Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο περασμένο φεστιβάλ κουβανικού κινηματογράφου είδα τις εξής:

Μuseo: Απεικόνιση της γνωστής επικής κλοπής των αρχαιολογικών θησαυρών από το Μουσείο Ανθρωπολογίας του Μέξικο Σίτυ το 1985, με τον Gael Garcia Bernal. Η ιστορία είναι όμορφη, η ταινία όχιo_O. Πολύ φλύαρη και αργή, κρίμα γιατί η ιστορία έχει ενδιαφέρον, μιλάμε για επική ληστεία από αρχάριους κλέφτες που άφησε όλο το Μεξικό άφωνο.

Cuban Food Stories: Ένας συμπαθής τυπάκος ταξιδεύει στις πιο απομακρυσμένες περιοχές της Κούβας εις αναζήτηση αυθεντικού φαγητού, με όποια μέσα έχουν στη διάθεσή τους οι ντόπιοι. Ωραία σκηνοθεσία, καλή προσπάθεια, αρκετές μπηχτές για την κυβέρνηση, μας άρεσε.

Inocencia: To 1871, εν μέσω του πρώτου πολέμου ανεξαρτησίας της Κούβας, ο Ισπανός κυβερνήτης αναγκάζεται από τους εθνικιστές της παραστρατιωτικής εθνοφρουράς να τιμωρήσει κάποιους αθώους φοιτητές της σχολής ιατρικής της Αβάνας για την υποτιθέμενη βεβήλωση ενός εθνικιστή Ισπανού. Η κατάσταση ξεφεύγει και θα καταλήξει σε ένα από τα ιστορικότερα γεγονότα της Αβάνας στο δεύτερο μισό του 19ου αιώνα, την εκτέλεση των φοιτητών μετά από δίκη-παρωδία. Χρόνια είχα να κλάψω σε ταινία. Επίσης ποτέ δεν είχα πάει μέσα σε ένα μήνα δυο φορές στον κινηματόγραφο να ξαναδώ ταινία. Και ξανάκλαψα. Ο κινηματογράφος όπως έπρεπε να είναι. Φυσικά πήρε το βραβείο κοινού στο φεστιβάλ.

Western: Κάτι ταλαίπωροι Γερμανοί οικοδόμοι και μηχανικοί πηγαίνουν να δουλέψουν σε ένα έργο στα δάση της Βουλγαρίας. Ταλαίπωρος κι όποιος κάτσει να δει αυτη τη μπούρδα.

Un traductor: Το 1990 η ΕΣΣΔ διαλύεται, μαζί κι η κουβανική κοινωνία. Ένας Σοβιετικός καθηγητής ρώσικης λογοτεχνίας στην Αβάνα ειδοποιείται πως η θέση του στο πανεπιστήμιο θα ορφανέψει κι ο ίδιος καλείται να προσφέρει τις υπηρεσίες του ως μεταφραστής στο νοσοκομείο της Αβάνας που θα φιλοξενήσει τα παιδιά από το Τσερνόμπιλ που έρχονται για θεραπεία στην Κούβα. Η ιστορία είναι πραγματική και μάλιστα οι σκηνοθέτες είναι τα παιδιά του καθηγητή. Δυστυχώς η σκηνοθεσία δεν είναι καλή (σπάνιο πράγμα για Κούβα), η μεταφορά στη δεκαετία του 1980 σε σκηνικά, βεστουάριο, ακόμη και κουρέματα πάσχει και παρότι η ιστορία είναι πολύ συγκινητική και πραγματική, κάτι λείπει. Καλή ταινία, αλλά η περιγραφή της προϊδεάζει για κάτι εξαιρετικό και δεν είναι.

El viaje extraordinario de Celeste Garcia:
Εμβρόντητοι οι κουβανοί τηλεθεατές παρακολουθούν τον παρουσιαστή των ειδήσεων να ανακοινώνει πως επί μία δεκαετία εξωγήινοι μεταμορφωμένοι σε ανθρώπους κυκλοφορούσαν ανάμεσά τους σε συνεργασία με την κυβέρνηση, προκειμένου να μελετήσουν την κουβανική κοινωνία. Σε ανταπόδωση της φιλοξενίας, προσφέρονται να πάρουν μερικούς Κουβανούς στον πλανήτη τους, προκειμένου να εκπροσωπήσουν το ανθρώπινο είδος και να ζήσουν 10 χρόνια στο διάστημα. Απίστευτα σουρεαλιστικό σενάριο, μπόλικο γέλιο και τρομερές σκηνές με τους Κουβανούς να στριμώχνονται για να πάνε στο διάστημα προκειμένου να αγοράσουν κλιματιστικά για να τα πουλήσουν στη μάυρη αγορά της Αβάνας κλπ. Για τους γνώστες της κουβανικής κοινωνίας, το γέλιο είναι εγγυημένο.

Para que hacer una pelicula? Ντοκιμαντέρ με θέμα το νέο αεροδρόμιο του Κούσκο που χτίζεται στα προάστια της πόλης και στο πώς αλλάζει τη ζωή των ντόπιων ιθαγενών. Είχα πολλές απαιτήσεις από το ντοκιμαντέρ, αλλά αποδείχτηκε πατάτα και μου φάνηκε ψεύτικο, μεγάλη απογοήτευση.

Roma: Δεν το πέτυχα στο φεστιβάλ, αλλά μπόρεσα να το δω εκεί που έπρεπε, στο αγαπημένο Μέξικο Σίτυ. ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ η ταινία, κρίμα γιατί η απεικόνιση της εποχής στο Μεξικό είναι πολύ πειστική και το θέμα εξαιρετικό, αλλά με τέτοιο ρυσθμό και μάλιστα σε ασπρόμαυρο φόντο χρειάστηκε να τη δούμε σε τρεις διαφορετικές φάσεις γιατί μας πήρε ο ύπνος κυριολεκτικά. Κρίμα, θα μπορούσε να είναι καλή ταινία.

Θα ήθελα να φω πολύ περισσότερες, αλλά δυστυχώς δεν κατέστη δυνατό. Είδα και δυο αργεντίνικες κατά λάθος, αλλά είναι ανάξιες λόγου.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σήμερα την είδα κι έχω να πω πως δε μου άρεσε καθόλου, ούτε με άγγιξε! Ίσως το φτωχό μου μυαλουδάκι αδυνατεί να βρει αγάπη σε τέτοιου είδους «θυσια». Συμφωνώ όμως ότι η Γ.Κλόουζ είχε εξαιρετική ερμηνεία.
Δεν διαφωνούμε ουσιαστικά!κι εγώ δεν συντάσσομαι καθόλου με την στάση ,την ανεκτικότητα και την πορεία ζωής αυτής της γυναίκας ,αλλά η ίδια (και πιστεύω και αρκετές γυναίκες)το βλέπει αλλιώς....βάζει πάνω απ όλα τον άνδρα της και βλέπεις προς το τέλος το δίλημμα της,την αμφιταλάντευση της για τα όσα έχει κάνει...ανατροπή στην ανατροπή.
Παόμοιες καταστάσεις συμβαίνουν γύρω μας,είναι υπαρκτές και εγείρουν ερωτηματικά
..ποιό το σκεπτικό και το βαθύτερο κίνητρο σε μια τέτοιου είδους "θυσία"
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
@x7777, μπράβο. Συμφωνώ απόλυτα. Η Santa Sangre είναι πολύ μεγάλη ταινία. Μου άρεσε και το El Topo και το Holy Mountain. Υπήρξε και προσπάθεια να γυρίσει και ταινία σε συνεργασία με τον Ντέιβιντ Λιντς. Εκεί θα ...ταξιδεύαμε όλοι. Alejandro Jodorowsky και David Lynch μαζί.
Δυστυχώς η προσπάθεια απέτυχε.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Εκόνα από έργο: Σκαλωσιές δίπλα σε τείχη και μουσική.
Από ποιο έργο είναι?

Ρωτάω γιατί η παρέα μου 3 άτομα δεν είχαν ιδέα....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
https://www.culturenow.gr/kinimatografos-kai-poli-afieroma-ston-therino-lais-tis-tainiothikis/

Ένα μεγάλο αφιέρωμα με τίτλο Κινηματογράφος και Πόλη που θα διεξαχθεί στις 12 με 18 Σεπτεμβρίου στον Θερινό Κινηματογράφο Λαΐς.
Πρόκειται για τη συνέχεια του αφιερώματος στον βωβό κινηματογράφο που πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία, στην κατάμεστη Λαΐδα, τον Ιούνιο (σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Αθηνών).

Θα παιχτούν 13 ταινίες γυρισμένες σε 11 πόλεις: Αθήνα, Νέα Υόρκη, Παρίσι, Βερολίνο, Ρώμη, Κωνσταντινούπολη, αλλά και Βοστώνη, Μιλάνο, Λισαβόνα, Στοκχόλμη, Χιροσίμα, δια χειρός των Γούντι Άλεν, Μικελάντζελο Αντονιόνι, Βιμ Βέντερς, Κωνσταντίνου Γιάνναρη, Ρίτσαρντ Λέστερ, Νάνι Μορέτι, Ζιλ Ντασέν, Νίκου Παναγιωτόπουλου, Αλέν Ρενέ, Βίλγκοτ Σιόμαν, Μάρτιν Σκορσέζε, Φρανσουά Τριφό και Φεντερίκο Φελίνι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα μια εκπληκτική Κουβανική ταινία εχθές, το Nido de Mantis.

Ή υπόθεση αφορά ένα έγκλημα στην Κούβα του 1994, εν μέσω της γενικευμένης εξόδου από τη χώρα με τις σχεδιες των balseros, όπου οι πρωταγωνιστές ενός ερωτικού τριγώνου 40 ετών βρίσκονται νεκροί στο ίδιο κρεβάτι, σε ένα ξεχασμένο χωριό της κεντρικής Κούβας.

Πέραν της εξαιρετικής σκηνοθεσίας του Sotto και της έξυπνης πλοκής, η ταινία ξεχωρίζει για την ρεαλιστική απεικόνιση της κτηνοποιησης της κουβανικης κοινωνίας από το 1960 ως το 1994. Φανταστικά ρεαλιστική κι απολαυστικά σοκαριστικη, must για όποιον σκοπεύει να επισκεφθεί τη χώρα. Μπαίνει στο τοπ-10 κι εύκολα μάλιστα .

Εκπληκτικό ότι τέτοιες ταινίες όχι μόνο γυρίζονται στη χώρα, αλλά προβάλλονται και στους κινηματογράφους της επικράτειας. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η χώρα διαθέτει την καλύτερη κινηματογραφική σκηνή στον κόσμο. Αναλογικά δε με τις δυνατότητες της χώρας, η ποιότητα των κινηματογραφικών παραγωγών είναι εξωφρενικά υψηλή.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
JOKER!!!!
Πολύ δυνατή ταινία...την παίρνει όοοολη επάνω του ο εξαιρετικός Χοακίν Φίνιξ,με μια υποδειγματική ,αψεξιάδιαστη άψογη ερμηνεία σ έναν άκρως δύσκολο και απαιτητικό ρόλο ενός ψυχικά διαταραγμένου ανθρώπου..
Εχει το δικαίωμα κι ένας ψυχικά ασθενής να κάνει όνειρα για τη ζωή του?μπορεί να ενταχθεί στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο η ο δικός του κόσμος θα είναι πάντα απέναντι στον πραγματικό, σκληρό και πολλές φορές ανελέητο κόσμο γύρω του;;Ποιός η ποιοί φέρουν την ευθύνη για να θέτουν τα όρια του ενός από τον άλλο και τι γίνεται όταν αυτά ξεπερνιώνται;;
Οσο δυνατή είναι η ταινία και η ερμηνεία του πρωταγωνιστή επίσης δυνατή και συναρπαστική είναι και η μουσική επένδυση της ταινίας!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό το "ενήλικες στο δωμάτιο " δεν το είδε κανείς ή είναι συνειδητός ο μη σχολιασμός;
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αυτό το "ενήλικες στο δωμάτιο " δεν το είδε κανείς ή είναι συνειδητός ο μη σχολιασμός;
Ούτε ζέστη ούτε κρύο. Μου άρεσε ο Λούλης στο ρόλο Βαρουφάκη, όχι τόσο ο Μπουρδούμης στο ρόλο Τσίπρα. Κούρασε από κάποιο σημείο και μετά γιατί επαναλαμβάνεται αρκετά. All in all, περνάει η ώρα ευχάριστα, έχει κάποιες σκηνές αρκετά καλές και κάποιες όχι τόσο πετυχημένες.

Κάποιος σχόλιο για νέα ταινία Μαραντόνα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα το Bad times at the Royale στον κινηματογράφο. Μου θύμισε θεατρικό έργο, υπό την έννοια ότι όλο το έργο εκτυλίσσεται ουσιαστικά σε μια αίθουσα και όλο το βάρος πέφτει στους χαρακτήρες. Βίαιο, με ανατροπές, απότομο σε σημεία, βαρετό δεν το λες. Ερμηνείες δε συνηθίζω να σχολιάζω, δε μου φαίνονται σημαντικές σε μια ταινία. Μου κράτησε το ενδιαφέρον, δεν ξέρω αν μου άφησε κάτι. Κοίταξα το ρολόι μου μόνο τρεις φορές, θετικό για αμερικανική ταινία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom