Κινηματογραφική κουβέντα....

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Είδα το buried και μου άρεσε πολύ. Ένας Αμερικάνος ξυπνάει μέσα σ'ένα φέρετρο θαμμένο στη γη με μόνα εργαλεία έναν αναπτήρα κι ένα κινητό στο οποίο τον καλεί ο Ιρακινός απαγωγέας που ζητά λύτρα για να τον ελευθερώσει. Παρόλο που όλη η ταινία διαδραματίζεται στο φέρετρο, με κράτησε χωρίς να βαρεθώ στιγμη. Το τέλος είναι φανταστικό. Είχε ατάκες που δεν περίμενα ποτέ να ακούσω σε Αμερικάνικη ταινία. Όπως τον Ιρακινό να αναρωτιέται: ο στρατός της Αμερικής τρομοκρατεί το Ιράκ αλλά εμείς είμαστε οι τρομοκράτες; Όταν τελείωσε πρόσεξα ότι ο σκηνοθέτης είναι Ισπανός, η ταινία έχει γυριστεί στη Βαρκελώνη και έχει χρηματοδοτηθεί μάλιστα από Ισπανικές αυτονομίες και ο μοναδικός ουσιαστικά πρωταγωνιστής της είναι Καναδός (Ryan Reynolds). Έτσι εξηγειται!

Αν έχετε κάποια πρόταση με παρόμοιο σενάριο που οι πρωταγωνιστές ξυπνούν κάπου και προσπαθούν να καταλάβουν τι γίνεται θα το εκτιμούσα (εκτός από saw και cube που τα έχω δει). Το la habitacion de Fermat με 4 μαθηματικούς που ξυπνούν σ'ένα δωμάτιο και πρέπει να λύσουν γρίφους ενώ το δωμάτιο μικραίνει το έχει δει κανείς; Αξίζει;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
που οι πρωταγωνιστές ξυπνούν κάπου και προσπαθούν να καταλάβουν τι γίνεται θα το εκτιμούσα
Εμένα στο μυαλό μου ήρθε το Oldboy. Και μένεις και με το στόμα ανοικτό στο τέλος....Τι ανοικτό, ορθάνοικτο....
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Εμένα στο μυαλό μου ήρθε το Oldboy. Και μένεις και με το στόμα ανοικτό στο τέλος....Τι ανοικτό, ορθάνοικτο....
Το κορεατικο να δει ομως αν δεν το εχει δει οχι το αμερικανικο! Οχι πως το αμερικανικο ειναι κακο αλλα το κορεατικο ειναι παρα πολυ καλυτερο!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εμένα στο μυαλό μου ήρθε το Oldboy. Και μένεις και με το στόμα ανοικτό στο τέλος....Τι ανοικτό, ορθάνοικτο....

Την έχω δει. Ταινιαρα! Κι έχω δει και τις άλλες δύο ταινίες της τριλογίας το lady vengeance και το sympathy for Mr vengeance. Καταπληκτική τριλογία!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάρα πολύ καιρό έχω να γράψω ΑΡΝΗΤΙΚΗ κριτική για ταινία ε..ήρθε η ώρα
"ΕVERYBODY HAS A PLAN"
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ

Συγκαταλεγόταν μάλιστα στις πολύ καλές!ταινίες του 2012-13...Ισπανόφωνη
Με πρωταγωνιστή τον Βίγκο Μόρτενσεν(γνωστό από το ΠΡΑΣΙΝΟ ΒΙΒΛΙΟ)
ο οποίος υποδύεται διπλό ρόλο ...υποδύεται έναν γιατρό με διάφορα οικογενειακά προβλήματα και τον δίδυμο αδελφό του.....
Μετά από ένα τραγικό γεγονός ο γιατρός παίρνει τη θέση του αδελφού του οπότε μπαίνει στα μονοπάτια της δικής του ζωής και μπλέκει με τον υπόκοσμο σε παράνομα !!κυκλώματα (τι να πείς ...μόνο ένας ψυχάκιας από γιατρός πάει να γίνει κακοποιός)...
Τελείως ανούσιο περιεχόμενο και εξέλιξη..κρίμα για τον Μόρτενσεν που είναι πολύ καλός ηθοποιός//


Επίσης μέτρια βρήκα την πιό πρόσφατη επίσης ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΣΤΟ ΝΕΤΦΛΙΞ

"ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ"

βέβαια σαφώς καλύτερη από΄την παραπάνω αλλά υποδεέστερη των καλών ισπανικών ταινιών με τις ανατροπές!που μας έχουν συνηθίσει!
Ο πρωταγωνιστής μας είναι γνώριμος κι από άλλες ισπανικές ταινίες πολύ καλός!πολύ εκφραστικός!
Η ταινία αναφέρεται στην μεταφορά μιάς ομάδας κρατουμένων από μιά φυλακή σε μιά άλλη ...
στην οποία μεταφορά υπεύθυνοι ειναι δύο αστυνομικοί εκ των οποίων ο ένας σχετικά πιό νέος και άπειρος ....
Το όχημα που τους μεταφέρει καθ οδόν δέχεται πυρά ...και πέφτει σε παγωμένη λίμνη...
Εχει ένταση έχει σχετική αγωνία...και πλοκή όσον αφορά το "γιατί"και το αποτέλεσμα....
αλλά δεν μπορώ να πω ότι με συνεπήρε ...προβλέψιμο σενάριο προβλέψιμο αποτέλεσμα.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Α ωραία, αφού κράζουμε κιόλας και δε λέμε μόνο τα καλά, θα πω κι εγώ για την πιο ηλίθια ταινία που έχω δει ποτέ: The Open House (Netflix).
Πάντα ρίχνω μια ματιά στις κριτικές πριν δω ταινία. Η συγκεκριμένη έχει σκορ 3.2/10 (!) στο imdb και όταν διάβασα τα σχόλια είχα πεθάνει στα γέλια έτσι όπως τα γράφουν οι θεατές. Την είδα μόνο και μόνο από περιέργεια λοιπόν, για να διαπιστώσω ιδίοις όμμασι το χάλι (το λες και μαζοχισμό).

Αν και το ξεκίνημα ήταν ελπιδοφόρο και η συνέχεια είχε μια κάποια δράση, το τέλος είναι εντελώς απογοητευτικό καθώς σε αφήνει με πολλά αναπάντητα ερωτήματα, τύπου η ιστορία είναι ημιτελής.
Αν κάποιος έχει κάνει το λάθος και την έχει δει, ας μας πει κι αυτός τις εντυπώσεις του :lol:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Α ωραία, αφού κράζουμε κιόλας και δε λέμε μόνο τα καλά, θα πω κι εγώ για την πιο ηλίθια ταινία που έχω δει ποτέ: The Open House (Netflix).
Πάντα ρίχνω μια ματιά στις κριτικές πριν δω ταινία. Η συγκεκριμένη έχει σκορ 3.2/10 (!) στο imdb και όταν διάβασα τα σχόλια είχα πεθάνει στα γέλια έτσι όπως τα γράφουν οι θεατές. Την είδα μόνο και μόνο από περιέργεια λοιπόν, για να διαπιστώσω ιδίοις όμμασι το χάλι (το λες και μαζοχισμό).

Αν και το ξεκίνημα ήταν ελπιδοφόρο και η συνέχεια είχε μια κάποια δράση, το τέλος είναι εντελώς απογοητευτικό καθώς σε αφήνει με πολλά αναπάντητα ερωτήματα, τύπου η ιστορία είναι ημιτελής.
Αν κάποιος έχει κάνει το λάθος και την έχει δει, ας μας πει κι αυτός τις εντυπώσεις του :lol:
χα χα πολύ ωραία το έθεσες...
ακούς εκεί γιατί να μην κράζουμε?
από τη στιγμή που υπάρχει θεσμός ΧΡΥΣΑ ΒΑΤΟΜΟΥΡΑ για τις χειρότερες ταινίες
εμείς θα μείνουμε πίσω???
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ειδα και γω το "Κατω απο το δερμα" στο νετφλιξ , ενταξει ευχαριστη ηταν μου αρεσε δεν εντυπωσιαστιακα κιολας ουτε και γω. Αλλα δεν ειμαι και πολυ φαν του ισπανικου κινηματογραφου! Και οι ανατροπες δεν με αφορουν πολυ μια μανιερα ακολουθουν οι περισσοτερες!

Ειδα και μια γαλλοβελγικη το "Διακοπες στην Βενετια" στο κοσμοτε σινεμα 1! Αυτη μου αρεσε περισσοτερο. Ωραια ρομαντικη κομεντι, αρκετα ευχαριστη και ο μικρος παιζει παρα πολυ καλα!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν έχετε κάποια πρόταση με παρόμοιο σενάριο που οι πρωταγωνιστές ξυπνούν κάπου και προσπαθούν να καταλάβουν τι γίνεται θα το εκτιμούσα
Έχουμε αναφερθεί πολλές φορές, σίγουρα θα το χεις δει, αλλά κομμάτια να γίνει, θα το πω μπας και δει αυτή την ταινιάρα και κανένας που δε την έχει υπόψιν. :cool:
Μιλάω φυσικα για το The Invisible Guest του Paolo Oriol.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Έχουμε αναφερθεί πολλές φορές, σίγουρα θα το χεις δει, αλλά κομμάτια να γίνει, θα το πω μπας και δει αυτή την ταινιάρα και κανένας που δε την έχει υπόψιν. :cool:
Μιλάω φυσικα για το The Invisible Guest του Paolo Oriol.
Από τις καλύτερες ισπανικές!!!!!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
The Invisible Guest του Paolo Oriol.
Όσες φορές αναφέρεται αυτή η ταινία άλλες τόσες θα την προσυπογράφω!

Και για να επανέλθω στις φόλες: Eat pray love. Αρκετά διαφημισμένη. Τη βρήκα αδιάφορη, βαρετή (στα όρια του εκνευρισμού), δεν είχε τίποτα το συναρπαστικό ούτε σε γαστρονομικό, ούτε σε ταξιδιωτικό, ούτε σε ρομαντικό ούτε σε κανένα άλλο επίπεδο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Την έχω δει. Ταινιαρα! Κι έχω δει και τις άλλες δύο ταινίες της τριλογίας το lady vengeance και το sympathy for Mr vengeance. Καταπληκτική τριλογία!


Πρέπει να τις δεις με κάποια σειρά??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom