Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.275
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εμένα δεν με ενθουσίασε, τη βρήκα παρατραβηγμένη, ακόμη κι αν βασίζεται σε "πραγματική ιστορία", η παρουσίαση των Χμερ Ρουζ σαν σπόροι του Σατανά, που κάνουν τους ναζιστές του Άουσβιτς να μοιάζουν με ανθρωπιστές δεν με έπεισε
Nα διευκρινίσω μόνο ότι η δική μου ένσταση δεν είναι αυτή, από τα βιβλία που έχω διαβάσει οι μαρτυρίες είναι πολύ πιο μακάβριες από αυτά που δείχνει η ταινία π.χ. εκτέλεση όσων δεν είχαν ρόζους στα χέρια ή φορούσαν γυαλιά (θεωρούταν ότι δεν είναι εργάτες άρα διάβαζαν άρα ήταν μπουρζουά), οι άνθρωποι σε μια 5ετία εξαφάνισαν το 1/4 του πληθυσμού κι έβαζαν τους ανθρώπους να σκάβουν τους ίδιους τους τάφους. Η ένστασή μου είναι στο πόσο αργή είναι η ταινία και κάποια κλισέ (π.χ. η γέννηση του παιδιού στο τέλος δείχνει τη νέα Καμπότζη που γεννιέται, ουφ πιο προβλέψιμος πεθαίνεις).

Το El Orfanato είναι όντως εξαιρετικό, από τις καλύτερες ταινίες τρόμου που έχω δει
Λέω να την τιμήσω αυτή. Γενικά πολλές προτάσεις για ταινίες τρόμου δε βλέπω...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Λέω να την τιμήσω αυτή. Γενικά πολλές προτάσεις για ταινίες τρόμου δε βλέπω...
Επιβάλλεται.
Τι επίπεδα τρόμου εννοείς; Σπλάτερ;

Edit: πάρε δύο που μου ήρθαν, Conjuring και Insidious. Τρόμος, όχι σπλατεριές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.275
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επιβάλλεται.
Τι επίπεδα τρόμου εννοείς; Σπλάτερ;

Edit: πάρε δύο που μου ήρθαν, Conjuring και Insidious. Τρόμος, όχι σπλατεριές.
Ε πες και δυο κουβέντες. Άλλο να είναι τρόμου φάση "η Έκτη Αίσθηση" άλλο να είναι με ζόμπι ή με κρατούμενους σε φυλακές.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ε πες και δυο κουβέντες. Άλλο να είναι τρόμου φάση "η Έκτη Αίσθηση" άλλο να είναι με ζόμπι ή με κρατούμενους σε φυλακές.
Ε γι' αυτό ρωτάω τι τρόμο θες. Αυτές είναι με μεταφυσικό/paranormal περιεχόμενο. Δεν έχει αίματα κ βία, αλλά έχει αγωνία και τρομακτικές σκηνές, τύπου πετάγομαι απ' την καρέκλα. Τις θεωρώ καλές στο είδος τους, αν και δεν έχω τεράστια εμπειρία από ταινίες τέτοιου τρόμου, είμαι πιο πολύ του ψυχολογικού θρίλερ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.275
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε γι' αυτό ρωτάω τι τρόμο θες. Αυτές είναι με μεταφυσικό/paranormal περιεχόμενο. Δεν έχει αίματα κ βία, αλλά έχει αγωνία και τρομακτικές σκηνές, τύπου πετάγομαι απ' την καρέκλα. Τις θεωρώ καλές στο είδος τους, αν και δεν έχω τεράστια εμπειρία από ταινίες τέτοιου τρόμου, είμαι πιο πολύ του ψυχολογικού θρίλερ.
Ωραία κι εγώ θρίλερ θέλω. Για πες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ωραία κι εγώ θρίλερ θέλω. Για πες.
Έχω στερέψει από ιδέες, αφού κι εγώ την ίδια ερώτηση έκανα κάνα δύο σελίδες πριν :haha:
Δες, έχουν γραφτεί ήδη μερικές προτάσεις!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.400
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Και τα δύο Conjuring είναι ωραίες ταινίες γιατί βασίζονται και σε αληθινά γεγονότα.
Επίσης πολύ καλές είναι το άφθαρτος (Unbreakable) και το split. Δεν έχω δει ακόμη το τρίτο μέρος το glass.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Και τα δύο Conjuring είναι ωραίες ταινίες γιατί βασίζονται και σε αληθινά γεγονότα.
Επίσης πολύ καλές είναι το άφθαρτος (Unbreakable) και το split. Δεν έχω δει ακόμη το τρίτο μέρος το glass.
Σωστός. Ειναι πολύ καλή η "τριλογία".
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Eye for an Eye (Quien a hierro mata), το αφεντικό ενός καρτέλ αποφυλακίζεται και αφήνεται εν αγνοία του στη φροντίδα ενός εκδικητικού νοσηλευτή που είχε μια τραγική ζωή εξαιτίας του ναρκοβαρόνου.
Ωραία ταινία με καλή πλοκή και αγωνιά για το ποιο θα υπερισχύσει, το κάλο ή το κακό.....η συνέχεια επί της οθόνης.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.608
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Την εχω δει, η ιταλικη εκδοχη της Bienvenuti al sud μου αρεσε αρκετα περισσοτερο. Αν σου αρεσε η γαλλικη δες και την Ιταλικη ειναι μεταγενεστερη νομιζω, αλλα πολυ καλυτερη για μενα!

P.S. To Toc Toc που προτεινες και το ειχα δει πιστευω καλυτερο κι απο τις δυο!

P.S.2 Δεν ειναι αντιγραφη της γαλλικης δεν θα βαρεθεις γι' αυτο στην προτεινω αν και πανε χρονια και δεν τις θυμαμαι καλα οποτε με μικρη επιφυλαξη αυτα που λεω!
Θα την ψάξω αν κ δύσκολο να μου έχει ξεφύγει είμαι μανιακ με τις γαλλικές και ιταλικές.
Επίσης υπάρχει κανείς αρκετά βαρεμενος σαν εμένα που να έχει δει θρίλερ παράξενων σκηνοθετών τύπου Λαρς Φον Τρίερ? Το Δαμαζοντας τα κύματα, Dogville και το Αντίχριστος αν έχετε γερό στομάχι. Με τα θρίλερ έχω πολύ καλή σχέση αλλά ομολογώ ότι στο τελευταίο γονάτισα από.την σκληρότητα των σκηνων
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom