Κινηματογραφική κουβέντα....

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Σ ευχαριστώ! Είναι θέμα γούστου όμως άρα υποκειμενικό...δεν αρέσουν όλα σε όλους. Αν μιλάς για κωμωδίες θυμάμαι πρόχειρα το 9 Reinas μαζί με το Ιστορίες για Αγρίους που ανέφεραν παραπάνω οι φίλοι συμφορουμίτες. Για μένα ο Ρικάρντο Νταρίν είναι από τους καλύτερους ηθοποιούς στον πλανήτη αλλά στις συγκεκριμένες με τρελαίνει το σπιρτόζικο ανατρεπτικό σενάριο! Αν δεν τις έχεις δει αξίζουν
Ισχύει και το 9 reinas εξαιρετική ταινία και θα συμφωνήσω για τον Νταρίν, υπέροχος ηθοποιός (και πολύ ωραίος άντρας θα συμπληρώσω).

Κάπου ανέφερες το Little Death. Αν κατάλαβα καλά ποιά είναι, έχω δει την ισπανική βερσιόν, Kiki el amor se hace. Δε με τρέλανε, αλλά όπως είπες γούστα είναι αυτά.

Σε αντίθεση με πολύ κόσμο, έκοψα το Netflix, που το είχα βάλει χωρίς επιτυχία τον Δεκέμβριο. Η μόνη αξιόλογη σειρά που βρήκα ήταν το One strange rock και το Murders of Valhalla, που προτάθηκε στο φόρουμ. Ωστόσο αναφέρω το Netflix για να πω ότι επίσης είδα το Trinchera Infinita. Λίγο βαρύ μου έκατσε σε μέρες καραντίνας, αλλά επειδή πραγματεύεται την αγαπημένη μου θεματολογία ( εποχή πάνω κάτω β' Παγκοσμίου) και είναι βασισμένο και σε αληθινά γεγονότα, μου άρεσε πάρα πολύ. Απορώ γιατί σάρωσε στα Γκόγια το Dolor y Gloria, μου φάνηκε μακράν καλύτερο το Χαντάκι.
Από Netflix είδα ακόμη το Τέλος της ΕΤΑ, στο οποίο μιλάνε πρόσωπα που πήραν μέρος στις διαπραγματεύσεις για την πολυπόθητη εκεχειρία με την ΕΤΑ καθώς και κάποια πρώην μέλη. Δε μου άρεσε ιδιαίτερα η οπτική, ήταν σαν την κριτική στον κομμουνισμό από το Μουσείο Τρόμου στη Βουδαπέστη που παρομοίαζε τον Κομμουνισμό με το Ναζισμό. Από την άλλη, ένα ντοκιμαντέρ ήταν, δεν ήταν και βιβλίο ιστορίας.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
Καλά είναι αυτά που προτείνετε, αλλά εγώ όποτε μου μένει χρόνος θα δω αριστουργήματα του κινηματογράφου. Άλλωστε ο ΟΤΕ δεν τα πάει καλά με το internet, Με το δίκτυο του ΟΤΕ είναι σχεδόν αδύνατη η τηλεργασία, το COSMOTE Replay TV, το Netflix κλπ. Οπότε επιστροφή στο παρελθόν. Τις 100 (κατά την άποψή μου) καλύτερες ταινίες τις έχω αρχειοθετήσει με τέτοιο τρόπο ώστε όταν ξυπνάω να βλέπω τις θήκες. Έτσι αισθάνομαι πολύ καλά. Ας ξεκινήσω με κάποιες από τις καλύτερες (κατά την άποψή μου) ταινίες του κινηματογράφου. Ταινίες που με έχουν σημαδέψει. Τις κατεβάζω από το δωμάτιό μου, το internet είναι δύσκολο και τον ΟΤΕ τον πληρώνω τζάμπα.
Αρχίζω με ταινιάρες. Πρώτα με την κατά τη γνώμη μου καλύτερη ταινία του κινηματογράφου, με την επίσης καλύτερη σκηνή στην ιστορία του κινηματογράφου. Το σκάκι του ιππότη με το χάρο. Κορυφαία σκηνή.

011.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά είναι αυτά που προτείνετε, αλλά εγώ όποτε μου μένει χρόνος θα δω αριστουργήματα του κινηματογράφου. Άλλωστε ο ΟΤΕ δεν τα πάει καλά με το internet, Με το δίκτυο του ΟΤΕ είναι σχεδόν αδύνατη η τηλεργασία, το COSMOTE Replay TV, το Netflix κλπ. Οπότε επιστροφή στο παρελθόν. Τις 100 (κατά την άποψή μου) καλύτερες ταινίες τις έχω αρχειοθετήσει με τέτοιο τρόπο ώστε όταν ξυπνάω να βλέπω τις θήκες. Έτσι αισθάνομαι πολύ καλά. Ας ξεκινήσω με κάποιες από τις καλύτερες (κατά την άποψή μου) ταινίες του κινηματογράφου. Ταινίες που με έχουν σημαδέψει. Τις κατεβάζω από το δωμάτιό μου, το internet είναι δύσκολο και τον ΟΤΕ τον πληρώνω τζάμπα.
Αρχίζω με ταινιάρες. Πρώτα με την κατά τη γνώμη μου καλύτερη ταινία του κινηματογράφου, με την επίσης καλύτερη σκηνή στην ιστορία του κινηματογράφου. Το σκάκι του ιππότη με το χάρο. Κορυφαία σκηνή.

View attachment 304434
Ti έχει το ίντερνετ του ΟΤΕ; Κι εμείς με αυτό είμαστε κι είναι μια χαρά. Μήπως να τους φωνάξεις να του ρίξουν μια ματιά να μη βασανίζεσαι;
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.737
@Yorgos, ευχαριστώ, αλλά έχω χάσει αρκετό χρόνο στο 13888. Φτάνει πια. Μάλλον τους έχουν στείλει σπίτι και είναι αδύνατη η εξυπηρέτηση.
Κατόπιν αυτού κατεβάζω τα DVD και αφήνω την τεχνολογία. Και θα κάνω μια καθημερινή τρίωρη βόλτα στο γραφείο μου με το σκληρό δίσκο, αν δεν εισακουστούν οι προσευχές μου με το internet.
Πάντως είμαστε κάπως καλύτερα από Κούβα.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
100 metros, βασισμένη στην απίστευτη πραγματική ιστορία ενός άντρα που έπασχε από σκλήρυνση κατά πλάκας, αλλά κατάφερε να ολοκληρώσει το τρίαθλο για τον τίτλο του «Σιδερένιου ανθρώπου» (3,8 χλμ κολύμβηση, 180 χλμ ποδηλασία και 42′ τρέξιμο)!!!
Καταπληκτική ταινία, συγκινητική, χιουμοριστική, μα πάνω απ’όλα ανθρώπινη ταινία, μια ιστορία έμπνευσης για τους ανθρώπους που κατορθώνουν το αδύνατο!!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καποιες ισπανοφωνες , που τις εχω προσφατες - Η Οφθαλμαπατη , The orfanato - με την καταπληκτικη Belen Rueda, Perfectos Desconocidos - Belen again , Les ojos de julia - again , La isla minima, El aviso , El secreto des sus ojos - με το φοβερο Ricardo Darin
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καποιες ισπανοφωνες , που τις εχω προσφατες - Η Οφθαλμαπατη , The orfanato - με την καταπληκτικη Belen Rueda, Perfectos Desconocidos - Belen again , Les ojos de julia - again , La isla minima, El aviso , El secreto des sus ojos - με το φοβερο Ricardo Darin
El Orfanato καταπληκτική ταινία!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μολις ειδα την ταινια Ο Εκπτωτος (El Reino). Ισπανικο πολιτικο θριλερ, σε κρατα σε ενταση χωρις να εχει χαζοανατροπες βασικα δεν εχει καν σπουδαιες ανατροπες, μιας και δεν βασιζεται σε αυτες η πλοκη. Το τελος παραξενο, δεν εχω καταληξει ακομα αν μου αρεσε και τοσο.(για το τελος παντα μιλω). Δεν λεω παραπανω για να μην βαλω σποιλερ για οποιον θελει να την δει. Την προτεινω παντως σαν ταινια!

EDIT: Γαλλοισπανικη παραγωγη!
Πολύ καλή ταινία!!!(ισπανική γάρ χιχι)
Την είχα δεί πριν αρκετό καιρό και μου την ξαναθύμισες!Η πολιτική διαφθορά στο μεγαλείο της!λυκοφιλίες και προσωπικά συμφέροντα πάνω απ όλα κλπ κλπ.Εξαιρετικός ο Αντόνιο Ντε Λα Τόρε στον πρωταγωνιστικό ρόλο.
Δε θυμάμαι καλά το τέλος και ψάχνω να την ξαναδώ...το σάιτ που την είχα βρεί "κατέβασε ρολά"χιχι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom