Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.682
Likes
50.560
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις βαθμολογίες του imdb τον τελευταίο καιρό αλλά είναι απαράδεκτο να δίνουν στο Suburbicon 5,5.
ότι είναι πολύ ή λίγο δηλαδή;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις βαθμολογίες του imdb τον τελευταίο καιρό αλλά είναι απαράδεκτο να δίνουν στο Suburbicon 5,5.
το ειδες; σου αρεσε; ηθελα πολυ να παω και σινεμα να το δω αλλα τρομαξα με την βαθμολογια στο imdb. ρωτησα και 2-3 φιλους μου που πανε συχνα σινεμα αν πηγαν και μου ειπαν τρομαξαν με την βαθμολογια του imdb και αυτοι:confused:
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
α και στο rotten tomatoes ασχημα τα βλεπω τα πραγματα. ενταξει αν βαλω να το δω θα εχω και back up ταινια:cool:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις βαθμολογίες του imdb τον τελευταίο καιρό αλλά είναι απαράδεκτο να δίνουν στο Suburbicon 5,5.
Συμφωνώ!η ταινία είναι αρκετά καλή!έχει πλοκή ,έχει δράση,θίγει κοινωνικοπολιτικά ζητήματα της εποχής,πολύ καλές ερμηνείες μ'έναν εξαιρετικό όπως πάντα Μάτ Ντέιμοντ και τον μικρό που υποδύεται το"παδί"του σε ρόλο κλειδί και με ερμηνεία ενός ώριμου ηθοποιού!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ καλή ταινία "ΕΓΩ Η ΤΟΝΙΑ"!!!δυνατή ταινία βασισμένη στην βιογραφία της πρωταθλήτριας του καλλιτεχνικού πατινάζ Τόνια Χάρντιγκ το 1994 το όνομα της οποίας ενεπλάκη σε σκάνδαλο επίθεσης κατά συναθλήτριας της.Δύο υποψηφιότητες για Οσκαρ Α γυναικείου ρόλου για την νεαρή πρωταγωνίστρια Μάργκοτ Ρόμπι η οποία μπαίνει κυριολεκτικά στο πετσί της σουπερ φιλόδοξης ταλαντούχας αλλά και ταυτόχρονα ανασφαλούς Τόνιας και Β γυναικείου ρόλου για την Αλισον Τζάνετ η οποία ενσαρκώνει εκπληκτικά και μοναδικά την σκληρή και καταπιεστική μητέρα της.

Επίσης αρκετά καλή η "ΠΙΟ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΩΡΑ".Ιστορικοπολιτική ταινία μας μεταφέρει στις αρχές του Β Παγκοσμίου Πολέμου και εστιάζει στο δίλημμα του τότε Βρετανού Πρωθυπουργού σχετικά με το αν θα προχωρήσει σε διαπραγμάτευση η πόλεμο με τον Χιτλερ.Ο Γκάρι Ολντμαν δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας στο ρόλο του Ουίνστον Τσόρτσιλ,παίρνει όλη την ταινία επάνω του....υποψήφιος για Οσκαρ Α ανδρικού
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χθες ειδα και τις δύο άλλες προτεινόμενες για Οσκαρ καλύτερης ταινίας και πραγματικά δεν βρίσκω το λόγο γι αυτό...

"ΤΡΕΞΕ" Παρανοική αλλόκοτη υπερβολική ταινία μυστηρίου-θρίλερ με κεντρικό ήρωα έναν νεαρό Αφροαμερικανό ο οποίος επισκέπτεται την οικογένεια της λευκής φίλης του και βρίσκεται αντιμέτωπος με ποικίλες περίεργες καταστάσεις...Πολύ καλές ερμηνείες ιδίως από τον πρωταγωνιστή Ντανιελ Καλούγια (υποψήφιος για Οσκαρ Α ανδρικού ρόλου)προσφέρει δράση,ένταση,αγωνία,θίγει θέματα ρατσισμού αλλά δεν μ εντυπωσίασε ιδιαίτερα.

"ΝΑ ΜΕ ΦΩΝΑΖΕΙς ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ" Ιταλογαλλική παραγωγή του Γκουαντανίνο.Εχει πάρει διθυραμβικές κριτικές...
Ανάλαφρη , απλή, ξεκούραστη ταινία με υπέροχη φωτογραφία-πλάνα από Ιταλική επαρχία δεδομένου ότι η ταινία εκτυλίσσεται σε πόλη της βόρειας Ιταλίας δεκαετία του 1980.Το σενάριο περιστρέφεται γύρω από έναν απαγορευμένο(για τα δεδομένα της εποχής)δυνατό-έρωτα μεταξύ δύο νέων ανθρώπων.Μεγάλη η διάρκεια της ταινίας,πάνω απο δύο ώρες,χωρίς ουσιαστικό λόγο....έως και βαρετή.Βέβαια σε αποζημιώνει με το παραπάνω στο τελευταίο μισάωρο με έναν διάλογο μεταξύ πατέρα-γιού η μάλλον μονόλογο του πατέρα άκρως συγκινητικό,βαθειά ανθρώπινο και καταλυτικό για να ακολουθήσει ένα καταπληκτικό φινάλε με τους τίτλους να πέφτουν σε ένα πλάνο του μόλις 22χρονου νεαρού πρωταγωνιστή Timothee Chalamet,μια εινόνα καθηλωτική!!(μη φύγετε από το σινεμά η μην ..κλείσετε το λαπτοπ πριν τελειώσει ΟΛΟ το πλάνο),είναι αυτό που λέει ο λαός..μιά εικόνα χίλιες λέξεις !και σε όλη την ταινία είναι πολυ καλός αλλά κυρίως στο φινάλε αναδεικνύει θριαμβευτικά το ερμηνευτικό του ταλέντο που τον οδηγεί επάξια στις υποψηφιότητες για Οσκαρ Α ανδρικού!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.436
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είδε κανείς το Loving Vincent, την ταινία σχετικά με το θάνατο του Βαν Γκογκ; Εγώ κοιμήθηκα στο 32 λεπτό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.682
Likes
50.560
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδε κανείς το Loving Vincent, την ταινία σχετικά με το θάνατο του Βαν Γκογκ; Εγώ κοιμήθηκα στο 32 λεπτό.
Έχασες. Στο 42 είχε ανατροπή και πέναλτι (στη γκόμενα απέναντι), στο 54' ισοφάριση και έληξε 1-1.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Είδε κανείς το Loving Vincent, την ταινία σχετικά με το θάνατο του Βαν Γκογκ; Εγώ κοιμήθηκα στο 32 λεπτό.
Την είδα όλη κ μου άρεσε απίστευτα. Νομίζω πως φωτίζει αρκετά στοιχεία της ιδιαίτερης αυτής προσωπικότητας κ από καλλιτεχνικής απόψεως η ταινία αποτελεί έναν άθλο
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πολύ καλή ταινία "ΕΓΩ Η ΤΟΝΙΑ"!!!δυνατή ταινία βασισμένη στην βιογραφία της πρωταθλήτριας του καλλιτεχνικού πατινάζ Τόνια Χάρντιγκ το 1994 το όνομα της οποίας ενεπλάκη σε σκάνδαλο επίθεσης κατά συναθλήτριας της.Δύο υποψηφιότητες για Οσκαρ Α γυναικείου ρόλου για την νεαρή πρωταγωνίστρια Μάργκοτ Ρόμπι η οποία μπαίνει κυριολεκτικά στο πετσί της σουπερ φιλόδοξης ταλαντούχας αλλά και ταυτόχρονα ανασφαλούς Τόνιας και Β γυναικείου ρόλου για την Αλισον Τζάνετ η οποία ενσαρκώνει εκπληκτικά και μοναδικά την σκληρή και καταπιεστική μητέρα της.

Επίσης αρκετά καλή η "ΠΙΟ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΩΡΑ".Ιστορικοπολιτική ταινία μας μεταφέρει στις αρχές του Β Παγκοσμίου Πολέμου και εστιάζει στο δίλημμα του τότε Βρετανού Πρωθυπουργού σχετικά με το αν θα προχωρήσει σε διαπραγμάτευση η πόλεμο με τον Χιτλερ.Ο Γκάρι Ολντμαν δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας στο ρόλο του Ουίνστον Τσόρτσιλ,παίρνει όλη την ταινία επάνω του....υποψήφιος για Οσκαρ Α ανδρικού
Η Αλισον Τζανετ πάει καρφί για Οσκα ρ Β γυναικείου με αυτή την ερμηνεία...Ηθοποιαρα η γυναίκα. Όσο για την επίσης πολύ καλή Μαργκοτ Ρομπι, αποτέλεσε επιλογή της ίδιας της Τονια Χαρντινγκ για το ρόλο
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Είδα πρόσφατα την "Αόρατη Κλωστή". Ατμοσφαιρική ταινία (τοποθετημένη στο Λονδίνο γύρω στο 1950) με νόημα (διαχρονικό θέμα ο χώρος που κατέχει ο καθένας από το ζευγάρι σε μία σχέση). Αν και λίγο αργή και σε μερικά σημεία δυσνόητη. Οι χαρακτήρες λένε λίγα λόγια, αφήνουν όμως να υπονοηθούν πολλά συναισθήματα και σκέψεις. Οι τέλειες ερμηνείες των Ντάνιελ Ντέι Λιούις, Βίκι Κριπς, Λέσλι Μάνβιλ απογειώνουν το μέτριο κατά τη γνώμη μου σενάριο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.952
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom