Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου έκανε φοβερή εντύπωση αυτό που έγραψες και το έψαξα λίγο. Το Roma δεν ήταν στο διαγωνιστικό μέρος, προβλήθηκε απλά στα πλαίσια του φεστιβάλ.
Προσωπικά, "κουραστική ταινία" θα ήταν ο τελευταίος χαρακτηρισμός που θα χρησιμοποιούσα. Μακάρι να συνέχιζε για άλλο τόσο!
Δεν ήταν στην κρίση της Επιτροπής αλλά ήταν στην ψηφοφορία του κοινού και πήρε 2,3/5 . Οι δε κριτικές των κουβανων ήταν πολύ κακές (συνήθως παραείναι ευγενείς, δεν πέφτει εύκολα θάψιμο). Δεν την έχω δει ξαναλέω, οπότε δεν έχω ιδία άποψη.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Πρόσφατα η Θεσσαλονίκη απέκτησε IMAX.
https://www.imax.com/content/imax-difference
Και εκεί που έπρεπε να ταξιδεύεις σε πόλεις του εξωτερικού για να απολαύσεις αυτή την κινηματογραφική εμπειρία, τώρα οχι πια. Θυμάμαι που τη τελευταία φορά που βρέθηκα σε αίθουσα IMAX ήταν το 2002 στη Νυρεμβέργη.
Πήγα και είδα σε αυτή τη νέα... τεχνολογία το Aquaman.
Δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο πολύ.
Βέβαια δεν ήμουν ο μόνος που του άρεσε αυτό που είδε,οπως διάβασα και εκ των υστέρων
https://pantimo.gr/index.php/component/k2/item/1066-aquaman-pare-ta-pop-korn-kai-trexa

Υ. Γ. :κόστος 13€,(11€+2€ τελος ειδικής προβολής). Νομίζω ότι τα άξιζε αυτό που είδα.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Όσοι ενδιαφέρονται ας πάνε να προλάβουν το Ελληνικό ΙΜΑΧ, γιατί το ένα κλείνει πίσω από το άλλο!
To πιο πρόσφατο ένα ΙΜΑΧ στην ΝΥ και πέρυσι (προπερυσι 2017) το ΙΜΑΧ του Smithsonian μουσείου στην Ουάσιγκτον DC.
https://www.washingtonpost.com/opin...a21a8e006ab_story.html?utm_term=.5823f14195d6
https://variety.com/2018/digital/news/imax-vr-closures-1202906222/
Και από αυτό το site, αλλά δεν έχει ενημερωθεί από 01/2018.
http://www.lfexaminer.com/theaclosed.htm
Ο λόγος που το παραθέτω είναι ή το άκουσα πρόσφατα σε κάποιο μεγάλο ειδ. κανάλι (@@C ή $$Ν) ή κάποιος μου το είπε ότι έκλεισε ένα ακόμη IMAX στην NY (δεν έχει πάνω από μήνα).
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μιας και το έφερε η κουβέντα, κάποιες αιθουσες με τεχνολογία IMAX έχουν κλείσει λόγω οικονομικών δυσκολιών.
Τόσο στο Μόναχο όσο και στη Νυρεμβέργη κλείσανε εδώ και χρόνια.

To Bohemian Rhapsody πως σας φάνηκε;
Προσωπικά μου άρεσε αρκετά. Χωρίς να διαβάσω πριν την επίσκεψη στο σινεμά κάποια κριτική, όταν βγήκα από την αίθουσα σκέφτηκα ότι η μουσική αυτοβιογραφία του συγκροτήματος των Queen ήταν άκρως ψυχαγωγική και όχι μόνο.
Ο ηθοποιός Ρεμι Μαλεκ που υποδύθηκε τον γνωστό τραγουδιστή του συγκροτήματος Φρεντι Μερκιουρι τα κατάφερε μια χαρά στο δύσκολο εγχείρημα να ενσαρκώσει έναν γνωστό σε πολύ κόσμο ροκά αλλά και τόσο άγνωστο άνθρωπο με τις ιδιαίτεροτητες του.
Πάντως διαβάζοντας εκ των υστέρων κριτικές οι απόψεις διίστανται.
Υπάρχουν αυτές που είναι θετικές
https://pantimo.gr/index.php/compon...sody-kai-gia-tous-fan-kai-gia-tous-oudeterous

και άλλες που δεν είναι και τόσο θετικές.
https://m.lifo.gr/guide/cinema/4508/bohemian-rhapsody
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
""Ο ΕΝΟΧΟς""¨
Σπουδαία!!ταινία!του πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη Γκούσταβ Μέλερ,θα είναι η επίσημη πρόταση της Δανίας για τις υποψηφιότητες των φετινών Οσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας.
Ψυχολογικό θρίλερ,ανθρώπινο ..προσωπικό-οικογενειακό-κοινωνικό δράμα,αν και κλειστοφοβικό δεδομένου ότι διαδραματίζεται κατά κύριο λόγο σ ένα δωμάτιο και με έναν ηθοποιό τον πρωταγωνιστή σε κρατάει σε μια διαρκή ένταση και αγωνία.
Το σενάριο αφορά μια υπόθεση απαγωγής που αναλαμβάνει να διελευκάνει ένας αστυνομικός-υπάλληλος της άμεσης δράσης τηλεφωνικά...
Το έργο κυρίως απο τη μεση και μετά έχει εξέλιξη,έχει ανατροπή,έχει κορύφωση και όλα αυτά χάρις στην εξαιρετική ερμηνεία του πρωταγωνιστή και την σκηνοθετική δεξιοτεχνία του σκηνοθέτη που καταφέρνει με την κάμερα διαρκώς πάνω στο πρόσωπο του αστυνομικού να μας μεταφέρει τα συναισθήματα,τους προβληματισμούς,τα ερωτηματικά...
Πολλά μπράβο στους συντελεστές τέτοιων ταινιών που με λιτά μέσα καταφέρνουν να αποδώσουν ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ αποτέλεσμα!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
"ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΒΙΒΛΙΟ"
Εκτυλίσσεται στις πολιτείες της Αμερικής αρχές δεκαετίας του "60 και βασίζεται στην αληθινή ιστορία του Ιταλοαμερικανού μπράβου Τόνι Βαλελόγκα ..ενός φτωχού άξεστου χονδροκομμένου λευκού άνδρα ..ο οποίος προσλαμβάνεται απο τον διάσημο πλούσιο Αφροαμερικανό-μαύρο-πιανίστα Ντόν Σίρλευ.
Πολύ ανθρώπινη ταινία αναδεικνύει τα ρατσιστικά στερεότυπα και τα κλισέ που υπήρχαν τότε σε πολλές πολιτείες της Αμερικής ακόμα και για καταξιωμένους μαύρους καλλιτέχνες και επιστήμονες ...τη στάση και τα απωθημένα του καλλιτέχνη ως προς το κοινό του τους λευκούς αλλά και προς τους ανθρώπους της δικής του "φυλής"...
Και θίγει και αυτό που νομίζω συζητήθηκε και στην κουβέντα που κάναμε στο τόπικ περι θρησκειών κλπ πως ένας λευκός φτωχός και καταπιεσμένος άνρωπος μπορεί να νοιώσει πιό "μαύρος"πολλές φορές από τον κοινωνικά καταξιωμένο μαύρο συνάνθρωπο του κόντρα στο στερεότυπο (μαύρος καταπιεσμένος)και ποιά είναι η απάντηση του μαύρου όταν του γίνεται το σχόλιο αυτό!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το 1973 η Ουρουγουαη τελει υπο καθεστως δικτατοριας. Το αριστερο κινημα Τουπαμαρος ητταται και οι επιζωντες βρισκονται υπο κρατηση. Στις 7 Σεπτεμβριου 9 Τουπαμαρους παυουν να ειναι κρατουμενοι και μετατρεπονται απο τη δικτατορια σε ομηρους. Το La noche de 12 anos (Η νυχτα των 12 χρονων) διηγειται την ιστορια των 3 απ' αυτους.

12 χρονια θα μεταφερονται σε φυλακες κολλαστηρια (περιπου 2 στον πατο ενος πηγαδιου), θα τους απαγορευτει η ομιλια, χωρις να εχουν καμια οπτικη επαφη ο ενας με τον αλλον, απομονωμενοι απο ολο τον κοσμο, με μοναδικη επικοινωνια μια επισκεψη απο δικους τους ανθρωπους ολα αυτα τα χρονια.

Η αληθινη ιστορια των μαρτυρικων 12 χρονων που περασαν στη φυλακη οι Eleuterio Fernandez Huidobro (γνωστος ως Nato) υπουργος Αμυνας απο το 2011 μεχρι το θανατο του το 2016, Mauricio Rosencof (γνωστος ως Ruso) συγγραφεας και ποιητης και Hose Alberto Mujica Cordano (γνωστος ως Pepe) Προεδρος της Ουρουγουαης απο 2010-2015.

Ενας απο τους χαρισματικοτερους ηγετες της συγχρονης παγκοσμιας ιστοριας ο Πεπε πριν μερικους μηνες παραιτηθηκε απο τη θεση του Γερουσιαστη οπου κατειχε επειδη ενιωθε πως δεν ειχε τις δυναμεις να προσφερει αλλο στο λαο της Ουρουγουαης. Φευγοντας αρνηθηκε τη βουλευτικη συνταξη.

Του δοθηκε ο "τιτλος" του πιο φτωχου Προεδρου του κοσμου αφου κατα τη θητεια του ζουσε με το 10% του προεδρικου μισθου, ποσο που αντιστοιχουσε στο μεσο μισθο του Ορουγουανου εργαζομενου. Ενω η περιουσια του περιοριζονταν στο αυτοκινητο του, ενα μικρο σκαραβαιο μοντελο του 87. Οταν του προσφερθηκαν 1 εκατομμυριο δολαρια για να του τον αγορασουν, τα αρνηθηκε λεγοντας πως δεν ειχε αλλο μεσο για να μεταφερει την τριποδη σκυλιτσα του Εμανουελα.

«Εγω δεν νιωθω φτωχος. Φτωχος ειναι οποιος αγωνιζεται να διατηρησει ενα πολυτελες επιπεδο ζωης, επιθυμωντας ολο και περισσοτερα υλικα αγαθα» θα απαντησει σε ερωτηση Γερμανων δημοσιογραφων κατα τη διαρκεια ενος ντοκιμαντερ αφιερωμενο σε αυτον.

Η ταινια ειναι ενα μαθημα ζωης για τη δυναμη του ανθρωπινου νου. Πως επιβιωνει οταν οι αλλοι προσπαθουν να τον τρελανουν. Μια εξαιρετικη ταινια με πολυ δυνατες ερμηνειες. Οσοι αγαπατε τις πολιτικες ταινιες και τη Λατινικη Αμερικη μην τη χασετε.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Κι εδώ είχαμε κατά το παρελθόν, ανιδιοτελείς αγωνιστές όπως ο Χοσέ Μουχίκα. Πάλεψαν με ανιδιοτέλεια. Έχασαν. Επέστρεψαν στο σπίτι. Η βλακεία είναι ανίκητη. Η θεσιθηρία είναι ανίκητη.
Και για να είμαι εντός θέματος "Γκρέμιστο Ηλία, γκρέμιστο"!
Από την ταινία "Όλα είναι δρόμος".
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Στην ταινία "Όλα είναι δρόμος" από τους πρωταγωνιστές είναι ένας από τους καλύτερους Έλληνες θεατρικούς ηθοποιούς. Ο Γιώργος Αρμένης. Από τους στυλοβάτες του Θεάτρου Τέχνης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.467
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom