Κινηματογραφική κουβέντα....

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
THE GAME βρίσκω την εκπληκτική ταινία του Fincher
Είναι όντως απίστευτη ταινία του Fincher και αυτή!
Αλήθεια σας άρεσε αυτή η ταινία; Το σενάριο δεν ήταν τραγελαφικό; Ειδικά το φινάλε μπορώ να πω ότι με εκνεύρισε κιόλας, έκανε όλη την ταινία να μην βγάζει νόημα. Συν ότι η ιδέα θύμιζε αρκετά (έως πάρα πολυ) το total recall.

Είναι η μόνη ταινία του Fincher από αυτές που έχω δει που δεν μου άρεσε. Ακόμα και το alien 3 μου άρεσε πολύ!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αλήθεια σας άρεσε αυτή η ταινία; Το σενάριο δεν ήταν τραγελαφικό; Ειδικά το φινάλε μπορώ να πω ότι με εκνεύρισε κιόλας, έκανε όλη την ταινία να μην βγάζει νόημα. Συν ότι η ιδέα θύμιζε αρκετά (έως πάρα πολυ) το total recall.

Είναι η μόνη ταινία του Fincher από αυτές που έχω δει που δεν μου άρεσε. Ακόμα και το alien 3 μου άρεσε πολύ!
την έχω δεί δύο φορές!τόσο πολύ μου άρεσε...ψυχολογικό ατμοσφαιρικό θρίλερ που σε βάζει κι εσένα το θεατή μέσα στο παιχνίδι ...τόσο πολύ που "χάνεις την μπάλα"και σε κάνει να αναρωτιέσαι ποιό είναι το πραγματικό και ποιό το μη πραγματικό...
Εντάξει λογικό είναι τα γούστα να διαφέρουν πχ ποτέ δεν θάβλεπα Alien δεν είναι καθόλου του δικού μου γούστου...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.047
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Πολύ δυνατή!!!!ταινία αστυνομική-θρίλερ
συμπαραγωγή Δανίας-Νορβηγίας!

"A CONSPIRACY OF FAITH"

Πάρα πάρα πολύ καλή!!!!
Πραγματεύεται τις εξαφανίσεις παιδιών....που έχουν να κάνουν με μιά παραθρησκευτική οργάνωση...και απ όλη την αστυνομία δύο νέοι αστυνομικοί σηκώνουν το βάρος και την ευθύνη να ξεδιαλύνουν την κατάσταση!
Η ταινία εξελίσσεται σε γρήγορους ρυθμούς ,έχει έντονη πλοκή,συνεχή δράση,...δεν σε αφήνει λεπτό χωρίς αγωνία ..κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του θεατή μέχρι το τελευταίο λεπτό!
Ανηκει σε μια ενοτητα 4 ταινιων του Department Q με τον Nikolaj Lie Kaas . The keeper of lost causes, The Absent one , Journal 64 , ολες πολυ καλες
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.613
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αλήθεια σας άρεσε αυτή η ταινία; Το σενάριο δεν ήταν τραγελαφικό; Ειδικά το φινάλε μπορώ να πω ότι με εκνεύρισε κιόλας, έκανε όλη την ταινία να μην βγάζει νόημα. Συν ότι η ιδέα θύμιζε αρκετά (έως πάρα πολυ) το total recall.

Είναι η μόνη ταινία του Fincher από αυτές που έχω δει που δεν μου άρεσε. Ακόμα και το alien 3 μου άρεσε πολύ!

Χαχα μια χαρα ηταν αυτό. Εχεις δει το Μαλχολαντ Ντραιβ; του Λιντς; εκει μιλάμε για τον ορισμό του...χάνω τη μπάλα!!!
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Εχεις δει το Μαλχολαντ Ντραιβ; του Λιντς; εκει μιλάμε για τον ορισμό του...χάνω τη μπάλα!!!

Ναι είναι φοβερό όπως και το eraserhead. Μου αρέσουν οι ταινίες που προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής. Στο the game δεν υπάρχει αυτό σου εξηγεί στο τέλος ακριβώς τι έχει συμβεί.

τόσο πολύ που "χάνεις την μπάλα"και σε κάνει να αναρωτιέσαι ποιό είναι το πραγματικό και ποιό το μη πραγματικό...
Όταν όμως σου εξηγεί τι έχει συμβεί ακυρώνει πολλά από αυτά τα σκηνικά. Το βάζω σε σπόιλερ για να μην το χαλάσω σε κανέναν.

Έχουν υπολογίσει ακριβώς σε ποιο σημείο θα πέσει για να αυτοκτονήσει ο πρωταγωνιστής. Μόνο σε καρτούν γίνονται αυτά.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Λέτε λέτε για ινδικό κινηματογράφο αλλά δε λέτε για το τιτανοτεράστειο (not) "The game" που έχει γυρίσματα και στο (wait for it) Καρλόβασι.

Απίστευτα σκηνικά λοιπόν στο ξακουστό Καρλόβασι εν έτη 2008 νομίζω, όταν άρχισαν να κάνουν παρέλαση Ινδοί ηθοποιοί και όλοι όσοι εμπλέκονται με το γύρισμα μιας ταινίας. Είχαμε γίνει για λίγο καιρό κανονικό Μπόλιγουντ! Τι ελικόπτερα απογειώνονταν από το λιμάνι, τι εντυπωσιακά αυτοκίνητα βλέπαμε σε σκηνές καταδίωξης, υπερπαραγωγή! Η πρωταγωνίστρια ήταν Μις Κόσμος κάποια στιγμή, ή κάτι τέτοιο.

Το πιο απίστευτο ήταν ότι μου είχε γίνει και πρόταση να παίξω στην ταινία! Καλά ίσως όχι ακριβώς να παίξω, πιο πολύ κομπάρσος. Καλά ίσως όχι κομπάρσος, αλλά να κάνω αυτόν που στήνεται σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο, ώρες πριν τον κανονικό ηθοποιό, για να μπορέσει το σκηνοθετικό επιτελείο να προσαρμόσει διάφορες γωνίες της κάμερας, τα φώτα και άλλα τέτοια.
Η κοπέλα λοιπόν του τιμ που με πλησίασε, μου είπε ότι έψαχνε κάποιον στο ύψος μου, με τέτοια μαλλιά (σίγουρα και με την δική μου ομορφιά, αλλά αυτό ντράπηκε να το πει, την κατάλαβα όμως), και μάλιστα δίνανε και 80 ευρώ την ημέρα!
Δυστυχώς είχα δουλειά (που σιγά που έβγαλα 80 εκείνη τη μέρα αλλά λέμε τώρα) και το είπα σε ένα φίλο, ο οποίος πήγε δύο φορές τελικά!
Το συμπέρασμα είναι ότι εγώ έχασα 160 ευρώ, και ο παγκόσμιος κινηματογράφος ένα μεγάλο αστέρι.
Kρίμα πόσο κρίμα. Ούτε αυτόγραφο;
Κάποια από τις μις Κόσμος δεν είδα στο καστ, αλλά πρωταγωνιστής ήταν ο σύζυγος της Μις Κόσμος Aishwarya Rai. Κάποιες καλλονές που κέρδισαν παγκόσμιους τίτλους έκαναν αξιοζήλευτη καριέρα στο Bolywood
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι είναι φοβερό όπως και το eraserhead. Μου αρέσουν οι ταινίες που προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής. Στο the game δεν υπάρχει αυτό σου εξηγεί στο τέλος ακριβώς τι έχει συμβεί.



Όταν όμως σου εξηγεί τι έχει συμβεί ακυρώνει πολλά από αυτά τα σκηνικά. Το βάζω σε σπόιλερ για να μην το χαλάσω σε κανέναν.

Έχουν υπολογίσει ακριβώς σε ποιο σημείο θα πέσει για να αυτοκτονήσει ο πρωταγωνιστής. Μόνο σε καρτούν γίνονται αυτά.
δεν έχει νόημα να το συζητάμε,θυμάμαι πολύ καλά το φινάλε....αυτό που για σένα "ακύρωσε"όλα τα προηγούμενα για μένα ήταν μιά ευχάριστα απροσδόκητη εξέλιξη,ανατροπή!
ούτε θα σε πείσω ούτε θα με πείσεις για κάτι γιατί πολύ απλά και το είπα πριν και στο παρελθόν ότι τα γούστα και οι απόψεις διίστανται όπως και γενικά στην τέχνη αλλα΄και σε κάθε τί...
βλέπουμε έναν πίνακα ζωγραφικής και ενώ κάποιοι τον εκθυάζουν σαν αριστούργημα άλλοι το βλέπουν σαν ...χαζομάρα άλλοι σαν αδιάφορο κ.ο.κ
Το ενδιαφέρον σ αυτές τις συζητήσεις είναι ακριβώς αυτό!πόσο διαφορετική ματιά έχουμε ο καθένας απέναντι στο ίδιο πράγμα ανάλογα με τα γούστα μας..τον χαρακτήρα μας..τις εμπειρίες μας ...τα θέλω μας και πάει λέγοντας:)
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Την ταινία την βρήκατε! Όλα τα πλάνα από νησί, είναι από τη ΝΗΣΑΡΑ. Τα ελικόπτερα, σκάφη και τα συναφή του τρέιλερ είναι από λιμάνι Καρλοβάσου. Υπάρχουν και γυρίσματα στις βίλες ενός γνωστού επιχειρηματία, οι οποίες ξεφύτρωσαν ξαφνικά γκούχου γκούχου (ο βήχας) σε περιοχή natura.
Το μόνο βέβαια που με χάλασε είναι ότι αναφέρεται η ταινία πως οι πρωταγωνιστές "invited to an island". Τι "an island" ρε μεγάλε? Όνομα δεν έχουμε?
Μετά από αυτό λοιπόν, μπήκαμε φαίνεται για τα καλά στα ραντάρ του παγκόσμιου κινηματογράφου, και ήταν στα σκαριά να γυριστεί ταινία για τον Πυθαγόρα με τον Μάλκοβιτς. Οι πληροφορίες μου λένε ότι οι παραγωγοί ζήτησαν τον ουρανό με τα άστρα από τους κατοίκους/ επιχειρηματίες/ δήμο του Πυθαγορείου (για φαγητό, στέγαση και άλλα) και φάγανε μεγαλοπρεπέστατο άκυρο. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό στο γεγονός ότι τελικά η ταινία δεν γυρίστηκε. Το κακό βέβαια είναι ότι ο Μάλκοβιτς, που κόβει το μάτι του, σίγουρα θα με πρόσεχε.

Kρίμα πόσο κρίμα. Ούτε αυτόγραφο;
Κάποια από τις μις Κόσμος δεν είδα στο καστ, αλλά πρωταγωνιστής ήταν ο σύζυγος της Μις Κόσμος Aishwarya Rai. Κάποιες καλλονές που κέρδισαν παγκόσμιους τίτλους έκαναν αξιοζήλευτη καριέρα στο Bolywood
Χαχαχα. Μάλλον είναι η Sarah Jane Dias. Εντάξει, δεν ήταν μις κόσμος, ήταν μις Ινδία και συμμετείχε στα τελικά. Λεπτομέρειες. Σαν να λέμε ότι και εγώ έπαιξα στην ταινία. :haha:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
"THE LIE"
ΤΟ ΨΕΜΑ!!!

Αμερικάνικη ταινία μυστηρίου-θρίλερ του 2018
Πολύ καλή!!
Το σενάριο σε γενικές γραμμές τόχουμε ξαναδεί...παιδί -έφηβη που εμπλέκεται σε τραγικό "ατύχημα"και η προσπάθεια συγκάλυψης από μέρους των γονέων για να προστατέψουν το "καλό"τους το καλ{κ}ομαθημένο το παιδάκι....Τόχουμε ξαναδεί σε διάφορες εκφάνσεις ...μόνο που εδώ στην συγκεκριμένη ταινία η πλεκτάνη ξεπερνά κάθε όριο φαντασίας!σούρχεται να ..ρίχνεις φάπες σε όλους.....
και η διαστροφή ξεπερνά κάθε όριο τόσο από μέρους της έφηβης όσο και από μέρους των "κακόμοιρων"γονιών...
Βλέποντας την ταινία αναπόφευκτα έφερα στο μυαλό μου την υπόθεση Αλεξ της Βέροιας ...αλλά κα το πιό πρόσφατο επεισόδιο με τον εργαζόμενο στο μετρό που τον πλάκωσαν στο ξύλο κάτι ..παιδιά ...με τους γονείς να τα υποστηρίζουν....
Το τέλος θα σας αφήσει ΑΦΩΝΟΥς!!!!!{αν και ...εξωπραγματικό και ..τραβηγμένο}
Ενώ το σενάριο όπως προείπα είναι χιλιοειπωμένο στη συγκεκριμένη ταινία εγείρει ποικίλα θέματα προς συζήτηση ....
 
Last edited:

Effiegial

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Είδα το Lion που προτείνατε εδώ. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ , πλανταξα στο κλάμα στο τέλος.
Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ξεκινουσες και παλιό ελληνικό κινηματογράφο και κει εχει κλάμα. Προτείνω ταινίες με τη ΜΑΙΡΗ Χρονοπουλου 😋
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom