Κινηματογραφική κουβέντα....

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Παντως το καλο ειναι οτι δεν κάνουμε σπόιλερ!
Ε αφου την σκίσατε όλοι οι προλαλήσαντες ήρθα και την αποτέλειωσα. Δεν νομίζω να έμεινε και κανένας που να ήθελε να την δει και να μην το έκανε ήδη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα την καινούργια γαλλική προσθήκη του netflix "Η Φρουρός"(Sentinelle) του Ζουλιέν Λεκλέρκ.
Μια γαλλική περιπέτεια για όσους λατρεύουν την ταινίες δράσης και το πολύ ξύλο.
Η Όλγα Κιριλένκο υποδύεται μια Γαλλίδα στρατιώτη που επιστρέφει στο πατρικό της στη Μασσαλία μετά από μια τραυματική αποστολή σε εμπόλεμη ζώνη με την ομάδα καταστολής του ISIS.
Κατα τη διάρκεια μιας χαλαρής επίσκεψής της σε ένα μπαρ με την μικρή της αδελφή χωρίζουν και αποχωρούν η κάθε μια με διαφορετικές παρέες για να συνεχίσουν τη βραδιά τους.
Ένα αιφνίδιο τηλεφώνημα το επόμενο πρωί την πληροφορεί πως η αδελφή της βρίσκεται σε κώμα στο νοσοκομείο, στο οποίο την περισυνέλεξαν μετά τον βιασμό της και την άγρια κακοποίησή της. Απο εκείνη τη στιγμή μοναδικός της στόχος είναι να βρει και να τιμωρήσει όπως μόνο εκείνη ξέρει αυτόν που επιτέθηκε στην αδερφή της χρησιμοποιώντας τις φονικές της δεξιότητές της.

Καλή σκηνοθεσία και ερμηνεία απο την γυναίκα Ράμπο Κιριλένκο. Μου άρεσαν και τα τοπία της Μασσαλίας αλλά σε γενικές γραμμές δεν την λες και αριστούργημα. Αν ψάχνετε όμως για μια ταινία δράσης με μπόλικη βία και ξύλο για να σας ανεβάσει την αδρεναλίνη, δείτε την!
την είδα πριν καιρό...μέτρια θα την χαρακτηριζα λόγω της υπερβολής,,
ε μα τόσο γυναίκα ράμπο που τα βάζει με τρεις τέσσερις άνδρες μαζί που την σαπίζουν στο μπουνίδι κι αυτή εξακολουθεί να βγαίνει από πάνω ε.. ντάξει...α και προς το φινάλε ..μα πως καταφέρνει και φτάνει μετά απο όλα αυτά στο Ντουμπάι ...και κάνει κι εκεί ό,τι κάνει...εεεε
και αν δεν κάνω λάθος η πρωταγωνίστρια έχει παίξει και σε άλλες ταινίες αυτού του είδους....την έχω συνδιάσει στο μυαλό μου
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
την είδα πριν καιρό...μέτρια θα την χαρακτηριζα λόγω της υπερβολής,,
ε μα τόσο γυναίκα ράμπο που τα βάζει με τρεις τέσσερις άνδρες μαζί που την σαπίζουν στο μπουνίδι κι αυτή εξακολουθεί να βγαίνει από πάνω ε.. ντάξει...
Για μεταγραφή στη νέα Σμύρνη είναι αυτή πάντως.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ο "πατέρας" σύμφωνα με το βιβλίο δεν ήταν ο φυσικός τους πατέρας αλλά πατριός. Ο πατέρας τους σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό όταν τα δίδυμα ήταν μόλις λίγων εβδομάδων. Τα παιδιά έζησαν για ένα χρόνο σε ίδρυμα προφανώς μέχρι να αποκατασταθεί η μητέρα και να βρει το κατάλληλο ματσωμένο κορόιδο για να παντρευτεί.
Κατόπιν αυτού και δεχόμενη πιέσεις από συγγενείς και περίγυρο πήρε τελικά τα παιδιά στο νέο της σπίτι αλλά τα έβαλε να ζουν μόνα στην ουσία στο σπιτάκι του κήπου. Εκεί μεγάλωναν και ποτέ δεν είχαν το δικαίωμα πρόσβασης στο αριστοκρατικό σπίτι που ζούσε το ζεύγος παρά μόνο σε γιορτές και πάρτυ που διοργάνωναν συχνά για την αριστοκρατία.
Προφανώς και η μητέρα είχε βρει τον τρόπο να ελέγχει τον άντρα της και μάλλον ήταν δική της επιλογή να κρατήσει τα παιδιά εκτός σπιτιού για να μην διαρρεύσει το διεστραμμένο μυστικό της και να μπορεί να συνεχίσει τη δουλειά της.
Ο πατριός δεν είχε κακοποιήσει ποτέ τα παιδιά σύμφωνα με της μαρτυρίες του Μάρκους αλλά σίγουρα ένοιωθε ενοχές για τον τρόπο που αυτά τα παιδιά μεγάλωναν σαν σκυλιά, ή μάλλον χειρότερα από τα σκυλιά που υπεραγαπούσε η μάνα και τα είχε πάντα αγκαλιά. Για αυτό και ζήτησε συγχώρεση λίγο πριν πεθάνει από καρκίνο.
Εμένα πιο πολύ με παραξένεψε το γεγονός πως τα παιδιά ζούσαν αποκομμένα απο το οικείο περιβάλλον όπως και τα κρυμμένα χρήματα που βρήκαν σε βάζα και ραμμένα στις κουρτίνες που ίσως αποτελούσαν την οικονομική ασφάλεια της μάνας σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και μείνει μόνη.
ποιό βιβλίο???:rolleyes:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Με τα σπόιλερ που κάνατε πάντως μου θυμίσατε δύο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ σπόιλερ που έχουν γίνει μπροστά μου και είναι Ε-ΠΙ-ΚΑ. Πρόκειται για σχετικά παλιές ταινίες αλλά για καλό και για κακό.
Περίπτωση 1η: Αναφέρω σε συμφοιτητές ότι είδα στο κινηματογράφο το "The Ring". Πριν τελειώσω τη φράση μου, φίλη λέει: "Α! Αυτό που πρέπει να αντιγράψεις μια κασέτα για να μην πεθάνεις σε 7 μέρες ε?" Την ταινία δεν την είχε δει κανείς από την ομήγυρη.....
Περίπτωση 2η: Bλέπω σε θερινό σινεμά μια κωμωδία που η Μπάριμορ παθαίνει κάθε μέρα αμνησία στα γενέθλιά της, και της βάζουν να δει την 6η Αίσθηση.(κάτι τέτοιο). Ξαφνικά ένας από τους κολλητούς μου λέει: "Ωχ! Ο Μπρους Γουίλις είναι πεθαμένος στην 6η αίσθηση??" Δεν το έχεις δει, τον ρωτάω, "Όχι" απαντά. Και ξαφνικά αρχίζω να γελάω εγώ αλλά και η μπροστινή και η πίσω σειρά μας που άκουσε τον διάλογο.....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
All the crazy extra details Netflix's Tell Me Who I Am missed out

Tελικά βρήκα την απάντηση ...μάλιστα ,έχει γραφτεί και βιβλίο και οι δίδυμοι έχουν και δύο ετεροθαλή αδέλφια από ... τον πατριό τους...που και το ένα εξ αυτών έχει επίσης κακοποιηθεί
και μουκανε εντυπωση που κάπου αναφέρουν οι δίδυμοι σε σχετική ερώτηση που τους έγινε ότι δεν πιστεύουν ότι ο πατριός γνώριζε
τι να πείς....πολύ αφελείς θα πώ αν θεωρούν ότι ο πατριός δεν ήξερε δεν έπαιρνε χαμπάρι,,,,να συζείς με μιά διαστροφική γυναίκα και χαμπάρια... ουτως η άλλως όπως και νάχει ακόμα και το γεγονός ότι δεν ήταν φυσικός πατέρας δεν τον δικαιολογεί,άλλωστε και το βιολογικό του παιδί κακοποιούνταν και αυτό,...απλά έκανε τον χαζό...πόσες φορές τυχαίνει να δούμε
φυσικούς γονείς κτήνη και πατριούς καλύτερους από τους φυσικούς...άσε τώρα
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.279
@romantic woman οταν εχω χρονο θα γραψω πιο πολλα αλλα ευχαριστω για τις προτασεις σου, τις ειδα σχεδον ολες κ το απολαυσα!

Λοιπόν την είδα ,πάρα πολύ καλή!!!
Οπως και σε πολλές επίσης ινδικές ταινίες το μεγάλο ενδιαφέρον έρχεται λίγο καθυστερημένα μετά από κανα40λεπτο...προς το δεύτερο μέρος της ταινίας,
έχει πολύ καλό με συνεχείς ανατροπές σενάριο,έχει δυνατή πλοκή,ένταση,αγωνία!ωραίες ερμηνείες!!
Αυτό που παρατηρώ(και μακάρι να υπηρχε συμφορουμίτης που να έχει ζήσει και εργασθεί στην Ινδία να μας το επιβεβαιώσει η όχι..)κοινό στοιχείο στις αστυνομικές η γενικά ταινίες ινδικες όπου εμπλέκεται η αστυνομία τους είναι ο "καυτηριασμός"και η ειρωνία ώς προς τις αστυνομικές αρχές και την δουλειά τους...προβάλλεται δηλαδή είτε το πόσο ανεπαρκείς στα όρια της ξεφτίλας είναι είτε το πόσο αδιάφοροι είτε το πόσο διεφθαρμένοί...{πλην ελαχίστων εξαιρεσεων φυσικά)

Απάντηση προς την φίλη MVSylvia...
Οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό και μου άρεσαν πάρα πολύ εκτός φυσικά απ αυτές που σχολιάσαμε τις τελευταίες μέρες...με τους ελληνικούς τίτλους τις είχα βρεί
ΕΝΟΧΟΙ!!
ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ!!!
ΣΟΒΑΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!
ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ MUMBAI!!
επίσης μου άρεσαν....
ΤΟ ΖΑΡΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΡΟΖ
ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ
ΣΟΝΙ
ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ

Τις πιό πολλές απ αυτές τις είδα στο ΝΕΤΦΛΙΞ
αλλά έχω βρεί και πολλές εκτός..σε άλλα σάιτ που δεν τις θυμάμαι τώρα...έχουμε και μιά ηλικία βλέπεις χιχι και η μνήμη δεν με βοηθάει πάρα πολύ χιχιχι
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
I Care a Lot, οπλισμένη με ακόρεστη αυτοπεποίθηση, μια επαγγελματίας, δικαστική συμπαραστάτρια για δεκάδες ηλικιωμένους, τους οποίους με πονηρό τρόπο εξαπατά και αρπάζει τις περιουσίες τους χρησιμοποιώντας αμφιλεγόμενες αλλά νόμιμες μεθόδους. Πρόκειται για μια καλοστημένη κομπίνα, την οποία μαζί με την συνεργάτιδα και ερωμένη της, εκτελούν με στυγνό και αποτελεσματικό τρόπο στο τελευταίο τους θύμα, μια ευκατάστατη συνταξιούχο χωρίς κληρονόμους ή οικογένεια. Όταν όμως αποκαλύπτεται ότι ο στόχος τους κρύβει ένα εξίσου σκοτεινό μυστικό και σχετίζεται με έναν οξύθυμο γκάνγκστερ, η δικαστική συμπαραστάτρια αναγκάζεται να αλλάξει τακτική σε ένα παιχνίδι μόνο για αρπακτικά... ένα παιχνίδι βρόμικο.
Η ταινία ξεκινάει με κάποια δεδομένα και όπως εκτυλίσσεται η υπόθεση, βλέπουμε την πρωταγωνίστρια από θύτης να προσπαθεί να μετατραπεί σε θύμα και από εκεί και πέρα με χαλάει το σκηνικό....όμως έρχεται το φινάλε και βάζει τα πράγματα στην θέση τους. Βλέπεται ευχάριστα και υπάρχει μια αναμονή για το τι θα γίνει στο τέλος, καθώς στο φινάλε κρίνεται όλη η ταινία για εμένα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
I Care a Lot, οπλισμένη με ακόρεστη αυτοπεποίθηση, μια επαγγελματίας, δικαστική συμπαραστάτρια για δεκάδες ηλικιωμένους, τους οποίους με πονηρό τρόπο εξαπατά και αρπάζει τις περιουσίες τους χρησιμοποιώντας αμφιλεγόμενες αλλά νόμιμες μεθόδους. Πρόκειται για μια καλοστημένη κομπίνα, την οποία μαζί με την συνεργάτιδα και ερωμένη της, εκτελούν με στυγνό και αποτελεσματικό τρόπο στο τελευταίο τους θύμα, μια ευκατάστατη συνταξιούχο χωρίς κληρονόμους ή οικογένεια. Όταν όμως αποκαλύπτεται ότι ο στόχος τους κρύβει ένα εξίσου σκοτεινό μυστικό και σχετίζεται με έναν οξύθυμο γκάνγκστερ, η δικαστική συμπαραστάτρια αναγκάζεται να αλλάξει τακτική σε ένα παιχνίδι μόνο για αρπακτικά... ένα παιχνίδι βρόμικο.
Η ταινία ξεκινάει με κάποια δεδομένα και όπως εκτυλίσσεται η υπόθεση, βλέπουμε την πρωταγωνίστρια από θύτης να προσπαθεί να μετατραπεί σε θύμα και από εκεί και πέρα με χαλάει το σκηνικό....όμως έρχεται το φινάλε και βάζει τα πράγματα στην θέση τους. Βλέπεται ευχάριστα και υπάρχει μια αναμονή για το τι θα γίνει στο τέλος, καθώς στο φινάλε κρίνεται όλη η ταινία για εμένα.
την είχε προτεινει η thalassaki και την σχολιάσαμε κι εμείς όσοι την ειδαμε με τα καλύτερα!
εμένα δεν με χάλασε καθόλου... δυνατή ταινία από την αρχή μέχρι το ανατρεπτικό τελος με μιά εξαιρετική Ρόζαμουντ Πάικ στον πρωταγωνιστικό ρόλο
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Είδα αυτή την ταινία και μου άρεσε. Είναι λίγο εκκεντρική, αλλά μάλλον αυτό είναι που την κάνει και ενδιαφέρουσα. Δε θα πω παραπάνω γιατί δεν το χω με τις περιγραφές.

Leolo (1992) - IMDb
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom