Κινηματογραφική κουβέντα....

Spark

Member
Μηνύματα
100
Likes
985
είδαμε την δραματική ταινία The forgiven γυρισμένη στο Μαρόκο και μας άρεσε, δείτε την..

 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
είδαμε την δραματική ταινία The forgiven γυρισμένη στο Μαρόκο και μας άρεσε, δείτε την..
βλέπουμε Και αγαπάμε τις ταινίες αλλά δεν στηρίζουμε την παρανομία και δεν ποσταρουμε λινκ με παράνομο περιεχόμενο.
όχι ανοιχτά τουλάχιστον.
 

Spark

Member
Μηνύματα
100
Likes
985
βλέπουμε Και αγαπάμε τις ταινίες αλλά δεν στηρίζουμε την παρανομία και δεν ποσταρουμε λινκ με παράνομο περιεχόμενο.
όχι ανοιχτά τουλάχιστον.
Δεν ξέρω ποιος κ τι είναι παράνομο, εάν ξέρεις εσύ παράνομη ιστοσελίδα σου λέω να την καταγγείλεις.
Εάν δεν καταγγείλεις ή δεν κλείσει το "παράνομο" σημαίνει πως είσαι λάθος.
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν ξέρω ποιος κ τι είναι παράνομο, εάν ξέρεις εσύ παράνομη ιστοσελίδα σου λέω να την καταγγείλεις.
Εάν δεν καταγγείλεις ή δεν κλείσει το "παράνομο" σημαίνει πως είσαι λάθος.
πιστεύω ότι στο φόρουμ δεν επιτρέπετε να ποσταρουμε τέτοιου είδους λινκ.
θα ήταν καλό να αφαιρέσεις το λινκ που παραπέμπει στη ταινία.
αυτό θα το αποφασίσει κάποιος μοντ.

τώρα ότι λες εσύ, είναι να το ακούν τα αηδόνια.
έχεις ακούσει κάτι για πνευματική ιδιοκτησία και άλλα διάφορα.. προφανώς όχι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τα έχουμε πει ξανά. Λινκ ή αναφορές σε παράνομες πρακτικές και διαδικασίες για downloading και streaming απαγορεύονται.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εντυπωσιάστηκα από το Elvis, που αφορά τη ζωή του μάνατζερ του Έλβις Πρίσλεϊ (ή μάλλον τη ζωή του Έλβις υπό το πρίσμα του μάνατζέρ του). Πάρα πολύ καλογυρισμένη, παρότι μεγάλη σε διάρκεια δε με κούρασε καθόλου, σπάνιο πράγμα για αμερικάνικη ταινία. Πέραν της ζωής του καλλιτέχνη, έχει πολύ ενδιαφέρον όλο το background με την παιδική του ηλικία στο Νότο, τις επιρροές από τη μουσική των μαύρων, την εκκλησιαστική μουσική κλπ.
Την είδα και εγώ, όντως είναι πολύ καλή ως ταινία!!! Αυτό που διαπιστώνω με όλους αυτούς τους θρύλους που άφησαν ιστορία είναι ότι η παιδική τους ηλικία ήταν ασταθής, αφήνοντας τους πολλά τραύματα. Δεν ξέρω εάν αυτό τους βοήθησε να γίνουν αυτό που έγιναν αλλά η κατάληξη δεν ήταν καλή για κανέναν τους.....είτε αυτός ήταν ο Έλβις, η Μέριλιν Μονρόε κλπ....και επειδή αναφέρθηκα στην Μέριλιν....πρόσφατα κυκλοφόρησε το Blonde αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου και για αυτό δεν το προτείνω. Ο τρόπος που παρουσιάζουν τα γεγονότα έχει μια ωμότητα....μπορεί να έγιναν έτσι στην πραγματικοτητα αλλά θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει μέχρι ενός σημείου σεβασμός για την Μέριλιν και την κάθε Μέριλιν....εάν κάποιος δεν έχει δει κανένα ντοκιμαντέρ ή ταινία που αφορά την Μέριλιν και δει το Blonde, τότε πολύ πιθανόν να χάσει πάσα ιδέα για αυτή την κοπέλα, αλλά όπως και με τον Ελβις η παιδική της ηλικία έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην κατάληξη της.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.741
ΤHE ENFORCER (|Το συνδικάτο)
Την ταινία την είδα καθαρά από περιέργεια. Πάτος. Κακό σενάριο, κακό παίξιμο.
Σκηνοθετικό λάθος σ αυτή τη σκηνή ότι απο τον κινηματογράφο Αλέξανδρο που βρίσκεται στο τρίγωνο φαίνεται το .....ΝΔΡΟΣ
Μετά το τέλος των γυρισμάτων της ταινίας και μόλις τελείωσε το μοντάζ, η ταινία προβλήθηκε
σε περιορισμένο αριθμό ατόμων κι εκεί είχαν φανεί τα σκηνοθετικά λάθη, αλλά μάλλον
τα άφησαν γιατί και στο Μαιάμι υπάρχουν μαγαζιά με Ελληνικές ταμπέλες/επιγραφές.
Υπήρχε και το αστέρι της Βεργίνας στο ξενοδοχείο.
Απορίας αξιο αν ο δήμος μας επωφελήθηκε κάτι απ όλη αυτήν την αναστάστωση που είχαμε υποστεί
Ο δήμος άμεσα δεν νομίζω, γιατί δεν έγινε η προβολή του, αλλά εμμέσως υπήρχε κέρδος
οικονομικό. Σκέψου πόσα χρήματα δόθηκαν σε μηχανικούς, μοντάζ, κάστινγκ, βοηθούς , σε ξενοδοχεία για διαμονή, σε κέτεριγκ, σε τουριστικά γραφεία, οδηγούς για μεταφορά ηθοποιών,
κλπ,κλπ..
Για την ταινία τι να πω...ΚΡΙΜΑ για τον Μπαντέρας απορώ γιατί τόκανε,ήταν τόσο μεγάλη η ανάγκη του να παίξει σε μιά τελείως αδιάφορη και βαρετή ταινία από άποψη σεναρίου,σκηνοθεσίας,ρόλων κλπ και ο δικός του ρόλος ένα τίποτε...κρίμα κρίμα
Ο Μπαντέρας μάλλον έχει καταλάβει ότι δεν είναι της κατηγορίας για όσκαρ και αναλώνεται
σε δευτεράντζες-αρπαχτές. Ταινίες χαμηλού κόστους και η τράπεζα να γεμίζει.
Λόγω και της καταγωγής του η ταινία με μεταγλώττιση θα παιχτεί σε όλες τις Ισπανόφωνες
χώρες-περιοχές. Εισιτήρια εξασφαλισμένα.
Γνωστός μου Ισπανόφωνος που την είδε, μου λέει ΤΑΙΝΙΑΡΑΑΑΑΑΑ.
Μου ήρθε να τον χαστουκίσω.
Σε καναδυό σάιτ που είδα, γράφουν ότι είναι γυρισμένο στην Αμερική .
Στην ταινία στους τίτλους τέλους γίνεται αναφορά στην Θεσσαλονίκη με ευχαριστίες μπλα-μπλα- μπλα.
Αυτά.
Όποιος την δει, με δική του ευθύνη.
Edit.
Τώρα μόλις είδα ότι διόρθωσαν το μέρος των γυρισμάτων και γίνεται η αναφορά στην Θεσσαλονίκη.
screenshot-www.imdb.com-2022.10.26-10_40_55.png
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έχω ξαναπεί ότι κατά τη γνώμη μου ο κορεατικός κινηματογράφος είναι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον ένα βήμα πιο μπροστά από τα γεγονότα. Έχω επίσης πει ότι η Κορέα έχει επηρεαστεί αρκετά από τον ελληνικό μύθο και την τραγωδία (αφού μελετούνται ακόμα και στα λύκεια) και έχει ένα ακόμα κοινό στοιχείο με την Ευρώπη : το χριστιανισμό. Όλα αυτά την καθιστούν πιο οικεία στο ευρωπαϊκό κοινό- ειδικά σε σχέση με την κουλτούρα και τη νοοτροπία άλλων χωρών της Άπω Ανατολής.
Σε μια κατάμεστη αίθουσα χτες, παρέα με τον λατρεμένο Αγγελάκα, στο Ολύμπιον είδαμε την ταινία «Απόφαση Φυγής», μια ταινία πραγματικά μπροστά από τις εξελίξεις, μια ταινία που ξετυλίγει το κουβάρι των ζωών : ενός ευυπόληπτου αστυνομικού που κάνει σεξ μια φορά τη βδομάδα με τη γυναίκα του γιατί κάνει καλό στην αρτηριακή πίεση και μιας Κινέζας χήρας μετανάστριας που έπεφτε θύμα κακοποίησης από τον κτητικό σύζυγό της. Ήταν άραγε ο θάνατός του ατύχημα;
Στοιχεία νουαρ με σκηνοθετικές καινοτομίες και έντονη θεατρικότητα συμβάλλουν επίσης στη μεγαλοφυή σύνθεση του έργου.
Στο τέλος, η τραγωδία ξεδιπλώνεται με ή χωρίς τραγική ειρωνία. Πάντα όμως με τρόπο τραγικό.
Δε λέω παρά πάνω για να μη κάνω σπόιλερ! Απλά δείτε το!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.385
Ειδα χθες την καινουρια, μετα απο χρονια απουσιας, ταινια του Park Chan-wook, διαρκειας 2 ωρων και 20 λεπτων: Αποφαση Φυγης.

Μετα το καθηλωτικο The handmaiden, πηγα με ενθουσιασμο στη μεγαλη οθονη, ανυπομονωντας να απολαυσω ακομα μια ταινια ατελειωτων ανατροπων, πρωτοτυπου σεναριου και πανεμορφων πλανων.

Δεν περνουσαν τα λεπτα. Απο τεχνικης αποψης ηταν αρτια ταινια αν κ το μονταζ ηταν καπως περιεργο κ ζαλιστικο. Ομως το σεναριο μια επιτηδευμενη πατατα χωρις νοημα, ερμηνειες καθολου πειστικες (κ πώς να ειναι με τετοια πλοκη), μπερδευτικη σε επιπεδο να μη θες να σκεφτεις κ να καταλαβεις λογω ασυναρτητης κ βαρετης υποθεσης. Καποια πλανα πολυ ομορφα αλλα δεν ειναι εκθεση φωτογραφιας, ταινια ειναι. Πολυ μεγαλη απογοητευση απο εναν μεγαλο σκηνοθετη.
 
Last edited:

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Βρισκόμαστε περίπου στην μέση του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Έως την Κυριακή 13/11, έχει φουλ ενδιαφέρον πρόγραμμα, και σε φυσικές προβολές, αλλά και online προβολές για τους εκτός Θεσσαλονίκης!
Όλο το πρόγραμμα, εισητηρια κλπ , στο επίσημο site του φεστιβάλ: Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

Κι εγώ δεν έχω προλάβει να πάω μέχρι τώρα σε κάποια προβολή, ελπίζω να τα καταφέρω σήμερα στις βραδινές...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Βρισκόμαστε περίπου στην μέση του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Έως την Κυριακή 13/11, έχει φουλ ενδιαφέρον πρόγραμμα, και σε φυσικές προβολές, αλλά και online προβολές για τους εκτός Θεσσαλονίκης!
Όλο το πρόγραμμα, εισητηρια κλπ , στο επίσημο site του φεστιβάλ: Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

Κι εγώ δεν έχω προλάβει να πάω μέχρι τώρα σε κάποια προβολή, ελπίζω να τα καταφέρω σήμερα στις βραδινές...
Φέτος ατύχησα. Ο,τι είδα δε μου άρεσε ιδιαίτερα.
Η χειρότερη δε όλων, η ταινία Flux gourmet με το Μάκη Παπαδημητριου, τον Οτις από το sex education, την κυρία Λανθιμου και γενικά πολλά υποσχόμενο καστ. Πρόκειται για μια κολεκτίβα ανθρώπων που κάνει περφορμανς με τους ήχους των φαγητών. Θίγει το θέμα των αυτοάνοσων, του τι ορίζει την τέχνη και τι ορίζει την ομάδα. Δε με έπεισε. Ο δε Παπαδημητριου στο τέλος (ήταν παρών για Q & A) με εξέπληξε με το Ποσο χαμηλών τόνων και ήσυχος είναι. Γενικά πάντως είναι ταλαντούχος.
Η μόνη ταινία άξια λόγου ήταν μια κροατική με τίτλο «ο Θειος» από δυο πολύ νεαρούς σκηνοθέτες. Ο θειος απαιτεί για άγνωστο λόγο κάθε μέρα να είναι Χριστούγεννα. Όταν πετύχουμε την τέλεια χριστουγεννιάτικη μέρα τότε η οικογένεια θα πάρει πίσω το χαμένο της παιδί. «Κουστουριτσικες» ξεκάθαρες επιρροές με μεγάλη τραγικότητα χωρίς όμως λίγη δόση χιούμορ παρά μόνο τραγικοτητας. Η ταινία ήταν και στο διαγωνιστικό μέρος.
Γενικοτερα πάντως υπήρχε στο φετινό φεστιβάλ μια υπολανθανουσα λαγνεία για το Greek dark wave. Επιτέλους η Ελλάδα αποκτά υπόσταση στα παγκόσμια κινηματογραφικά δρώμενα.
 

Attachments

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
.
Γενικοτερα πάντως υπήρχε στο φετινό φεστιβάλ μια υπολανθανουσα λαγνεία για το Greek dark wave.
εγω ήθελα να δω την ελληνική Ησυχία 6-9 αλλά ήταν sold out και δεν προλαβα εισητηριο.
και η λαγνεία προς το ελληνικό weird wave και δη dark wave όπως αναφέρεις, χτίζεται εδω και χρόνια, στην αρχή στους πιο "αυστηρούς σινεφίλ" κύκλους, και σιγά σιγά στο ευρύ κοινό, οπότε λογικό να το είδες έντονο στο φετσιβάλ.. Λογικό βεβαία μέχρι ενός σημείου, καθώς όπως είπες κι εσύ, η ανοδός των ελληνικών παραγωγών (Κεντρου Κινηματογράφου αλλά και ανεξάρτητου), είναι αν μη τι άλλο, εμφανέστατη, και με έντονο ρεύμα έως και φανατικό...

Κρίμα που ατύχησες σε ότι είδες, εγώ αφού "έφαγα πόρτα" απο το φεστιβάλ, πήγα και είδα το Don't Worry Darling της (αγαπημένης μου) Olivia Wilde, με την καθηλωτική Florence Pugh και τον αδιάφορο μεν, τεκνό δε, Harry Styles στους πρωταγωνιστικούς ρόλους. Καλά αυτή η Florence ρε παιδί μου, την λάτρεψα στο Midsommar(2019) και τώρα πάλι δίνει ρεσιτάλ... Τα κοντινά της είναι κάδρα συναισθημάτων... Απίστευτη! Η ταινία έχει ωραίο ρυθμό, σε κρατάει, η Wilde έχει αρχίσει να έχει τα δικά της σκηνοθετικά γνωρίσματα σιγά σιγά... Οι κοινωνικές αναφορές μέσα από δυστοπικά μονοπάτια, είναι ξεκάθαρες, και η μουσική επένδυση απολύτως ταιριαστή.
Την προτείνω, βλέπεται πιο σωστά σε κινηματογραφική αίθουσα, αλλιώς νομίζω θα "χάσει"...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom