Κινηματογραφική κουβέντα....

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ναι, στο Νετφλιξ το είδα κι εγώ. Στη Γαλλία έχουν σχολιάσει και πολιτικοί με πρώτο και καλύτερο τον Zemmour που το χαρακτηρίζει προπαγάνδα του αριστερού Νετφλιξ. Η πλάκα είναι ότι και αριστεροί πολιτικοί το χαρακτηρίζουν ονείρωξη των φασιστών που θέλουν εμφύλιο. Μέχρι και για ξέπλυμα της αστυνομίας έχω διαβάσει. Τι σου κάνει μια ταινία αν απλά δείχνει το μπάχαλο χωρίς να προπαγανδίζει. Ο καθένας τη μεταφράζει όπως θέλει.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι, στο Νετφλιξ το είδα κι εγώ. Στη Γαλλία έχουν σχολιάσει και πολιτικοί με πρώτο και καλύτερο τον Zemmour που το χαρακτηρίζει προπαγάνδα του αριστερού Νετφλιξ. Η πλάκα είναι ότι και αριστεροί πολιτικοί το χαρακτηρίζουν ονείρωξη των φασιστών που θέλουν εμφύλιο. Μέχρι και για ξέπλυμα της αστυνομίας έχω διαβάσει. Τι σου κάνει μια ταινία αν απλά δείχνει το μπάχαλο χωρίς να προπαγανδίζει. Ο καθένας τη μεταφράζει όπως θέλει.
έτσι ακριβώς!
διάβασα κι εγώ αρκετές κριτικές και σχόλια(μεταξύ αυτών και αυτά που αναφέρεις)και είδα με πόση διαφορετική ματιά "ερμήνευσε"ο καθένας τους-μας τα τεκτενόμενα
και εν τω μεταξύ πιθανόν ο σκηνοθέτης να ήθελε απλά και μόνο να αναδείξει τη βία ένθεν κι ένθεν (αν και πιστεύω ότι παίρνει πολιτική θέση)και απο κεί και πέρα άλλος θεατής απλά απολαμβάνει την τέχνη και το αισθητικά έξοχο αποτέλεσμα και άλλος φτάνει στα άκρα υπεραναλύοντας το κάθε τι την κάθε λεπτομέρεια...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Προς το παρόν (από τις 23 σεπτεμβρίου) έχει δοθεί στο Νετφλιξ,(αφού είναι και παραγωγή δική του)
δεν νομίζω ότι έγινε διανομή? στους κινηματογράφους...χωρίς να είμαι και σίγουρη
Α ευχαριστώ, το ξέχασα ότι πρώτα ψάχνουμε στο νετφλιξ και μετά στα σινεμά πλέον!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παίζεται αυτό στους κινηματογράφους, το έχω δει και το έχω αναφέρει κιόλας κάποτε, οι πραγματικοί πρωταγωνιστές είναι οι γονείς του σκηνοθέτη, δεν είναι μυθοπλασία βασικά:
Ένας Μεταφραστής πληροφορίες για την ταινία - Athinorama.gr

Αφορά τη μεταφορά παιδιών του Τσερνόμπιλ στα προάστια της Αβάνας όπου τους έγινε θεραπεία για τον καρκίνο, επί χρόνια (κάποια μάλιστα επέστρεψαν στην Ευρώπη... πέρυσι!). Καλός σύγχρονος κουβανικός κινηματογράφος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νόμιζα ότι δε θα δω μεγαλύτερη αηδία από το Eat, Pray, Love αλλά τελικά το Tikcet to Paradise είναι ακόμη χειρότερο. Στο μεταξύ υποτίθεται ότι γυρίστηκε στο Μπαλί, το οποίο και αποκλείω, απίστευτα κακή σκηνοθεσία, δε βλέπεται λέμε.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νόμιζα ότι δε θα δω μεγαλύτερη αηδία από το Eat, Pray, Love αλλά τελικά το Tikcet to Paradise είναι ακόμη χειρότερο. Στο μεταξύ υποτίθεται ότι γυρίστηκε στο Μπαλί, το οποίο και αποκλείω, απίστευτα κακή σκηνοθεσία, δε βλέπεται λέμε.
Στην Αυστραλία γυριστηκε βασικά. Το μόνο που τουλάχιστον το έσωζε ήταν η χημεία μεταξύ Κλούνεϊ κ Ρομπερτς σε κάποιες στιχομυθιες τους. Το είδα πριν ένα μήνα στην Αίγλη του Ζαππειου. Για χαλαρή καλοκαιρινη βραδιά σε θερινό είναι μια χαρά. Αλλά μέχρι εκεί...(και να φανταστείς ότι λατρεύω γενικά τις ρομαντικες κομεντί)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Αυστραλία γυριστηκε βασικά. Το μόνο που τουλάχιστον το έσωζε ήταν η χημεία μεταξύ Κλούνεϊ κ Ρομπερτς σε κάποιες στιχομυθιες τους. Το είδα πριν ένα μήνα στην Αίγλη του Ζαππειου. Για χαλαρή καλοκαιρινη βραδιά σε θερινό είναι μια χαρά. Αλλά μέχρι εκεί...(και να φανταστείς ότι λατρεύω γενικά τις ρομαντικες κομεντί)
Ευτυχώς που είχε Ευρωλίγκα, έριχνα καμιά κρυφή ματιά και κρατήθηκα να μην κοιμηθώ. Νταξ, ταινία για το Μπαλί (που είναι ο πρωταγωνιστής της ταινίας κιόλας, εκεί "πατάει" όλο το σενάριο) που γυρίστηκε αλλού με κάτι εφέ για κλάματα (από ναούς από φελιζόλ μέχρι ιπτάμενα δελφίνια-σαμπρέλες), σενάριο φορ δε πουτς και καρικατουροποίηση της "τοπικής κουλτούρας" και προβλέψιμο τέλος. Ξεκινήστε πλέξιμο, μετρήστε προβατάκια, δείτε ομιλίες πολιτικών αρχηγών στη Βουλή, καλύτερα θα περάσετε.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδα την ταινία
ΤHE ENFORCER (|Το συνδικάτο)
για την οποία έγινε πολύς ντόρος μιά και γυρίστηκε εξ ολοκλήρου στη Θεσσαλονίκη ,πόσες μέρες ήταν αποκλεισμένοι δρόμοι κεντρικοί καθώς και τμήματα περιφερειακού πέρσι το καλοκαίρι για τα γυρίσματα της ταινίας με πρωταγωνιστή τον Αντόνιο Μπαντέρακαι ένας λόγος που θέλησα να την δώ ήταν και η περιέργεια μου αν θα αναγνωρίσω ...τίποτε από την πόλη μου...

Για την ταινία τι να πω...ΚΡΙΜΑ για τον Μπαντέρας απορώ γιατί τόκανε,ήταν τόσο μεγάλη η ανάγκη του να παίξει σε μιά τελείως αδιάφορη και βαρετή ταινία από άποψη σεναρίου,σκηνοθεσίας,ρόλων κλπ και ο δικός του ρόλος ένα τίποτε...κρίμα κρίμα
Υποδύεται έναν επαγγελματία εκτελεστή ο οποίος προσπαθεί να βοηθήσει να σώσει μια ανήλικη όταν διαπιστώνει ότι η αφεντικίνα( για λογαριασμό της οποίας δουλεύει)εμπλέκεται και σε κυκλώματα μαστροπείας κλπ δηλαδή δείχνει την καλή του πλευρά ότι έχει ακόμα ..καρδιά και "ηθική"...

Κακή ταινία ,από τις χειρότερες που έχω δεί ,κάλλιστα μπορεί να πάρει το ΧΡΥΣΟ ΒΑΤΟΜΟΥΡΟ . κάπως ?.έτσι δε λένε τις κακές ταινίες...

Δεν αξίζει τίποτε σ αυτή την ταινία μα τίποτε!αναγκάστηκα απο το 50 λεπτό και μετά να την "τρέξω"κάπως ε ετσι για να δώ το τέλος.

Στην ταινία αναγνωρίζεται σαφώς Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδοσ και οι σκηνές που εκτυλίσσονται μπροστά απ αυτό ..στο τρίγωνο ..φυσικά όλες οι αναρτήσεις είναι αμερικάνικες και τοποθέτησαν φοίνικες! στην Εθνικής Αμύνης(γιατί σημειωτέον η πλοκή υποτίθεται ότι εκτυλίσσεται στο Μαιάμι,η Θεσσαλονίκη δηλαδή "μετατράπηκε"σε Μαιάμι.
Σκηνοθετικό λάθος σ αυτή τη σκηνή ότι απο τον κινηματογράφο Αλέξανδρο που βρίσκεται στο τρίγωνο φαίνεται το .....ΝΔΡΟΣ
επίσησ στα φανάρια ναι μεν αρκετά θαμπά αλλά μπορείς να διακρίνεις τα βέλη προς αεροδόμιο Μακεδονία .

Επίσης σε πλάνο σε στενοσόκκακα που είναι "μπογιατισμένοι με συνθήματα"κάποιοι τοίχοι φαίνονται ευκρινως σε πλανο οι λέξεις ΕΛΛΑΔΑ και κατι ακόμα δε θυμάμαι....

Εχει και ωραία πλάνα απο την παραλία της Περαίας(για όσους ξέρουμε την περιοχή) με ταμπέλες οκ αμερικάνικες και μάλιστα σ ενα μπάρ γράφει Μaiami
και έξυπνο μοντάζ όταν κινείται το αμαξι στον περιφερειακό το βράδυ να δείχνει φωταγωγημένους ουρανοξύστες (που φυσικά δεν υπαρχουν στην πόλη αλλά τους ..δανείστηκε από άλλα πλάνα αλλων ταινιων και έκανε τη σύνθεση)

Απορίας αξιο αν ο δήμος μας επωφελήθηκε κάτι απ όλη αυτήν την αναστάστωση που είχαμε υποστεί τότε να κλείνουν δρόμοι στο κέντρο( από τους πολλούς που έχουμε...)και ο περιφερειακός .ουσιαστικα΄χρησιμοιήθηκε η πόλη χωρίς να προβληθεί σαν αυτό που είναι ...αλλά σαν Μαιάμι

Συμπερασματικά επάξια η ταινία μπορεί να πάρει το πρώτο βραβείο των Χρυσών Βατομουρων!!!
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μάλλον θα πρόκειται για "αρπαχτή" ωστε να συντηρεί οικονομικά τη δική του θεατρική σκηνή που εχει στην Μάλαγα και φιλοξενεί αξιόλογες παραγωγές οπως μιούζικαλ κ.α. πχ A chorus line στην ισπανική του βερζιόν.
Watch Highlights of Antonio Banderas in the Spanish-Language A Chorus Line
Δεν εξηγείται αλλιώς η συμμετοχή του σε μια τόσο κάκιστη ταινία, αν κρίνω και από παρόμοιες κακές κριτικές που διάβασα.
Πάντως ο Μπαντέρας εχει ξαναπαίξει λίγα χρόνια πριν σε κάκιστη ταινία που ετυχε να δω απο περιέργεια που άξιζε κι εκεινη για χρυσό βατομουρο με την ίδια βουλγάρικη εταιρία παραγωγής. Με τη διαφορά οτι εκεινη ειχε γυριστεί στη Σόφια!
Acts of Vengeance (film) - Wikipedia
 
Last edited:

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον "Η Πλατφόρμα"στο netflix.....Εχει κανείς άποψη?
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον "Η Πλατφόρμα"στο netflix.....Εχει κανείς άποψη?
Ωραία κεντρική ιδέα, έχει και μπόλικο σχολιασμό πάνω στον ατομικισμο μας. Με χάλασαν κάποιες μη ρεαλιστικές σκηνές. Βλέπεται ευχάριστα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντυπωσιάστηκα από το Elvis, που αφορά τη ζωή του μάνατζερ του Έλβις Πρίσλεϊ (ή μάλλον τη ζωή του Έλβις υπό το πρίσμα του μάνατζέρ του). Πάρα πολύ καλογυρισμένη, παρότι μεγάλη σε διάρκεια δε με κούρασε καθόλου, σπάνιο πράγμα για αμερικάνικη ταινία. Πέραν της ζωής του καλλιτέχνη, έχει πολύ ενδιαφέρον όλο το background με την παιδική του ηλικία στο Νότο, τις επιρροές από τη μουσική των μαύρων, την εκκλησιαστική μουσική κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom