Κινηματογραφική κουβέντα....

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα προχτές στο Νέτφλιξ το "Lion". Το είχα συνεχώς στη λίστα μου, σχεδόν από τότε που κυκλοφόρησε, αλλά για κάποιο παράξενο λόγο όλο ανέβαλλα την προβολή του. Πάρα πολύ κακώς.

Ένα μικρό παιδάκι στην Ινδία των 80'ς μετά από σειρά συμπτώσεων βρίσκεται χαμένο πολύ μακριά από το σπίτι του. Πρόκειται για πραγματική και συγκλονιστική ιστορία. Μου άρεσε πάρα πολύ, δείτε το, μην καθυστερείτε.
Θα το τιμήσω.

Ξεκίνησα το dark. Πολύ σκοτάδι ρε παίδες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είδα προχτές στο Νέτφλιξ το "Lion". Το είχα συνεχώς στη λίστα μου, σχεδόν από τότε που κυκλοφόρησε, αλλά για κάποιο παράξενο λόγο όλο ανέβαλλα την προβολή του. Πάρα πολύ κακώς.
Ένα μικρό παιδάκι στην Ινδία των 80'ς μετά από σειρά συμπτώσεων βρίσκεται χαμένο πολύ μακριά από το σπίτι του. Πρόκειται για πραγματική και συγκλονιστική ιστορία. Μου άρεσε πάρα πολύ, δείτε το, μην καθυστερείτε.
Εκπληκτική ταινία, χαλάλι το ξενύχτι που έριξα χθες εξαιτίας της, αλλά η περιγραφή σου μ' έψησε αμέσως.
Συμφωνώ σε όλα, συγκλονιστική ιστορία και πολύ σκληρές εικόνες Ινδίας στην αρχή.
Τη προτείνω κι εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκπληκτική ταινία, χαλάλι το ξενύχτι που έριξα χθες εξαιτίας της, αλλά η περιγραφή σου μ' έψησε αμέσως.
Συμφωνώ σε όλα, συγκλονιστική ιστορία και πολύ σκληρές εικόνες Ινδίας στην αρχή.
Τη προτείνω κι εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη.
Kαλό ψηστήρι είσαι κι εσύ! Όχι ότι θέλει κανείς και πολύ ψήσιμο δηλαδή για να δει οτιδήποτε με Ινδία, αρκεί αν μην είναι τρίωρη χορογραφία 700 ηθοποιών που κουνούν τα κεφάλια τους σα να έχουν Πάρκινσον σε παιχνίδι του Alloy Fun Park.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.756
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εκπληκτική ταινία, χαλάλι το ξενύχτι που έριξα χθες εξαιτίας της, αλλά η περιγραφή σου μ' έψησε αμέσως.
Συμφωνώ σε όλα, συγκλονιστική ιστορία και πολύ σκληρές εικόνες Ινδίας στην αρχή.
Τη προτείνω κι εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη.
και πολύ κλάμα ε;;; :shock:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Kαλό ψηστήρι είσαι κι εσύ! Όχι ότι θέλει κανείς και πολύ ψήσιμο δηλαδή για να δει οτιδήποτε με Ινδία, αρκεί αν μην είναι τρίωρη χορογραφία 700 ηθοποιών που κουνούν τα κεφάλια τους σα να έχουν Πάρκινσον σε παιχνίδι του Alloy Fun Park.
Δε φταίω, με έψησε ο πρόλογος του @James κατευθείαν. :cool:
Για Ινδούς χορευτές δε το είχα με τίποτα...
Βέβαια το συγκεκριμένο είναι Αυστραλιανής παραγωγής, ωστόσο και πάλι είναι πολύ δυνατό .

Εγώ ψήνομαι από τη πρώτη καραντίνα για ισπανικό/ισπανόφωνο κινηματογράφο, είδα μονοκοπανιά και τις 5 ταινίες του Paulo Oriol, αλλά οι γνώστες δε δίνετε ψωμάκι στο λαό πλέον, λίγο - λίγο και με το ζόρι. :haha:


και πολύ κλάμα ε;;; :shock:
Δε τη περίμενα τόσο δυνατή. Αληθινή ιστορία!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.756
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δε φταίω, με έψησε ο πρόλογος του @James κατευθείαν. :cool:
Για Ινδούς χορευτές δε το είχα με τίποτα...
Βέβαια το συγκεκριμένο είναι Αυστραλιανής παραγωγής, ωστόσο και πάλι είναι πολύ δυνατό .

Εγώ ψήνομαι από τη πρώτη καραντίνα για ισπανικό/ισπανόφωνο κινηματογράφο, είδα μονοκοπανιά και τις 5 ταινίες του Paulo Oriol, αλλά οι γνώστες δε δίνετε ψωμάκι στο λαό πλέον, λίγο - λίγο και με το ζόρι. :haha:



Δε τη περίμενα τόσο δυνατή. Αληθινή ιστορία!
Πιάσε τον Αλμοδόβαρ, τον Μέντες και μη χάσεις καμία αν γίνεται του Ρικάρντο Νταρίν.
Ξεκίνα από το 9 Reinas Και το Un Cuento Chino και θα κλάψεις από τα γέλια....και μετά πιάσε το El Secreto de sus ojos και πες μας τις εντυπώσεις σου!!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πιάσε τον Αλμοδόβαρ, τον Μέντες και μη χάσεις καμία αν γίνεται του Ρικάρντο Νταρίν.
Ξεκίνα από το 9 Reinas Και το Un Cuento Chino και θα κλάψεις από τα γέλια....και μετά πιάσε το El Secreto de sus ojos και πες μας τις εντυπώσεις σου!!
Για τις ταινίες του Νταρίν είτε αργεντίνικης παραγωγής είτε ισπανικής συμφωνώ και επαυξάνω. Τις έχω δει όλες φανατικά. Αυτές που αναφέρεις είναι σχετικά παλιότερες αλλά μια και μια πραγματικά. Να προσθέσω Relatos salvajes, Truman, Koblic, Nieve negra, Elefante blanco και άλλες που δεν μου έρχονται τώρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πιάσε τον Αλμοδόβαρ, τον Μέντες και μη χάσεις καμία αν γίνεται του Ρικάρντο Νταρίν.
Ξεκίνα από το 9 Reinas Και το Un Cuento Chino και θα κλάψεις από τα γέλια....και μετά πιάσε το El Secreto de sus ojos και πες μας τις εντυπώσεις σου!!
Αυτά είναι που συζητούσαμε και στη πρώτη καραντίνα, τα είδα όλα εννοείται. ;)
Να προσθέσω Relatos salvajes, Truman, Koblic, Nieve negra, Elefante blanco και άλλες που δεν μου έρχονται τώρα.
Αρχίζω ψάξιμο!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Λοιπες ταινιες με το φοβερο R.Darin - 7Floor , Heroic losers , The Aura, La cordillera , Carancho, Thesis on a homecide, Son of the bride, Una pistola en cada mano.
Αλλες ισπανικες : Miendras duermes, Εl orfanato, Los ojos de Julia, El hombre de las mil caras, Cien anos de perdon , El aviso, Cell 211, La isla minima, La mirage, Que dios nos perdone, The realm, Toc Toc (κωμωδια)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
H καλύτερη αργεντίνικη που έχω δει (καλύτερη κι από το El Secreto de Sus Ojos που ήταν εξαιρετικό) είναι το Wakolda με θέμα την πραγματική ιστορία του δρος Μένγκελε στη Νότιο Αμερική.

Στις ισπανόφωνες βέβαια κορυφαίες είναι οι κουβανικές (για τις οποίες χρειάζονται 30 ποστ, κλάσεις ανώτερες από οποιασδήποτε άλλης χώρας) , ενώ από τις καλύτερες ισπανόφωνες που έχω δει είναι βενεζολάνικες, το Libertador με θέμα τη ζωή του Μπολίβαρ είναι εκπληκτική παραγωγή και το Pelo Malo μια πολύ ρεαλιστική απεικόνιση του ρατσισμού στη Βενεζουέλα (και σε πολλές άλλες χώρες, η Κούβα είναι μάλλον σε χειρότερη κατάσταση για παράδειγμα), το La Distancia Mas Larga μια ιστορία βίας και αναζήτησης στην απίθανη φύση της χώρας. Από αυτές που δεν έχω δει το Hermano είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση και υπάρχει και το περσινό Once Upon a Time in Venezuela, που είναι ντοκιμαντέρ κι έχει να κάνει με το σύγχρονο δράμα της Βενεζουέλας. Ανάλαφρο δράμα (!) με θέμα τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων είναι το Azul y no Tan Rosa ενώ ντοκιμαντέρ με θέμα το πραξικόπημα κατά του Τσάβες είναι το εξαιρετικό The Revolution Will not Be Televised, αν και είναι ιρλανδικής παραγωγής νομίζω.
 

SophieD

New Member
Μηνύματα
1
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Ρίο ντε Τζανέιρο
Επειδή μου αρέσουν τα ....περίεργα το είδα και αυτό όπως είχα δει και το Κυνήγι.
Πρωτότυπο το κόνσεπτ αν και στις βόρειες χώρες το ποσοστό περιεκτικότητας σε αλκοόλ στο αίμα τους είναι η καθημερινότητά τους...ηθοποιάρα ο τύπος , πολλά καντάρια ερμηνείας,,,τώρα για το τέλος να πω ότι παρότι άξαφνο εγώ το περίμενα;;
Συστήνεται ανεπιφύλακτα κυρίως σε όσους είναι μυημένοι στον ευρωπαικό κινηματογράφο....
Μου άρεσε πολύ το Αnother round. Το Lion το είχα δει, πραγματικά πολύ καλή και συγκινητική ταινία. Τώρα θα ξεκινήσω και τις ισπανικές που προτείνετε. Μόλις συγκεντρώσω και τις δικές μου αγαπημένες θα τις γράψω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom