Κινηματογραφική κουβέντα....

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.539
Likes
8.506
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Έχουμε αναφερθεί πολλές φορές, σίγουρα θα το χεις δει, αλλά κομμάτια να γίνει, θα το πω μπας και δει αυτή την ταινιάρα και κανένας που δε την έχει υπόψιν. :cool:
Μιλάω φυσικα για το The Invisible Guest του Paolo Oriol.

Όχι δεν την έχω δει! Έχω ακούσει καλά λόγια και είχα διαβάσει κι εδώ τα σχόλια αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είναι σε αυτό το ύφος. Διάβασα την υπόθεση και μπήκε στα προσεχώς χαλαρά! Ευχαριστώ!


Πρέπει να τις δεις με κάποια σειρά??

Όχι δεν συνδέονται οι ιστορίες. Θα ξεκιναγα απ'το oldboy που ίσως είναι η πιο "φυσιολογική" ταινία απ'τις τρεις. Σε κάθε περίπτωση και οι τρεις σοκάρουν και ψυχοπλακωνουν. Δεν είναι για όλες τις ώρες που λέμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και για να επανέλθω στις φόλες: Eat pray love. Αρκετά διαφημισμένη. Τη βρήκα αδιάφορη, βαρετή (στα όρια του εκνευρισμού), δεν είχε τίποτα το συναρπαστικό ούτε σε γαστρονομικό, ούτε σε ταξιδιωτικό, ούτε σε ρομαντικό ούτε σε κανένα άλλο επίπεδο.
Ήσουν πολύ επιεικής νομίζω.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
"EXFILTRES/ESCAPE FROM RAQQA"!!

Γαλλοτουρκική παραγωγή του 2019,ΑΛΗΘΙΝΗ ιστορία

που διαδραματίζεται τον απρίλιο του 2015 και αφορά την ιστορία μιάς γυναίκας αφρικανικής καταγωγής γαλλικής υπηκοότητας ωστόσο,που μαζί με τον πεντάχρονο γυιό της αφήνει τον σύζυγο της στο Παρίσι και πηγαίνει στην Ράκκα της Συρίας ερχόμενη σε επαφή με στελέχη του ISIS.
Οταν συνειδητοποιεί την...χαζομάρα που έκανε και την σοβαρότητα της κατάστασης που την περιμένει και θέλει να γυρίσει πίσω αρχίζει ένας μαραθώνιος .....διαφυγής τους και επιστροφής στην πατρίδα.
Ακρως συγκινητική η συνεισφορά και ουσιαστική συμμετοχή στην όλη προσπάθεια απλών ανθρώπων, των συναδέλφων του συζύγου...από τη στιγμή που η επίσημη πολιτεία ..οι γαλλικές αρχές αρνούνται, αδυνατούν να βοηθήσουν.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ειδα το "reasonable doubt" με Σαμιουελ Τζακσον. Ενταξει μαλακια! Πολυ αδιαφορη ταινια! Το φανταστηκα και πριν την δω αλλα λογω Σαμιουελ ειπα να την δω!

Ειδα και το "riot". Mε Ντολφ Λουντγκρεν και καποιον Μathew Reese στον πρωταγωνιστικο ρολο που δεν ηξερα! Ταινια δρασης με εναν αστυνομικο που κανει ληστεια για να βρεθει στην ιδια φυλακη με τον μαφιοζο που σκοτωσε την γυναικα του! Θα μου πειτε γιατι το ειδες αυτο? Εεεεε ειμαι φαν των b movies αλλα αυτη δεν ελεγε πολλα! Ουτε οι σκηνες δρασης/ξυλου με εντυπωσιασαν και ακομα και αυτη η υποτυπωδης πλοκη που υπαρχει σε αυτες τις ταινιες εμπαζε απο παντου με σεναριακα λαθη!

Αααα ειδα ξανα για να το θυμηθω και την πολυ γνωστη γαλλικη κωμωδια "δειπνο ηλιθιων"! Οποιος δεν την εχει δει να τη δει! Ωραια κωμωδια στυλ "toc toc" περιπου που εχει ξανααναφερθει δεν θυμαμαι απο ποιον και αν θυμαμαι αρεσε σε αρκετους. Βεβαια αρκετα καλυτερη το δειπνο ηλιθιων!

Ααααα και τα τρια κοσμοτε τα ειδα!
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το κορεατικο να δει ομως αν δεν το εχει δει οχι το αμερικανικο! Οχι πως το αμερικανικο ειναι κακο αλλα το κορεατικο ειναι παρα πολυ καλυτερο!
ΠΡΟ - ΦΑ - ΝΕ - ΣΤΑ - ΤΑ! Καλά εγώ δεν ήξερα καν ότι υπάρχει αμερικάνικο, σωστή όμως παρατήρηση για όσους διαβάσουν στο μέλλον.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.760
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το κορεατικο να δει ομως αν δεν το εχει δει οχι το αμερικανικο! Οχι πως το αμερικανικο ειναι κακο αλλα το κορεατικο ειναι παρα πολυ καλυτερο!
To Κορεάτικο είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ταινιάρας!! ΄Οχι απλά σε αφήνει με το στόμα ορθάνοιχτο όπως είπε ο φίλος αλλά σε αφήνει και στραγγισμένο από συναισθήματα, παγωμένο, μαρμαρωμένο από την απόλυτη έκπληξη. Αλλά ναι θέλει γερό στομάχι.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ καλή Κορεάτικη ταινία του 2011

"THE CLIENT"

Πρόκειται για δικαστικό δράμα-θρίλερ,
που περιστρέφεται γύρω από την δολοφονία μιάς γυναίκας με όλες τις ενδείξεις να συνηγορούν υπέρ του συζύγου ώς τον βασικό ύποπτο για την δολοφονία...(δολοφονία χωρίς να έχει βρεθεί το πτώμα)
ένοχος η όχι;;
οι δικηγόροι υπεράσπισης και πολιτικής αγωγής δίνουν πραγματική μάχη μέσα και έξω από το δικαστήριο ο καθένας για δικούς του ξεχωριστούς λόγους και μέχρι τελευταία στιγμή το ερωτηματικό παραμένει χωρίς να μπορείς να πεισθείς για την μία η την άλλη εκδοχή..
Καλογυρισμένη ταινία με ωραίες πολύ ωραίες στιβαρές ερμηνείες και πλοκή!
 
Last edited:

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
To Κορεάτικο είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της ταινιάρας!! ΄Οχι απλά σε αφήνει με το στόμα ορθάνοιχτο όπως είπε ο φίλος αλλά σε αφήνει και στραγγισμένο από συναισθήματα, παγωμένο, μαρμαρωμένο από την απόλυτη έκπληξη. Αλλά ναι θέλει γερό στομάχι.
Για ποια ταινια αναφερεστε? για την κορεατικη εννοω
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.539
Likes
8.506
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μιλάω φυσικα για το The Invisible Guest του Paolo Oriol.

Το είδα και δεν μου άρεσε καθόλου.... Είχε πάρα πολλά μη πειστικα σκηνικά. Στη μία σκηνή οι πρωταγωνιστες ήταν οι πιο έξυπνοι άνθρωποι στον πλανήτη και την επόμενη πιο χαζοί κι απ'τα λάχανα. Στο φινάλε όταν μπήκε και η δραματική μουσική γέλασα.


Σε φωτογραφία της εφημερίδας είχε γίνει τόσο κραυγαλεο λάθος σε φωτοσοπ και δεν το είχε προσέξει κανείς;!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα κι εγώ το padman, την ινδική ταινία που αφορά την πραγματικη ιστορια του Ινδού βασιλια της σερβιετας που προταθηκε. Πάρα πολυ καλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.116
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom