα γιατι και αυτοι ειχαν τα χερια στα ματια!!!Ενταξει σκεφτηκα, δεν ειμαι μονο εγω ετσι. Ο Λεοναρντο ντι Καπριο οντως καταπληκτικος (αν και γενικα δεν ηταν ποτε απο τους αγαπημενους μου), εικονα , φωτογραφια, τοπια....υπεροχα αλλα πολυ αγρια ιστορια βρε παιδια, τσιτωθηκα, σκιαχτηκα, ουτε φαι ουτε βολτα ηθελα μετα....Καλο, αλλα δεν θα το ξαναβλεπα, και ας εχασα κρυμμενη περιπου το μισο.:sharkisland:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ειδα (λεμε τωρα) την ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ και μαλιστα σε αιθουσα dolby atmos για να την ευχαριστηθω καλυτερα αλλα τελικα στο μισο εργο ειχα τα ματια κλειστα......καποια στιγμη κοιταξα τους διπλανους (αγνωστους) και ενιωσα καπως καλυτερα γιατι και αυτοι ειχαν τα χερια στα ματια!!!Ενταξει σκεφτηκα, δεν ειμαι μονο εγω ετσι. Ο Λεοναρντο ντι Καπριο οντως καταπληκτικος (αν και γενικα δεν ηταν ποτε απο τους αγαπημενους μου), εικονα , φωτογραφια, τοπια....υπεροχα αλλα πολυ αγρια ιστορια βρε παιδια, τσιτωθηκα, σκιαχτηκα, ουτε φαι ουτε βολτα ηθελα μετα....Καλο, αλλα δεν θα το ξαναβλεπα, και ας εχασα κρυμμενη περιπου το μισο.:sharkisland:
χαχα καλως ηλθες στο κόσμο του Ινιαρίτου !
Βλέποντας τη Βαβέλ ειχα παθει τα ίδια , ασε που ειχα φαε μια σοκολατα μπιτερ πολυ βαριά στη αρχή της ταινιας και απο το σοκ μου εκατσε και εκανα μιά μέρα να τη χωνέψω :haha:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είδα το "Είμαι η Κούβα" (SOY CUBA) του Μιχαήλ Καλατόζοφ, σκηνοθέτης ο οποίος υπήρξε έμπνευση για δημιουργούς όπως ο Σκορσέζε.
Η ταινία είναι του 1964 και διηγείται 4 ιστορίες στην προεπαναστατική Κούβα.
Δείχνει απλούς ανθρώπους που ζουν στην καταπίεση και στην εξαθλίωση κάτω από το καθεστώς του Μπατίστα.

Μοιάζει πιο πολύ με ντοκυμαντέρ παρά για ταινία αλλά παρουσιάζει ενδιαφέροντα στιγμιότυπα από την...εξαιρετική ζωή των Κουβανών επί Μπατίστα. Τι φτώχεια, τι πορνεία, τι "ιδιωτικοποιήσεις", από όλα είχε ο μπαξές. Πίσω από τα καζίνο και τους πλούσιους Αμερικανούς υπήρχε ένας λαός που υπέφερε.
Η ταινία έχει την προπαγάνδα της βέβαια αλλά πετυχαίνει τον στόχο της να καταδείξει τα προβλήματα της χώρας τότε. Μετά ήρθε ο Κάστρο....

Όσο την παρακολουθούσα αδυνατούσα να μην σκεφτώ τα του οίκου μας και...κάποιες ομοιότητες......

Όσοι ενδιαφέρεστε για το παρελθόν της χώρας δείτε την. Εγώ προσωπικά δεν έμαθα κάτι καινούριο μιας και τα ξέρω ελέω καλού δασκάλου! @Yorgos
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Λουλούδια

Τα Λουλούδια ήταν η επίσημη πρόταση της Ισπανίας για το όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας χωρίς όμως να μπει στην τελική 5άδα. Η ταινία περιστρέφεται γύρω από τα θέματα της ανθρώπινης ύπαρξης και των ανθρωπίνων σχέσεων. Αν και Ισπανική η ταινία έχει γυριστεί στα Βάσκικα.

Η Αν πλησιάζει τα 40 έτη και δεν αισθάνεται ολοκληρωμένη. Η ζωή της παίρνει μια διαφορετική τροπή, όταν αρχίζει να λαμβάνει σπίτι της μπουκέτα από λουλούδια από κάποιον ανώνυμο αποστολέα. Αυτό συνεχίζεται μία φορά την εβδομάδα. Αλλά και δύο άλλες γυναίκες, η Λούρδη και η Τερέ, βλέπουν τη ζωή τους να αλλάζει με παρόμοια μέθοδο. Κάποιος άγνωστος αφήνει αυτά τα μπουκέτα στη μνήμη κάποιου που ήταν πολύ σημαντικός για αυτόν.

 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.104
Είδα την "Κιβωτό των ανθρώπων". Σίγουρα καμία σχέση με mainstream ταινίες που απευθύνονται στο ευρύ κοινό.Πολλά στοίχεια ντοκυμαντέρ και ενδιαφέρουσα για όσους είναι λάτρεις της τέχνης και της ιστορίας. Ύμνος στα αριστουργήματα του μουσείου του Λούβρου, σε συνδιασμό με παρουσιάση της φρίκης του Β'Παγκοσμίου στη Ρώσια.Θα μπορούσε όμως να ήταν μικρότερη σε διάρκεια, ώστε να μην "κάνει κοιλιά" σε κάποια σημεία.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λουλούδια

Τα Λουλούδια ήταν η επίσημη πρόταση της Ισπανίας για το όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας χωρίς όμως να μπει στην τελική 5άδα. Η ταινία περιστρέφεται γύρω από τα θέματα της ανθρώπινης ύπαρξης και των ανθρωπίνων σχέσεων. Αν και Ισπανική η ταινία έχει γυριστεί στα Βάσκικα.

Η Αν πλησιάζει τα 40 έτη και δεν αισθάνεται ολοκληρωμένη. Η ζωή της παίρνει μια διαφορετική τροπή, όταν αρχίζει να λαμβάνει σπίτι της μπουκέτα από λουλούδια από κάποιον ανώνυμο αποστολέα. Αυτό συνεχίζεται μία φορά την εβδομάδα. Αλλά και δύο άλλες γυναίκες, η Λούρδη και η Τερέ, βλέπουν τη ζωή τους να αλλάζει με παρόμοια μέθοδο. Κάποιος άγνωστος αφήνει αυτά τα μπουκέτα στη μνήμη κάποιου που ήταν πολύ σημαντικός για αυτόν.

Σου άρεσε;;
Εμένα καθόλου...Περιστρέφεται γύρω από τη μοναξιά και τις συγκρούσεις των ανθρώπων μέσα σε σχέση είτε αυτή λέγεται συζυγική είτε πεθεράς-νύφης κλπ κλπ και την αλλαγή που επέρχεται μετά από μιά ...απώλεια αλλά με τρόπο πως να το πω κάπως άστοχο ,με μπερδεμένες και ασύνδετες καταστάσεις,βάζει μέσα στο σενάριο μέχρι και μάθημα ανατομίας (έχει αρκετές σκηνές ...)και δεν κατάλαβα το λόγο,αρκετές δηλ.σκηνές περιττές που βαραίνουν το ήδη μελαγχολικό σενάριο.
Η μόνη ευχάριστη νότα τα μπουκέτα αλλά το νόημα ότι ένα μπουκέτο λουλούδια μπορεί να σου αλλάξει η μάλλον να σου ανατρέψει!!;;;τη ζωή, να φέρει τα πάνω κάτω στη ζωή σου;;

Αντίθετα βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρουσα την ταινία"ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕς ΤΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ 678"που την είδα ευχαρίστως και δεύτερη φορά στην τηλεόραση πριν λίγες μέρες...
Αναδεικνύει την δεινή θέση των γυναικών στην Αίγυπτο(και όχι μόνο βέβαια)...πως μια γυναίκα που παρενοχλείται σεξουαλικά δεν μπορεί να βρεί το δίκιο της...η μάλλον δεν τολμά καν να το δημοσιοποιήσει....αλλά στην πλοκή του έργου βλέπουμε και τις κοινωνικές και ταξικές διαφορές που επικρατούν στην κοινωνία και την διαφορά όσον αφορά την ελευθερία έκφρασης απόψεων και θέσεων μιάς γυναίκας ανάλογα με το κοινωνική θέση που ανήκει κλπ.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγραψα ένα κατεβατό..σχόλια για δύο ταινίες και δεν εμφανίζονται
...όποτε βρώ χρόνο θα ξαναπροσπαθήσω
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ουφ εγω θα σχολιασω το γιο του Σαουλ, περιμενα πως κ πως να τη δω κ οταν αρχισα να τη βλεπω περιμενα πως κ πως να τελειωσει!δε μου αρεσε καθολου ισως επειδη ειχα μεγαλες προσδοκιες!με κουρασε πολυ να ειμαι συνεχεια απο πισω του!ξερω ειναι η σκηνοθετικη μοδα αλλα ελεος!2-3 σκηνες πραγματικα συγκλονιστικες αλλα απο κει κ περα...........!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ερώτηση προς "maraki 86":"ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ"εσύ τα είδες;;σου άρεσε η ταινία;;
Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου.Περιστρέφεται γύρω από τη μοναξιά και τα προβλήματα και αδιέξοδα των σχέσεων είτε πρόκειται για συζυγικές είτε ..νύφης-πεθεράς κλπ κλπ,σαν ψυχογράφημα και την αλλαγή τους μετά από μιά ...απώλεια
αλλά πως να το πω περιπλέκει τα πράγματα και βάζει και άστοχες χωρίς νόημα και ουσία καταστάσεις μέσα στην πλοκή ...πχ μάθημα ανατομίας!και όχι μόνο μία σκηνή!δεν κατάλαβα καθόλου το λόγο που το έκανε ...,με αποτέλεσμα να βαραίνει ακόμα πιό πολύ την ήδη μελαγχολική ταινία και το ξαναλέω και χωρίς ουσία!!!
Η μόνη ευχάριστη νότα ήταν τα διάφορα πανέμορφα μπουκέτα λουλουδιών αλλά το νόημα που αφήνεται να εννοηθεί;;ένα μπουκέτο μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή;;να σου φέρει τα πάνω κάτω στη ζωή σου;;
Αν οι άνθρωποι είναι σαν τους χαρακτήρες της ταινίας...(τρεις λαλούν και δυό χορεύουν...) ε τότε τι να πω..ίσως.

Αντίθετα βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρουσα την ταινία" ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕς ΤΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ 678"!!
Την είδα ευχαρίστως και δεύτερη φορά στην τηλεόραση πριν λίγες μέρες.
Αναδεικνύει την δεινή θέση των γυναικών στην Αιγυπτο(και όχι μόνο βέβαια)που όχι μόνο δεν μπορούν να βρούν το δίκιο τους όταν πέφτουν θύματα σεξουαλικής παρενόχλησης αλλά ούτε καν τολμούν να το εκφράσουν!Στο επίκεντρο λοιπόν της ιστορίας είναι αυτό το θέμα αλλά μέσα απο αυτό ξεδιπλώνονται και πτυχές της ζωής τους ...οι ταξικές και κοινωνικές διαφορές και η δυνατότητα ελεύθερης έκφρασης και διεκδίκησης δικαιωμάτωντων γυναικών ανάλογα με την"τάξη"στην οποία βρίσκονται.
Πολύ καλή!
 
Last edited:

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Μια γνωμη για το γιο του Σαουλ. Πιστευω πως ειναι το αριστουργημα της δεκαετιας που ζουμε.Δεν θυμαμαι να εχω δει καλυτερη ταινια τα τελευταια 5 χρονια. Τεχνικα πρωτοτυπη και αψογη πανω σε θεμα που εχει αναφερθει στο σινεμα.Ομως πρωτη φορα δινετε με τετοιο τροπο. Ακραια ρεαλιστικη χωρις να σοκαρει με στημενες σκηνες αιματος και απελπισιας .Ακολουθεις τον κεντρικο ηρωα και νιωθεις πως και εσυ εισαι μεσα στους θαλαμους μεσα στον θανατο και στον χαμο.Καθε στιγμη σκεφτεσαι πως και γιατι πεθαναν τοσοι ανθρωποι αδικα.Προσωπικα μετα την ταινια προσπαθησα να ηρεμησω σκεφτομενος πως ειναι δυνατον να υπαρχει ακομη και σημερα χωρα που λεγεται Γερμανια.Οσο και αν ειναι ακραιο αυτο που θα πω νομιζω πως ειναι υβρις για τους νεκρους των στρατοπεδων συγκεντρωσης η σημερινη υπαρξη και ακομη περισσοτερο η θεση της Γερμανιας σημερα κατι που και στην ταινια αφηνεται να νοηθει μεσα απο την φρικη των κρατουμενων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.717
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom