Κινηματογραφική κουβέντα....

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης: Αφιέρωμα στο ταξίδι με 19
ταξιδιάρικα φιλμ -Από την Ινδία στην Αλάσκα και την Παταγονία

Το 23ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης μάς ταξιδεύει μέσα από ένα υπέροχο αφιέρωμα. Το αφιέρωμα θα προβληθεί τον Μάρτιο (4-14 Μαρτίου 2021), στο πλαίσιο του online 23ου ΦΝΘ, μέσα από την ψηφιακή πλατφόρμα του Φεστιβάλ.

Γιατί ταξιδεύουμε; Τι αναζητούμε στις περιπλανήσεις μας; Το 23ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης βάζει προορισμό το ίδιο το ταξίδι και επιχειρεί να επαναπροσδιορίσει την έννοιά του μέσα από ένα μεγάλο και συναρπαστικό αφιέρωμα με τίτλο Προορισμός: Ταξίδι.
Προορισμός: Ταξίδι
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Scandal in Sorento ταινία του 55 με Σοφία Λώρεν ....κ.α.

Σαν να βλέπεις ελληνική κάλη κωμωδία με υπέροχους ηθοποιούς και πολύ γέλιο....πριν βγουν οι ελληνικές κωμωδίες ....το συστήνω ανεπιφύλακτα
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης: Αφιέρωμα στο ταξίδι με 19
ταξιδιάρικα φιλμ -Από την Ινδία στην Αλάσκα και την Παταγονία

Το 23ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης μάς ταξιδεύει μέσα από ένα υπέροχο αφιέρωμα. Το αφιέρωμα θα προβληθεί τον Μάρτιο (4-14 Μαρτίου 2021), στο πλαίσιο του online 23ου ΦΝΘ, μέσα από την ψηφιακή πλατφόρμα του Φεστιβάλ.

Γιατί ταξιδεύουμε; Τι αναζητούμε στις περιπλανήσεις μας; Το 23ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης βάζει προορισμό το ίδιο το ταξίδι και επιχειρεί να επαναπροσδιορίσει την έννοιά του μέσα από ένα μεγάλο και συναρπαστικό αφιέρωμα με τίτλο Προορισμός: Ταξίδι.
Προορισμός: Ταξίδι
Πολύ ενδαφέρον το θέμα του φετινού φεστιβάλ.Ήδη έχω σταμπάρει 4-5 που θέλω οπωσδήποτε να δω.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ΥΓ: ποια Ισπανική λες;
Δεν θα πώ τον τίτλο της ισπανικής για να μην ..προδώσω την εξέλιξη και το τέλος της ταινίας,όταν την δεις και όποιος την δεί θαθελα να μου πεί την γνώμη του ως προς αυτό...
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Δεν θα πώ τον τίτλο της ισπανικής για να μην ..προδώσω την εξέλιξη και το τέλος της ταινίας,όταν την δεις και όποιος την δεί θαθελα να μου πεί την γνώμη του ως προς αυτό...
Στο ΝΕΤΦΛΙΞ

"ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΟΥΚΙΔΑ"!!!!

Σουηδική ταινία του 2021,
πολύ καλό ψυχολογικό θρίλερ!(σαν κεντρική σεναριακή ιδέα θυμίζει μιά γνωστή ισπανική ταινία..}Δυνατή ,σκληρή ταινία,
αναφέρεται στην περιπέτεια ενός ζευγαριού που ξεκινάνε για ένα ρομαντικό τριήμερο απόδρασης στα χιόνια και καθ οδόν η εκδρομή τους μετατρέπεται σ ένα θρίλερ καταδίωξης τους από ? κάποιους...
Πολύ δράση,κυνηγητό,εφιαλτική καταδίωξη και αγώνας επιβίωσης...ανατροπές και εναλλαγές ρόλων θύματος-θύτη....
Οι ερμηνείες είναι ΚΑΘΗΛΩΤΙΚΕς!!Η κάμερα διαρκώς εστιάζει σε πρόσωπα των οποίων τα συναισθήματα αποτυπώνονται κάθε στιγμή κάθε λεπτό...η απορία,η αγωνία,ο φόβος ....τα πάντα!
Την είδα χθες βράδυ. Εξαιρετικό ψυχολογικό θρίλερ, αντάξιο δείγμα του αγαπημένου μου σκανδιναβικού κινηματογράφου με ανατρεπτικό φινάλε!
Οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών όπως και η φωτογραφία πολύ καλές και εκπληκτική η σκηνοθεσία.
Μια ταινία που σίγουρα αξίζει να δει κανείς. Σε ευχαριστώ για την πρόταση.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στο ΝΕΤΦΛΙΞ

"ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΟΥΚΙΔΑ"!!!!

Σουηδική ταινία του 2021,
πολύ καλό ψυχολογικό θρίλερ!(σαν κεντρική σεναριακή ιδέα θυμίζει μιά γνωστή ισπανική ταινία..}Δυνατή ,σκληρή ταινία,
αναφέρεται στην περιπέτεια ενός ζευγαριού που ξεκινάνε για ένα ρομαντικό τριήμερο απόδρασης στα χιόνια και καθ οδόν η εκδρομή τους μετατρέπεται σ ένα θρίλερ καταδίωξης τους από ? κάποιους...
Πολύ δράση,κυνηγητό,εφιαλτική καταδίωξη και αγώνας επιβίωσης...ανατροπές και εναλλαγές ρόλων θύματος-θύτη....
Οι ερμηνείες είναι ΚΑΘΗΛΩΤΙΚΕς!!Η κάμερα διαρκώς εστιάζει σε πρόσωπα των οποίων τα συναισθήματα αποτυπώνονται κάθε στιγμή κάθε λεπτό...η απορία,η αγωνία,ο φόβος ....τα πάντα!
Την είδα χθες βράδυ. Εξαιρετικό ψυχολογικό θρίλερ, αντάξιο δείγμα του αγαπημένου μου σκανδιναβικού κινηματογράφου με ανατρεπτικό φινάλε!
Οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών όπως και η φωτογραφία πολύ καλές και εκπληκτική η σκηνοθεσία.
Μια ταινία που σίγουρα αξίζει να δει κανείς. Σε ευχαριστώ για την πρόταση.

Φανταστική!! Μου άρεσε πάρα πολύ και μένα!

@romantic woman φαντάζομαι σε ποια άλλη ταινία αναφερόσουν:

Στην αγαπημένη Invisible Guest!
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Την είδα κ γω. Η ηθοποία πολύ καλή το σενάριο πολύ τραβηγμένο από τα μαλλιά!
Ωραίο το κάμπιγκ στη Σκανδιναβία το καταχείμωνο. Σκέφτομαι πόσοι μου έχουν πει κατά καιρούς ότι δεν κάνουν με τίποτα κάμπιγκ.....Στην Ελλάδα κάμπιγκ, το καλοκαίρι :shock:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
το σενάριο πολύ τραβηγμένο από τα μαλλιά!
Αλήθεια; Προσωπικά δε βρήκα κάτι το τραβηγμένο. Εντάξει να μη δώσουμε στοιχεία της ταινίας στα φανερά, αλλά γράψε αν θες με "spoiler" τι εννοείς, είναι περίεργη.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Η τελευταία ταινία του Τομ Χανκς με το κορίτσι που αναλαμβάνει να μεταφέρει στην Αγριά βΔυση. Εξαιρετική ερμηνεία

News of the World είναι μια δραματική ταινία της Αμερικάνικης Δυτικής Ευρώπης του 2020 που συν-γράφτηκε και σκηνοθετήθηκε από τον Paul Greengrass, βασισμένο στο μυθιστόρημα του 2016 με το ίδιο όνομα Paulette Jiles, με πρωταγωνιστές τους Tom Hanks και Helena Zengel Η ταινία ακολουθεί έναν βετεράνο του Εμφυλίου

φοβερος ηθοποιος .... ιδανικός για να δημιουργεί ταινίες για μικρούς και μεγάλους..



Ξεκιναω το lupin...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η τελευταία ταινία του Τομ Χανκς με το κορίτσι που αναλαμβάνει να μεταφέρει στην Αγριά βΔυση. Εξαιρετική ερμηνεία

News of the World είναι μια δραματική ταινία της Αμερικάνικης Δυτικής Ευρώπης του 2020 που συν-γράφτηκε και σκηνοθετήθηκε από τον Paul Greengrass, βασισμένο στο μυθιστόρημα του 2016 με το ίδιο όνομα Paulette Jiles, με πρωταγωνιστές τους Tom Hanks και Helena Zengel Η ταινία ακολουθεί έναν βετεράνο του Εμφυλίου

φοβερος ηθοποιος .... ιδανικός για να δημιουργεί ταινίες για μικρούς και μεγάλους..



Ξεκιναω το lupin...
Πολύ ωραία, την είδα και εγώ εχθές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom