Κινηματογραφική κουβέντα....

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
1968
http://www.gazzetta.gr/basketball/b...0000-eisitiria-ekopse-1968-tin-proti-evdomada

Υ.Γ.: ίσως αν τη δει την ταινία ο σκηνοθέτης του Καζαντζάκη, να καταλαβει τι εστί καλή ελληνική ταινια. Ίσως και όχι!
Εγώ πάλι δεν θα χαρακτήριζα καλή ελληνική ταινία το "1968', αλλά ένα πολύ καλό ελληνικό ντοκιμαντέρ που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον εάν είσαι φίλαθλος της ΑΕΚ ή γενικότερα φίλαθλος με ειδικό ενδιαφέρον για το μπάσκετ.
Το 70% της ταινίας-ντοκιμαντέρ περιλαμβάνει συνεντεύξεις παιχτών, προπονητών, του εκφωνητή του αγώνα και μεγάλα αποσπάσματα από τον θρυλικό αγώνα. Οι μικρές ανθρώπινες ιστορίες που εμπλέκονται στην ταινία είναι μάλλον αδιάφορες συναισθηματικά και η συμμετοχή των λεγόμενων πρωταγωνιστών δεν ξεπερνάει τα 3-4 λεπτά για τον καθένα.
Εμένα βέβαια που πληρούσα και τα δύο κριτήρια που προαναφέρα με συγκίνησε σε 2-3 σημεία με πιο σημαντική την αναφορά για τον απώτερο σκοπό ίδρυσης της ΑΕΚ που αναφέρει ο Καφετζόπουλος "Να μιλήσουμε για την ιστορία μας"!!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είδα τρεις ταινίες σχετικές με την Ινδία και τώρα μου λείπει η Ινδία.
Η ζωή του Πι : άργησα αλλά την είδα. Δε με ενθουσίασε καθόλου, κυρίως δε μου άρεσε η σκηνοθεσία της.

I origins : αν είναι να δω αμερικάνικη ταινία (και να μου αρέσει) θα είναι μόνο ανεξάρτητος κινηματογράφος. Πολύ ωραία ταινία, προκαλεί το ενδιαφέρον και περνάει ωραίο μήνυμα. Πρόκειται για έναν επιστήμονα που ασχολείται με την ίριδα του ματιού ως μοναδικό αποτύπωμα, και βρίσκει το ίδιο αποτύπωμα ενός ανθρώπου κάπου στην Ινδία. Δε κάνω σπόιλερ, δείτε την.

Lion : Η αληθινή ιστορία ενός αγοριού στην Ινδία που χάνεται από τον αδερφό του, βρίσκεται 1600 χιλιόμετρα μακριά στην αχανή αυτή χώρα, πέφτει θύμα σεξουαλικής εκμετάλλευσης, έχει διάφορες άσχημες περιπέτειες και εν τέλει φιλοξενείται από ένα ίδρυμα, και στέλνεται σε μια οικογένεια στην Αυστραλία. Μεγαλώνοντας ψάχνει να βρει τη μάνα του με βάσει μνήμες που είχε. Σκηνοθετικά δε λέει καθόλου, έχει όμως καλό σενάριο, σου θυμίζει ότι η πραγματικότητα πολλές φορές μπορεί να είναι πιο κινηματογραφική από το πιο απίθανο σενάριο. Μπόνους, ο Ντειβ Πάτελ , το κοπρόσκυλο που έγινε εκατομμυριούχος μεγάλωσε και έχει γίνει ένας πολύ ερωτεύσιμος άντρας! Συγκινητική ταινία, δε μπορεί να μη σε αγγίξει.

Τέλος, είδα το Mother! του Αρονόφσκι. Και επιβεβαίωσα για ακόμα μια φορά ότι δε μου αρέσει ο Αρονόφσκι. Χρησιμοποιεί τα ίδια σκηνοθετικά τεχνάσματα, την ίδια παρανοική μουσική, τα ίδια ψυχολογικά κόσνσεπτ και αντλεί τη θεματολογία των χαρακτήρων του από τη Βίβλο. Η Μητέρα που της χαλάνε τον παράδεισο που έχτισε με τα χεράκια της. Αδιάφορη ταινία!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εγώ πάλι περνάω "δύσκολα" οπότε μόνο χιούμορ και ξεγνοιασιά αντέχω να δω....
Εχω δει διάφορες, μερικές που θυμάμαι πως γέλασα ειναι :
La chance de ma vie
Πού πάω, θεέ μου; (Quo Vado?)

ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΟ - L`ORA LEGALE

Με τη σειρά που τις έβαλα..../////
Ίσως να ξανά έχουν γραφτεί στο φόρουμ. Πάντως εγώ περιμένω προτάσεις για έξυπνες-εύκολες- ταινιούλες!!!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
(
Είδα τρεις ταινίες σχετικές με την Ινδία και τώρα μου λείπει η Ινδία.
Eίδες η Ινδία; παρά τις δυσκολίες δεν παύει να γοητεύει. Είναι και αυτό το Bollywood δεν σε αφήνει να αγιάσεις..
Eπειδή παρακολουθώ Bollywood ( :D ) συστήνω την ταινία Aligarh
Η θεματολογία της είναι εκτός των κλασσικών ινδικών κινηματογραφικών δεδομένων, δεν έχει καθόλου χορευτικά ( :eek: ) και διαθέτει μια ποιητικότητα στην αφήγησή της. Δεν είναι τυχαίο που έγινε διεθνώς αποδεκτή με καλές κριτικές. Τώρα πόσα εισιτήρια έκοψε στην Ινδία είναι μια άλλη ιστορία που δεν την γνωρίζω αλλά μπορώ να υποψιαστώ...
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χρησιμοποιεί τα ίδια σκηνοθετικά τεχνάσματα, την ίδια παρανοική μουσική, τα ίδια ψυχολογικά κόσνσεπτ
Δεν σε πιστεύω, ψέμματα λες. Ο Αρονόφσκι τέτοια πράγματα, απαπα.....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
(
Eίδες η Ινδία; παρά τις δυσκολίες δεν παύει να γοητεύει. Είναι και αυτό το Bollywood δεν σε αφήνει να αγιάσεις..
Eπειδή παρακολουθώ Bollywood ( :D ) συστήνω την ταινία Aligarh
Η θεματολογία της είναι εκτός των κλασσικών ινδικών κινηματογραφικών δεδομένων, δεν έχει καθόλου χορευτικά ( :eek: ) και διαθέτει μια ποιητικότητα στην αφήγησή της. Δεν είναι τυχαίο που έγινε διεθνώς αποδεκτή με καλές κριτικές. Τώρα πόσα εισιτήρια έκοψε στην Ινδία είναι μια άλλη ιστορία που δεν την γνωρίζω αλλά μπορώ να υποψιαστώ...
Δε παύει να γοητεύει η άτιμη, έχω και τη μάνα μου που με ψήνει να πάμε μαζί. Άλλος κόσμος η Ινδία, μια ήπειρος από μόνη της.
Λοιπόν, με αυτό που έγραψες θυμήθηκα κάτι που είχα απωθήσει στη σφαίρα του υποσυνειδήτου. Όταν ήμουν σε ένα ταξί στο Βαρανάσι, περάσαμε από έναν πολυκινηματογράφο κοντά στη γειτονιά που μέναμε. Είχε μαζευτεί κόσμος και ντουνιάς και ένα αυτοκίνητο κόρναρε δαιμονισμένα ωσάν να επρόκειτο για γάμο, ενώ πλήθος κόσμου είχε περικυκλώσει το αυτοκίνητο. Ο οδηγός του ταξί μας είπε ότι είχε πρεμιέρα μια ταινία Μπόλιγουντ και στο αυτοκίνητο ήταν ο πρωταγωνιστής της . Μέσα στο χάος της Ινδίας και το εσωτερικό μου χάος που προκαλεί η ένταση της χώρας, δεν είχα δώσει καμία σημασία στο συμβάν, να που σήμερα με βοήθησες να το ανακαλέσω στη μνήμη μου. Πιστεύω όμως ακράδαντα πως αυτό είναι η Ινδία, σα τον καφέ που είναι ανακατεμένος και περιμένεις να κατασταλλάξει το ίζημα για να τον απολαύσεις και να τον εκτιμήσεις. Αχ Ινδία.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις βαθμολογίες του imdb τον τελευταίο καιρό αλλά είναι απαράδεκτο να δίνουν στο Suburbicon 5,5.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom