Κινηματογραφική κουβέντα....

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Arctic

Ένας άνδρας παγιδεύεται στην καρδιά της Αρκτικής μετά την πτώση του αεροπλάνου του. Είναι μια ιστορία επιβίωσης.

Μια πολύ δυνατή ταινία που αποδεικνύει περίτρανα πόσο μεγάλος ηθοποιός είναι ο Μαντς Μίκελσεν. Είναι θαυμαστό το πως καταφέρνει χωρίς να βγάζει κουβέντα παρά μόνο με τις εκφράσεις του και το υποκριτικό του ταλέντο να σηκώνει στις πλάτες όλη την ταινία!

Προσωπικά τον βρήκα ακόμα καλύτερο στις "Ασπρο πάτο- Druk" (Υποψήφια για όσκαρ ξενόγλωσσης και Σκηνοθεσίας στα φετινά Όσκαρ) αλλά και στην παλαιότερη ερμηνεία του στο "Τhe Hunt" του Βίντερμπεργκ που αξίζει να δεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Καλά νέα για τους λάτρεις του Γαλλόφωνου κινηματογράφου!
Μετά από την περσινή χαμένη χρονιά ο 20ετής κινηματογραφικός θεσμός του Γαλλόφωνου κινηματογράφου επανέρχεται διαδικτυακά.

View attachment 345455

Το 21ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου που φέτος πραγματοποιείται από τις 6/4/ και μέχρι τις 14/4 ακολουθώντας τα χνάρια του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης θα είναι διαθέσιμο προς κάθε ενδιαφερόμενο μέσα από την ειδική πλατφόρμα του γαλλικού ινστιτούτου cinema.ifg.gr.
Τα ηλεκτρονικά εισιτήρια κοστίζουν 4 ευρώ για το διαγωνιστικό τμήμα και 3 ευρώ για όλες τις υπόλοιπες ταινίες.
Από τις υποψήφιες ταινίες στο διαγωνιστικό τμήμα είδα χθες την
De Gaulle του Gabriel Le Bomin .
Πάρα πολύ καλή ταινία που δυστυχώς δεν είναι πλέον διαθέσιμη στην πλατφόρμα.Αξίζει όμως να κρατήσετε τον τίτλο και να την αναζητήσετε αργότερα.


Από τις σημερινές προβολές του διαγωνιστικού έχω αγοράσει ήδη εισιτήριο για την πολλά υποσχόμενη ταινία.
Un fils | Ένας γιος (2019 )του Mehdi Barsaoui που θα είναι διαθέσιμη για online προβολή σήμερα 8 και αύριο 9/4
Η ταινία ήταν υποψήφια για καλύτερη ταινία στο τμήμα Ορίζοντες του Φεστιβάλ Βενετίας 2019, που χάρισε στον ήδη πολυβραβευμένο σε διεθνή φεστιβάλς εξαιρετικό ηθοποιό Sami Bouajila το Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας.

Υπόθεση
Ο 11χρονος Αζίζ τραυματίζεται σοβαρά σε τρομοκρατική επίθεση κατά τη διάρκεια διακοπών με τους γονείς του. Στο νοσοκομείο όπου νοσηλεύεται προκειμένου να υποβληθεί σε μεταμόσχευση ήπατος, ένα σκοτεινό οικογενειακό μυστικό αποκαλύπτεται, καθώς ένας αγώνας με το χρόνο ξεκινά για την εύρεση του κατάλληλου δότη.





 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ισλανδική παραγωγή,
Ψάχνοντας γι αυτό βρήκα την ταινία. Έχω δει και άλλες Ισλανδικές παραγωγές το τελευταίο καιρό.

Προσωπικά τον βρήκα ακόμα καλύτερο στις "Ασπρο πάτο- Druk" (Υποψήφια για όσκαρ ξενόγλωσσης και Σκηνοθεσίας στα φετινά Όσκαρ) αλλά και στην παλαιότερη ερμηνεία του στο "Τhe Hunt" του Βίντερμπεργκ που αξίζει να δεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
Δεν τις έχω δει, αλλά είδα τα trailer λίγο τώρα και φαίνονται ενδιαφέρουσες και οι δύο ταινίες. Ναι, είναι ωραίος ηθοποιός. Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ψάχνοντας γι αυτό βρήκα την ταινία. Έχω δει και άλλες Ισλανδικές παραγωγές το τελευταίο καιρό.
Δεν ξέρω αν την έχεις δεί,την προτείνω και στους αγαπητούς φίλους της παρέας
επίσης Ισλανδική
την έχει η ΕΡΤflix

"UNDER THE TREE"(ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ)

ΦΟΒΕΡΗ,ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΗ,ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ!!
Ο τίτλος της ταινίας έχει και πραγματική αλλά και αλληγορική διάσταση μέσα στο σενάριο
Κοινωνική δραματική ταινία που έχει να κάνει με διαπροσωπικές σχέσεις -είτε αυτές αφορούν τις σχέσεις ανάμεσα σε ζευγάρια,είτε σχέσεις γονιών-παιδών,είτε μεταξύ ...γειτόνων-
και με τα βαθύτερα αίτια που οδηγούν σε επικίνδυνες ρήξεις αυτών των σχέσεων με ολέθριες συνέπειες.
Δυνατή καυστική ταινία που περνάει πολλά μηνύματα στον θεατή και το σπουδαιότερο
που ενώ είναι μυθοπλασία δεν νομίζω ότι απέχει και πολύ απο την πραγματικότητα,ναι μεν
σπάνια συμβαίνουν οι ακρότητες του σεναρίου αλλά δυστυχώς συμβαίνουν....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν ξέρω αν την έχεις δεί,την προτείνω και στους αγαπητούς φίλους της παρέας
επίσης Ισλανδική
την έχει η ΕΡΤflix

"UNDER THE TREE"(ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ)
Ναι την έχω δει! Δεν θα την χαρακτήριζα συγκλονιστικη, αλλά σοκαριστικη είναι, αν σκεφτείς ότι τελικά η γατούλα δεν έφταιξε σε τίποτα..... ;)

Σημείωσε κάποιες που θέλω να δω αλλά δεν τις παίζει το ηλιθιο μαραφέτι, έτσι για να μου τη σπάσει και μετά πες και δύο λόγια, μιας και σου αρέσει η ανάλυση :)
1) Jar City (Baltasar Kormakur, 2006)
2) Stormy Weather (Solveig Anspach ,2003)
3) Children of Nature (Fridrik Thor Fridriksson, 1998)
Ειδικά την τελευταία θέλω πολύ να τη δω...

Και δες επίσης και την παρακάτω που εμένα μου άρεσε πολύ!

Virgin Mountain (Dagur Kari, 2015)

 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι την έχω δει! Δεν θα την χαρακτήριζα συγκλονιστικη, αλλά σοκαριστικη είναι, αν σκεφτείς ότι τελικά η γατούλα δεν έφταιξε σε τίποτα..... ;)

Σημείωσε κάποιες που θέλω να δω αλλά δεν τις παίζει το ηλιθιο μαραφέτι, έτσι για να μου τη σπάσει και μετά πες και δύο λόγια, μιας και σου αρέσει η ανάλυση :)
1) Jar City (Baltasar Kormakur, 2006)
2) Stormy Weather (Solveig Anspach ,2003)
3) Children of Nature (Fridrik Thor Fridriksson, 1998)
Ειδικά την τελευταία θέλω πολύ να τη δω...

Και δες επίσης και την παρακάτω που εμένα μου άρεσε πολύ!

Virgin Mountain (Dagur Kari, 2015)


σιγά σιγά:haha:κι εγώ στα ...μαραφέτια μου έψαχνα και ακόμα δεν βρήκα αυτήν που πρότεινε η Thalassaki..Ο ΓΙΟς ΜΟΥ ...
απ τις δικές σου εντόπισα προς το παρόν το Virgin...:reading:προσεχώς
και θα είμαι στο ψάξιμο για τις υπόλοιπες;)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
βρέθηκε με άλλο τίτλο MYRIN (JAR CITY)
ελληνικός τίτλος
ΜΟΛΥΣΜΕΝΟ ΑΙΜΑ
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
1) Jar City (Baltasar Kormakur, 2006)
Την έχω στην βιβλιοθήκη μου. Αν σ ενδιαφέρει πμ να σου την στείλω.
Ευχαριστώ, αλλά τα προσωπικά μηνύματα τα έχω κόψει από τότε που διαρρέουν δημόσια και μάλιστα παρερμηνευμενα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom