Κινηματογραφική κουβέντα....

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το είδα και γω παίδες. Και μένα άρεσε και λόγω θέματος και ιστορίας αλλά και λόγω πλάνων.
Δράμα βέβαια, έπεσε και πολυυυυυύ κλάμα εδώ στο σπιτικό μας....

Πάντως πολύ εντυπωσιακά τα retablos. Τα χάζευα στο Κούσκο αλλά ήταν ακριβά (για την τσέπη μου όχι για τον κόπο που κουβαλάνε) και ειδικά με το ρίσκο της μεταφοράς δεν το τόλμησα


Θυμάσαι πόσο περίπου κοστίζει ένα μικρό;
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Αν θυμάμια καλά τα πολύ μικρά είχαν 20 με 30 σόλες αλλά δεν είχα βρει κάποιο ωραίο. Αυτά που ήταν ωραία και θυμάμαι σίγουρα, είχαν γύρω στις 200 σόλες, κάνα 50ευρω δηλαδή και ήταν περίπου 30 με 40 πόντους
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ειχα εντυπωσιαστει τοσο με τη ταινια «Αορατος επισκεπτης» που εκατσα χθες και ειδα και τη ταινια «Η οφθαλμαπατη» παραγωγης Netflix και του ιδιου συγγραφεα (Οριολ Παουλο). Πολυ ενδιαφερουσα ταινια αν και λιγο σε μπερδευει. Εχει να κανει με το φαινομενο της πεταλουδας και ταξιδι στο χρονο.

Δύο καταιγίδες διαχωρίζονται κατά 25 χρόνια. Μια γυναίκα δολοφονήθηκε. Μια κόρη χαθηκε. Μόνο 72 ώρες για να ανακαλύψεις την αλήθεια.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ειχα εντυπωσιαστει τοσο με τη ταινια «Αορατος επισκεπτης» που εκατσα χθες και ειδα και τη ταινια «Η οφθαλμαπατη» παραγωγης Netflix και του ιδιου συγγραφεα (Οριολ Παουλο.) Πολυ ενδιαφερουσα ταινια αν και λιγο σε μπερδευει. Εχει να κανει με το φαινομενο της πεταλουδας και ταξιδι στο χρονο.

Δύο καταιγίδες διαχωρίζονται κατά 25 χρόνια. Μια γυναίκα δολοφονήθηκε. Μια κόρη χαθηκε. Μόνο 72 ώρες για να ανακαλύψεις την αλήθεια.
Συμφωνώ σε ολα. Αν και τις ειδα με ανάποδη σειρά από σένα.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ειχα εντυπωσιαστει τοσο με τη ταινια «Αορατος επισκεπτης» που εκατσα χθες και ειδα και τη ταινια «Η οφθαλμαπατη» παραγωγης Netflix και του ιδιου συγγραφεα (Οριολ Παουλο). Πολυ ενδιαφερουσα ταινια αν και λιγο σε μπερδευει. Εχει να κανει με το φαινομενο της πεταλουδας και ταξιδι στο χρονο.
Και γω εχθές είδα την "Οφθαλμαπάτη"... μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ περισσότερο από τον "Αόρατο επισκέπτη"...αλλά γούστα είναι αυτά.. πάντως και οι δύο πολύ καλή σκηνοθεσία..
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
5.446
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Μια αλλη ,καταπληκτικη αργεντινικη ταινια ειναι το The secret in their eyes -
El secreto de sus ojos
με τον αγαπητο μου Εduardo Darin
Θρίλερ με πολιτικές προεκτάσεις, που πήρε Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας το 2010.
Συνδυάζει τα πάντα: έχει μυστήριο, έχει αίμα, έχει χιούμορ, έχει αγάπη και σχολιάζει τα ιστορικά τεκταινόμενα επί χούντας στην Αργεντινή.
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μου πρότειναν σήμερα μια σειρά η οποία δείχνει να είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Ονομάζεται tales from the Loop. Είναι εμπνευσμένη από πίνακες του Simon Stalenhag. Αποτελείται από 8 επεισόδια, στα οποία παρουσιάζονται οι κάτοικοι μια πόλης που ζουν πίσω από "την μηχανή" η οποία χτίστηκε για να ξεκλειδώσει και να εξερευνήσει τα μυστήρια του σύμπαντος.

Μια ταινία που είδα πρόσφατα είναι το Δυστυχώς Απουσιαζατε/ sorry we missed you του Κεν Λοουτζ. Ρεαλιστική πλοκή, σε αρκετά σημεία προβλέψιμη νομίζω , αλλά γενικά συμπαθητική ταινία θα έλεγα. Καλές ερμηνείες, θεματολογία "σημερινή", (εργασιακές και οικογενειακές σχέσεις κλπ ) Βάζω ένα 7 άντε 8/10 :)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Κυριακή σήμερα και κάτι το εξαιρετικό, κάτι το ξεχωριστό.
Εξολοθρευτής Άγγελος του μεγάλου Luis Bunuel.
Μην αφήσεις απ' έξω τον Ταρκόφσκι όμως,

Άμα βάλετε και αδελφους Ταβιάνι και Νάγκισα Οσιμα ε τότε θα ξεπεταχτει απο κάπου ο Μπακογιαννόπουλος και ποιος τον σταματάει...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Συμφωνώ σε ολα. Αν και τις ειδα με ανάποδη σειρά από σένα.
Και γω εχθές είδα την "Οφθαλμαπάτη"... μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ περισσότερο από τον "Αόρατο επισκέπτη"...αλλά γούστα είναι αυτά.. πάντως και οι δύο πολύ καλή σκηνοθεσία..
Θα ψαξω να βρω και τις αλλες ταινιες του συγκεκριμενου σκηνοθετη εκτος Νετφλιξ. Γιατι εντος δεν υπαρχει αλλη!!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Άμα βάλετε και αδελφους Ταβιάνι και Νάγκισα Οσιμα ε τότε θα ξεπεταχτει απο κάπου ο Μπακογιαννόπουλος και ποιος τον σταματάει...
Μη με αποθαρρύνεις. Τώρα ετοιμαζόμουν να βάλω Οσιμα. Πάω να βάλω κι ένα ποτήρι Jura να απολαύσω το αριστούργημα.

015.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μια αλλη ,καταπληκτικη αργεντινικη ταινια ειναι το The secret in their eyes -
El secreto de sus ojos
με τον αγαπητο μου Εduardo Darin
Θρίλερ με πολιτικές προεκτάσεις, που πήρε Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας το 2010.
Συνδυάζει τα πάντα: έχει μυστήριο, έχει αίμα, έχει χιούμορ, έχει αγάπη και σχολιάζει τα ιστορικά τεκταινόμενα επί χούντας στην Αργεντινή.
Καταπληκτική ταινία όντως, με ανατροπές ως το τέλος, πολιτική χροιά και αρκετή δόση χιούμορ.
Την είδα μόλις. Εξαιρετική επιλογή, ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.816
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom