Κινηματογραφική κουβέντα....

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κυριακή σήμερα και κάτι το εξαιρετικό, κάτι το ξεχωριστό.
Εξολοθρευτής Άγγελος του μεγάλου Luis Bunuel.

View attachment 307053
Ωραια ταινία ο Εξολοθρευτής Άγγελος. Μια άλλη ωραια του Μπουνιουελ είναι και ο "Γαλαξιας". Την είχα δει τέτοια εποχή πέρσι στο Άστυ... εξαιρετική και "αιρετικά" ταιριαστή με το πνεύμα των ημερών που έρχονται
 
Last edited:

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
@fenia42, σε ευχαριστώ πολύ. Είναι δυνατόν να αφήσω έξω τον ποιητή; Ο Ταρκόφσκι είναι αδυναμία μου. Όμως σήμερα Luis. Θα ξεκινήσω σε λίγο.
Υ.Γ. 1 Τις ιταλικές που αναφέρεις τις έχω δει.
Υ.Γ. 2. Σωστή η αναφορά της καθηγήτριας στην ταινία "La Grande Bellezza". Είναι αυτή που προσεγγίζει τον παλιό μεγάλο ιταλικό κινηματογράφο. Και τον προσεγγίζει πολύ.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Ωραια ταινία ο Εξολοθρευτής Άγγελος. Μια άλλη ωραια του Μπουνιουελ είναι και ο "Γαλαξιας". Την είχα δει τέτοια εποχή πέρσι στο Άστυ... εξαιρετική και "αιρετικά" ταιριαστή με το πνεύμα των ημερών που έρχονται
"Γαλαξίας". Μεγάλο αριστούργημα. Κοσμεί την ταινιοθήκη μου και είχα ψάξει πάρα πολύ τότε (προ 20+ετίας) να βρω αυτή την ταινία.
Συγχαρητήρια @thanos75 .
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.776
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
The Banker, η ταινία βασίζεται σε πραγματική ιστορία και διηγείται την ιστορία δύο Αφροαμερικανών επιχειρηματιών που, τη γεμάτη ρατσισμό δεκαετία του '50 έβαλαν σε δράση ένα ιδιαίτερα επικίνδυνο σχέδιο για να βοηθήσουν τους συνανθρώπους τους. Σκοπός τους ήταν να αγοράσουν μία τράπεζα ώστε να εξυπηρετούν εκείνους που ξεσπιτώνονταν λόγω ενός ρατσιστικού νόμου. Φυσικά αυτό δεν ήταν δυνατό να το κάνουν οι ίδιοι, έτσι προσέλαβαν έναν λευκό άνδρα, του έμαθαν τα πάντα για το deal και τον χρησιμοποίησαν ως βιτρίνα, όμως η αλήθεια δεν αργεί και βγει στην επιφάνεια και ότι κατάφεραν κινδυνεύει να καταρρεύσει.
Πολύ καλή ταινία, άκρως ενδιαφέρουσα με συνεχή ροή και ανατροπές!! Η ζωή έχει αποδείξει ότι τα πιο τρελά και απίστευτα όνειρα μπορούν να γίνουν πραγματικότητα όταν το θες!! Για την εποχή του ρατσισμού τι να πω....πραγματικά όποτε βλέπω ταινία με τέτοιο θέμα με εκνευρίζει διότι οι ''λευκοί'', οι δήθεν πολιτισμένοι είναι οι χειρότεροι από όλους....να πούμε για Χίτλερ, για τους αποικιοκράτες και πάει λέγοντας.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Την είδα πριν από λίγο.
Πολύ καλή ταινία τα "Συνώνυμα (Synonyms)", παραγωγής Ισραήλ-Γαλλίας-Γερμανίας, του έτους 2019 (να μη με λέει ο @Yorgos κλασικό τύπο), του Ισραηλινού σκηνοθέτη Nadav Lapid. Χρυσή Άρκτος στο φεστιβάλ Βερολίνου. Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Δυνατή ταινία.
Η ιστορία ενός νεαρού Ισραηλινού ο οποίος δεν αντέχει το Ισραήλ και φτάνει στο Παρίσι με την ελπίδα μιας καλύτερης ζωής και με την ελπίδα να ενσωματωθεί στην κοινωνία της Γαλλίας.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Την είδα πριν από λίγο.
Πολύ καλή ταινία τα "Συνώνυμα (Synonyms)", παραγωγής Ισραήλ-Γαλλίας-Γερμανίας, του έτους 2019 (να μη με λέει ο @Yorgos κλασικό τύπο), του Ισραηλινού σκηνοθέτη Nadav Lapid. Χρυσή Άρκτος στο φεστιβάλ Βερολίνου. Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Δυνατή ταινία.
Η ιστορία ενός νεαρού Ισραηλινού ο οποίος δεν αντέχει το Ισραήλ και φτάνει στο Παρίσι με την ελπίδα μιας καλύτερης ζωής και με την ελπίδα να ενσωματωθεί στην κοινωνία της Γαλλίας.
Την ειχα δει πέρσι στο φεστιβάλ των Νυχτων Πρεμιέρας στην Αθήνα. Θα είμαι πάντως απόλυτα ειλικρινής: Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα! Την βρήκα πολύ επιτηδευμένη ως σκηνοθεσία, ενώ και σεναριακα "είχε κενα" κατά τη γνώμη μου σε διάφορα σημεία. Εξαιρετικός ήταν πάντως ο νεαρός ηθοποιός που έκανε τον Ισραηλινό, ενώ πιστεύω πως το μήνυμα που ήθελε να περάσει η ταινία (τα όρια του αμοραλισμού και του μιλιταρισμού ακόμα και σε μια ειρηνική δυτική κοινωνία όπως η γαλλική), το περνούσε με τον καλύτερο τρόπο (απίστευτη η σκηνή στο τέλος στο σχολείο για μετανάστες). Με άλλα λόγια, χωρίς να πω ότι ξετρελαθηκα ιδιαίτερα με την ταινια, θεωρώ ότι έχει το ενδιαφέρον της
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Την ειχα δει πέρσι στο φεστιβάλ των Νυχτων Πρεμιέρας στην Αθήνα. Θα είμαι πάντως απόλυτα ειλικρινής: Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα! Την βρήκα πολύ επιτηδευμένη ως σκηνοθεσία, ενώ και σεναριακα "είχε κενα" κατά τη γνώμη μου σε διάφορα σημεία. Εξαιρετικός ήταν πάντως ο νεαρός ηθοποιός που έκανε τον Ισραηλινό, ενώ πιστεύω πως το μήνυμα που ήθελε να περάσει η ταινία (τα όρια του αμοραλισμού και του μιλιταρισμού ακόμα και σε μια ειρηνική δυτική κοινωνία όπως η γαλλική), το περνούσε με τον καλύτερο τρόπο (απίστευτη η σκηνή στο τέλος στο σχολείο για μετανάστες). Με άλλα λόγια, χωρίς να πω ότι ξετρελαθηκα ιδιαίτερα με την ταινια, θεωρώ ότι έχει το ενδιαφέρον της
Συμφωνώ σε πολλά σημεία που θέτεις. Γι αυτό τη χαρακτήρισα πολύ καλή ταινία και όχι εξαιρετική ή αριστούργημα. Πάντως πιστεύω ότι αξίζει να τη δει κάποιος. Μάλιστα και σε σχέση με πολλά σκουπίδια που κυκλοφορούν.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συμφωνώ σε πολλά σημεία που θέτεις. Γι αυτό τη χαρακτήρισα πολύ καλή ταινία και όχι εξαιρετική ή αριστούργημα. Πάντως πιστεύω ότι αξίζει να τη δει κάποιος. Μάλιστα και σε σχέση με πολλά σκουπίδια που κυκλοφορούν.
Εννοείται πως αξίζει κάποιος να τη δει, και ειδικά κάποιος που "ψάχνεται" και με πιο arthouse ταινίες. Και μια που είμαστε και σε ταξιδιωτικό site να αναφέρω στα σύν της ταινίας και τις υπέροχες εικόνες του Παρισιού 😉🙂
 
Μηνύματα
210
Likes
859
@Yorgos, το είδα εγώ. Retablo. Μου άρεσε. Πολύ καλή ταινία.
Το είδα και γω παίδες. Και μένα άρεσε και λόγω θέματος και ιστορίας αλλά και λόγω πλάνων.
Δράμα βέβαια, έπεσε και πολυυυυυύ κλάμα εδώ στο σπιτικό μας....

Πάντως πολύ εντυπωσιακά τα retablos. Τα χάζευα στο Κούσκο αλλά ήταν ακριβά (για την τσέπη μου όχι για τον κόπο που κουβαλάνε) και ειδικά με το ρίσκο της μεταφοράς δεν το τόλμησα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom