Κινηματογραφική κουβέντα....

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αντίχριστος αν έχετε γερό στομάχι. Με τα θρίλερ έχω πολύ καλή σχέση αλλά ομολογώ ότι στο τελευταίο γονάτισα από.την σκληρότητα των σκηνων
Διαβάζω στα trivia της ταινίας:
The Sound Engineer actually swallowed a microphone and recorded the inner audio of his body in order to achieve certain similar sounds for the film.

Ιντριγκαδόρικα μου ακούγονται όλα αυτά. Μπορεί να το τολμήσω.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σε θρίλερ θα πρότεινα και το The killing of a sacred deer του Λανθιμου που έχω την εντύπωση ότι πέρασε στα ψιλά. Θυμίζει πολύ Χανεκε. Ένας χειρουργός γνωρίζει ένα παιδί που τον αναγκάζει να κάνει μια μεγάλη θυσία. Δύσκολο να πεις κάτι άλλο χωρίς spoilers.

Στο κλασσικό στυλ του Λανθιμου που οι σκηνές και οι διάλογοι σου προκαλούν αμηχανία. Ακόμα κι απ'το trailer δηλαδή νιώθεις αμηχανία με την πρωταγωνιστρια να σου ματωνει τα αυτιά με την κακοφωνια της σε όλη την διάρκεια.

 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Διαβάζω στα trivia της ταινίας:
The Sound Engineer actually swallowed a microphone and recorded the inner audio of his body in order to achieve certain similar sounds for the film.

Ιντριγκαδόρικα μου ακούγονται όλα αυτά. Μπορεί να το τολμήσω.
Χαχα αν μιλάμε για σκηνοθεσία ε; Ξεκίνα από το πρώτο που αναφέρω. Η μη τι άλλο έχει ανατρεπτικό σενάριο. Αν τα αντέξεις δες και το nymphomaniac. Επίσης βγάζει πολύ αηδία αλλά δεν ξέρω πολλούς να έχουν ασχοληθεί με αυτή τη θεματολογία τόσο ωμά
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Εφτασε η ωρα να προτεινω και εγω!!
Δεν ξερω αν εχει προταθει, δεν ξερω ποιος την εχει δει και ποιος οχι αλλα.......η ταινια τα σπαει για μενα!!

Warrior (του 2011) με τον Tom Hardy
Ταινια με θεμα το μποξ (δρασης θα ελεγα) οπου δυο αδερφια που εχουν απομακρυνθει......θα βρεθουν αντιμετωποι πανω στο ρινγκ....

Οποιος τη δει ας μου πει μετα και εντυπωσεις!!
Πολυαγαπημενη. +1 από μενα
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
5.296
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
The girl with the dragon tattoo στη σουηδικη εκδοση
the shutter island με τον L.D. Caprio
Split του M.D. Shyamalan
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Για όποιον δεν το έχει δει, Saw (το πρώτο)

Έχει και ενδιαφέρουσα ιστορία από πίσω. Τα γυρίσματα έγιναν σε 18 μέρες και, επειδή δεν υπήρχε budget για περισσότερες, όλες οι λήψεις έγιναν 1-2 φορές. Τελικά ως ταινία τρόμου σημείωσε τεράστια επιτυχία και κέρδη σε σχέση με τα αναμενόμενα και άφησε εποχή, και μετά γυρίστηκαν και δεν ξέρω πόσα sequels.
 
Last edited:

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Συνεχίζω με μεγάλες ταινίες. Σήμερα το βράδυ με τον μάγο της εικόνας Φελίνι.
Και με τρεις ταινίες του. Ξεκινάω από αυτή που θεωρείται από πολλούς η καλύτερη ταινία του κινηματογράφου. 8 1/2.

024.jpg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
@evaT θεωρώ τον Λαρς Φον Τρίερ έναν κακό σκηνοθέτη. Προσωπική εκτίμηση πάντα και χωρίς παρεξήγηση. Δε μου άρεσε καμία από τις ταινίες που έχω δει. Ο ίδιος είχε δηλώσει ότι έχει άπειρες φοβίες και συνδρομα κι αυτό βγαίνει στις ταινίες του.

Οι προτάσεις μου για σήμερα είναι : η δανέζικη ταινία "Το κοινόβιο" . Δεκαετία του '70, μια σκανδιναβικού τύπου οικογένεια πολύ "προχώ" που αποφασίζει να κάνει το σπίτι της κοινόβιο/ κέντρο διερχομένων. Εν τέλει αμφισβητείται το "χαλαρό πρότυπο" και η υπερβολική ελευθεριότητα


"The Hunt" Στην επαρχία της Δανίας ένας νηπιαγωγός αναπτύσσει μια καλή σχέση με τη μικρούλα μαθήτριά του. Όταν το πεντάχρονο κορίτσι βλέπει κατά λάθος μια ταινία πορνό, επαναλαμβάνει όσα είδε λέγοντας πως τα έχει κάνει με το νηπιαγωγό της, έτσι αναστατώνεται η τοπική κοινωνία και ανατρέπονται τα πάντα στη ζωή του δασκάλου.

¨Η πιο ευτυχισμένη μέρα στη ζωή του Όλλι Μάκι " κορυφαία Φινλανδική ταινία, βραβευμένη στις Κάννες. Η αληθινή ιστορία ενός πυγμάχου που έπρεπε να αγωνιστεί στο Ελσίνκι εκπροσωπώντας τη χώρα του, αλλά δε μπορεί να συγκεντρθεί στον αγώνα γιατί έχει άλλες προτεραιότητες.

Και μιας κι έπιασα τον φινλανδικό κινηματογράφο να παραθέσω ορισμένες προτάσεις του λατρεμένου Άκι Καουρισμάκι που αγαπά πολύ τη χώρα μας, το τσιγάρο, τις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες και τους παρακμιακούς τύπους. Με ένα ρετρό βλέμμα σκανδιναβικής αφαιρετικής αισθητικής και φινλανδικής μουντάδας, καταφέρνει να γίνει ευρέως αγαπητός στο σκεπτόμενο και απαιτητικό φιλοθεάμον κοινό του, ενώ πάντα υπερασπίζεται τα δικαιώματα των μειονοτήτων αλλά και του προλεταριάτου. Στο καουρισμακικό σύμπαν η ειρωνεία και ο κυνισμός χορεύουν στον ίδιο ρυθμό με τη νοσταλγία και το ρομαντισμό.

"Ο άνθρωπος χωρίς παρελθόν" Ενας άντρας που βρίσκεται στο Ελσίνκι πάμφτωχος κι αβοήθητος, ο οποίος έχει χτυπηθεί τόσο πολύ που έχει πάθει αμνησία. Ζει παρασιτικά στο Ελσίνκι προσπαθώντας να συνθέσει τα κομμάτια του.

"Εγκλημα και τιμωρία" η φινλανδική έκδοση

"Μποέμικη ζωή" ανασκευή του "Scenes de la vie de boheme" . Τρεις καλλιτέχνες που ζουν στη Γαλλία σχεδόν παρασιτικά, και περιμένουν το ρεφάρισμα της ζωής.

"Le Havre" η πιο ωραία του ταινία, κατ' εμέ και το κύκνειο άσμα του σκηνοθέτη, που δήλωσε πλέον την απόσυρσή του. Μια υπέροχη ιστορία συγκάλυψης ενός ανήλικου μετανάστη από την Αφρική.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
[/QUOTE]
Θα την ψάξω αν κ δύσκολο να μου έχει ξεφύγει είμαι μανιακ με τις γαλλικές και ιταλικές.
Επίσης υπάρχει κανείς αρκετά βαρεμενος σαν εμένα που να έχει δει θρίλερ παράξενων σκηνοθετών τύπου Λαρς Φον Τρίερ? Το Δαμαζοντας τα κύματα, Dogville και το Αντίχριστος αν έχετε γερό στομάχι. Με τα θρίλερ έχω πολύ καλή σχέση αλλά ομολογώ ότι στο τελευταίο γονάτισα από.την σκληρότητα των σκηνων
Είδα τον Αντίχριστο ,αν και αρκετά σκληρή ταινία δεν μπορώ να την κατατάξω στις κλασσικές ταινίες θρίλερ...νομίζω ο Τρίερ είναι μιά κατηγορία από μόνος του..ναι μεν "θρίλερ"αλλά είναι ταινία(όπως όλες του)με συμβολισμούς,μου άρεσε (δεν ξετρελλάθηκα κι όλας)αυτό το παιχνίδι των συμβολισμών μέσα από τα στοιχεία της φύσης ,η πολύπλοκη και περίεργη σχέση του ζευγαριού μέσα από την τραγικότητα που βίωσαν...όντως ακραίες αρκετές σκηνές (θυμάμαι θεατές να φεύγουν να παρατάνε την ταινία)
Δεν ξέρω αν είδες την ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ( του ίδιου)μου άρεσε πολύ περισσότερο,πιό βατή ταινία...και φυσικά έχει να κάνει πάλι με την κατάθλιψη,την απόρριψη,τη ματαιότητα...και ταυτόχρονα με την ανάγκη για αγάπη και ένωση..πάλι με συμβολισμούς ..πολύ καλή!

να προσθέσω το φινάλε στη ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ είναι από τις λίγες μην πω ελάχιστες ταινίες που μου έχει μείνει ανεξίτηλο στη μνημη μου Η ΣΚΗΝΗ το τελευταίο πλάνο!!!respect
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είδα τον Αντίχριστο ,αν και αρκετά σκληρή ταινία δεν μπορώ να την κατατάξω στις κλασσικές ταινίες θρίλερ...νομίζω ο Τρίερ είναι μιά κατηγορία από μόνος του..ναι μεν "θρίλερ"αλλά είναι ταινία(όπως όλες του)με συμβολισμούς,μου άρεσε (δεν ξετρελλάθηκα κι όλας)αυτό το παιχνίδι των συμβολισμών μέσα από τα στοιχεία της φύσης ,η πολύπλοκη και περίεργη σχέση του ζευγαριού μέσα από την τραγικότητα που βίωσαν...όντως ακραίες αρκετές σκηνές (θυμάμαι θεατές να φεύγουν να παρατάνε την ταινία)
Δεν ξέρω αν είδες την ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ( του ίδιου)μου άρεσε πολύ περισσότερο,πιό βατή ταινία...και φυσικά έχει να κάνει πάλι με την κατάθλιψη,την απόρριψη,τη ματαιότητα...και ταυτόχρονα με την ανάγκη για αγάπη και ένωση..πάλι με συμβολισμούς ..πολύ καλή!
[/QUOTE]
Ναι....του αρέσει να προκαλεί. Βγάζοντας στην επιφάνεια κ τα δικά του σύνδρομα όπως σωστά είπε η @fenia42 και σοκάροντας με την ακραία κόντρα του ζευγαριού στον αντίχριστο κ την τραγική νυμφομανή στο ομώνυμο. Εγώ μόνο μια έχω δει στον κινηματογράφο τις υπόλοιπες τις κατέβασα και τις είδα σπίτι , μου αρέσουν επειδή είναι διαφορετικές....πουθενά δεν είπα ότι είναι καταπληκτικές η ταινιαρες. Λόγω θεματολογίας αναγκαστικά είναι για λίγους
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Θα την ψάξω αν κ δύσκολο να μου έχει ξεφύγει είμαι μανιακ με τις γαλλικές και ιταλικές.
Επίσης υπάρχει κανείς αρκετά βαρεμενος σαν εμένα που να έχει δει θρίλερ παράξενων σκηνοθετών τύπου Λαρς Φον Τρίερ? Το Δαμαζοντας τα κύματα, Dogville και το Αντίχριστος αν έχετε γερό στομάχι. Με τα θρίλερ έχω πολύ καλή σχέση αλλά ομολογώ ότι στο τελευταίο γονάτισα από.την σκληρότητα των σκηνων
Την κινηματογραφιση του τριερ δεν μπορει καποιος να την καταταξει στα θριλερ. Εχει ολοκληρη φιλοσοφια για το πως γυριζονται οι ταινιες του. Τρομερος σκηνοθετης, ιδιοφυια αλλα οι τελευταιες του ταινιες ειναι προς το χειροτερο σε συγκριση με τις προηγουμενες. Επισης εχει βγαλει και μια αρκετα καλη μινι σειρα το kingdom. Αλλα εδω παμε σε αλλο ειδος κινηματογραφου. Δεν ειναι ταινιες ευρειας απηχησης. πχ για ωμη/σκληρη ταινια δειτε το salo του παζολινι ή το holy mountain του jodorowsky. Το τελευταιο ειναι επος και για να γυριστει χρηματοδοτηθηκε απο τον john lenon.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom