Κινηματογραφική κουβέντα....

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καλά γιατί διαβασες τα spoilers χωρίς να την έχεις δει;;!
Red dot/Κόκκινη κουκίδα
ίσα ίσα με βοηθάει όταν ξέρω την υπόθεση γιατί μπορώ να δουλεύω ταυτόχρονα χωρίς να φοβάμαι ότι χάνω κάτι σημαντικό!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
ίσα ίσα με βοηθάει όταν ξέρω την υπόθεση γιατί μπορώ να δουλεύω ταυτόχρονα χωρίς να φοβάμαι ότι χάνω κάτι σημαντικό!
Άλλο πάλι τούτο :haha:
Μα χάνεις το σασπένς!!!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είδα σήμερα το White Tiger που έχει προταθεί από αρκετούς στο παρόν φόρουμ και προσωπικά μου άρεσε. Η ταινία βλέπεται χωρίς να κουράζει με συνεχή ροή και το τέλος νομίζω ότι αρμόζει απόλυτα με όλη την ιστορία, διότι με αυτά που αναφέρονται στην ταινία περί κάστες και ότι άλλο παραλογισμό τους δέρνει εκεί στην Ινδία....κάποια στιγμή όλοι αυτοί οι κατατρεγμένοι θα πρέπει να ανοίξουν τα ματάκια τους και να επαναστατήσουν και το κοτέτσι να γκρεμιστεί μια και καλή..είτε είναι Ινδοί...είτε είναι Βοριοκορεάτες....είτε βαθιά Κίνα.....η διαφθορά στην Ινδία καλά κρατάει....ξεπερνούν και εμάς αυτοί....όποιος έχει όρεξη ας δει και το ντοκιμαντέρ Bad Boy Billionaires: India και θα καταλάβει πολλά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
HABANEROS| Οι κάτοικοι της Αβάνας - ΕΡΤflix
Το βρήκα πάρα πολύ καλό, ντοκιμαντέρ για την Αβάνα. Προφανώς και δε γίνεται ποτέ κανείς να συμφωνήσει σε μία εκδοχή της ιστορίας σε Όλα, αλλά γενικώς το βρήκα εξαιρετικό, ειδικά σε ό,τι αφορά το '70 κι έπειτα και στην αποτύπωση της σύγχρονης νοοτροπίας του μεσου habanero. Συγκινηθηκαμε που είδαμε το δρόμο μας και το σπιτι μας, πολλοί από τους συνεντευξιαζομενους είναι γνωστοί μας, αλλά κυρίως παίρνει κανείς μια πολύ καλή ιδέα της ζωής στην Αβάνα σήμερα και φτάνει μέχρι τον Τραμπ, δεν είναι αρχαίο.

Για το Red Dot, καταρχήν να πω ότι η πρωταγωνίστρια με αποσυντονισε, είναι τόσο ελκυστική που στην αρχή δυσκολεύτηκα να συγκεντρωθώ. Δεύτερον στην αρχή τρόμαξε με τα ρατσιστικά η κοπέλα μου και μου έλεγε " σε αυτό το Βόρειο Σέλας που λες να πας μόνος σου, εγώ σε τέτοιους ανθρώπους δεν πάω ". Τρίτον είχε καλό ρυθμό, σε κρατάει. Τέταρτον το σενάριο μια χαρά Μου φάνηκε, τίποτε το τρομερό, ούτε αδιάφορο όμως. Ευχάριστα βλέπεται η ταινία, δε βαριέσαι σε καμία περίπτωση, αλλά δεν έμαθα και κάτι για να πω Λουί θα τη θυμάμαι σε λίγο καιρό. Για το αεροδρόμιο ήταν ό,τι έπρεπε, είχε και χιόνια στο Άμστερνταμ, μια χαρά έδενε!

Για την ένσταση που εκδηλώθηκε στο spoiler: ήταν εξαρχής δεδομένο πως επρόκειτο για βέβαιο θάνατο, η κοπέλα είναι γιατρός και του πήρε το σφυγμό.

Και το άχρηστο fact: Ο πρωταγωνιστής είναι μακρινός μου συγγενής (ούτε εγώ το ήξερα).
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η τελευταία ταινία του Τομ Χανκς με το κορίτσι που αναλαμβάνει να μεταφέρει στην Αγριά βΔυση. Εξαιρετική ερμηνεία

News of the World είναι μια δραματική ταινία της Αμερικάνικης Δυτικής Ευρώπης του 2020 που συν-γράφτηκε και σκηνοθετήθηκε από τον Paul Greengrass, βασισμένο στο μυθιστόρημα του 2016 με το ίδιο όνομα Paulette Jiles, με πρωταγωνιστές τους Tom Hanks και Helena Zengel Η ταινία ακολουθεί έναν βετεράνο του Εμφυλίου

φοβερος ηθοποιος .... ιδανικός για να δημιουργεί ταινίες για μικρούς και μεγάλους..
την είδα,
την βρήκα κάπως κουραστική..μεγάλη σε διάρκεια χωρίς ουσιαστικό λόγο,
ίσως φταίει και το γεγονός ότι δεν μου αρέσουν οι ταινίες εποχής τύπου γουέστερν...
Ταξίδι στην άγρια δύση έτος 1870 ...η περιπλάνηση ενός ανθρώπου εν είδει δημοσιογράφου που μεταφέρει ειδήσεις επί πληρωμεί στα διάφορα χωριά....και στο διάβα του συναντά και προστατεύει ένα ορφανό κοριτσάκι.
Σίγουρα καθηλώνει η ερμηνεία του Τομ Χάνκς ...ο άνθρωπος είναι ηθοποιάρα σε ότι ρόλο αναλαμβάνει και σίγουρα είναι εκπληκτικά τα πλάνα,η φωτογραφία και η σκηνοθεσία που αναβιώνουν και μας μεταφέρουν επάξια στο κλίμα της εποχής εκείνης!αλλά μέχρι εκεί....
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για την ένσταση που εκδηλώθηκε στο spoiler: ήταν εξαρχής δεδομένο πως επρόκειτο για βέβαιο θάνατο, η κοπέλα είναι γιατρός και του πήρε το σφυγμό.

Και το άχρηστο fact: Ο πρωταγωνιστής είναι μακρινός μου συγγενής (ούτε εγώ το ήξερα).


ΊΣΑ ίσα που αν ήταν γιατρός ήταν ακόμα πιό φάουλ. και πιό ανήθικο..ο θάνατος στην κυριολεξία του επιβεβαιώνεται και "σφραγίζεται"μόνο με ευθεία γραμμή στο ηλεκτροκαρδιογράφημα και όχι με ψηλάφηση σφυγμού

,για να μην αναφερθώ και στο φαινόμενο της νεκροφάνειας....σε παλαιότερες εποχές που δεν υπήρχαν τα μηχανήματα και ενώ όλες οι ζωτικές λειτουργίες παρέπεμπαν σε θάνατο....ενω το άτομο ήταν εν ζωή γι αυτό καθιερώθηκε και το 24ωρο που περιμένεις από την ανακοίνωση του θανάτου μέχρι την ταφή....πράγμα που έχει μείνει και σήμερα παρόλο που με τα μηχανήματα είναι σπανιότατο έως αδύνατο να πέσει κάποιος έξω στην διάγνωση του θανάτου

αλλά οκ ταινία είναι
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τώρα διυλιζουμε τον κωνωπα βέβαια, αλλά τι ποσοστό πιθανότητες είχε να είναι ζωντανό; Τι ποσοστό των ανθρώπων χωρίς σφυγμό θα παρουσιάσουν νεκροφανεια; Το 0,00001% ; Αν είναι έτσι, κατά 99,9999% θα πήγαιναν φυλακή γι αυτό κι έπραξαν όπως έπραξαν. Προσωπικά το βρήκα αληθοφανεστατο.

Ευτυχώς που δεν έχω κάνει σπόιλερ πάντως!
Εντάξει, ο δικαστής είναι ο δολοφόνος, για να μην κάνουμε και μισές δουλειές.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εντάξει, ο δικαστής είναι ο δολοφόνος, για να μην κάνουμε και μισές δουλειές.
[/QUOTE]

:haha: :haha:φοβερό!!
αλλά για να επανέλθω ...το εείπα και στην εβα σε σποιλερ το λέω και σε σένα ανοιχτά αφού τόπες φόρα παρτίδα
οκ νεκρό,εμ ακόμα χειρότερα,δηλ αν ζεί να το μεταφέρουμε,
αλλά μια που πέθανε δε βαριέσαι??εμ το σκότωσαν πάντως,ακόμα χειρότερο για μένα κατά τη δική μου γνώμη

βλέπω ότι η ταινία σηκώνει θύελλες συζητήσεων και πολύ τη βρίσκω χιχι
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντάξει, ο δικαστής είναι ο δολοφόνος, για να μην κάνουμε και μισές δουλειές.
:haha: :haha:φοβερό!!
αλλά για να επανέλθω ...το εείπα και στην εβα σε σποιλερ το λέω και σε σένα ανοιχτά αφού τόπες φόρα παρτίδα
οκ νεκρό,εμ ακόμα χειρότερα,δηλ αν ζεί να το μεταφέρουμε,
αλλά μια που πέθανε δε βαριέσαι??εμ το σκότωσαν πάντως,ακόμα χειρότερο για μένα κατά τη δική μου γνώμη

βλέπω ότι η ταινία σηκώνει θύελλες συζητήσεων και πολύ τη βρίσκω χιχι
[/QUOTE]
Ε εντάξει ταινία με δικαστή δολοφόνο τραβεστί δε βρίσκεις εύκολα... Αν δεν πυροδοτήσει αυτή συζητήσεις ποια θα το κανει; Παρεμπιπτόντως, εξαιρετική φωτογραφία από Ουλαν Μπατορ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Οταν εμφανίστηκε αυτο το εργαλείο θυμάμαι για λίγο καιρό είχε γίνει παιχνίδι και πολλοί γραφαν με spoiler..

Το News of the world μου αρεσε και μένα (εντάξει ειμαι και φαν των γουεστερν).. Πολύ καλός ο Τομ Χανκς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.198
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom