Κινηματογραφική κουβέντα....

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.421
Past Lives, παίζεται στα σινεμά αυτή την περίοδο.

Με καθήλωσε αυτή η ταινία. Το πρώτο έργο της σκηνοθέτιδας η οποία δίνει μάθημα κινηματογράφησης και αφήγησης μιας ιστορίας που στα χέρια κάποιου άλλου δημιουργού ίσως και να ήταν εξωφρενικά βαρετή και άδεια νοήματος.

Οι ρόλοι της ταινίας είναι τρεις, με τους δύο ανδρικούς ρόλους να δίνουν ρεσιτάλ ερμηνείας αποτυπώνοντας βαθιά συναισθήματα μόνο με τη γλώσσα του σώματος, ενώ ο γυναικείος ρόλος είναι τόσο ρεαλιστικός που νιώθεις ότι θες να μπεις στην οθόνη και να συνομιλήσεις μαζί του.

Δεν ξέρω πως να γράψω περισσότερα χωρίς να δώσω σπόιλερ.
Όλο το κοινό έδειχνε βυθισμένο στις σκέψεις του φεύγοντας από την αίθουσα.

Χωρίς να είναι καθόλου μελό και χωρίς κανένα εκβιασμό συναισθήματος, αγγίζει πιστεύω κάθε ψυχή καθώς όλοι θα αναγνωρίσουν κάποιο από τα πιο ανομολόγητα ερωτήματά τους μέσα στην απλή αυτή ιστορία.

Καθηλωτική η ενσωμάτωση της Σεούλ και της Νέας Υόρκης σαν οντότητες μέσα στην ταινία, βασικό κομμάτι του σεναρίου, νιώθεις σαν αυτές οι δύο πόλεις να είναι οι πραγματικοί πρωταγωνιστές.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
599
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
???
Past Lives, παίζεται στα σινεμά αυτή την περίοδο.

Με καθήλωσε αυτή η ταινία. Το πρώτο έργο της σκηνοθέτιδας η οποία δίνει μάθημα κινηματογράφησης και αφήγησης μιας ιστορίας που στα χέρια κάποιου άλλου δημιουργού ίσως και να ήταν εξωφρενικά βαρετή και άδεια νοήματος.

Οι ρόλοι της ταινίας είναι τρεις, με τους δύο ανδρικούς ρόλους να δίνουν ρεσιτάλ ερμηνείας αποτυπώνοντας βαθιά συναισθήματα μόνο με τη γλώσσα του σώματος.

Δεν ξέρω πως να γράψω περισσότερα χωρίς να δώσω σπόιλερ.
Όλο το κοινό έδειχνε βυθισμένο στις σκέψεις του φεύγοντας από την αίθουσα.

Χωρίς να είναι καθόλου μελό και χωρίς κανένα εκβιασμό συναισθήματος, αγγίζει πιστεύω κάθε ψυχή καθώς όλοι θα αναγνωρίσουν κάποιο από τα πιο ανομολόγητα ερωτήματά τους να μέσα στην απλή αυτή ιστορία.

Καθηλωτική η ενσωμάτωση της Σεούλ και της Νέας Υόρκης σαν οντότητες μέσα στην ταινία, βασικό κομμάτι του σεναρίου, νιώθεις σαν αυτές οι δύο πόλεις να είναι οι πραγματικοί πρωταγωνιστές.
Εξαιρετική ταινία , την είδα το Σάββατο … αλλά αυτά κορεαρικοαγγελοπουλικα πλάνα με τις μεγάλες παύσεις ακόμα να τις συνηθίσω
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.421
Εξαιρετική ταινία , την είδα το Σάββατο … αλλά αυτά κορεαρικοαγγελοπουλικα πλάνα με τις μεγάλες παύσεις ακόμα να τις συνηθίσω
Ενώ σε άλλες κορεάτικες τα παρατηρώ αυτά τα πλάνα που λες, εδώ δεν τα πρόσεξα καν, ήμουν τόσο απορροφημένη σκεπτόμενη την εξέλιξη της ιστορίας που δεν καταλάβαινα ακριβώς τη διάρκεια των πλάνων και των παύσεων.

Επίσης λίγες φορές νιώθω τόσο έντονα τις λήψεις να συμμετέχουν στο σενάριο τόσο πολύ.

Για παράδειγμα, όλες οι λήψεις στο μπαρ με τους τρεις πρωταγωνιστές και οι λήψεις όταν η πρωταγωνίστρια μετακομίζει στο καλλιτεχνικό κοινόβιο.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
599
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
???
Ενώ σε άλλες κορεάτικες τα παρατηρώ αυτά τα πλάνα που λες, εδώ δεν τα πρόσεξα καν, ήμουν τόσο απορροφημένη σκεπτόμενη την εξέλιξη της ιστορίας που δεν καταλάβαινα ακριβώς τη διάρκεια των πλάνων και των παύσεων.

Επίσης λίγες φορές νιώθω τόσο έντονα τις λήψεις να συμμετέχουν στο σενάριο τόσο πολύ.

Για παράδειγμα, όλες οι λήψεις στο μπαρ με τους τρεις πρωταγωνιστές και οι λήψεις όταν η πρωταγωνίστρια μετακομίζει στο καλλιτεχνικό κοινόβιο.
Έχω δει πολύ κορεατικό 😅😅 , σινεμά κ σειρές , είναι κλασικές αυτές οι παύσεις
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.376
Likes
3.463
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Απόλαυσα κ εγώ να πω τις Περασμένες Ζωές. Η ταινία έχει επίσης μερικά από τα πιο ωραία καρτποσταλικα πλάνα της Νέας Υόρκης που έχω δει ever...
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.421
Απόλαυσα κ εγώ να πω τις Περασμένες Ζωές. Η ταινία έχει επίσης μερικά από τα πιο ωραία καρτποσταλικα πλάνα της Νέας Υόρκης που έχω δει ever...
Εγω που τη Νεα Υορκη δεν την ειχα ποτε σε καμια ταξιδιωτικη προσδοκια, τα πλανα της ταινιας ειδικα με το συγκεκριμενο φως με εκαναν να αναθεωρησω. Αν πηγαινα ποτε, θα ηθελα να βρεθω ακριβως στα σημεια της ταινιας
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
“As bestas” η επιστροφή του ισπανικού θρίλερ. Στην αρχή όταν είδα τον τίτλο είπα θα είναι πορτογαλικό, όμως διεξάγεται στη Γαλικία όπου υπάρχει έντονη επιρροή από την πορτογαλική γλώσσα. Ένα ζευγάρι Γάλλων μετακομίζει σε μια αγροτική περιοχή της Γαλικίας και η κόντρα με τους ντόπιους δεν αργεί. Συγκλονιστική αληθινή ιστορία που δείχνει τα κόμπλεξ και την κακία που μπορεί να βγάλει ο εντελώς ακαλλιέργητος άνθρωπος κυρίως όταν άγεται και φέρεται από το χρήμα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.255
θα γίνεται του αιδοίου η πανήγυρις απο κόσμο λογω επειδης η τιμη! Πάω σημερις να δω τον Αλλεν.
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τι συμβαίνει όταν ένας παντρεμένος Παλαιστίνιος κάνει σχέση με μια Εβραία παντρεμένη με συνταγματάρχη του ισραηλινού στρατού; Τι γίνεται όταν προσπαθείς να καλύψεις ένα ψέμα με ένα ακόμη μεγαλύτερο; Τι γίνεται όταν βρίσκεσαι στο λάθος σημείο τη λάθος στιγμή;
Δείτε τις "Απαγορευμένες συναντήσεις" στο ertflix. Η ταινία έχει πολύ ωραίο ρυθμό. Εστιάζει στις ζωές των ανθρώπων, καθώς και στην εποχή, τον τόπο και τις καταστάσεις που ζουν και γίνεται δυστυχώς παρά πολύ επίκαιρη.
Έξτρα μπόνους τα πλάνα της Ιερουσαλήμ.
Συμφωνώ και επαυξάνω!!τα είπες όλα για αυτή την καταπληκτική ταινία που είναι τόσο μα τόσο επικαιρη! βλέποντας ταινίες απ' αυτά τα μέρη και παρακολουθώντας τα όσα τώρα συμβαίνουν είναι να αναρωτιέται κανείς αν ποτέ το χάσμα;η "αντιπαλότητα"μεταξύ αυτών των δύο λαών μπορεί να γεφυρωθεί
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.774
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Past Lives, παίζεται στα σινεμά αυτή την περίοδο.

Με καθήλωσε αυτή η ταινία. Το πρώτο έργο της σκηνοθέτιδας η οποία δίνει μάθημα κινηματογράφησης και αφήγησης μιας ιστορίας που στα χέρια κάποιου άλλου δημιουργού ίσως και να ήταν εξωφρενικά βαρετή και άδεια νοήματος.

Οι ρόλοι της ταινίας είναι τρεις, με τους δύο ανδρικούς ρόλους να δίνουν ρεσιτάλ ερμηνείας αποτυπώνοντας βαθιά συναισθήματα μόνο με τη γλώσσα του σώματος, ενώ ο γυναικείος ρόλος είναι τόσο ρεαλιστικός που νιώθεις ότι θες να μπεις στην οθόνη και να συνομιλήσεις μαζί του.

Δεν ξέρω πως να γράψω περισσότερα χωρίς να δώσω σπόιλερ.
Όλο το κοινό έδειχνε βυθισμένο στις σκέψεις του φεύγοντας από την αίθουσα.

Χωρίς να είναι καθόλου μελό και χωρίς κανένα εκβιασμό συναισθήματος, αγγίζει πιστεύω κάθε ψυχή καθώς όλοι θα αναγνωρίσουν κάποιο από τα πιο ανομολόγητα ερωτήματά τους μέσα στην απλή αυτή ιστορία.

Καθηλωτική η ενσωμάτωση της Σεούλ και της Νέας Υόρκης σαν οντότητες μέσα στην ταινία, βασικό κομμάτι του σεναρίου, νιώθεις σαν αυτές οι δύο πόλεις να είναι οι πραγματικοί πρωταγωνιστές.
Ενώ φαίνεται να σου άρεσε η ταινία, δεν κατάλαβα τι πραγματευεται.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.050
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ενώ φαίνεται να σου άρεσε η ταινία, δεν κατάλαβα τι πραγματευεται.

Ε αυτή είναι η μαγκιά! Γιατί καταλαβαίνεις ποτέ πραγματικά γιατί σε χώρισε ο άλλος ή τι ερωτεύτηκες στον άλλον ή καταλαβαίνεις ποίηση, έτσι είναι τα μεγάλα στη ζωή. Δεν τα καταλαβαίνεις. Αφέσου λοιπόν και μην ρωτάς. Τα περιγράφει πολύ ωραία χωρίς να δίνει ούτε ένα στοιχείο για την υπόθεση. Είναι μια κριτική που σου αγγίζει τη ψυχή. Η ταινία ειναι δευτερεύον. Μπράβο στην MVSylvia!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.830
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom